Slovensko prehralo s Francúzmi 2:3 po nájazdoch, nespokojný Cíger

Moment, ktorý rozhodol. Charlie Bertrand posiela puk pomedzi betóny presúvajúceho sa Konráda. Francúzi tak triumfovali po nájazdoch. (Autor: TASR)
Sportnet|24. apr 2016 o 15:08

V zápase nastúpil aj Martin Réway, ktorý sa v piatok dostal do nepríjemnej kolízie s protihráčom.

Hokej - Príprava na majstrovstvá sveta 2016:

Francúzsko - Slovensko 3:2 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Rozhodovali: Garbay, G. Barcelo - Margry, J. Barcelo, vylúčení: 3:7 na 2 min., navyše Daňo (SR) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3100 divákov

Góly: 26. S. Treille (Raux, Y. Treille), 49. Da Costa (S. Treille), roz. nájazd Bertrand - 11. Cehlárik (Viedenský, Jaroš), 58. Daňo

Francúzsko: Quemener (30. Hardy) – Beron, Berthon, Bertrand, Bozon, Claireaux, Da Costa, Desrosiers, Dieude-Fauvel, Faure, Fleury, Hecquefeuille, Janil, Lamperier, ManaviaMeunier, Moisand, Perret, Raux, Ritz, Treille S., Treille Y

Slovensko: Konrád – Meszároš, Sersen, Jaroš, Sekera, Graňák, Švarný, Kotvan, Kozák – Lušňák, Réway, L. Hudáček – Cehlárik, Viedenský, Daňo – Hrnka, Marcinko, Bartánus – Hlinka, Štastný, Skalický

GRENOBLE/ BRATISLAVA. Slovenskí hokejisti odohraji druhý zápas v rámci plánovaného dvojstretnutia na ľade Francúzska pred MS v Rusku.

Prvý zápas v Megeve sme vyhrali a prerušili tak sériu štyroch prehier proti Fínom, respektíve Rusom.

V dnešnom zápase však už tak priaznivý výsledok Slováci nedosiahli a v tohtoročnom seriáli Euro Hockey Challenge pripísali piatu prehru.

V nedeľňajšom dueli s Francúzmi síce vyrovnali v závere zásluhou Marka Daňa na 2:2, no v samostatných najazdoch nepremenili štyri pokusy a domácim podľahli 2:3.

Víťazný gól strelil Charles Bertrand.

S rovnakým súperom sa Slovensko presne o dva týždne (v nedeľu, 8. mája) stretne aj v základnej B-skupine na MS v Rusku.

Zverencov trénera Zdena Cígera čakajú pred odletom do Petrohradu už len dva prípravné duely.

V rámci 4. kola EHCH ich odohrajú proti Dánom, pričom prvý už tento štvrtok v Skalici a záverečný o dva dni neskôr v Bratislave.

Hlasy:

Zdeno Cíger (tréner SR): "Všetko sa zlomilo v druhej tretine, kde sme prestali hrať a boli sme nedisciplinovaní. Chýbala nám efektivita, mali sme obrovské šance. V druhej tretine sme dali súperovi možnosť vrátiť sa do zápasu a prestali sme hrať. V tretej sme aj chceli, ale niektorí asi nechápu, že majú bojovať o miesto v reprezentácie. Som veľmi nespokojný."

Andrej Sekera (kapitán SR): "Odohrali sme celkom dobrú prvú tretinu, ale potom sa vrátilo na ľad iné mužstvo. Chalani si trošku začali robiť, čo chceli, a tak to aj vyzeralo po zvyšok zápasu. Druhú a tretiu tretinu sme začali lietať, každý chcel dať skôr gól, ako brániť. Zlepšiť treba všetko."

Peter Cehlárik (útočník SR): "Začiatok bol celkom dobrý, potom sme prestali hrať. Neboli sme na našej vlne, na pozíciách, na ktorých sme chceli byť. Musíme sa vrátiť k výkonu z piatkového zápasu. Hoci sme vyrovnali na konci, v našej hre bolo veľa negatív."

Priebeh:

V prvej polovici úvodnej tretiny osviežili zápas presilové hry. Kým Francúzi v dvojminútovej prevahe o dvoch hráčov zo série šancí Konráda neprekonali, Slováci prvé domáce vylúčenie potrestali.

Jarošov puk od mantinelu tečoval Viedenský k Cehlárikovi, ktorý skóroval z bekhendovej dorážky.

Cígerovi zverenci po prvom góle ovládli dianie. Po presnom zásahu však nepremenil krátky blafák v nájazde Bartánus a v prečíslení neuspel ani L. Hudáček, ktorému nabil Réway.

"Les Blues" zaútočili len sporadicky, no pol minútu pred koncom dosiahli vyrovnávajúci gól, keď Y. Treille tečoval pred Konrádom nahodený puk.

Rozhodcovia ho najskôr uznali, ale pre postavenie hráča v bránkovisku verdikt zmenili.

Obraz hry sa zmenil po 25. minúte.

Rauxovu dlhú prihrávku si na modrej cez Sersena prebral Sacha Treille a blafákom do bekhendu nedal Konrádovi šancu.

Francúzi herne ožili, ovládli stredné pásmo a spálili dve tutovky za sebou. Slováci síce opticky hru vyrovnali, ale zďaleka nahrali s takou ľahkosťou ako v úvodnej tretine.

Podčiarkla to aj brejková situácia z 35. minúty, keď si Daňo počkal na Viedenského, no ten trafil pred prázdnou bránkou len do presúvajúceho sa Hardyho.

Osemdesiat sekúnd pred koncom dostali domáci ďalšiu presilovku piatich proti trom na dve minúty, no do sirény neskórovali.

Slováci sa ubránili aj na začiatku tretieho dejstva, navyše po naskočení z trestnej išli Hudáček s Marcinkom sami na Hardyho, no ten pokus prvého menovaného vyrazil.

Desať minút pred koncom však v oslabení inkasovali, Konrád nezaregistroval, že strelu od modrej nemá v moci a odrazený puk doklepol do bránky Da Costa - 2:1.

Francúzi hrali v závere tretiny umne a hostí do príležitostí nepustili.

V 58. minúte pri signalizovanom vylúčení napokon inkasovali, keď sa strelou z osi presadil Daňo.

V poslednej minúte mohli ešte skórovať Da Costa aj Réway, no v predbránkovom priestore neuspeli.

Francúzi napriek streleckej aj hernej prevahe v predĺžení nerozhodli, hoci štyridsaťštyri sekúnd pred koncom si aktivitou vynútili presilovku.

Víťaza určili až samostatné nájazdy, v ktorých sa o domáci triumf postaral Bertrand.

Predĺženie

Päťminútové predĺženie patrilo herne Francúzom. Navyše posledných 44 sekúnd sme hrali v oslabení, keď putoval na trestnú lavicu Marko Daňo. Gól však nepadol a o osude zápasu rozhodnú samostatné nájazdy.

III. tretina

60. min: Koniec normálnej hracej doby. Posledné dve minúty už ovládli hostia, no rozhodujúci presný zásah už Slováci nedosiahli. Zápas tak po hodine hry čistého času víťaza nemá a nasledovať bude predĺženie.

58. min: Gól, Slovensko! Marko Daňo prekonal strelou švihom Hardyho a vyrovnáva na 2:2. Autorovi gólu adresoval presnú prihrávku Cehlárik. Stav je 2:2.

54. min: Bohužiaľ, Cígerovi zverenci nevyužili dvojminútovú presilovku po faule Ritza na Lušňáka. Zápas ide do svojej záverečnej fázy.

49. min: Francúzi zhruba po 20 sekundách využívajú ponúknutú presilovku. Nepríjemná situácia, keď si Konrád myslel, že puk má vo svojej moci. Odrazený puk však nastrelil Tomáš Hrnka do domáceho Da Costu, ktorý síce s poriadnym šťastím, no predsa posiela Francúzsko do vedenia.

49. min: Andrej Meszároš je ďalším naším vylúčeným. Rozhodcovia majú na Slovákov veľmi prísny meter.

43. min: Veľmi pekne sa "preštrikoval" Tomáš Hrnka po ľavom krídle až pred Hardyho. Zakončenie nášho hráča gól neprinieslo. Za túto sympatickú snahu však nášho reprezentanta pochválime.

41. min: Tretiu tretinu otvorila prestávkou predelená presilovka Francúzska v počte 5-3. Našťastie, domáci hokejisti Konráda po druhý raz v zápase nedokázali prekonať.

II. tretina

40. min: Francúzi mali, logicky, tlak. Skóre sa však, našťastie, nezmenilo a po 40 minútach je tak stav nerozhodný 1:1.

39. min: Zvláštny meter francúzskych rozhodcov. Už po druhý raz v zápase vylúčili v identický čas hneď dvojicu našich hokejistov. Na trestnú lavicu si sadli Marcinko aj Daňo. Tresty sú však viac ako prísne a mnohí naši hráči nechápavo krútia hlavami. V každom prípade, ideálna šanca pre Francúzov ísť do vedenia.

36. min: Toto bola veľká šanca našich farieb! Do prečíslenia 2-1 sa dostali Daňo s Viedenským, pričom druhý menovaný mal ideálnu možnosť streliť druhý slovenský gól. Stav však zostáva 1:1.

35. min: Konrád musel zasahovať po nepríjemnom zakončení obrancu Dieude-Fauvela. Je však očividné, že domáci prebrali iniciatívu v posledných minútach.

30. min: V polovici zápasu je tu striedanie brankárov v drese Francúzska. Quemenera vymenil Hardy.

28. min: Domácich vyrovnávajúci gól evidentne povzbudil a posledné desiatky sekúnd rozhodne patrili Francúzom.

26. min: Francúzsko vyrovnáva! Skúsený Sacha Treille sa zoči-voči Konrádovi nepomýlil. Naopak, svoj nájazd zakončil exkluzívne - bekhendom pod brvno. Vyrovnané, 1:1.

24. min: Andrej Meszároš tvrdo vystrelil a jeho bomba trafila do prilby domáceho Manaviana. Francúzsky hráč bol na pár sekúnd otrasený, no po chvíľke sa, našťastie, zdvihol z ľadu a odkorčuľoval na striedačku.

21. min: Začala sa prostredná časť hry.

I. tretina

20. min: Koniec prvej tretiny, Slovensko ju vyhralo 1:0, keď do čierneho trafil Cehlárik.

20. min: Necelú polminútu pred koncom prvej tretiny dali Francúzi gól, ktorý však nie je uznaný. Yorick Treille sa natlačil pred Konráda až tak, že posunul bránku, takže jeho zásah neplatil.

19. min: Slovensko si dvojgólový náskok nevybudovalo, vyhrávame tak stále 1:0.

17. min: Cígerovi zverenci sú do týchto chvíľ lepším tímom. Navyše budú hrať ďalšiu presilovku. Na "lavicu hanby" putuje Grégory Beron.

11. min: Výborne! Slováci využívajú presilovku zásluhou presného zásahu Petra Cehlárika, ktorý takou bekhendovou dorážkou využil odkrytý priestor v Quemenerovej bráne. Výbornú prácu odviedol v bránkovisku tiež Marek Viedenský. Francúzsko - Slovensko 0:1.

10. min: Teraz bude hrať, pre zmenu, presilovku aj naše družstvo. Avšak v štandardnom počte 5-4. Na trestnú lavicu si už sadl Meunier.

8. min: Je to dobré. Naši sa celých 120 sekúnd dokázali ubrániť a Francúzi tak výbornú možnosť na otvorenie skóre zahodili.

6. min: Slováci budú hrať dve minúty v oslabení v počte 5-3, teda pokiaľ sa ubránia...Dva tresty naraz v identickom čase prišli najprv pre Ivana Švarného (nedovolené bránenie), ako aj tímový trest (príliš veľa hráčov na ľade), ktorý si odsedí Libor Hudáček.

5. min: Prvá päťminútovka je za nami. Slováci sú aktívnejší, no zatiaľ bez výraznejších šancí.

ZAČIATOK: Zápas začal. Naši hrajú v modrých dresoch sprava-doľava. Našu bránu háji Branislav Konrád.

Pred zápasom

Pred zápasom: V prvom piatkovom zápase s Francúzskom zaznamenalo Slovensko prvú výhru v prípravných zápasoch pred MS 2016. Domáci tím porazil 4:1. V 24. vzájomnom zápase sa zrodil 18. triumf tímu SR.

Tréner Cíger mohol byť s prvou výhrou v príprave na MS 2016 spokojný.
Tréner Cíger mohol byť s prvou výhrou v príprave na MS 2016 spokojný. (Autor: TASR)

"Začiatok bol po náročnej ceste pomalší, ale záver nám vyšiel a dali sme nejaké góly. Prvá tretina bola na rozbeh, potom sa chlapci chytili a presadili. Hrali sme efektívne a disciplinovane. Od polovice duelu nám celkom dobre išlo držanie stredného pásma, vychádzali sme celkom dobre z obrany a pomáhali si. Doteraz mi to trochu chýbalo," povedal po úspešnom zápase tréner hokejistov Slovenska Zdeno Cíger.

Jeho slová potvrdil aj útočník Libor Hudáček.

"Hrali sme dobre a boli sme silní na puku. Ukázali sme kvalitu a dodržiavali určený systém. Som rád, že sme uhrali pekný výsledok."

Pred zápasom: V zápase nastúpi aj Martin Réway, ktorý sa v piatok dostal do nepríjemnej kolízie s protihráčom. Nepríjemný atak sa odohral v 13. minúte piatkového duelu. Manavian prišpendlil Réwaya na zadný mantinel a prvého slovenského centra vyradil z hry. Otrasenému útočníkovi pomohli z ľadu do šatne spoluhráči.

"Veľa si toho nepamätám, bol som dosť otrasený. Postupom času mi ale bolo lepšie. Snažil som sa sledovať nejaké príznaky, či náhodou nešlo o otras mozgu, ale myslím, že ten som nemal. Dnes ma síce trošku bolela hlava, no nebolo to také hrozné na to, aby som nemohol trénovať. Bol som na štadióne s lekármi. Povedali, že uvidia, ako na tom budem po noci. Podľa toho ako sa vyspím a či mi nebude zle. Chvalabohu, všetko by malo byť v poriadku," povedal Réway.

Pred zápasom: Francúzi budú súpermi Slovákov aj na májovom šampionáte v Rusku. Vzájomný zápas v B-skupine sa uskutoční v Petrohrade v nedeľu 8. mája o 19.15 h SELČ.

Pred zápasom: Oproti zápasom s Ruskom už v národnom tíme nefigurujú obrancovia Peter Čerešňák s Mislavom Rosandičom a útočník Lukáš Handlovský. Cez týždeň sa naopak pripojili prví hráči z NHL - Andrej Sekera a Marko Daňo.

Spolu s nimi prišla aj dvojica zo švédskej Luley - Christián Jaroš a Peter Cehlárik.

Káder SR na zápasy vo Francúzsku:

Brankári: Július Hudáček (Örebro HK, Švéd.), Branislav Konrád (HC Olomouc, ČR), Samuel Baroš (HKM Zvolen)

Obrancovia: Dominik Graňák (Rögle BK, Švéd.), Adam Jánošík (HC Piráti Chomutov, ČR), Christián Jaroš (Lulea HF, Švéd.), Oldrich Kotvan (HC PSG Zlín, ČR), Lukáš Kozák (Kometa Brno, ČR), Andrej Meszároš (Sibir Novosibirsk, KHL/Rus.), Michal Sersen, Ivan Švarný (obaja Slovan Bratislava, KHL), Andrej Sekera (Edmonton Oilers, NHL/Kan.)

Útočníci: Marek Bartánus, Tomáš Hrnka (obaja HC Košice), Peter Cehlárik (Lulea HF, Švéd.), Marko Daňo (Winnipeg Jets, NHL/Kan.), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec, ČR), Michal Hlinka (Dukla Trenčín), Libor Hudáček (Örebro HK, Švéd.), Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný, Marek Viedenský (všetci Slovan Bratislava, KHL), Tomáš Marcinko (HC Dynamo Pardubice, ČR), Martin Réway (HC Fribourg-Gottéron, Švaj.)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slovensko prehralo s Francúzmi 2:3 po nájazdoch, nespokojný Cíger