Nitra vyhrala v Banskej Bystrici a získala premiérový titul

Hokejisti Nitry získali pohár Vladimíra Dzurillu.
Hokejisti Nitry získali pohár Vladimíra Dzurillu. (Autor: TASR)
Sportnet|22. apr 2016 o 19:30

Neviem si predstaviť, čo bude doma v Nitre. Myslím si, že nastane anarchia a spadne mesto, hovoril útočník Nitry Marek Slovák.

Tipsport liga - finále play off, šiesty zápas:

HC '05 Banská Bystrica - HK Nitra 2:3 sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 20. Handzuš (Sandgren, I. Ďatelinka), 53. Zigo (Lunter) - 2. Blackwater (Milam, Laliberté), 49. Blackwater (Marek Slovák, Laliberté), rozhodujúci sam. nájazd Milam

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Jonák - Šefčík, Výleta, 2841 divákov

Nájazdy: Bast nedal, Kutálek nedal, Handzuš nedal, Macík nedal, R. Tománek nedal, H. Ručkay nedal, Kutáek nedal, Hvila nedal, H. Ručkay nedal, R. Tománek nedal, Blackwater nedal, Bezúch nedal, M. Slovák 0:1, Handzuš 1:1, M. Slovák nedal, Handzuš nedal, Kutálek nedal, Majdan nedal, Milam 1:2, Handzuš žŕdka

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Šmach, I. Majeský, Petran, Gründling, V. Čížek, Bezúch, Sandgren - Majdan, Bast, Tománek - Hvila, Kytnár, Gillies - Matoušek, T. Zigo, M. Lunter - Bajaruns, Handzuš, Bortňák

Nitra: Lakosil - F. Kuzma, Milam, Mezei, P. Podhradský, D. Milo, Baker, Kutálek, P. König - Blackwater, Marek Slovák, Laliberté - Bajtek, Beca, H. Ručkay - Stloukal, J. Štefanka, R. Macík - Piačka, Bene, Pupák

/stav série: 2:4, Nitra získala majstrovský titul/

Fotogaléria zo zápasu Banská Bystrica - Nitra: fotogaléria

7.9.2016

BANSKÁ BYSTRICA. Hokejisti HK Nitra získali premiérový majstrovský titul v najvyššej slovenskej súťaži. V šiestom finálovom dueli play off Tipsport Ligy 2015/2016 zvíťazili v piatok na ľade HC '05 iClinic Banská Bystrica 3:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch. V celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy.

Zverenci trénera Antonína Stavjaňu si zároveň vybojovali aj miestenku v Lige majstrov 2016/2017. Druhú majú HC Košice ako víťaz základnej časti.

Nitrania premenili na titul svoju druhú finálovú účasť. O trofej hrali už v ročníku 2013/2014. V sedemzápasovej sérii im ju vtedy uchmatli Košice. Vlani vypadli v semifinále s Banskou Bystricou, ktorej sa teraz úspešne revanšovali.

Banskobystričania na zisk prvej trofeje stále čakajú. Rovnako ako vlani sa aj tento rok museli uspokojiť so striebornými kovmi. Minulý rok prehrali s Košicami taktiež v šiestom zápase finále na domácej pôde.

Hlasy po zápase:

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Sklamanie je veľké, ale niekto prehrať musel. Play off bolo výborné, neuspieť doma pred domácimi fanúšikmi je však frustrujúce. Nájazdy sú umením a lotériou, Nitra ich zvládla lepšie. Šťastie sa dnes priklonilo na stranu súpera. Gratulujem Nitre, no som hrdý aj na svojich chlapcov. Mali sme na to, aby sme titul získali. Keď finálová prehra prebolí, bude druhé miesto krásne. Keď človek vidí, ako mu šanca uteká pomedzi prsty, je to smutné. V Banskej Bystrici budem podľa všetkého pokračovať aj ďalej."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dnes sa nám podarilo zachytiť začiatok. Bystrica síce odpovedala, ale nemala taký glanc ako v predchádzajúcich domácich zápasoch. Sezóna nám vyšla, všetko do seba zapadlo. Mali sme šťastie na gólmanov, ako aj na posily zo zámoria. Nitru v budúcej sezóne už viesť nebudem, s vedením klubu sme sa dohodli, že štyri roky stačili. I ja osobne potrebujem zmenu."

Dušan Milo, obranca Nitry, kapitán: "Veľmi sa teším z majstrovského titulu. Som veľmi rád, že som ho získal v drese rodnej Nitry. A či sa to dá porovnať s titulom majstra sveta? Ťažko povedať. Radosť je pri oboch, ale človek si to viac váži, keď získa úspech po takom dlhom čase. Keby to bolo každý rok alebo raz za dva - tri roky, asi by to bolo iné."

Michal Handzuš, útočník Banskej Bystrice: "Sklamali sme našich fanúšikov, je nám to ľúto. Mal som dať v nájazdoch o gól viac a boli by sme v siedmom zápase. Z tohto pohľadu to beriem na seba.“

Milan Kytnár, útočník a kapitán Banskej Bystrice: "Bohužiaľ, nepodarilo sa to. Sme sklamaní. Momentálne prevláda obrovské sklamanie. Keď sa dostanete do finále, chcete už aj titul. Sezóna nebola jednoduchá, ale veľmi náročná. O to viac si vážime, že sme sa dostali do finále. Utvorili sme skvelú partiu, na to len tak nezabudneme.“

Marek Slovák, útočník Nitry: "Som veľmi rád že som mohol pomôcť k titulu majstra Slovenska. Neviem si predstaviť, čo to bude doma v Nitre. Myslím si, že nastane anarchia a spadne mesto. Zajtra, pozajtra a možno aj celý týždeň budú oslavy. Všetci si to zaslúžime - ľudia v tíme aj naši skvelí fanúšikovia. Zomkli sme sa a utvorili neskutočný kolektív. Som rád, že ten titul je v Nitre a že som ho mohol získať aj pred svojimi rodičmi, ktorí chodili na každý zápas doma či vonku.“

Judd Blackwater, útočník Nitry, autor dvoch gólov: "Všetci sme odohrali neskutočný zápas a zaslúžime si oslavy titulu. Ja určite nie som hrdina, aj keď som strelil dva góly. Verím, že budú pekné oslavy a dnes si v noci parádne užijeme. Je to pre mňa obrovská radosť, ale aj cenná skúsenosť získať titul na Slovensku. Teším sa, že si ešte s týmito chlapcami zahrám.“

Online prenos

Neuveriteľnú nájazdovú drámu napokon rozhoduje možno trochu nečakane obranca Jameson Milam a Nitra získava svoj premiérový majstrovský titul.

Predĺženie

70. min - Predĺženie sa skončilo. Šiesty zápas finálovej série play off rozhodnú samostatné nájazdy.

64. min - Bystričania majú obrovské šance, ale skvelý Lakosil ich privádza do zúfalstva. Aby na ich nepremieňanie ešte napokon nedoplatili.

Čo behá hlavou trénerovi Nitry Antonínovi Stavjaňovi?
Čo behá hlavou trénerovi Nitry Antonínovi Stavjaňovi? (Autor: TASR)

63. min - Na predĺženie sa hrá až nad očakávania otvorený hokej. V úvode mal šancu Matoušek, na opačnej strane sa nepresadil Blackwater. Pred pár sekundami Lakosil skvelo zasiahol pri strele Ďatelinku.

61. min - Predĺženie sa začalo.

III. tretina

60. min - Riadny hrací čas sa skončil, rozhodovať sa bude v predĺžení.

58. min - Zápas vrcholí, bojuje sa o každý kúsok ľadu. Zdá sa, že dnes uvidíme najdramatickejšie možné vyvrcholenie.

Filip Kuzma (vpravo) z Nitry naráža na mantinel Lukáša Hvilu.
Filip Kuzma (vpravo) z Nitry naráža na mantinel Lukáša Hvilu. (Autor: SITA)

53. min - Ale ani Banská Bystrica sa nechce vzdať len tak ľahko. Lakosila prekonáva Tomáš Zigo a začína sa akoby odznova.

49. min - Nitra využíva presilovku a v polovici tretej tretiny ide do vedenia! Opäť sa presadil fantastický Blackwater, ktorý dal v posledných dvoch dueloch už päť gólov.

46. min - Hokejisti Nitry ešte nikdy - rovnako ako aj ich dnešný súper - titul nezískali. Zažili viacero skvelých chvíľ, hrali aj vo finále, ale na trofej nedosiahli. Tento rok k nej majú veľmi blízko, ale zároveň ešte dosť ďaleko. Ak by sa Bystričanom podarilo zvíťaziť, v rozhodujúcom súboji v Nitre by bol na domácich vyvíjaný veľký tlak.

44. min - V prostrednej časti mali domáci výraznejšiu streleckú prevahu: 11-6. Celkovo 25-19. Gól však dali iba jeden. Teraz nevyužili ani presilovú hru po vylúčení Milama.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila a v nej sa stav nezmenil. Pred treťou dvadsaťminútovkou je všetko otvorené. Schyľuje sa k dráme.

35. min - Slovenský majster zdvihne nad hlavu vynovenú trofej - pohár Vladimíra Dzurillu. Nitra to môže byť už dnes, ale či sa to naozaj stane, je zatiaľ otázne. Stav je stále nerozhodný.

31. min - Hoci sa hrá bojovný hokej, obe mužstvá si naozaj snažia dávať predovšetkým pozor na to, aby sa nedopustili vážnej chyby. Teraz už môže rozhodovať i tá najmenšia. A najmä pre domácich môže mať fatálne následky.

27. min - Priebeh dnešného stretnutia je zatiaľ vzácne vyrovnaný, o čom svedčí aj pomer striel po prvej tretine: 14-13 pre domácich. Tiež sa  hrá aj pomerne disciplinovane - iba jeden vylúčený na každej strane.

24. min - V Banskej Bystrici dnes panuje aj veľmi dobrá atmosféra. Fanúšikovia domácich sa už pred začiatkom duelu pri nástupe hráčov prezentovali veľmi peknou choreografiou.

Banskobystrickí fanúšikovia hneď na úvod šiesteho zápasu pripravili veľmi peknú choreografiu. (Autor: TASR)

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Domáci predsa len nepôjdu do šatní smutnejší. Päťdesiatštyri sekúnd pred koncom prvej tretiny sa presadil práve Michal Handzuš, ktorý na dvakrát pretlačil puk za Lakosila.

16. min - Michal Handzuš pred stretnutím upozorňoval, že jeho tím musí hrať šesťdesiat minút, lebo v predchádzajúcich dueloch mal úseky, kedy poľavil. Ale dnes nezachytil hneď úvod a musí dobiehať jednogólové manko.

13. min - Banskobystričania zvyšujú tempo a snažia sa ešte v tejto tretine vyrovnať. Lakosil, ktorý v priebehu stredajšieho zápasu nahradil Valenta a dnes pred ním dostal príležitosť, si však poradil s pokusmi Tománka aj Ďatelinku.

10. min - Pre Banskú Bystricu je tento stav na domácom ľade vo finálovej sérii niečím novým. V predchádzajúcich dvoch dueloch na vlastnom štadióne ani raz neprehrávala. Naopak - mala skvelý úvod a celkovo prvé dve tretiny. V prvom po nich viedla 4:0, v druhom 4:1.

6. min - Judd Blackwater má fantastickú formu. V predchádzajúcom zápase v stredu na domácom ľade strelil dokonca hetrik.

Judd Blackwater (vpravo) takto oslavoval so spoluhráčmi jeden zo svojich gólov v stredajšom zápase. (Autor: TASR)

2. min - To je úvod pre domácich asi ako z najhoršieho sna. Ubehlo len deväťdesiatdva sekúnd a Nitra ide vo vedenia. Skóre zápasu otvoril Judd Blackwater, ktorý prekvapil Bacashihuu strelou z uhla. Gól musel potvrdiť videorozhodca a napokon ho uznal.

1. min - Zápas sa začal. Spoznáme dnes nového majstra? To je otázka, ktorá znela pred týmto súbojom asi najčastejšie.

Pred zápasom

Pred zápasom - Pred šiestym zápasom série o titul adresoval odkaz pre hokejistov Banskej Bystrice a Nitry aj cyklista a majster sveta Peter Sagan.

Pred zápasom - „Musíme hrať celých šesťdesiat minút, lebo v predchádzajúcich stretnutiach sme mali úseky, keď sme poľavili, a to by sa nám nemuselo vyplatiť,“ vyhlásil svetový šampión 2002 a víťaz Stanley Cupu 2013 Michal Handzuš, hráč Banskej Bystrice.

„Verím, že o titule sa bude rozhodovať v nedeľňajšom siedmom zápase v Nitre.“

Na snímke z druhého finále Michal Handzuš tieni brankárovi Michalovi Valentovi, ktorý dostáva gól. (Autor: SITA)

Pred zápasom - „Šampanské na oslavy v autobuse nevezieme, to by bola veľká chyba,“ vravel najskúsenejší hráč Nitry Dušan Milo. „Musíme sa koncentrovať na hokej. A ak zápas zvládneme, potom môžeme pomýšľať aj na oslavy.“

Milo v piatok nastúpi s narazeným nosom po tom, ako ho v piatom zápase série zrazil na ľad banskobystrický útočník Tomáš Matoušek.

Tomáš Matoušek zráža na ľad Dušana Mila.
Tomáš Matoušek zráža na ľad Dušana Mila. (Autor: TASR)

Nitrania sa opäť budú spoliehať najmä na prvý útok Blackwater – Slovák – Laliberté, ktorý v stredu žiaril. Kanaďan Blackwater strelil hetrik.

Pred zápasom - V stredu v Nitre padlo až desať gólov. Domáci mali skvelý nástup, rýchlo viedli a náskok dlho udržiavali. Hosťom sa však podarilo dotiahnuť a vyrovnať, ale záver napokon patril Nitranom.

Pred zápasom - V celom doterajšom priebehu finálovej série play off platilo otrepané pravidlo: 'Môj dom, môj hrad'. Nitra vyhrala všetky tri domáce zápasy, Banská Bystrica dva. Nitrania v stredu získali prvý postupový mečbal. Ak ale chcú oslavovať titul už v piatok, musia uspieť na ľade súpera.

Šiesty súboj série sa v Banskej Bystrici začína o 19.30 hod.

Domov»Hokej»Slovensko»Nitra vyhrala v Banskej Bystrici a získala premiérový titul