Slováci nemali proti obhajcom titulu šancu, s Kanadou prehrali 0:5

Kanaďania sa tešia po góle do siete Júliusa Hudáčka.
Kanaďania sa tešia po góle do siete Júliusa Hudáčka. (Autor: TASR)
Sportnet|13. máj 2016 o 18:21

Na ďalší zápas nastúpia zverenci Zdena Cígera v nedeľu o 19.15 hod proti zatiaľ nezdolanému Fínsku.

MS v hokeji 2016 - B-skupina (Petrohrad):

Kanada - Slovensko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 12. Rielly (Brassard), 19. Duchene (B. Marchand), 34. T. Hall (M. Stone, McDavid), 39. Scheifele (Reinhart, M. Stone), 51. Brassard (Perry, R. Murray)

Kanada: C. Talbot - Tanev, Rielly, Ceci, R. Murray, Matheson, Dumba, Hutton - M. Domi, Scheifele, Mark Stone - T. Hall, Brassard, Perry - Gallagher, Jenner, R. O’Reilly - Duchene, B. Marchand, McDavid - Reinhart

Slovensko: J. Hudáček - Meszároš, Jaroš, Marinčin, Sekera, Graňák, Mikuš, Švarný - Bakoš, Réway, Daňo - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Dravecký, Marcinko, Bartánus - Cehlárik, Lušňák, Skalický

PETROHRAD. Slováci si na MS v Rusku pripísali tretiu prehru za sebou. V sobotňajšom dueli podľahli v Petrohrade obhajcovi titulu Kanade hladko 0:5.

V B-skupine zostávajú so šiestimi bodmi na nepostupovej piatej priečke, s jednobodovou stratou na Nemecko. Kanada sa po 15. víťazstve za sebou na MS posunula s plným počtom bodov späť na čelo tabuľky - o skóre pred Fínsko.

Hokejisti Slovenska nemali proti Kanade šancu: fotogaléria

14.5.2016

Zverenci trénera Zdena Cígera dostali od súpera lekciu z priamočiarosti, dôrazu i streleckej efektivity. Ak chcú pomýšľať na postup do štvrťfinále, budú musieť výrazne zabodovať v zostávajúcich skupinových dueloch s Fínskom (v nedeľu o 19.15 SELČ) a USA (v utorok o 11.15).

Kanaďania odohrajú ďalší zápas v pondelok, keď sa o 15.15 stretnú s Francúzskom.

Hlasy po zápase:

Zdeno Cíger (tréner SR): "Kanaďania odohrali veľmi dobrý zápas. Pre mňa je podstatné, že chalani bojovali, robili, čo mohli. Som spokojný s ich výkonom, čo sa týka nasadenia a chcenia, že sa neopustili, hrali kolektívne, až do konca. Bola však vidno bojácnosť, neskúsenosť. Kanaďania hrali dobre, sú lepší, musíme to brať reálne."

Bill Peters (tréner Kanady): "Slovensko predviedlo solídny výkon, najmä v druhej tretine malo miernu prevahu. Bol to veľmi zaujímavý duel. Mali sme v našej hre nejaké výpadky, máme ešte čo zlepšiť.“

Vladimír Dravecký (útočník SR): "Kanada má svoju kvalitu, bolo to vidieť. Povedali sme si niektoré veci, aby sme hneď nedostali gól, ale nepodarilo sa nám zahrať prvú tretinu 0:0. Mal som jednu či dve tutovky. Mohli sme znížiť na 1:2, no nevyšlo to. Taká je realita, no ideme ďalej."

Július Hudáček (brankár SR): "Prehra 0:5 je zlý výsledok, aj futbalisti s Brazíliou chcú vyhrať. Môžete uspieť, ak brankár podá nadživotný výkon a hrá s vami šťastie. Kanaďania sú veľmi rýchli, na každej pozícii majú hráča, ktorý asi fakt nemá slabinu. Môžu si po celý čas dovoliť napádať dvoma hokejistami. To je tá kvalita - nemali slabšiu chvíľku. Mali sme zopár šancí, škoda, že nám to tam v druhej tretine nepadlo. Boli aj pozitíva, ale len veľmi málo. Fíni budú veľmi ťažký súper. Máme poslednú šancu urobiť krok smerom k štvrťfinále, čo chceme."

Marek Viedenský (útočník SR): "Snažili sme sa držať 0:0, ale dali nám dva góly v rýchlom slede. Boli vynikajúci korčuliari, my sme sa väčšinou bránili. Musíme premieňať šance, ktorých nie je veľa. Fínov nesmieme nechať korčuľovať s pukom, v tomto sú možno ešte silnejší než Kanada."

Online prenos

Zápas sa skončil.

58. min - Nebyť ako tak solídnej druhej tretiny, z ofenzívneho hľadiska by to bola z našej strany katastrofa. V prvej časti hry sme vystrelili na bránu štyrikrát, za sedemnásť minút tejto dokonca iba trikrát.

55. min - Zdenovi Cígerovi na tomto šampionáte spôsobujú vrásky aj zranenia. Už prišiel o troch hráčov a pred malou chvíľou odišiel do šatní aj Christián Jaroš po tom, ako ho po jednej zo striel zasiahol puk do tváre a spôsobil mu krvavú ranu.

51. min - Kanada pretavuje svoju obrovskú prevahu v tejto tretine (8-1 na strely) a pridáva piaty gól. Jeho autorom je Derick Brassard.

Zdeno Cíger má čo robiť, aby motivoval svojich zverencov, aby dohrali zápas so cťou. (Autor: TASR)

48. min - Prvá formácia na čele s Réwayom pohrozila a po strele Bakoša musel Talbot zasahovať - vôbec prvýkrát v tretej tretine.

46. min - Kanaďania v tejto časti hry už kontrolujú priebeh stretnutia. Pohodlne vedú a našich k ničomu nepúšťajú. Za šesť minút sme zatiaľ neohrozili Talbota ani raz. Hudáček má v tretej tretine štyri zákroky.

43. min - Hoci sme sa ubránili oslabeniu po vylúčení Sekeru, nič to nemení na tom, že Kanada smeruje už za svojim štrnástym víťazstvom na majstrovstvách sveta za sebou. Skvelú sériu ťahajú jej hráči už od vlaňajšieho šampionátu v Česku, ktorý vyhrali bez jedinej prehry. Strelili pritom rekordných šesťdesiatšesť gólov a vo finále deklasovali Rusko 6:1.

Tretia tretina sa začala.

II. tretina

Druhá tretina sa skončila.

39. min - Kanada sa po treťom góle upokojila a v závere druhej tretiny zvyšuje už na 4:0. Scheifele to urobil perfektne, keď si po prihrávke spoza brány zasekol puk, oklamal Tomáša Jurča a po ľade zasunul puk za Hudáčka.

36. min - Namiesto toho, aby sme sa pokúsili zápas zdramatizovať, dostávame v oslabení tretí gól. McDavid našiel parádnou krížnou prihrávkou Taylora Halla, ktorý namieril presne a prestrelil Hudáčka.

33. min - A našu aktívnu snahu opäť prerušuje hlúpy faul a opäť je pri ňom Marko Daňo. Ten sa na tomto šampionáte dopustil už viacerých nedovolených zákrokov v nevhodných momentoch. Škoda. Budeme sa znovu musieť brániť.

30. min - Duchenov trest sa skončil a stále prehrávame 0:2. Ak je však niečo pozitívne na tejto tretine, je to fakt, že sme strelecky aktívnejší ako Kanaďania. Talbot čelil už ôsmim pokusom, Hudáček zatiaľ len trom.

28. min - Teraz budeme hrať aspoň presilovú hru, keď sa pri Bakošovej snahe previnil Matt Duchene. Už by sa aj patrilo početnú výhodu využiť.

26. min - Keď nepremeníme také šance, akú mal teraz Dravecký, nemôžeme proti súperom ako Kanada pomýšľať na úspech. Krídelník tretej formácie mal pred sebou už odkrytú bránu, ale puk sa po jeho strele odrazil od brvna nad.

23. min - Viac ako 41 percent našich čitateľov (884 z 2135 hlasujúcich) si myslí, že Slováci zo záverečného trojzápasu proti Kanade, Fínsku a USA nezískajú ani jeden bod. Približne dvadsať percent (426) očakáva, že vybojujú jeden až tri body.

Paradoxom je, že kým možnosti 4 – 6 bodov a 7 – 8 bodov zvolilo dokopy len o čosi viac ako jedenásť percent ľudí, až dvadsaťsedem percent hlasovalo, že vyhráme všetky tri stretnutia.

21. min - Hneď na úvod druhej tretiny sa črtala veľmi dobrá možnosť pre našich, keď sa Jurčo dostal do prečíslenia s Hudáčkom, ale nevyšla mu prihrávka. Následne sa ešte dostal k odrazenému puku Marinčin, ani on však neuspel.

Druhá tretina sa začala.

I. tretina

Prvá tretina sa skončila.

19. min - Bohužiaľ, deväťdesiat sekúnd pred koncom úvodnej tretiny inkasujeme druhýkrát. Po našej chybnej rozohrávke za Hudáčkovou bránou získal puk Marchand, okamžite ho poslal Duchenovi, ktorý nezaváhal.

16. min - Kanada si aj vďaka presilovým hrám vypracovala obrovskú ofenzívnu prevahu, najmä čo sa týka pomeru streleckých pokusov. Hudáček čelil už dvanástim strelám, Talbot si pripísal zatiaľ iba tri zákroky.

14. min - Po vylúčení Jaroša sme hrali opäť v oslabení. Presilovke súpera sme sa ubránili, ale proti takému súperovi ako Kanada nám potom môžu sily chýbať.

12. min - Početnej výhode sme sa síce dokázali ubrániť, ale po jej skončení dostávame gól. Brassard prihral puk na modrú čiaru Morganovi Riellymu a ten prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste.

8. min - Naši sa celkom osmelili a už odvážnejšie prenikajú do útočného pásma, zatiaľ to z ich strany nie je odovzdaný výkon. Budeme však hrať v početnej nevýhode po tom, ako sa previnil Cehlárik. A toto nebude vôbec ľahké.

6. min - Po faule Stona na Réwaya sme dostali možnosť presilovej hry. Dobrú šancu mal si vypracoval Bakoš, po ktorého strele mal Talbot problém chytiť puk, ale napokon sa mu to podarilo. Početnú výhodu sme nevyužili a v tejto činnosti sme druhým najhorším tímom na šampionáte. Z dvadsiatich príležitostí sme strelili iba dva góly. Naopak, Kanaďania v oslabeniach inkasovali zatiaľ iba raz.

3. min - Kanaďania potvrdzujú svoju silu a naši sa v útočnom pásme ukázali zatiaľ iba na chvíľu. V hľadisku počuť našich fanúšikov, ktorí sa zišli v hojnom počte a snažia sa povzbudiť naše mužstvo, aby ešte zabojovalo o postup do štvrťfinále.

Fanúšikovia prichádzajú na zápas Kanada - Slovensko: fotogaléria

14.5.2016

1. min - Kanaďania sa okamžite pustili do našich hokejistov a Hudáček musel prvý raz zasahovať. Scheifele našiel prihrávkou spoza brány Marka Stona, ale tomu puk dobre nesadol na hokejku a náš gólman ho dokázal chytiť.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Slováci majú s hráčmi Kanady pomerne vyrovnanú historickú bilanciu. V doterajších 49 vzájomných stretnutiach 22-krát vyhrali, štyrikrát remizovali a 23 zápasov prehrali pri pozitívnom skóre 157:142.

Na svetových šampionátoch je štatistika jasne v prospech Kanaďanov: 2-2-9.

Slováci sa na MS naposledy s nimi stretli v Minsku 2014 a v základnej skupine im podľahli 1:4. Oveľa lepšie spomínajú na Helsinki 2012, keď pamätná štvrťfinálová výhra 4:3 otvorila Vůjtkovmu výberu cestu za striebrom.

Pred zápasom - Kanaďania obhajujú zlato z vlaňajška. A majú skvelú formu. V štyroch doterajších zápasoch strelili dvadsaťpäť gólov. A s každým súperom vyhrali aspoň o tri góly (USA 5:1, Maďarsko 7:1, Bielorusko 8:0, Nemecko 5:2).

Kanada naposledy zdolala Nemecko.

"Je to ťažký súper. Kanaďania hrajú jednoducho, účelne, majú veľmi silných hráčov na puku. Musíme hrať zodpovedne v obrane, odviesť tvrdú robotu, bojovať jeden za jedného a dať do hry srdiečko," hovorí kapitán Andrej Sekera.

"Nikto nevie, akým výsledkom tieto stretnutia dopadnú. Ak ale budeme hrať tak, aby sa každý po zápase mohol pozrieť do zrkadla so slovami, že odviedol sto percent, tak potom nebude nikto nikomu nič vyčítať," dopĺňa.

Pred zápasom - Čo sa týka postupových šancí, Slovákom za istých okolností nemusia stačiť ani dve víťazstvá.