Česi zdolali Švajčiarsko 5:4 a vyhrali svoju skupinu

Radosť Čechov po piatom góle, ktorý vsietil Jordán.
Radosť Čechov po piatom góle, ktorý vsietil Jordán. (Autor: SITA/ AP)

Naopak, hokejisti Švajčiarska na turnaji končia.

MS v hokeji 2016 - Rusko:

A-skupina (Moskva)

Česko - Švajčiarsko 5:4 (1:1, 1:0, 3:3)

Góly: 17. Birner (Kempný, Řepík), 25. Kašpar (z tr. str.), 42. Zaťovič, 50. Zohorna (Kousal, Kolář), 55. Jordán - 12. Hollenstein (Andrighetto, Schäppi), 46. Moser (du Bois, Trachsler), 56. Schneeberger (Moser, Hofmann), 60. Andrighetto (Hollenstein)

Rozhodcovia: Björk (Švéd.), Piechaczek (Nem.) - Otmachov (Rus.), Šefčík (SR), vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0

Česko: Francouz - Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný, Kundrátek, Doudera - Červenka, Plekanec, Pastrňák - Birner, Kovář, Řepík - Kašpar, Zaťovič, Kousal - Filippi, Faksa, Jarůšek - Zohorna

Švajčiarsko: Berra - Diaz, Blum, Geering, du Bois, Weber, Marti, Schneeberger, Grossmann - Niederreiter, Trachsler, Moser - Ambühl, Hofmann, Walser - Schäppi, Hollenstein, Andrighetto - M. Wieser, Walker, D. Wieser

MOSKVA. Hokejisti Česka si zabezpečili prvenstvo v základnej A-skupine na 80. MS v Rusku.

V utorňajšom predpoludňajšom dueli vyhrali nad Švajčiarskom 5:4 a definitívne tak "Helvétom" zahatali cestu do štvrťfinále šampionátu.

Švajčiari potrebovali na prienik medzi elitnú osmičku vyhrať za tri body, aby na štvrtej priečke predbehli Dánsko.

Česi majú na konte 18 bodov a ako víťaz A-skupiny narazia vo štvrťfinále na štvrtý tím z B-skupiny USA.

Priebeh:

Česi síce vstúpili do zápasu vo veľkom štýle a v úvodných minútach zvierali súpera v jeho obrannom pásme, inkasovali ale ako prví.

V 12. minúte Andrighetto po zlom striedaní Čechov skvelým pasom poslal do úniku Hollensteina a ten našiel medzeru medzi betónmi Francouza - 0:1.

Povzbudení Švajčiari sa vzápätí opäť tlačili do útoku, ale pribrzdilo ich vylúčenie du Boisa a favorit nedovolený zákrok potrestal vyrovnaním.

Presne tri minúty pred prvou sirénou po veľkom tlaku Birner tečoval strelu Kempného od modrej za chrbát Berru a upravil skóre prvej časti na 1:1.

Aj druhú tretinu odštartovali lepšie Česi, na druhej strane ale Andrighetto trafil hornú žŕdku bránky Francouza.

Už o chvíľu neskôr švajčiarsky obranca Diaz v úniku fauloval Kašpara a ten z nariadeného trestného strieľania poslal Česko v 25. minúte do náskoku 2:1.

Český tím na ľade dominoval herne i strelecky, no vyrovnanie mal v 34. minúte na hokejke Niederreiter - po sóle jeho strelu zblízka Francouz vyrazil ramenom.

Hneď v úvode tretej tretiny sa Česi dostali už do dvojgólového náskoku, keď sa po buly zmocnil puku Zaťovič a prudkou strelou prekvapil Berru - 3:1.

Švajčiari opäť zdramatizovali duel v 46. minúte, strelu Du Boisa doklepol do siete Moser.

Českí hokejisti si ale triumf nenechali vziať, definitívne ich do pohody poslal gólom na 4:2 desať minút pred koncom vydarenou strelou Zohorna.

Švajčiari ešte zariskovali, v presilovke v čase 53:41 odvolali brankára, no z hokejky Jordána inkasovali piaty gól. Presné zásahy Schneebergera a Andrighetta v záverečnej päťminútovke iba korigovali prehru Švajčiarska, na vyrovnanie im už čas nezostal.

Švajčiarsky koniec na turnaji vyvolal na tvárach hráčov veľký smútok.
Švajčiarsky koniec na turnaji vyvolal na tvárach hráčov veľký smútok. (Autor: SITA/ AP)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Česi zdolali Švajčiarsko 5:4 a vyhrali svoju skupinu