Schmiedlová ani Kližan neprešli v Paríži cez 1. kolo

Anna Karolína Schmiedlová si v Riu verí.
Anna Karolína Schmiedlová si v Riu verí. (Autor: Jozef Jakubčo - SME)
Sportnet|22. máj 2016 o 15:52

Slovenskí tenisti mali svoje zápasy dobre rozohrané, do úspešného konca ich ale nedotiahli.

Roland Garros 2016 - 1. kolo:

(antuka)

Anna Karolína SCHMIEDLOVÁ (SR) - Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-4) 6:3, 3:6, 3:6

Martin KLIŽAN (SR) - Taro Daniel (Jap.) 6:3, 6:4, 5:7, 4:6, 0:3  (skreč Kližan)

PARÍŽ. Slovenský tenista Martin Kližan pre problémy s ramenom skrečoval zápas 1. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži proti Japoncovi Tarovi Danielovi.

Najlepší slovenský singlista odstúpil za stavu 6:3, 6:4, 5:7, 4:6, 0:3 a 0:30 v piatom sete. Kližan sa pritom iba v pondelok vrátil do súťažného kolotoča po vyše dvojmesačnej pauze zavinenej zranením nohy.

Pre plantárnu fascitídu vynechal takmer celú antukovú sezónu.

Ďalším súperom Daniela bude tretí nasadený obhajca titulu Švajčiar Stan Wawrinka, ktorý otočil zápas s Čechom Lukášom Rosolom.

Kližan hneď v úvode duelu s Danielom stratil podanie, bleskovo však odpovedal rebrejkom a v koncovke setu slávil úspech. O osude druhého dejstva rozhodol brejk v siedmom geme.

V treťom sete sa v závere presadil Daniel, no úvod štvrtého bol v réžii Kližana, ktorý po dvoch brejkoch odskočil Japoncovi na 4:0.

Daniel však potom získal deväť gemov v rade. Za stavu 0:3 v piatom sete Kližan požiadal o ošetrenie.

Po návrate na kurt odohral iba dva fiftíny a pre bolesti ramena zápas vzdal.

Momentka z dnešného stretnutia. Kližan odvracia loptičku svojmu japonskému súperovi. (Autor: TASR/ AP)

Hlas:

/zdroj: stz.sk/

"Otázka v zápase bola, dokedy moje telo vydrží záťaž, ktorú som absolvoval po dvojmesačnej pauze a liečbe nohy. Japonský súper nepatrí medzi najlepších hráčov, ale je to tenista do stovky, čo nie je najhoršie. Mal som šance. Brejk v treťom sete, vo štvrtom náskok 4:0, ale jednoducho som už nemohol ďalej hrať. Lebo dva mesiace som nič nerobil, ležal doma, trénujem dva týždne len ľahko, hodinu denne. Moja ruka dostala strašne zabrať. Už v treťom sete som cítil rameno, brneli mi prsty, už som nemal kontrolu úderov, dával som veľké auty, chýbala mi sila pri servise. Už to bolo trápenie... Nečakal som, že vyhrám prvé dva sety, že to bude s nohou také dobré. Keď som bol na kurte, chcel som dohrať, mám takú povahu. Aj cez bolesť. Bojoval som do konca, ale ruka bolela, nemal som šancu. Dúfam, že to bude v pohode, je to jednoducho únava materiálu. Musím trénovať, ruka sa dá dokopy. Ale kvôli nohe vyhľadám špecialistu vo Viedni, ktorý liečil Dominika Hrbatého, uvidím, čo mi povie. Ale grandslam je veľký turnaj, nechcel som ho vynechať. V Paríži ešte pokračujem vo štvorhre."

Japonec Taro Daniel využil zdravotnú indispozíciu nášho tenistu.
Japonec Taro Daniel využil zdravotnú indispozíciu nášho tenistu. (Autor: atptrnava.sk)

Podobne ako Kližan, ani Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 1. kole ženskej dvojhry na Roland Garros v Paríži.

Napriek sľubnému úvodu prehrala so štvrtou nasadenou Španielkou Garbine Muguruzovou Blancovou 6:3, 3:6, 3:6. Ani v piatom vzájomnom zápase nenašla recept na vlaňajšiu wimbledonskú finalistku.

Na dvorci Suzanne Lenglenovej naznačila herné zlepšenie, no nepodarilo sa jej prelomiť neúspešnú sériu výsledkov a stále čaká na prvé víťazstvo pod vedením českého trénera Jaroslava Levinského.

Schmiedlová začala proti Muguruzovej Blancovej bez rešpektu, vo štvrtom geme prelomila podanie súperky a po potvrdení brejku si vybudovala náskok 4:1.

Za stavu 5:3 odvrátila tri brejkbaly a prvý set získala vo svoj prospech. Schmiedlová dokázala so súperkou držať krok v razantných výmenách od základnej čiary a robila oveľa menej nevynútených chýb.

V úvode druhého dejstva nevyužila Schmiedlová deväť brejkbalov, v ďalšom geme neuhrala pri vlastnom podaní ani fiftín a Španielka jej odskočila na 4:1.

Schmiedlová síce následne skorigovala na 3:4, no záver setu patril agresívne hrajúcej Muguruzovej.

V úvode rozhodujúceho dejstva Španielka ovládla dianie na kurte a po dvoch brejkoch išla do vedenia 4:0. Schmiedlová nezložila zbrane, ešte znížila na 3:4, no záver už patril favoritke.

Hlas:

"Bol to ťažký žreb. Na grandslame mohol byť lepší, bola som vlastne prvá nenasadená hráčka a dostala som štvrtú na svete. Tým, že som bola nenasadená, mohla som dostať hocikoho. Súperka hrala veľmi dobre. Je to hráčka, s ktorou som vždy prehrala. Jej hra mi nikdy nevyhovovala, ale dnes som podala azda najlepší výkon v súperení s ňou. Mrzí ma veľmi, že som prehrala, ale s mojou hrou som celkom spokojná. V druhom sete som mala šance, mala som si to uhrať sama. Pravdepodobne prvý gem a hru na 4:4... V treťom sete už hrala Španielka veľmi dobre. Občas mám krátke lopty, z ktorých ma súperka tlačila, mala som sa častejšie pokúsiť aj o zmenu rytmu. Servis nebol vynikajúci, ale bol o dosť lepší ako v minulých zápasoch."

Online prenos

Martin Kližan zápas nedohrá. Stretnutie sa rozhodol skrečovať za nepriaznivého stavu 0:3 v rozhodujúcom piatom sete. V každom prípade spôsob, akým prišiel o zdanlivo jasné víťazstvo ho bude asi ešte poriadne dlho mátať.

Deväť prehraných gemov po sebe! To je aktuálne čierna séria, ktorá sa ťahá s Martinom Kližanom od predchádzajúceho setu. Ako keby boli na kurte úplne iné osoby. Pokiaľ Kližan stratí aj nasledujúcu hru pri svojom podaní, už mu asi dnes nič nepomôže.

V New Yorku narodený Japonec otvoril piaty set tak, ako sme nechceli. Pri svojom podaní ide do vedenia 1:0.

Ani výhoda podania ľavorukému Kližanovi nestačila. Taro Daniel je v tranze a získal šesť hier po sebe. Pritom za stavu 4:0 v práve skončenom štvrtom sete by naňho stavil už asi len málokto. Stav je teda 2:2 na sety a rozhodne sa až v piatom sete.

Taro Daniel predviedol vo štvrtom svete doslova tenisové zmŕtvychvstanie.
Taro Daniel predviedol vo štvrtom svete doslova tenisové zmŕtvychvstanie. (Autor: atptrnava.com)

Neuveriteľné! Kližan stratil päť gemov v sérii a z jednoznačného vedenia 4:0 je tu zrazu nepriaznivý stav 4:5.

Verme, že aspoň Martin Kližan poteší slovenských priaznivcov. Aktuálne si to ale dosť komplikuje. Zo stavu 4:0 dovolil súperovi dotiahnuť sa už na stav 4:3. Náš tenista však má výhodu servisu. Snáď ju využije.

Bohužiaľ, Anna Karolína Schmiedlová končí svoju púť na tohtoročnom Roland Garros. Pri svojom servise sa nedokázala už udržať ďalej v zápase a po prehre 3:6 v rozhodujúcom sete prehráva aj celý duel pomerom 1:2 na sety.

Asi rozhodujúci gem Schmiedlovej zápasu bol ten ôsmy v práve hranom sete č. 3. Hoci naša hráčka srdnato bojovala pri podaní súperky, napokon predsa len gem uchmatla Španielka a vyhráva už 3:5.

Výbornú pasáž prežíva v súbežne hranom dueli aj Martin Kližan. Nad Japoncom Danielom vedie už 4:0.

Schmiedlová ožila a získala teraz dva gemy rade! Výborne. Stav je stále ešte nepriaznivý 3:4, no posledné tri hry patrili konečne aj Slovenke.

Áno, Martin Kližan! Brejkol súpera a túto výhodu potvrdil aj následne pri svojom podaní. Petržalčan Kližan tak vedie 2:0. Na podaní je teraz Daniel.

Schmiedlová získava až za stavu 0:4 prvý gem v treťom sete. Na podaní bude teraz Španielka.

Ani Martin Kližan, bohužiaľ, posledné hry nezískal vo svoj prospech. Za stavu 5:5 sa presadil dva razy Taro Daniel, čím získal tretí set pomerom 7:5 a znížil stav na sety na 1:2 zo svojho pohľadu.

Už to asi nepôjde. Muguruzová-Blancová opäť brejkla našu tenistku a vedie už 3:0.

To Kližan zachoval pevné nervy a vyrovnal na 5:5.

Ach jaj, Slovenka pokračuje v treťom sete tam, kde skončila v tom druhom. Stratila ďalšie dva gemy a prehráva už 0:2. Pri svojom servise musí teraz jednoznačne vyhrať hru.

Martin Kližan ide za stavu 4:5 podávať na udržanie sa v treťom sete.

Bohužiaľ v prípade A.K. Schmiedlovej bolo v posledných gemoch všetko naopak. Pri svojom podaní nedokázala vyrovnať stav na 4:4. Naopak, stratila dve gemy, čo Muguruzovej-Blancovej stačilo na zisk druhého setu v pomere 6:3.

Martin Kližan bojuje s Tarom Danielom vo vyrovnanom treťom sete. Aktuálne je stav 3:3 a na podaní je Japonec.

Brejk Schmiedlovej znamená zníženie na 3:4 a výhodu vlastného servisu v najbližšej hre!

Schmiedlová má naďalej na svoju španielsku súperku stratu dvoch gemov, aktuálne zaostáva v druhom sete pomerom 2:4.

Martin Kližan získal nad Japoncom aj druhý set 6:4. Zatiaľ hrá s prehľadom a môže hladko postúpiť.

Úvod druhého setu priniesol veľmi tuhý boj medzi Schmiedlovou a Muguruzovou. O prvý gem bola až desaťkrát zhoda. Schmiedlová napokon gem stratila a rozbehnutá Španielka jej zobrala podanie v ďalšej hre - 0:2.

Kližan i jeho súper si v druhom sete držia svoje podanie a hra je vyrovnaná. V siedmej hra však Japoncovi zobral podanie a vedie 4:3.

Karolína Schmiedlová získala prvý set v pomere 6:3. Španielka robí chyby, naopak Schmiedlovej sa darí.

Martin Kližan hladko získal prvý set proti Japoncovi Danielovi 6:3.

5:2 - Slovenská tenistka si podržala svoje podanie a je blízko k získaniu prvého setu. Na okruhu WTA nevyhrala zápas od januára. Teraz hrá proti favoritke skvele.

3:1 - Karolína Schmiedlová  hneď v úvode prvého setu zobrala favoritke podanie. Španielka v závere setu urobila nevynútenú chybu.

Pondelkový program na Roland Garros sa začal až o 13.00 h. Dopoludnia v Paríži opäť pršalo.

Pred zápasom - Program prvého dňa hlavnej súťaže na Roland Garros v Paríži narušil dážď. Zápas medzi Schmiedlovou a Muguruzovou-Blancovou najprv posunuli na neskôr a napokon ho preložili na pondelok.

Pred zápasom - Celkovo hovorí bilancia vzájomných zápasov medzi Schmiedlovou a Muguruzovou jasne v prospech Španielky - 0:4. A na sety 0:8.

Pred zápasom - Schmiedlová sa tento rok s Muguruzovou-Blancovou už raz stretla - a pomerne nedávno. Na konci apríla v prvom kole antukového turnaja v Madride. Favorizovaná Španielka triumfovala v dvoch setoch 6:2 a 7:5.

Pred zápasom - Prvé z dvoch tohtoročných víťazstiev dosiahla Schmiedlová ešte v januári na turnaji v Sydney. Vtedy v prvom kole zdolala favorizovanú Švajčiarku Timeu Bacsinszkú, ktorá aktuálne figuruje na deviatom mieste rebríčka.

Druhý triumf si pripísala v Pohári federácie proti Austrálii, keď Arinu Rodionovovú porazila po tuhom boji (v prvých dvoch setoch) 5:7, 7:5 a 6:0.

„Bolo to trochu kostrbaté, ale nečakal som, že v tejto situácii zdolá Wozniakovú 6:1, 6:2,“ hodnotil Levinský. „Veril som, že sa od toho zápasu odrazíme."

Lenže Schmiedlová odvtedy žiadny duel nevyhrala. Už viac ako tri mesiace (Slovenky nastúpili proti Austrálii v prvej polovici februára, pozn.).

Dokopy zaznamenala deväť prehier.

Pred zápasom- „Kaja potrebuje nájsť stratenú formu, sebavedomie. Chce to trpezlivosť,“ vravel český tréner Jaroslav Levinský, keď v druhej polovici apríla začal viesť vtedy ešte slovenskú tenisovú jednotku Annu Karolínu Schmiedlovú.

Dvadsaťjedenročná Košičanka zažila skvelú uplynulú sezónu. V rebríčku sa posunula do prvej tridsiatky. Lenže tento rok jej nevychádza. Spolu s Pohárom federácie odohrala dokopy pätnásť zápasov. A vyhrala z nich iba dva.

Zlomiť nevydarený ročník sa môže pokúsiť na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros, ale hneď na úvod ju čaká mimoriadne silná súperka.

Zápas so svetovou štvorkou - Španielkou Garbine Muguruzovou-Blancovou - je na programe v nedeľu po 15.50 hod. nášho času.