Fínski hokejisti si zahrajú o zlaté medaily.
Fínski hokejisti si zahrajú o zlaté medaily. (Autor: SITA/AP)

Súperom im bude úspešnejší z druhej semifinálovej dvojice USA - Kanada.

MS v hokeji 2017: Program, výsledky, tabuľky, zápasy, online prenosy.

MS v hokeji 2016.

MS v hokeji 2016 - semifinále (Moskva):

Fínsko - Rusko 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

Góly: 26. Aho (Granlund, Lindell), 36. Jokinen (Laine), 39. Aho (Koskiranta, Koivu) - 3. Širokov (Telegin, Marčenko). Rozhodcovia: Fraňo (ČR), Kubuš (SR) - McIntyre, Ritter (obaja USA), vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0

Fínsko: Koskinen - Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Kivistö, Ohtamaa - Granlund, M. Koivu, Komarov - J. Jokinen, Barkov, Laine - Aho, Koskiranta, Pyörälä - Rantanen, T. Sallinen, Pihlström - Lajunen, Pulkkinen

Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Orlov, Čudinov, Belov, Marčenko, Zajcev - Kuznecov, Širokov, Ovečkin - Mozjakin, Dacjuk, Sannikov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Ľubimov, Kalinin, Telegin - Plotnikov

MOSKVA. Hokejisti Fínska sa stali prvými finalistami 80. MS v Moskve, keď v semifinálovom zápase zdolali domácich Rusov 3:1.

Kľúčom k úspechu Suomi bola efektivita v presilovkách, ale aj dôsledná hra najmä v obrannom pásme.

Prvý semifinálový zápas v moskovskom Ľadovom paláci viedla česko-slovenská dvojica hlavných rozhodcov Fraňo - Kubuš, pre ktorého to bol vrchol doterajšej kariéry.

Zaplnená hala prvýkrát zaburácala v 3. minúte, keď si Širokov umne nakorčuľoval na prihrávku Telegina v útočnom pásme a prekvapená obrana Fínov kapitulovala. Rusi boli v prvej tretine aktívnejší a v 7. minúte nebezpečne strieľal aj Ovečkin, no Koskinen si poradil.

V prvej tretine boli Fíni ofenzívne zakríknutí a k prvej strele na Bobrovského sa dostali až počas presilovky v 11. minúte, ale domáci reprezentanti dvojminútové oslabenie zvládli.

Príležitosť Barkova v 13. minúte už bola takmer gólová, ruský brankár však efektne zasiahol pravým betónom.

Trojgólová tretina

Po štyroch minútach druhej časti unikol po ľavej strane Ovečkin, ale nezakončil presne. Krátko na to dostali Fíni možnosť presilovej hry, keď Komarova fauloval Marčenko.

Severania potvrdili vysokú úspešnosť využitia presiloviek, keď Granlund nabil Ahoovi a ten bez prípravy prestrelil Bobrovského - 1:1.

V 34. minúte hrali Rusi presilovku, ale obetaví Fíni zblokovali viacero streleckých pokusov a krátko na to boli odmenení. Rusi si v obrannom pásme zle prevzali hráčov a v 36. minúte zužitkoval prihrávku Laineho Jokinen.

Prísne vylúčenie Ovečkina v 38. minúte znamenalo presilovku Fínov a tí túto disciplínu ovládajú. Potvrdil to mladík Aho, ktorý dorazil puk na hranici bránkoviska - 3:1.

Zverenci Kariho Jalonena pokračovali v pozornej hre aj v úvode tretej časti a súperových hráčov nepúšťali do výhodných pozícií.

Môžu zopakovať triumf z Bratislavy

S pribúdajúcimi minútami sa stupňoval aj piskot nespokojných ruských fanúšikov. Šancu znížiť Rusi dostali v 47. minúte, keď Kubuš vylúčil Fína Barkova.

Aj táto presilovka však demonštrovala nemohúcnosť ruských útočníkov na čele s Ovečkinom, ktorý viackrát neúspešne strieľal do fínskeho obranného valu.

Tri minúty pred koncom tretej tretiny hrali Rusi ďalšiu presilovku, šancu na gól zvýšili stiahnutím brankára Bobrovského, ale Fíni si už finálovú miestenku nenechali vziať.

Ruský hráč Roman Ljubimov (vľavo) a hráč Fínska Mikko Rantanen v súboji o puk.
Ruský hráč Roman Ljubimov (vľavo) a hráč Fínska Mikko Rantanen v súboji o puk. (Autor: TASR/AP)

Rusi nenadviazali na ofenzívne predstavenia z minulých zápasov a hoci na domácom turnaji túžili po zlate, vo finálový deň šampionátu budú hrať iba o bronz. Ich súperom bude zdolaný tím z večerného súboja Kanady s USA.

V Rusku stále nezdolaní Fíni sú vo finále po dvoch rokoch a pokúsia sa zopakovať svoj triumf z Bratislavy v roku 2011.

Hlasy (zdroj: iihf.com):

Mikko Koivu, kapitán Fínska: "Dôležité bolo, že sme dokázali odpovedať na gól Rusov. Výborne chytal brankár Koskinen, ktorý predviedol skvelý výkon, ale zároveň sme mu pomohli aj my hráči množstvom zblokovaných striel. Vo finále, a je jedno, či proti nám bude Kanada alebo USA, to bude určite ťažký zápas, do ktorého musíme dať všetko."

Kari Jalonen, tréner Fínska: "Nemali sme najlepší štart, ale Koskinen bol vynikajúci a dal nám šancu vyhrať. V celom zápase sme mali pozitívnu energiu a to bol kľúč k víťazstvu."

Leo Komarov, útočník Fínska: "Naši mladí hráči hrajú výborne. Ukazujú, že môžu byť dominantnými hráčmi aj na tejto úrovni."

Aleksander Barkov, útočník Fínska: "Šipačovov útok bol jedným z najlepších na turnaji, ale my sme hrali dobre a dokázali sme ich ubrániť. Hráči, ktorí proti nim nastupovali, odviedli výbornú prácu."

Oleg Znarok, tréner Ruska: "Mali sme veľa šancí, v ktorých sme mali dať viac gólov. Keby sme zvýšili svoj náskok na 2:0, bol by to iný zápas."