San Jose predviedlo gólový uragán, Dallas spasil Čech

Radek Faksa (vpravo) rozhodol o výhre Dallasu.
Radek Faksa (vpravo) rozhodol o výhre Dallasu. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|30. apr 2016 o 07:37

San Jose strelilo päť gólov v tretej tretine.

NEW YORK. Oba domáce tímy uspeli v úvodných piatkových zápasoch semifinále Západnej konferencie bojov o Stanleyho pohár v hokejovej NHL. Dallas zdolal St. Louis 2:1 a San Jose si poradilo s Nashvillom 5:2.

Hrdinom Dallasu, nabitého ofenzívnymi hviezdami, sa stal iba 22-ročný tohtosezónny nováčik Radek Faksa, ktorý gólom 4:44 min pred koncom tretej tretiny rozuzlil črtajúcu sa remízovú koncovku súboja so St. Louis.

Bola to príkladná česká spolupráca, keďže Aleš Hemský v nájazde blafákom neuspel a Faksa iba doklepol do bránky puk vyrazený Brianom Elliottom. V podaní Faksu to bol druhý gól v aktuálnom play-off a zároveň v kariére vo vyraďovacej časti.

"Výborná práca od Alexa Goligoského a Aleša Hemského. Dostali sme sa do situácie troch na dvoch, Alex skvele prihral Alešovi, ktorý to potiahol k bránke a ja som to už len dorazil," pochválil spoluhráčov Faksa na webe NHL.

Kevin Shattenkirk (v strede) strelil jediný gól St. Louis.
Kevin Shattenkirk (v strede) strelil jediný gól St. Louis. (Autor: SITA/AP)

Prvá hviezda zápasu si zasa vyslúžila poklonu od trénera Dallasu Lindyho Ruffa. "Mám rád jeho entuziazmus, široký úsmev a vôľu urobiť čokoľvek pre víťazstvá. Je to chlapec, ktorý si užíva každú minútu na ľade a momentálne mu to ide celkom dobre. Nepozná situáciu, v ktorej by nechcel byť účastníkom. To platí o bitkách aj hernej stránke. Svojou hrou pozitívne infikuje celé mužstvo," povedal nadšený Lindy Ruff.

"Jeho prednosťou je hokejové IQ. Vie si nájsť na ľade miesto a situáciu, z ktorej to zaváňa gólom. Je to, navyše, dobrý chlapec, ktorý nepodvádza," pridal ďalšiu pochvalu skúsený útočník Jason Spezza.

Kouč St. Louis Ken Hitchcock po zápase tvrdil, že z pohľadu jeho tímu to ešte nebolo ono. "Chýbali mi emócie a celkovo herný rytmus z predchádzajúcej série proti Chicagu. Budeme ho musieť nájsť," vravel Hitchcock pre nhl.com.

Ďalšiu šancu budú mať hráči Blues už v nedeľu, keď sa hrá druhý zápas série a opäť na ľade Dallasu.

V súboji San Jose - Nashville predviedli Sharks skvostný záver. Hostia viedli od 25. min po zásahu Mika Fishera a domáci odpovedali až v 43. min presilovkovým gólom Tomáša Hertla.

Od 52. do 60. min však prišiel štvorgólový uragán, ktorý odfúkol nádeje "predátorov" na úspech v prvom zápase semifinále Západnej konferencie.

Útočník San Jose Joel Ward strieľa gól Pekkovi Rinnemu.
Útočník San Jose Joel Ward strieľa gól Pekkovi Rinnemu. (Autor: SITA/AP)

Dva góly Logana Coutura a po jednom Joela Warda a Tommyho Wingelsa rozhodli o triumfe San Jose 5:2. Hostia necelé dve minúty pred koncom za stavu 1:3 znížili Ryanom Johansenom, ale nestačilo im to. Domáci potom dvakrát uspeli do prázdnej bránky.

Druhý zápas sa bude hrať v nedeľu opäť v SAP Center v San Jose.

NHL - semifinále Západnej konferencie (prvé zápasy)

Dallas - St. Louis 2:1

Góly: 30. Roussel (Faksa, Klingberg), 56. Faksa (Hemský, Goligoski) - 52. Shattenkirk (Parayko, Berglund). Brankári: Lehtonen - Elliott, strely na bránku: 42:32, 18.532 divákov.

/na zápasy 1:0/

San Jose - Nashville 5:2

Góly: 43. Hertl (Ward, Vlasic), 52. Ward (Donskoi, Burns), 56. Couture (Pavelski, Burns), 59. Couture, 60. Wingels - 25. Fisher (Johansen, Ekholm), 59. Johansen (Josi, Wilson). Brankári: Jones - Rinne, strely na bránku: 38:31, 17.026 divákov.