Martin na Roland Garros končí. Prehral so svetovou deviatkou

Andrej Martin hrá prvýkrát v druhom kole grandslamového turnaja.
Andrej Martin hrá prvýkrát v druhom kole grandslamového turnaja. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|27. máj 2016 o 09:30

Napriek piatkovej prehre dosiahol Martin vo francúzskej metropole životný úspech.

Roland Garros - 3. kolo

(dotácia 32 017 500 eur, antuka)

Milos Raonic (8-Kan.) - Andrej Martin (SR)

7:6 (4), 6:2, 6:3

PARÍŽ. Slovenský tenista Andrej Martin neuspel v 3. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. V pozícii "lucky losera" podľahol ôsmemu nasadenému Kanaďanovi Milošovi Raoničovi 6:7 (4), 2:6, 3:6.

Najmä v prvom sete však poriadne potrápil favorizovaného rodáka z čiernohorskej Podgorice a po mnohých víťazných úderoch si vyslúžil aplauz publika na dvorci číslo jeden.

Zverenec trénera Miroslava Grolmusa prvýkrát v kariére postúpil na podujatí veľkej štvorky medzi elitnú tridsaťdvojku.

Raonič na tlačovej konferencii po zápase hovoril o svojich zdravotných problémoch

Z turnaja si odnáša prémiu 102.000 eur a 106 bodov do svetového rebríčka ATP Entry (vrátane kvalifikácie). V jeho onlajn vydaní figuruje na 110. mieste - najvyššie v kariére.

Po skončení antukového vrcholu sezóny sa stane novou slovenskou dvojkou, keď predstihne Lukáša Lacka.

Posledným slovenským želiezkom v singli zostala v Paríži Dominika Cibulková, ktorá nastúpi v sobotu v 3. kole proti Španielke Carle Suarezovej Navarrovej.

Hlasy (zdroj: TASR)

Andrej Martin: "Bol to doposiaľ najdôležitejší zápas v mojej individuálnej kariére. O mojej prehre rozhodlo viac kľúčových vecí. Každý set som začal s mankom brejku, vždy som si prehral servis. Trochu som to uponáhľal, mal som hrať trpezlivejšie a cez výmeny. Dnes ma vôbec nedržal servis a často mi odchádzal bekhend. Triafal som ho rámom a púšťal som Raoniča do kurtu. Veľa riskoval a padalo mu to tam. V prvom sete som ho dvakrát brejkol späť, čo sa proti tak kvalitne servujúcemu hráčovi človeku často nepodarí. Veľká škoda, že napriek tomu som prvý set prehral."

"Teraz po prehre s Raoničom som trochu sklamaný. Keď sa však upokojím, uvedomím si, aký som spravil obrovský krok v mojej kariére a budem spokojný. Keby som podal taký výkon ako v 1. kole alebo od polovice zápasu 2. kola proti Poulliemu, mohol som hrať s Raoničom ešte vyrovnanejšiu partiu. Teraz idem na challenger do nemeckého Fürthu, potom by mali nasledovať turnaje v Prahe a Poprade. S trénerom sa dohodneme, či pôjdem všetko alebo niečo vynechám. Škoda by však bolo nevyužiť to, že sa mi hrá dobre. V Paríži som získal veľké sebavedomie a budem sa snažiť pretaviť dobrú formu v ďalšie zlepšenie postavenia vo svetovom rebríčku."

Miloslav Grolmus, tréner Andreja Martina: "Prvý set bol veľmi intenzívny, mlátili sa cez hodinu. Ak by ho Andrej vyhral, získal by veľa pozitívnej energie, psychicky by mu to pomohlo. V prvom sete neukázal rozhodca na stopu po spornej loptičke, rozhodol to pre Raonica. Bol to bonus pre hráča Top 10. Tajbrejk bol tesný, pomerne vyrovnaný. Andrej bol vtedy trochu nahnevaný na rozhodcu. Keď vyhral prvý set Raonic, nakoplo ho to. Andrej mal na začiatku druhého setu útlm. Potom to bolo zase vyrovnané. Škoda, že mu ušiel tretí set. Veľa nechýbalo k tomu, aby bolo 4:4. Na to, že to je Raonic deviaty hráč sveta, hral s ním Andrej vyrovnanú partiu. Treba sa pozitívne pozerať do budúcna."

Online prenos

III. set

6:3 - Kanadský tenista zvládol ôsmy gem a dostal sa do vedenia 5:3. Hneď na to nevyužil dva mečbaly, no tretí už áno. A po trojsetovom zápase sa teší z postupu do osemfinále

4:3 - Raonic získal gem pri svojom servise a následne brejkol Martina. V treťom sete vedie 4:3.

2:3 - Kanaďan predviedol v štvrtej hre za stavu 30:40 dvojchybu, a tak Martin vyrovnal na 2:2. Brejbol potvrdil ziskom hry pri svojom podaní.

2:1 - Raonic si postrážil servis a dostal sa do vedenia 2:0. Martin však pri svojom podaní dokázal cez zhodu znížiť.

1:0 - Slovák sa v prvej hre dopustil až dvoch dvojchýb a Raonic sa dostal do vedenia 1:0. Zápas sa následne prerušil, pretože Kanaďana museli ošetrovať. Po masáži v oblasti stehna však môže pokračovať.

II. set

6:2 - Martin dokázal znížiť na 2:5 pri svojom podaní. Hneď na to mal k dispozícii dva brejkboly, ktoré však nevyužil. Raonic následne získal štyri loptičky za sebou a vyhral druhý set.

Milos Raonic.
Milos Raonic. (Autor: SITA/AP)

5:1 - Kanadský tenista predviedol čistú hru a dostal sa do vedenia 4:0. Martin však získal prvú hru pri svojom podaní a ďalšiu mohol aj pri súperovom servise. Nevyužil však brejkbol a Raonic vedie 5:1.

3:0 - Raonic si postrážil svoje podanie, no dvakrát brejkol Martina. A v druhom sete vyhráva už 3:0.

I. set

7:6 - Raonic vyhrával v tajbrejku 3:0, Martin následne znížil na 2:3. Kanaďan bol však lepší a prvý set vyhral 7:6.

6:6 - Obaja tenisti si podržali podania a o víťazovi prvého setu rozhodne až tajbrejk.

5:5 - Veľmi zaujímavý zápas. Raonic vyhrával pri Martinovom podaní už 40-0, ale Slovák dokázal vyrovnať a cez zhodu získal piaty gem. Martin odvrátil už päť setbolov.

5:4 - Kanaďan bol v psychickej výhode, čo potvrdil brejkom. V deviatej hre mal k dispozícii dva setboly, no Martin ich odvrátil a následne získal súperovo podanie.

Andrej Martin.
Andrej Martin. (Autor: SITA/AP)

4:3 - Skvelý výkon Slováka. V najdlhšom geme zápasu dokázal odvrátiť dva súperove brejkboly a nakoniec vyrovnal na 3:3. Raonic sa však čistou hrou dostal do vedenia 4:3.

3:2 - Martin znížil pri svojom podaní na 1:3. Hneď na to predviedol skvelú hru pri Raonicovom servise. Kanaďan viedol 40:30, no Slovák získal tri loptičky za sebou a brejkol súpera.

3:0 - Raonic zatiaľ nedáva Slovákovi takmer žiadnu šancu. V druhej hre získal jeho podanie, kým v tretej si podržal svoj servis.

1:0 - Zápas otvoril na podaní Raonic. Favorizovaný tenista vyhrával už 30-0, no Martin dokázal vyrovnať. Napriek tomu získal prvú hru Kanaďan.

Pred zápasom

Pred zápasom - Slovák nastúpi v piatok proti deviatke svetového rebríčka Kanaďanovi Milosovi Raonicovi. Pri neúčasti Švajčiara Rogera Federera je však osmičkou podujatia.

Rodák z čiernohorskej Podgorice zdolal v druhom kole Francúza Adriana Mannarina 6:1, 7:6 (0), 6:3.

Martin hral proti Raonicovi raz – pred viac než piatimi rokmi.

"Mám mu čo odplácať! Vo finále kvalifikácie Australian Open 2011 som s ním prehral takmer vyhraný zápas. Vtedy Raonič po prvý raz prerazil a kamaráti na môj účet vtipkovali, že som mu naštartoval kariéru. Dúfam, že tentoraz si ja naštartujem kariéru jeho pričinením!" povedal agentúre TASR slovenský daviscupový reprezentant.

Pred zápasom- Martin figuruje vo svetovom rebríčku na 133. mieste. K 6. júnu si však určite zlepší osobné maximum.

V okamihu premenenia mečbalu v druhom kole sa posunul na 110. miesto v online prepočtovej nezáväznej verzii.

Andrej Martin postúpil na Roland Garros do 3. kola.
Andrej Martin postúpil na Roland Garros do 3. kola. (Autor: TASR/AP)

Prípadný postup do osemfinálového 4. kola by ho katapultoval už na 90. pozíciu.

Už teraz je isté, že sa stane národnou dvojkou (na úkor Lukáša Lacka) a získa prémiu 102-tisíc eur brutto.

Pred zápasom - Predviedol bojovný výkon a favorizovaného Francúza Lucasa Pouilla zdolal v troch setoch 6:3, 7:5, 6:3. Andrej Martin dosiahol postupom do tretieho kola životný úspech.

"Prvý set bol z oboch strán nervózny. Publikum bolo na strane súpera, aj preto bol Francúz pod tlakom. Ja som bol v pozícii, že som mohol prekvapiť, on zasa v pozícii jasného favorita, ktorý má vyhrať. Nehral ideálne, čo som využil. V prvom sete bolo veľa chýb z oboch strán, ale v dôležitých loptách som zahral niečo naviac, čo ma podržalo. V tejto časti sa nehral pekný tenis, diváci si prišli na svoje až od druhého setu a tretí bol z mojej strany suverénny. Išiel som si po víťazstvo, hral som naozaj dobre," uviedol Slovák pre Slovenský tenisový zväz.

"Postaviť sa na veľký kurt proti domácemu Francúzovi nie je jednoduché. Vedel som, že má na to kvalitatívne, aby Pouilleho zdolal. Len sa musel vyrovnať s psychickým tlakom, lebo nie je zvyknutý hrať na veľkých kurtoch. Mám radosť, že súboj mentálne zvládol a druhú polovicu zápasu hral veľmi dobre," povedal Miloslav Grolmus, tréner Andreja Martina.

Pred zápasom - Na začiatku boli šiesti, teraz zostali len dvaja. Slovenskí tenisti Andrej Martin a Dominika Cibulková postúpili na grandslamovom turnaji Roland Garros do tretieho kola.

Kým Slovenka nastúpi v sobotu proti Španielke Suarezovej Navarrovej, Slovák čelí v piatok Kanaďanovi Raonicovi. Duel sa začne o 11. hodine na dvorci č. 1.