Traja vylúčení a zranený Suárez. Barcelona sa zapísala do histórie

Barcelona získala rekordnú 28. trofej španielskeho Kráľovského pohára.
Barcelona získala rekordnú 28. trofej španielskeho Kráľovského pohára. (Autor: SITA/AP)
Zoran Boškovič|23. máj 2016 o 02:09

FC Barcelona získala už siedme domáce double.

BRATISLAVA, MADRID. Pred 61 zápasmi začínala FC Barcelona sezónu v Tbilisi zápasom Európskeho superpohára proti Seville. Diváci videli deväťgólový zápas, ktorý rozhodol až v predĺžení krídelník Kataláncov Pedro.

"Myslím si, že sme ponúkli divákom úžasné divadlo," hovoril vtedy na tlačovej konferencii tréner Seville Unai Emery.

Po vyše deviatich mesiacoch sa španielske tímy stretli opäť v ich poslednom súťažnom zápase - vo finále španielskeho Kráľovského pohára. I tentokrát triumfovala Barcelona a i tentokrát sa zápas predlžoval.

Finále španielskeho Kráľovského pohára: fotogaléria

23.5.2016

Vzácne vyrovnaní

Očakávalo sa, že zápas nebude jednoznačný. Už spomínané finále UEFA Superpohára bolo nesmierne vyrovnané. V lige sa oba tímy v tejto sezóne stretli dvakrát, v každom prípade triumfoval domáci celok 2:1.

"Tak, ako aj v lige, aj tentokrát bude zápas veľmi náročný. Určite budú momenty, kedy budeme trpieť, no veríme, že nakoniec zvíťazíme," povedal na predzápasovej tlačovej konferencii kapitán Barcelony Andrés Iniesta.

Podobnú rétoriku mal aj tréner Kataláncov Luis Enrique: "Výborne bránia, prechádzajú do rýchlych protiútokov. Na papieri to vyzerá inak, ako to bude na ihrisku."

Tri červené karty a dva góly

Iniesta mal pravdu. Barcelona väčšinu normálnej hracej doby trpela. Nedokázala sa dostať do tempa, Messi i Suárez boli nevýrazní. Neymar pôsobil živo, no tréner Emery na neho svojich hráčov veľmi dobre pripravil.

Barcelonský plán na obhajobu španielskeho pohára získal vážnu trhlinu v 36. minúte, keď stopér Javier Mascherano stiahol na zem unikajúceho Kevina Gameira a rozhodca mu okamžite ukázal červenú kartu. Sevilla prebrala kontrolu nad zápasom.

Barcelona sa dostala do útlmu a zhoršilo sa to v 56. minúte, keď sa na zem skácal kanonier Luis Suárez. Natiahol si zadný stehenný sval, keď sa snažil spracovať loptu zo vzduchu a musel striedať.

Zápas sa niesol v ospalom duchu a po bezgólovom stave sa predlžovalo. V predĺžení pokračoval zápas v nastúpenom trende až do kľúčového momentu. Sevillčan Banega v 92. minúte nekompromisne skopol unikajúceho Neymara a aj on videl červenú kartu.

Na ihrisku bol opäť vyrovnaný počet hráčov, na čo Barcelona zareagovala vedúcim gólom v 97. minúte. Obranca Jordi Alba poslal svoj tím do vedenia po asistencii Lionela Messiho. Paradoxne, bol to práve terajší tréner Seville Unai Emery, kto spravil z Albu ľavého obrancu počas ich spoločného pôsobenia vo Valencii.

Sevilla nestíhala, Barcelona čoraz viac hrozila a niekoľkokrát mohla zvýšiť skóre. V 121. minúte dostal tretiu červenú kartu zápasu obranca Andalúzanov Carrico. O minútu neskôr Neymar premenil ďalšiu krásnu prihrávku Messiho a rozhodol o konečnom stave 2:0.

finále Copa del Rey:

FC Barcelona - FC Sevilla 2:0 po predĺžení (0:0, 0:0)

Góly: 97. Alba, 120.+ Neymar, ČK: 36. Mascherano - 90.+ Banega, 120.+ Carrico po 2. ŽK

Zápis do histórie

"Toto double sa zapíše do histórie. Sme nesmierne šťastní," tešil sa po zápase prezident Barcelony Josep Maria Bartomeu. Úradujúci španielsky majster sa týmto počinom zapísal do histórie. Získal už rekordný siedmy domáci double (vyhral ligu aj domáci pohár).

Sevilla mohla získať už druhú trofej vrámci jedného týždňa. V stredu porazila Liverpool vo finále Európskej ligy a tréner Unai Emery dúfal, že sa jeho hráči zvezú na vlne eufórie a prekvapia aj Barcelonu. Takmer sa mu to aj splnilo, no v predĺžení sa ukázala väčšia hráčska kvalita i skúsenosti súpera.

"Som na svojich hráčov nesmierne hrdý za to, čo predviedli v tomto zápase," povedal na pozápasovej tlačovej konferencii sympatický tréner.

Pobehoval pri postrannej čiare a 120 minút rozdával taktické pokyny. Typická červená kravata mu viala vo vetre, teatrálnosť sa z jeho prejavu stratila až po Neymarovom góle. Vtedy zistil, že sa s výsledkom nedá už nič robiť.

"Nezostáva mi nič iné, než pogratulovať Barcelone k úžasnému úspechu," dodal Emery.

Tréner Barcelony Luis Enrique taktiež neskrýval nadšenie.

"Je to niečo úžasné. Môj tím ukázal, že nie je skvelý len v úlohe dirigenta hry, ale že dokáže vyhrávať zápasy aj bez výrazného držania lopty," povedal 46-ročný Enrique. V Barcelone je druhú sezónu, v tej prvej získal treble.

Oba tímy tak štýlovo zakončili úspešnú sezónu. Barcelona už druhýkrát po sebe získala domáce double a v tejto sezóne sa po Európskom superpohári, Majstrovstvách klubov FIFA a domácej súťaži tešila už zo štvrtej trofeje.

Sevilla okrem finálovej účasti v Kráľovskom pohári oslavuje budúcosezónnu účasť v skupinovej fáze Ligy majstrov, keďže v stredu už tretíkrát v sérii ovládla Európsku ligu.