Slováci bez hviezd zdolali Gruzínsko. Nemec dal dva góly, skóroval aj Zreľák

Adam Nemec sa dostáva do šance a strieľa vedúci gól zápasu.
Adam Nemec sa dostáva do šance a strieľa vedúci gól zápasu. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)
Andrej Kuzmány, Pavol Spál, Juraj Berzedi|26. máj 2016 o 23:10

Ján Kozák dal v zápase šancu hráčom, ktorí bojujú o nomináciu na EURO. Najväčšie hviezdy reprezentácie nastúpia až v nedeľu proti Nemecku.

Prípravný zápas pred EURO 2016:

Wels (Rakúsko)

Slovensko - Gruzínsko 3:1 (1:0)

Góly: 5. A. Nemec, 57. A. Nemec, 70. Zreľák - 72. Kenia

bez kariet, rozhodovali: Drachta - Brandner, Kühr (všetci Rak.), 800 divákov

Slovensko: J. Mucha (62. Novota) - Gyömbér, Saláta, Škriniar, L. Tesák - Pečovský, Greguš (87. Švento) - E. Sabo (66. Šesták), Bero (79. Hrošovský), Zreľák - A. Nemec (70. M. Ďuriš)

Gruzínsko: Revišvili - Kakabadze, Kvirkvelia, Kašia, Navalovski (66. Dvali) - Kvekveskiri - Kazaišvili (78. Žighauri), Čanturišvili (46. Kenia), Kobachidze (46. Amisulašvili), Okriašvili - Mčedlidze (46. Kvilitaja)

WELS. Na lavičke príliš neobsedel. Vladimír Weiss, slovenský tréner v službách Gruzínska, často postával pri postrannej čiare, usmerňoval hráčov. Neraz krútil hlavou a hneval sa. Jeho syn Vladimír Weiss mladší sa pred zápasom hotoval, že strelí gól Gruzínsku. Tím, ktorý vedie jeho otec, však neohrozil. Šetrili ho.

Futbalisti Slovenska nastúpili v prípravnom zápase proti Gruzínsku bez najväčších opôr. Hamšík či Škrtel sa fotili na tribúne s divákmi. Šancu dostali poväčšine hráči, ktorí bojujú o miesto v nominácii na júnové ME.

Tréner Ján Kozák postupoval pragmaticky. Nasadil tím druhého sledu, s troma hráčmi do 21 rokov, z toho dvoch nováčikov - stopéra Milana Škriniara a stredopoliara Matúša Bera. Tretí do partie útočník Adam Zreľák mal predtým za A-tím na konte iba dvadsaťpäť minút.

Fotogaléria zo zápasu Slovensko - Gruzínsko: fotogaléria

27.5.2016

Už úvode dal gól z prvej strely v zápase Adam Nemec, ktorého šikovne vysunul Matúš Bero. Druhý pridal tiež Nemec, keď zužitkoval center Lukáša Tesáka. Tretí zaznamenal z priameho kopu po chybe brankára Adam Zreľák.

Bero zaujal

Z hráčov, ktorí bojujú o nomináciu, v zápase najviac zaujal Bero. Trenčiansky futbalista si pohodu z klubu preniesol aj do reprezentácie.

Pozíciu ofenzívneho stredopoliara si užíval. Neúnavne si nabiehal do voľných priestorov, napádal protihráčov, získaval dôležité lopty. Na každom jeho pohybe bolo cítiť, že bojuje o nomináciu do Francúzska.

Dvadsaťročný mladík v zápase ukázal aj kus futbalového umenia. Nebál sa súbojov jeden na jedného. Jeho kolmice boli nebezpečné. Po jednej z nich skóroval Adam Nemec. Neskôr chrbtom k bráne oklamal súpera a vysunul Zreľáka. Jeho priamočiarosť a zrýchlenie zaujali.

Matúš Bero (s číslom 15) výkonom zaujal.
Matúš Bero (s číslom 15) výkonom zaujal. (Autor: SITA)

Univerzál Erik Sabo operoval na pravom kraji zálohy. Zo začiatku bolo badateľné, že mu chýba zápasová prax. V PAOKu Solún na jar takmer vôbec nehrával. Dve strely zo strednej vzdialenosti boli jeho jediným pozitívnym zábleskom.

Po hodine hry ho nahradil Šesták.

Defenzívny stredopoliar Ján Greguš vstúpil do stretnutia nervózne. Futbalista českého Jablonca hral skôr na istotu. Jeho chybná rozohrávka pred šestnástkou by sa na tejto úrovni nemala stávať. V druhom polčase sa zlepšil.

Zreľák dal gól

Adam Zreľák nastúpil ako ľavý krídelník. Na mladom slovanistovi bolo cítiť, že to nie je jeho pozícia. Snažil sa pomáhať Tesákovi, ktorý hral za ním. Dopredu toho veľa nevymyslel. Napriek tomu na tento zápas nezabudne. Po priamom kope zaznamenal premiérový gól v seniorskej reprezentácii. Kapitán slovenskej dvadsaťjednotky sa lepšie cíti na hrote útoku.

Adam Zreľák (druhý zľava) sa teší zo svojho gólu.
Adam Zreľák (druhý zľava) sa teší zo svojho gólu. (Autor: TASR)

Stopér Milan Škriniar síce nehral tak suverénne ako v národnom tíme do 21 rokov, ale nesklamal. Úlohy splnil. Pravý obranca Norbert Gyombér bol podobný prípad. Aj keď bolo cítiť, že mu chýba herná prax z klubu.

Tesák výraznú chybu nespravil, prihral na gól, ale inak mu smerom dopredu chýba viac odvahy a kreativity.

Zápas na štadióne klubu zo štvrtej rakúskej ligy sledovalo zhruba osemsto divákov.

Hlas:

Ján Kozák (tréner SR): "Výsledkovo super, herne - prvý polčas v poriadku, druhý slabší. Už pred zápasom som rozmýšľal, ako naložiť aj s duelom proti Nemecku, tam dostanú príležitosť iní chlapci. Celkovo som však chcel dať šancu všetkým a tiež v dlhšom časovom úseku. Nechcem teraz hodnotiť jednotlivcov, futbal je kolektívna hra. Všetci, ktorí boli na ihrisku, podali dobré výkony, aj keď niekomu sa darilo viac a niekomu menej.“

Vladimír Weiss st. (bývalý tréner SR a súčasný tréner Gruzínska): "Bol to zlý zápas z našej strany. Slováci nás prevýšili fyzicky, boli organizovanejší, najmä v prvej časti. Cez prestávku som vystriedal hráčov, bola tam agresivita, ale dostali sme lacné góly. Tretí presný zásah Slovákov by som nazval smiešnym, teda z našej strany. Chýbali nám štyria kľúčoví hráči, hodinu pred zápasom som musel meniť zostavu, ale to nie je výhovorka. Slováci boli aj s týmto tímom lepší, futbalovejší a kondične dobre pripravení.“

Adam Nemec (útočník SR a strelec dvoch gólov): "Nemyslím si, že by som si dvomi gólmi vybojoval miesto do Francúzska. Samozrejme, je to dobrá vizitka, ale je to na trénerovi. Dnes sa podarilo, že moje góly pomohli mužstvu k víťazstvu, to je dôležité.“

Adam Zreľák (stredopoliar SR a strelec jedného gólu): "Psychicky som bol dobre nastavený. Vedel som, že pôjdem do tohto zápasu. Samozrejme, že ma teší môj premiérový gól v najcennejšom drese. Strieľaný center som mieril na prvú žrď, Saláta prebehol a padlo to tam. Určite je rozdiel hrať za A-tím a dvadsaťjednotku."

Erik Sabo (stredopoliar SR): "V prvom polčase sa mi hralo lepšie ako po zmene strán, keď som striedal. Mal som aj dve strely, škoda, že prvá neskončila v sieti. Gruzínci boli dnes behavejší, najmä v druhom polčase si utvorili viacero dobrých príležitostí. My sme však dali tri góly a zvíťazili. Proti Nemecku nastúpi celkom iná zostava a bude to úplne iný zápas.“

Online prenos

Zápas sa skončil.

90. min - V posledných desiatkach sekúnd druhého polčasu sa ešte Gruzínci pokúšali výsledok aspoň skorigovať. Kakabadze našiel centrovanou loptou v pokutovom území Okriašviliho, ale hlavičkoval nepresne.

Vzápätí Ján Novota parádne zasahoval pri strele Kašiu.

85. min - Pozitívne zasa je, že hoci naše najväčšie hviezdy sledujú zápas iba z hľadiska, ostatní futbalisti ich dnes dokázali dôstojne zastúpiť.

Najväčšie hviezdy slovenského národného tímu sledujú zápas iba z hľadiska.
Najväčšie hviezdy slovenského národného tímu sledujú zápas iba z hľadiska. (Autor: TASR)

80. min - Zaujímavosťou je, že Adam Nemec v tomto zápase strelil toľko gólov, koľko ich dal za celý minulý rok. Vtedy skóroval dvakrát za národný tím.

72. min - Naši však po treťom góle poľavili v koncentrácii a výsledkom je okamžite gól na 3:1. Novotu tvrdou strelou spoza šestnástky prekonal Kenia.

70. min - A vedieme 3:0! Ako blesk z jasného neba skóruje Adam Zreľák, ktorý prekvapil gruzínskeho brankára strelou z priameho kopu z pravej strany.

Adam Zreľák (s číslom 24) bojuje o nomináciu na EURO 2016.
Adam Zreľák (s číslom 24) bojuje o nomináciu na EURO 2016. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)

65. min - A Ján Novota musel takmer bezprostredne po svojom príchode zasahovať. Opäť nebezpečne strieľal Kvilitaia, náš brankár zakročil.

62. min - Ján Kozák po prvýkrát v dnešnom stretnutí strieda - a mení brankárov. Ján Mucha dohral, na jeho miesto prichádza Ján Novota.

57. min - Až do tohto stretnutia sa v tomto roku ešte strelecky nepresadil. Teraz do siete Gruzínska skóruje Adam Nemec už druhýkrát. V pokutovom území vyskočil najvyššie na center Tesáka a loptu umiestnil parádne k žrdi.

55. min - Gruzínci teraz získali výhodu štandardnej situácie z väčšej vzdialenosti. Šťastie skúšal Okriašvili, ale namieril vedľa pravej žrde.

52. min - Gruzínci sú v druhom polčase smerom dopredu nebezpečnejší ako naši. Stará sa o to najmä Kvilitaia, ktorý nastúpil až po prestávke. Teraz sa už-už dostával do šance a takmer sa rútil sám na Muchu, ale v súboji jeden na jedného ho napokon zastavil posledný z našich hráčov.

51. min - Ján Kozák v tomto zápase nechal najväčšie hviezdy nášho futbalu oddychovať a šancu dostávajú hráči, ktorí bojujú o nomináciu na EURO.

Marek Hamšík mal napriek neúčasti v zápase dobrú náladu.
Marek Hamšík mal napriek neúčasti v zápase dobrú náladu. (Autor: SITA)

Druhý polčas sa začal.

Prvý polčas

Prvý polčas sa skončil.

44. min - V závere prvého polčasu to naši skúšali rýchlym brejkom a prihrávkou za obranu podobne ako pri Nemcovom góle. Adam Zreľák však nedostal príliš presnú prihrávku a v pokutovom území sa do zakončenia nepresadil.

39. min - Keď to nejde kombinačne cez obranu, treba to skúšať z väčšej vzdialenosti. Za šestnástkou sa teraz parádne oprel do lopty Erik Sabo a Revišvili musel zasahovať, ale lopta nebola dostatočne umiestnená a dokázal ju vyraziť.

31. min - Naši sa opäť snažili prekabátiť obranu súpera. Adam Zreľák si v zhustenej defenzíve súpera narážal loptu s Adamom Nemcom, ale cez dvojicu futbalistov Gruzínska sa už nedokázal predrať. Slováci to nemajú ľahké.

27. min - Teraz bolo dokonale vidieť taktický systém Gruzínska. Naši stopéri Saláta a Škriniar rozohrávali loptu na obrannej polovici, ale nikto ich nenapadal. Všetkých jedenásť hráčov Gruzínska čakalo na svojej polovici ihriska.

25. min - Ešte si doplňme, že pri úvodnom góle našich posielal skvelú prihrávku Nemcovi mladík Matúš Bero, ktorý je spolu so Škriniarom a Zreľákom jedným z trojice futbalistov do 21 rokov, ktorí bojujú o nomináciu na EURO 2016.

21. min - Po strane to skúšali aj Gruzínci. Naľavo prenikol Okriašvili a posielal dobrú loptu do pokutového územia, ale nikto z jeho spoluhráčov ju nezasiahol.

17. min - Naši sa síce pustili do súpera v úvodných minútach, ale teraz futbal nie je príliš pohľadný. Naši sa snažia tvoriť a útočiť najmä po krajoch, ale Gruzínci prehusťujú priestor okolo vlastnej šestnástky a našich k ničomu nepúšťajú.

13. min - Pre Adama Nemca môže byť dnešný zásah povzbudením do ďalších dní i do majstrovstiev Európy, kde mu nominácia s najväčšou pravdepodobnosťou neunikne. Hoci sa na klubovej úrovni nepresadzuje, Ján Kozák mu verí.

9. min - Vzápätí mali dobrú šancu aj Gruzínci. K strele sa tesne za hranicou šestnástky dostal Okriašvili, ale prestrelil Muchovu bránu.

5. min - Už v piatej minúte sa dostávame do vedenia. Adam Nemec dostal parádnu prihrávku pomedzi dvoch hráčov za obranu a sám zoči-voči brankárovi Revišvilim nezavádzal a poslal loptu okolo neho do siete.

3. min - Zápas Gruzínska so Slovenskom napokon nie je súbojom otca so synom - Ján Kozák Vladimíra Weissa ml. na dnešný duel nenominoval. Je to však súboj dvoch slovenských trénerov, ktorí sa spolu pred zápasom stretli.

Ján Kozák (vpravo) a Vladimír Weiss st. mali pred zápasom veľmi dobrú náladu.
Ján Kozák (vpravo) a Vladimír Weiss st. mali pred zápasom veľmi dobrú náladu. (Autor: TASR)

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom -  Tréner Ján Kozák do základnej jedenástky nasadil najmä mladíkov. "Silnejšia" zostava s kapitánom Martinom Škrtelom či špílmachrom Marekom Hamšíkom by mala nastúpiť v nedeľu v Augsburgu proti Nemcom.

V bránke dostane priestor Ján Mucha, obrana nastúpi v zložení Norbert Gyömbér, Kornel Saláta, Milan Škriniar a Lukáš Tesák. V strede poľa Kozák zvolil štítových stredopoliarov Viktora Pečovského a Jána Greguša, ktorých doplnili Erik Sabo, Matúš Bero, Adam Zreľák a na hrote Adam Nemec.

Pred zápasom - Zápas Slovenska s Gruzínskom bude mať aj iné špecifikum - súpera povedie bývalý kouč slovenského národného tímu Vladimír Weiss. A postaví sa nielen proti rodnej krajine, ale aj proti svojmu synovi.

"Nikdy by mi ani vo sne nenapadlo, že niekedy budem hrať proti chlapcom, ktorí mi v živote veľmi pomohli a ja som sa im tiež snažil pomôcť, dokonca proti synovi. Nikdy som nechcel hrať proti svojej krajine, ani proti Slovanu, ale život prináša aj také chvíle," priznal Vladimír Weiss starší pre server pluska.sk.

Pred zápasom- Konečnú nomináciu zverejní Kozák v pondelok dopoludnia. „Najradšej by som zobral všetkých. Nebude ľahké štyrom oznámiť, že nejdú na majstrovstvá Európy,“ priznáva Ján Kozák.

Pred zápasom - Šancu by už proti Gruzínsku mohli dostať aj traja hráči z dvadsaťjednotky - Škriniar, Bero a Zreľák. „Sú sebavedomí a je vidieť, že niečo odohrali. Dôležité je, že sa majú od koho učiť. Škriniar od Škrtela s Ďuricom, Bero od Kucku či Hamšíka a Zreľák od Weissa. Vedia z futbalu dosť, ale určite aj sami cítia, koľko sa ešte musia učiť,“ poznamenal Kozák.

O nomináciu bojujú aj mladíci Matúš Bero (vľavo) a Milan Škriniar.
O nomináciu bojujú aj mladíci Matúš Bero (vľavo) a Milan Škriniar. (Autor: TASR)

Pred zápasom - Zdravotné ťažkosti trápili v ostatných dňoch Tomáša Hubočana a v stredu si podvrtol členok Ondrej Duda. Nepríjemná tragédia sa stala v rodine Miroslava Stocha. „Hubočanov stav sa výrazne zlepšuje. Vo štvrtok už trénoval s mužstvom. Proti Gruzíncom hrať nebude. Stoch by sa mal k tímu pripojiť v piatok. Či bude k dispozícii spolu s Dudom, sa rozhodne až pred zápasom,“ prezradil na štvrtkovej tlačovej konferencii Kozák.

Pred zápasom - „V dvojzápase dáme príležitosť všetkým hráčom, aby sa ukázali. Proti Gruzínsku nastúpi jedna zostava, ktorá dostane veľký časový úsek,“ vyhlásil deň pred zápasom proti Gruzínsku Ján Kozák.

Širšia nominácia na EURO 2016:

(z 27-členného kádra pôjde do Francúzska dvadsaťtri hráčov)

Brankári: Matúš Kozáčik (FC Viktoria Plzeň), Ján Mucha (ŠK Slovan Bratislava), Ján Novota (SK Rapid Viedeň)

Obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Milan Škriniar (Sampdoria Janov), Martin Škrtel (FC Liverpool), Norbert Gyömbér (AS Rím), Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva), Kornel Saláta (ŠK Slovan Bratislava), Tomáš Hubočan (Dinamo Moskva), Dušan Švento (1. FC Kolín), Lukáš Tesák (Kairat Almaty)

Stredopoliari: Viktor Pečovský (MŠK Žilina), Matúš Bero (AS Trenčín), Róbert Mak, Erik Sabo (obaja PAOK Solún), Juraj Kucka (AC Miláno), Patrik Hrošovský (FC Viktoria Plzeň), Ján Greguš (FK Jablonec), Stanislav Šesták (Ferencváros Budapešť), Marek Hamšík (SSC Neapol), Ondrej Duda (Legia Varšava), Miroslav Stoch (Bursaspor), Vladimír Weiss (Al Gharafa)

Útočníci: Michal Ďuriš (FC Viktoria Plzeň), Adam Nemec (Willem II Tilburg), Adam Zreľák (ŠK Slovan Bratislava)

„Silnejšia a slabšia zostava neexistuje. Máme dobrých a ešte lepších hráčov a snažíme sa zložiť základné jedenástky tak, aby si hráči typologicky sadli,“ doplnil ešte vo štvrtok asistent Jána Kozáka Štefan Tarkovič.

Pred zápasom - Slováci už týždeň trénujú v rakúskom Windischgarstene, kde ladia formu na blížiaci sa európsky šampionát vo Francúzsku.

Okrem Jána Kozáka a jeho asistenta Štefana Tarkoviča na nich dohliada napríklad aj kondičný tréner Martin Rusňák.

Aj takto trénovali slovenskí futbalisti v Rakúsku v uplynulých dňoch.

Futbalisti Slovenska sa v Rakúsku pripravujú na majstrovstvá Európy.

Pred zápasom - Týždeň chceli zaujať na tréningoch. Teraz čakajú slovenských futbalistov dva prípravné zápasy, po ktorých tréner reprezentácie Ján Kozák určí záverečnú nomináciu na majstrovstvá Európy do Francúzska.

Najprv budú v piatok v rakúskom Welse čeliť Gruzínsku. Zápas sa začína o 17.30 hod. V nedeľu si zasa od 17.45 hod. v Augsburgu zmerajú sily s Nemeckom.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Slováci bez hviezd zdolali Gruzínsko. Nemec dal dva góly, skóroval aj Zreľák