Slováci nedopustili prekvapenie a Maďarsko zdolali 4:1

Tomáš Marcinko strelil prvý gól Slovenska na tohtoročnom svetovom šampionáte.
Tomáš Marcinko strelil prvý gól Slovenska na tohtoročnom svetovom šampionáte. (Autor: TASR)
Sportnet|7. máj 2016 o 08:00

Druhý zápas na šampionáte odohrajú zverenci Zdena Cígera v nedeľu o 19.15 hod. proti Francúzsku.

MS v ľadovom hokeji - B-skupina (Petrohrad):

Slovensko - Maďarsko 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 8. T. Marcinko (Graňák, Dravecký), 18. T. Jurčo (A. Sekera, Marinčin), 36. A. Sekera (T. Jurčo, Marinčin), 58. P. Lušňák (Hrnka) - 14. Banham (V. Galló, Bartalis)

Slovensko: B. Konrád (J. Hudáček) - A. Meszároš, Sersen, Marinčin, A. Sekera, Graňák, Juraj Mikuš, Ch. Jaroš, Švarný - Martin Bakoš, Réway, M. Daňo - T. Jurčo, Marek Viedenský, L. Hudáček - Dravecký, T. Marcinko, M. Bartánus - Hrnka, A. Šťastný, P. Lušňák

Maďarsko: Rajna (Hetényi) - Wehrs, J. Dudas, Sagert, Szirányi, M. Vas, Stipsicz, Z. Garát - G. Nagy, Bartalis, Sofron - V. Galló, Sarauer, Kóger - Sebők, J. Vas, C. Kovács - Magosi, K. Nagy, Benk - Banham

PETROHRAD. Slovenskí hokejoví reprezentanti úspešne vstúpili do bojov na majstrovstvách sveta, keď v sobotu vo svojom úvodnom zápase v B-skupine v Petrohrade zdolali Maďarsko 4:1.

Zverenci trénera Zdena Cígera od úvodu diktovali tempo, dokázali súperovi vnútiť svoju hru. A hoci sa nevyhli viacerým zaváhaniam v defenzíve, nakoniec dokráčali k trojbodovej výhre.

O necelých tridsať hodín nastúpia na svoj druhý zápas v skupine proti Francúzom (v nedeľu o 19.15 SELČ). Maďari vyzvú v ten istý deň predpoludním obhajcu titulu Kanadu (11.15)

Slováci v úvodnom zápase zdolali Maďarsko : fotogaléria

7.5.2016

Hlasy po zápase:

Zdeno Cíger, tréner SR (zdroj: SITA): "Bol to pre nás veľmi dôležitý duel a sme radi, že sme ho zvládli. Chlapci boli hladní po hokeji a ukázali to na ľade. Súper bol dobre pripravený po fyzickej stránke. Našťastie, dali sme nejaké góly a zvládli sme to. V závere sme síce mali niekoľko vylúčení, ale duel sme dotiahli do víťazného konca.“

Rich Chernomaz, tréner Maďarska (zdroj: SITA): "Maďari sa po siedmich rokoch predstavili medzi elitou a chlapci boli v úvode trochu nervóznejší. Keď sme však vyrovnali na 1:1, všetko z nás opadlo. V druhej tretine moji zverenci bojovali, tretia bola naša najlepšia. A až do konca sme chceli niečo urobiť s výsledkom."

Dominik Graňák, obranca SR (zdroj: SITA): "Bol to zápas náročnejší mentálne ako fyzicky. Nehralo sa vo vysokom tempe, ale bolo treba udržať chladnú hlavu a zvládnuť to aj s výsledkom 3:1 a gólom do prázdnej bránky. Dôležité sú tri body a tie máme. Maďari sa snažili hrať dosť agresívne. Keď prešli našu obrannú modrú čiaru, išli aj traja do bránky, niekedy až bezhlavo dopredu. Ale boli nebezpeční. Ďalšieho súpera - Francúzov - treba brať vážne, ale to každý zápas na tomto turnaji. Máme dosť dobré mužstvo na to, aby sme si verili, že ich zdoláme a išli do toho sebavedome."

Branislav Konrád, brankár SR (zdroj: SITA): "Na začiatku zápasu nebolo veľa roboty. Maďarský gól sa možno dal chytiť, dôležité je, že sme im na to hneď odpovedali. V druhej tretine sme boli oveľa lepší, ale v tej tretej nás zavreli´a som rád, že sme už neinkasovali. Najťažšie mi bolo asi po ich góle. Každé víťazstvo dodá energiu, je to psychická vzpruha.“

Tomáš Marcinko, útočník a strelec úvodného gólu SR (zdroj: RTVS): "Nebol to ľahký súper. Sme radi, že sme to zvládli. Bolo nepríjemné, že rýchlo vyrovnali, no my sme verili v našu hru a systém, ktorý sme sa snažili dodržiavať až do konca. V tretej tretine sme si to však oslabeniami trochu skomplikovali. No 4:1 je super výsledok, hlavná je výhra. Po tej zrážke som bol trochu otrasený, ale už som v pohode."

Online prenos

60. min - Zápas sa skončil. Slováci zdolali Maďarsko 4:1 a pripísali si prvé body do tabuľky B-skupiny. Už zajtra ich čaká druhý súboj na šampionáte. Od 19.15 hod nastúpia proti Francúzsku.

58. min - Naši sa ubránili a Maďari viac ako dve minúty pred koncom riadneho hracieho času hrajú v power play. V ňom však neudržali puk na svojich hokejkách a Patrik Lušňák rozhoduje o víťazstve Slovenska.

55. min - Lenže naši tretiu tretinu nezvládajú minimálne z hľadiska disciplíny. Opäť hráme v oslabení, keď Jaroš vyhodil puk z ľadovej plochy. Strela Banhama z dobrej pozície našťastie mierila mimo Konrádovej brány.

53. min - Maďari nevyužili presilovú hru a stále vyhrávame o dva góly, ale nič nie je rozhodnuté. Zdeno Cíger bude mať čo robiť, aby v závere udržal svojich zverencov koncentrovaných a podarilo sa im zápas doviesť do úspešného konca.

Zdeno Cíger koučuje svoj prvý zápas na majstrovstvách sveta.
Zdeno Cíger koučuje svoj prvý zápas na majstrovstvách sveta. (Autor: TASR)

51. min - Naši poľavili v útočnej aktivite, Maďari lepšie korčuľujú a začínajú čoraz viac ohrozovať Konráda. Keby sa im podarilo streliť gól na 3:2, nebolo by to dobré. Pri dobrom pokuse Bartalisa však Konrád úspešne zasiahol.

48. min - István Sofron je dnes celý nažhavený, akurát nie na hokej. Po pár desiatkach sekúnd tentoraz zrazil tvrdo na ľad Dominika Graňáka. Maďari začínajú byť nervózni a rozhodcovia im to zatiaľ tolerujú.

46. min - Druhýkrát v zápase hráme v oslabení a musíme sa brániť. Počas maďarskej snahy však István Sofron nešetrne lakťom zasahuje Tomáša Marcinka, ktorý ostal niekoľko sekúnd ležať na ľade a len veľmi ťažko sa z neho zdvíhal. Rozhodca však tento zákrok prehliadol a nevylučuje.

43. min - Slováci majú zatiaľ po dvoch tretinách pomerne výraznú streleckú prevahu. Brankár Branislav Konrád to skutočne nemá jednoduché, keďže dnes čelí v priemere jednej strele za štyri minúty.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila. Zápas má zatiaľ prakticky rovnaký priebeh ako ten pred siedmimi rokmi. Viedli sme 1:0, Maďari vyrovnali. Po dvoch tretinách vyhrávame 3:1. Snáď sa v záverečnej časti hry nedočkáme podobnej drámy ako v Klotene.

36. min - Zdá sa, že Cíger v jednej formácii parádne spojil obrancu Sekeru a útočníka Jurča. Druhý gól zaznamenal Jurčo po teči Sekerovej strely, teraz kapitán reprezentácie po parádnej prihrávke Jurča z otočky spoza brány zvyšuje na 3:1.

35. min - Sersen teraz urobil poriadnu chybu v rozohrávke, puk zachytil Márton Vas a Maďari sa v štvorici vrútili do pásma. Zodpovednosť napokon zobral na svoje plecia sám kapitán, ale jeho tvrdú strelu Konrád vyrazil.

32. min - "Mnohí naši hráči hrajú na nižšej úrovni, čo sa týka rýchlosti, tempa hry. Keď potom narazíte na silnejších súperov a nestíhate, prvé, čo urobíte, je, že si pomôžete hokejkou. A to rozhodcovia prísne trestajú. Je to jedna z vecí, ktorú sme hráčom zdôrazňovali. Nemôžeme hrať v jednom zápase osem či deväť oslabení," upozorňoval pred turnajom tréner Maďarska Rich Chernomaz.

Proti Slovákom hrali Maďari už tretíkrát v oslabení (zo Slovákov bol na trestnej lavici zatiaľ len Hrnka), keď sa držaním previnil Magosi. Ani túto početnú výhodu však naši nevyužili a stále vyhrávajú len o gól.

29. min - Spomínali sme, že hokejisti Maďarska hrajú v elitnej kategórii majstrovstiev sveta opäť po siedmich rokoch. Pred šampionátom vo Švajčiarsku 2009 sa medzi elitou nepredstavili sedemdesiat rokov.

25. min - Zápas Slovenska s Maďarskom sleduje aj bývalý útočník NHL Ray Ferraro, ktorý odohral v profilige 1258 zápasov. Hokejovú kariéru ukončil už v roku 2002 a v súčasnosti pracuje ako analytik kanadskej televízie TSN.

23. min - Naši hneď v úvode druhej tretiny hrali v početnej výhode, pretože osem sekúnd pred koncom prvej časti vylúčil rozhodca Sagerta. Gól sme však nedali. Na strely máme stále prevahu: 13-7.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila.

18. min - Opäť vyhrávame! Naši teraz ukázali to, čo by mali hrať. Jednoduchá akcia - získané vhadzovanie, prihrávka na modrú čiaru, strela, teč a gól. Tomáš Jurčo parádne zmenil smer puku po zakončení Andreja Sekeru.

14. min - Maďari dostali výhodu presilovej hry a darí sa im ju využiť. V spleti hráčov pred Konrádom napokon pretláčajú puk do siete. Jeho autorom je Frank Banham, rodený Kanaďan, ktorý má už štyridsaťjeden rokov.

12. min - V prvej tretine hráme veľmi aktívne. Do zápasu sme vstúpili s cieľom vybehnúť na Maďarov a pokúsiť sa čo najskôr otvoriť skóre stretnutia. Podarilo sa. Na strely vyhrávame 8-4, na góly po Marcinkovom zásahu 1-0.

8. min - Čo sa nám však nepodarilo v početnej výhode, vyšlo po jej skončení. Dravecký sa natlačil pred Rajnu, ten puk neudržal pod kontrolou. V spleti hráčov sa najlepšie zorientoval Tomáš Marcinko a strieľa prvý gól Slovenska na svetovom šampionáte v Rusku.

7. min - Nepodarilo sa nám využiť presilovú hru. Veľmi dobre sme sa usadili v útočnom pásme a zavarili brankárovi Rajnovi. Aktívny bol napríklad Bakoš, ale v dobrej šanci trafil puk len do bočnej siete.

4. min - "Nech sa to konečne začne," želal si už včera tréner Zdeno Cíger. Jeho zverenci začali aktívne, ale prvú väčšiu šancu si vypracovali Maďari. Po dobrej kolmici od pravého mantinelu sa ocitol sám pred bránou Sofron. Na naše šťastie pohotovo reagoval Branislav Konrád a puk pred hráčom súpera odrazil.

1. min - Slovensko začína svoju púť na 21. svetovom šampionáte. Maďari sa predstavujú v elitnej kategórii opäť po siedmich rokoch.

Pred zápasom

Fanúšikovia sa schádzajú pred zápasom Slovensko - Maďarsko: fotogaléria

7.5.2016

Pred zápasom - V zostave Maďarska na zápas proti Slovensku figurujú štyria hokejisti, ktorí hrali vo vzájomnom dueli aj pred siedmimi rokmi v Klotene - Márton Vas, János Vas, Csaba Kovács a András Benk.

Pred zápasom - Až 69,5 percenta hlasujúcich čitateľov našej stránky verí, že Slováci nad Maďarskom zvíťazia. Tridsať a pol percenta (216 zo 718 hlasujúcich) si myslí, že vyhrajú o tri góly a viac.

Tridsaťdeväť percent (283 zo 718) tvrdí, že to bude o jeden alebo dva góly. Desať percent ľudí očakáva, že sa zápas skončí remízou v riadnom hracom čase.

Slovákom nedôveruje 147 hlasujúcich (20,5 percenta). Štyri percentá (29) si pritom myslia, že Maďarsko tím okolo Zdena Cígera zdolá o tri góly a viac.

Pred zápasom - Tím Zdena Cígera dnes nastúpi v rovnakom zložení ako odohral posledný prípravný súboj proti Dánsku.

V bráne dostane príležitosť Branislav Konrád. „V prípravných stretnutiach bol trošku istejší,“ vysvetlil kouč národného tímu.

Proti Maďarsku dostane od začiatku šancu v bráne Branislav Konrád.
Proti Maďarsku dostane od začiatku šancu v bráne Branislav Konrád. (Autor: TASR)

Premiéra čaká Konráda ako dvadsaťosemročného. „Ale Janko Laco chytal prvý raz na majstrovstvách ešte starší a chytal výborne. Je jedno, v akom veku to príde."

„Sú to zmiešané pocity, možno bude trošku nervozity ako pred každým zápasom, ale bez toho by to ani nešlo. No stres necítim. Hokej hrám preto, že ma baví, a nie preto, aby som mal z neho stres,“ dodal Konrád.

Pred zápasom- Slováci odohrajú svoju základnú B-skupinu v petrohradskom Športovom paláci Jubilejnyj. Otvorili ho už v roku 1967.

Jeho kapacita je približne sedemtisíc miest.

Aréna prešla v rokoch 2007 až 2009 rozsiahlou rekonštrukciou, vďaka ktorej sa môže porovnávať s modernými štadiónmi v Európe. Pred tohtoročným šampionátom v nej navyše došlo k modernizácii interiérov.

Pred zápasom - Na lavičke Maďarska bude pre zmenu stáť kanadský tréner Rich Chernomaz. Ako hráč odohral päťdesiatjeden stretnutí aj v NHL.

„Naposledy hralo Maďarsko medzi elitou pred ôsmimi rokmi, musíme byť realisti. Bude to veľmi ťažké, navyše keď Francúzsko a Nemecko nemôžu zostúpiť, lebo na budúci rok organizujú šampionát. Naším cieľom je získať čo najviac bodov. Či to bude v našich silách, je iný príbeh. Ale ako tréner musíte ukázať, že tomu veríte. Každý odohrá sedem zápasov, možností je veľa," vravel Chernomaz pre SME.

Rich Chernomaz je trénerom maďarskej hokejovej reprezentácie.
Rich Chernomaz je trénerom maďarskej hokejovej reprezentácie. (Autor: Jozef Jakubčo - SME)

Zabodovať by chcel hneď na začiatku. „Nechcem nijako znevažovať či podceňovať silu slovenského hokeja, ale v úvode majstrovstiev tímy ešte hľadajú chémiu, dávajú sa dokopy. Našou výhodou môže byť to, že sme mali dlhú spoločnú prípravu. A prvé zápasy na takýchto turnajoch vždy prinášajú prekvapenia. Viem, že proti Slovensku bude veľmi ťažké získať body, ale nikdy neviete," tvrdí.

Pred zápasom- Slovákov v Rusku povedie ako hlavný tréner Zdeno Cíger, pre ktorého to bude premiéra na lavičke reprezentácie na majstrovstvách sveta.

V minulosti získal na šampionátoch dokopy tri medaily ako hráč. Dve ešte v drese Československa v rokoch 1989 a 1990, s tímom Slovenska vybojoval bronz vo fínskych Helsinkách v sezóne 2003.

Bronz z Helsínk musel Cígerovi odovzdať vtedajší prezident SZĽH Juraj Široký (vľavo) až dodatočne, pretože pre zranenie ruky predčasne opustil svetový šampionát vo Fínsku. (Autor: TASR)

Mužstvo preberal v ťažkých časoch. Na Slovensku vládol bojkot národného tímu, kedy približne päťdesiatka hokejistov odmietala reprezentovať na protest proti vedeniu Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Už vtedy avizoval, že dá príležitosť mladším hráčom a svoj sľub napokon splnil. "Nedôvera trvá a štrajk zanechal stopy," uviedol Cíger v nedávnom rozhovore pre SME v súvislosti so skladaním nominácie.

Do Ruska napokon zobral hokejistov s vekovým priemerom 26 rokov. Len dva tímy ho majú nižší - USA a Kanada. Celkovo si národný dres prvýkrát oblečie osem hráčov - Christán Jaroš, Marek Bartánus, Martin Bakoš, Tomáš Hrnka, Pavol Skalický, Peter Cehlárik, Samuel Baroš a Branislav Konrád. Konrád bol síce na MS 2007 aj MS 2015, ale v pozícii trojky a neodchytal ani jeden duel.

Nominácia Slovenska na MS 2016 v Rusku:

Brankári: Július Hudáček (Örebro), Branislav Konrád (Olomouc), Samuel Baroš (Zvolen)

Obrancovia: Andrej Sekera (Edmonton), Martin Marinčin (Toronto), Dominik Graňák (Rögle), Andrej Meszároš (Novosibirsk), Christán Jaroš (Lulea), Michal Sersen, Ivan Švarný (Slovan Bratislava), Juraj Mikuš (Sparta Praha)

Útočníci: Martin Réway (Fribourg), Martin Bakoš (Liberec), Tomáš Jurčo (Detroit), Marko Daňo (Winnipeg), Vladimír Dravecký (Třinec), Libor Hudáček (Örebro), Marek Viedenský, Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný (všetci Slovan), Tomáš Marcinko (Pardubice), Marek Bartánus, Tomáš Hrnka (obaja Košice), Peter Cehlárik (Lulea)

Pred zápasom - Na zápas z roku 2009 si spomína aj skúsený maďarský obranca Márton Vas, ktorý národný tím povedie v Rusku ako kapitán. Zaujímavosťou je, že v Klotene nastupoval v útoku na pozícii centra.

„Hrali sme prvý zápas na takom fóre a proti takému súperovi. Vyžmýkali sme zo seba všetko, ale Slováci boli lepší. Boli sme sklamaní len zo záveru duelu, s hrou sme boli spokojní,“ vraví Vas.

Pred zápasom- Hokejisti Maďarska sa predstavia v elitnej kategórii MS opäť po siedmich rokoch. V sezóne 2009 začínali svoju púť vo švajčiarskom Klotene podobne ako teraz v Rusku - zápasom proti Slovensku.

Fanúšikovia vtedy očakávali jasné víťazstvo. Po dvoch tretinách tím pod vedením Jána Filca vyhrával 3:1 a zdalo sa, že má priebeh duelu pred kontrolou. Lenže Maďari dokázali vyrovnať a o tesnom triumfe Slovákov 4:3 napokon rozhodol Ľuboš Bartečko až trinásť sekúnd pred záverečným klaksónom.

„Zápas sa nám zdal úplne v pohode. Viedli sme. Keď sme však inkasovali gól na 3:2, začala sa panika. Nakoniec sme to so šťastím zvládli,“ spomínal obranca Dominik Graňák, ktorý súboji zažil na vlastnej koži.

„Celý šampionát bol najhorší z tých, na ktorých som bol. V tíme nebola dobrá atmosféra, bolo tam veľa osobností s rôznymi názormi. A to nemyslím len medzi hráčmi," priznal v súčasnosti najstarší hráč tímu trénera Zdena Cígera.

"Nebolo to dobré, zápasy boli kŕčovité. Na ten turnaj naozaj nerád spomínam. Zažil som aj boj o záchranu na šampionáte v Kanade a tam to bolo oveľa lepšie."

Vzájomný zápas na majstrovstvách sveta v roku 2009 rozhodol Ľuboš Bartečko trinásť sekúnd pred koncom. (Autor: TASR/AP)

Pred zápasom - Tento rok sa koná ich jubilejný 80. ročník. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2016 odštartovali v piatok prvými zápasmi v Moskve a Petrohrade.

Slovensko vstupuje do turnaja až dnes. Vo svojom úvodnom stretnutí nastúpi v petrohradskej aréne Jubilejnyj od 11.15 hod. proti Maďarsku.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci nedopustili prekvapenie a Maďarsko zdolali 4:1