Real Madrid zdvíha ušatú trofej Ligy majstrov už jedenástykrát.
Real Madrid zdvíha ušatú trofej Ligy majstrov už jedenástykrát. (Autor: TASR/AP)
Zoran Boškovič, TASR|28. máj 2016 o 18:00

Zidane sa zapísal do histórie. Vyhral Ligu majstrov ako hráč a teraz už aj ako tréner. Stal sa aj prvým francúzskym trénerom, ktorý triumfoval vo finále Ligy majstrov.

Liga majstrov - finále

Real Madrid - Atlético Madrid 2:1 (1:0) po penaltách

Góly: 15. Ramos - 79. Carrasco. Rozstrel z 11 m: Vazquez 1:0, Griezmann - 1:1, Marcelo - 2:1, Gabi - 2:2, Bale - 3:2, Niguez - 3:3, Ramos - 4:3, Juanfran - nedal, Ronaldo - 5:3.

Rozhodovali: Clattenburg - Beck, Collin (všetci Angl.), ŽK: Carvajal, Navas, Casemiro, Ramos, Danilo, Pepe - Torres, Gabi, 81.000 divákov.

rozhodoval: Mark Clattenburg (Angl.)

Real: Navas - Carvajal (52. Danilo), Ramos, Pepe, Marcelo - Modrič, Casemiro, Kroos (72. Isco) - Bale, Benzema (77. Vazquez), Ronaldo

Atletico: Oblak - Juanfran, Savič, Godin, Filipe Luis (109. Hernandez) - Niguez, Gabi, Fernandez (46. Carrasco), Koke (116. Partey) - Torres, Griezmann

MILÁNO. Víťazmi Ligy majstrov 2015/2016 sa stali futbalisti Realu Madrid, ktorí v sobotňajšom finále na milánskom San Sire zdolali mestského rivala Atletico 5:3 v jedenástkovom rozstrele. Po skončení riadneho hracieho času aj po predĺžení bol stav nerozhodný 1:1.

Vystúpenie pred zápasom

Skóre stretnutia otvoril "biely balet" v 15. minúte, jeho autorom bol kapitán a stopér Sergio Ramos. Atletico sa po zlepšenom výkone v druhom polčase dočkalo vyrovnania v 79. minúte zásluhou presného zásahu Yannicka Carrasca.

Finále Ligy majstrov 2016: fotogaléria

29.5.2016

O víťazovi dramatického finále napokon rozhodli až strely zo značky 11 m - rozhodujúci pokus premenil Ramos predtým, ako Juanfran poslal loptu len do žrde.

Real je suverénnym rekordérom súťaže, keď do svojej vitríny získal už 11. trofej za prvenstvo v Európskom pohári majstrov, resp. LM.

Atletico pri tretej finálovej účasti znova obišlo naprázdno, predtým mu v roku 1974 "vyfúkol" trofej Bayern Mníchov a pred dvomi rokmi v Lisabone po prehre 1:4 po predĺžení práve Real.

Francúzsky kormidelník v službách kráľovského veľkoklubu Zinedine Zidane sa stal len siedmym mužom v histórii, ktorý ako hráč a neskôr ako tréner získal "ušatú trofej". Pred ním sa to podarilo Miguelovi Munozovi, Giovannimu Trapattonimu, Johannovi Cruyffovi, Carlovi Ancelottimu, Frankovi Rijkaardovi a Pepovi Guardiolovi.

Hlas (twitter/Champions League, TASR):

Diego Simeone, tréner Atlética Madrid: " V prvom rade, dovoľte, aby som pogratuloval víťazovi. Som veľmi hrdý na svojich hráčov, postúpili sme cez Bayern a Barcelonu, boli úžasní. Neverím vo výhovorky, víťazom je vždy lepší tím, takže trofej je v správnych rukách. Táto prehra nás však nesmie položiť, musíme pokračovať v tvrdej práci. Ja teraz pôjde domov a trošku si oddýchnem. Dosiahli sme úžasný výsledok - nikdy som si nemyslel, že za tri roky budeme vo dvoch finále Ligy majstrov. Je to niečo úžasné."

Zinedine Zidane, tréner Realu Madrid: "Som veľmi šťastný pre všetko, čo sme spolu dosiahli. Nebolo to vôbec jednoduché, museli sme si to tvrdo vybojovať. Keď vyhráte niečo také veľké ako Ligu majstrov, má to obrovský význam, tak pre hráčov ako aj pre celý realizačný tím. Som šťastný aj za celý Real Madrid, ktorého súčasťou som už veľmi dlho. Opäť nám veľmi pomohol Cristiano Ronaldo, ktorý toho veľa nabehal a rozhodujúcou penaltou nám získal víťazstvo. Pre tím je veľmi dôležitý. Čím som ja prispel? Asi pozitívnym prístupom a postojom. Kvalita už v tíme bola, no čo je ešte dôležitejšie, je tvrdá práca."

Cristiano Ronaldo, útočník Realu Madrid: "Mal som ten pocit, že premením víťazný pokus. Povedal som trénerovi, aby ma napísal ako piateho a posledného strelca v poradí. Vyšlo to. Sme veľmi šťastní, finále bolo veľmi náročné. Trofej sme si zaslúžili."

Sergio Ramos, kapitán Realu Madrid: "Ligu majstrov sme vyhrali druhýkrát za tri roky a to je skvelý pocit. Je to odmena za tvrdú prácu, ktorú sme odviedli počas sezóny. Táto víťazná sezóna navždy zostane v mojom srdci. Atletico odohralo výborný zápas, ale podstata futbalu je taká, že vyhrať môže len jeden."

Gareth Bale, krídelník Realu Madrid: "Vyhrať Ligu majstrov raz je skvelé, ale vyhrať ju dvakrát - skutočne len ťažko hľadám slová. Odohrali sme výborný zápas proti tradičnému rivalovi, ktorý bol k výhre tiež blízko. Hralo sa v náročných podmienkach. Bolo teplo, dusno, ja osobne som v závere chytal kŕče. Napokon to však pre nás dopadlo výborne. Veľmi sa teším na zvyšok osláv, zaslúžime si to."

Antoine Griezmann, krídelník Atletica Madrid: "Odohrali sme výborný zápas, ale v rozstrele sme nemali šťastie. To je vždy lotéria. Veľmi ma mrzí, že som minul pokutový kop v druhom polčase, ale to sa niekedy stáva. Z chybičiek sa poučíme a v budúcej sezóne sa vrátime silnejší. V šatni vládne sklamanie, ale nemusíme mať hlavy dole, veď sme vyradili špičkové mužstvá a dotiahli to až do finále."

Gabi, kapitán Atletica Madrid: "Máme byť na čo hrdí. Už od zajtra začneme myslieť na ďalšiu sezónu a čoskoro pracovať na tom, aby sme sa do finále Ligy majstrov dostali opäť. Som presvedčený, že tento tím bude bojovať o najvyššie priečky opäť."

Saul Niguez, stredopoliar Atletica Madrid: "Nechali sme na ihrisku všetko a preto sa nemáme za čo hanbiť. Záverečný rozstrel je vždy kto z koho, lotéria, ktorá môže dopadnúť hocijako. Myslím, že v druhom polčase sme boli lepším tímom, veľká škoda Griezmannovej penalty. Teraz sme sklamaní, ale vrátime sa. Je kruté, že sme vo finále Ligy majstrov dvakrát prehrali, ale nás to posilní."

Zaujímavosti po finálovom zápase Ligy majstrov:

Real Madrid sa radoval z triumfu v najprestížnejšej futbalovej klubovej súťaži na starom kontinente už po jedenásty raz - v rokoch 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014 a 2016.

Atlético Madrid doposiaľ nezvíťazilo ani raz v európskom futbalovom pohári číslo jeden, vo finále sa predstavilo aj v rokoch 1974 a 2014.

Stále platí, že v novodobej histórii futbalovej Ligy majstrov (od roku 1993) ešte žiadny klub nedokázal obhájiť triumf. Vlani sa tešili hráči FC Barcelona.

Real Madrid a Atlético Madrid sa stretli aj vo finále Ligy majstrov v roku 2014 v Lisabone. Bolo to vtedy vôbec prvýkrát v histórii Ligy majstrov (predtým EPM), keď vo finále proti sebe nastúpili mužstvá z rovnakého mesta. Real zvíťazil 4:1 po predĺžení.

Sobotňajšie finálové stretnutie Ligy majstrov bolo celkovo šieste, v ktorom sa predstavili mužstvá z rovnakej krajiny.

Francúz Zinédine Zidane sa stal siedmym mužom, ktorému sa podarilo zvíťaziť v Lige majstrov ako hráčovi aj ako trénerovi. Pred ním to dokázali Miguel Muňoz (Real Madrid 1956, 1957; Real Madrid 1960, 1966); Giovanni Trapattoni (AC Miláno 1963, 1969; Juventus 1985); Johan Cruyff (AFC Ajax 1971, 1972; FC Barcelona 1992); Carlo Ancelotti (AC Miláno 1989, 1990; AC Miláno 2003, 2007, Real Madrid 2014); Frank Rijkaard (AC Miláno 1989, 1990, Ajax 1995; FC Barcelona 2006) a Josep Guardiola (FC Barcelona 1992; FC Barcelona 2009, 2011).

Toni Kroos, víťaz Ligy majstrov z roku 2013 v drese Bayernu Mníchov, sa stal trinástym hráčom, ktorý vyhral Ligu majstrov s dvoma rozličnými klubmi.

Diego Simeone sa nestal tretím mimoeurópskym trénerom, ktorému sa podarilo vyhrať Ligu majstrov. Doposiaľ to dokázali dvaja Argentínčania Luis Carniglia (Real Madrid 1958, 1959) a Helenio Herrera (Inter Miláno 1964, 1965).

Online prenos

Penalty

Kľúčovú penaltu nepremenil Juanfran. Vzápätí finálový mečbal premenil Cristiano Ronaldo a rozhodol o tom, že Real Madrid získal 11 trofej Ligy majstrov.

Zatiaľ skórovali všetci strelci z oboch tímov. Griezmann na rozdiel od normálneho hracieho času tentokrát skóroval.

S Keylorom Navasom v bráne sa Realu v penaltách darí.

Predĺženie

II. polčas

120. min: Poslednú veľkú šancu mal Madridčan Lucas Vázquez, zle spracoval loptu a stihli sa k nemu dostať defenzívni hráči Atlética a zablokovali jeho strelu. Stav sa nezmenil a o osude Ligy majstrov 2016 tak rozhodnú penalty.

112. min: Tímy si už siahajú na dno svojich síl. Viacerých hráčov trápia kŕče, hlavne niektorí futbalisti z Realu Madrid doslova krívajú na ihrisku. Z hry sa nedočkáme pravdepodobne nič tvorivé, takže keď niektorý z tímov neurobí kľúčovú chybu, zápas dospeje až k penaltám.

107. min: Casemiro vyskúšal šťastie z dobrých dvadsiatich metrov, minul však bránku. Brazílčan hrá však veľmi dobrý zápas.

Začal sa druhý polčas predĺženia. Ak nepadne gól ani v ňom, rozhodnú penalty.

Hráči na oboch stranách sú už vyšťavení.
Hráči na oboch stranách sú už vyšťavení. (Autor: SITA/AP)

I. polčas

105. min: Prvý polčas predĺženia sa skončil. Hralo sa s menšou intenzitou a čo je najdôležitejšie, stav sa nezmenil. 1:1.

98. min: Hrá sa vyrovnané predĺženie. Veľkú šancu mal Cristiano Ronaldo, ktorý však hlavičkou netrafil ideálne a gól nedal. Zaujímavosťou je, že oba predchádzajúce finálové zápasy medzi týmito dvomi súpermi išli do predĺženia a oba vyhral Real. Bude mať Atlético do tretice šťastie?

93. min: Carrasco svojim gólom stanovil nový historický míľnik - stal sa prvým Belgičanom, ktorý skóroval vo finále Ligy majstrov.

91. min: Predĺženie je lotéria. Do hry čoraz viac zasahujú sily, ktoré ani jeden tím nemajú na rozdávanie. Na konci normálnej hracej doby sa zdalo, že je na tom horšie Real Madrid, no šance sú vyrovnané.

Začal sa prvý polčas predĺženia.

II. polčas

90.+: Normálny hrací čas sa skončil podobne ako v roku 2014 nerozhodne 1:1. Pred nami je preto predĺženie. Kto ho zvládne lepšie tentokrát? Opäť Real Madrid alebo Atlético?

79. min: Gabi prehodil na unikajúceho Juanfrana, ktorý z voleja prudko nacentroval do šestnástky, kde sa presadil striedajúci Carrasco a vyrovnal na 1:1. Belgického ofenzívneho záložníka neustrážil ďalší striedajúci hráč, Lucas Vázquez.

78. min: V obrane Atlética už vznikajú okienka, vzhľadom na to, že sa snaží viac útočiť. Preto sa v obrovských šanciach ocitli najprv Cristiano Ronaldo, o niekoľko sekúnd neskôr aj Gareth Bale, no defenzíva na čele s brankárom Jan Oblak boli proti.

73. min: Po súboji s Filipem Luisom sa k zemi sklátil stopér Pepe, ktorý to spôsobom jemu vlastným aj prifilmoval a opäť sa prezentoval nechutným simulovaním.

70. min: Atlético prepadlo v obrane. Po skvelej prihrávke Luku Modriča sa do samostatného nájazdu dostal Karim Benzema. Na bránu Jana Oblaka však išiel z mierneho uhla a slovinský brankár skvele zakročil.

68. min: Gareth Bale cez týždeň vyhlásil, že žiadny z hráčov Atlética Madrid by sa nedostal do základnej zostavy Realu Madrid. Na ihrisku sa to však v druhom polčase vyrovnalo a je to práve Atlético, kto viac hrozí.

60. min: Za 15 minút druhého polčasu vyprodukovalo Atlético Madrid smerom do ofenzívy viac, než za celý prvý polčas. Najprv Savič, teraz sa presadil v šestnástke talentovaný Saúl Ňíguez, volejom však netrafil bránu.

Griezmann svoju možnosť prepásol.
Griezmann svoju možnosť prepásol. (Autor: SITA/AP)

52. min: Prvé striedanie na strane Realu Madrid. Trpké finále pre Daniho Carvajala. Španielsky pravý obranca musí pre zranenie prepustiť miesto Brazílčanovi Danilovi.

46. min: Uplynulo 52 sekúnd druhého polčasu a Pepé fauloval Torresa v šestnástke - penalta. Obrovskou šancou však pohrdol toľko chválený Antoine Griezmann, ktorý si vybral stred brány, no napálil iba brvno. Stav tak zostáva nezmenený 1:0 pre Real Madrid.

Začal sa druhý polčas. Atlético Madrid striedalo. Defenzívneho záložníka Fernándeza nahradil ofenzívne ladený Yannick Carrasco. Simeone tak vydáva jasný signál - hodlá viac útočiť.

I. polčas

45. min: Prvý polčas sa skončil Hrá sa zatiaľ veľmi dobrý zápas, lepším tímom je Real Madrid. Najprv mal veľkú šancu na skórovanie Casemiro, Oblak ho však vychytal. V 15. min však bol už prikrátky na zakončenie Sergia Ramosa, ktorý premenil skvelú štandardnú príležitosť Toniho Kroosa. Real vedie s Atléticom 1:0.

43. min: Opäť ofenzívna akcia Atlética Madrid a opäť Griezmann. Tentokrát spoza šestnástky vystrelil svojou slabšou, pravou nohou, no netrafil bránu Keylora Navasa.

Na San Siro si našlo cestu aj mnoho slávnych futbalových osobností. Fabio Capello (vľavo) sa víta so Sirom Alexom Fergusonom. (Autor: SITA/AP)

36. min: Najnebezpečnejší z ofenzívnych hráčov Atlética je určite Griezmann, ktorý sa dostal k nebezpečnej strele. Zastavil ho však praporok postranného rozhodcu, ktorý odmával ofsajk francúzskeho útočníka.

31. min: Tempo zápasu po góle Realu Madrid trošku opadlo, aj naďalej však platí, že sa pozeráme na skvelý futbal zo strany na stranu. Po pol hodine hry zostáva stav nezmenený - 1:0 pre Real Madrid.

15. min: Toni Kroos výborne zahral útočný voľný kop. S pričinením Garetha Balea sa lopta dostala k stopérovi Realu Madrid Sergiovi Ramosovi, ktorý otvára skóre. Je to už jeho druhý gól vo finále Ligy majstrov v kariére. V roku 2014 práve proti Atléticu to bol on, kto vyrovnal v nadstavenom čase druhého polčasu. Od toho zápasu, až dodnes nedal gól v Lige majstrov - trvá to už 17 zápasov.

11. min: Prvú žltú kartu zápasu vidí pravý obranca Realu Madrid Dani Carvajal. Rozhodca mu ju udelil, aby trošku schladil vášne, ktoré vzplanuli na ihrisku i mimo necho

6. min: Po centri Garetha Balea sa v šestnástke presadil defenzívny záložník Realu Madrid Casemiro. Fantastickým reflexívnym zákrokom sa prezentoval brankár Oblak a drží tak svoj tím nad vodou.

Ceremoniál pred finále LM bral dych.
Ceremoniál pred finále LM bral dych. (Autor: SITA/AP)

4. min: Rozhodcom zápasu je Angličan Mark Clattenburg, ktorému len pred niekoľkými dňami veľmi nevyšlo finále anglického pohára FA Cup. Dúfajme, že milánske finále zvládne lepšie.

Zápas sa začal.

O túto trofej dnes večer zabojujú Real a Atlético - ušatá trofej Ligy majstrov.
O túto trofej dnes večer zabojujú Real a Atlético - ušatá trofej Ligy majstrov. (Autor: SITA/AP)
(Autor: SITA/AP)

Fanúšikovia sa už nevedia finále dočkať: fotogaléria

28.5.2016

Pred zápasom

Pred zápasom: V prípade triumfu Realu Madrid sa jeho tréner, Zinedine Zidane, zapíše do histórie.

Stane sa totiž siedmou osobnosťou, ktorá získala trofej v prestížnej súťaži ako hráč aj tréner.

Pred zápasom: Madridské tímy sa stretávajú v európskych pohároch štvrtýkrát.

V predošlých troch prípadoch vždy triumfoval Real Madrid.

V sezóne 1958/59 v semifinále, v roku 2014 sa podobne ako tento rok, stretli vo finále Ligy majstrov. Atlético dlho vyhrávalo, Real nakoniec však vyrovnal a v predĺžení poľahky premohol súpera.

Atlético má Realu čo oplácať

Najaktuálnejší výsledok je z lanskej edície Ligy majstrov, v ktorej Real vyradil mestského rivala vo štvrťfinále.

Pred zápasom: Na jednom z minulotýždňových tréningov Cristiano Ronaldo poriadne naplašil fanúšikov, keď sa zranil. Napokon však ubezpečil verejnosť, že je v poriadku a vo finále bude hrať.

Stopér Raphael Varane to šťastie nemá, po vážnom zranení zmešká okrem finále Ligy majstrov aj Euro vo svojej rodnej krajine.

Pred zápasom: Ostatné štyri zápasy Realu a Atlética priniesli iba štyri góly. Dva na každej strane.

Tu treba zmieniť aj fakt, že Atlético vyhralo sedem z posledných šestnástich zápasov s Realom Madrid vo všetkých súťažiach, štyri prehrali a päť remizovali.

Pred zápasom:

Zidane tvrdí, že šance sú pol na pol.
Zidane tvrdí, že šance sú pol na pol. (Autor: SITA/AP)

"Hráme veľký zápas a tvrdo sme dreli, aby sme sa sem dostali. Proti nám bude stáť nesmierne ťažký súper, čo je normálne, pretože keď chcete triumfovať, musíte aj trpieť. Mali sme dosť času, aby sme sa na zápas pripravili. Tento duel nemá favorita, je to 50 na 50," povedal na predzápasovej tlačovej konferencii tréner Realu Madrid Zinedine Zidane.

Príprava Realu Madrid na finále Ligy majstrov: fotogaléria

27.5.2016

Jeho konkurent na lavičke Atlética Madrid, Diego Simeone, hovoril o ambíciách a tvrdej práci:

"S týmto tímom som už štyri aj pol roka, prešli sme dlhú cestu. Spolu pracujeme, hráme, vyhrávame a dúfame. Hrať futbal je skvelé, vyhrávať úžasné. Nie je to jednoduché, neustále musíte na sebe pracovať a veriť si. Keď pracujete na niečom, v čo veríte, nakoniec uspejete," povedal argentínsky tréner na predzápasovej tlačovej konferencii.

Simeone sa na tlačovej konferencii vyjadroval motivačne.
Simeone sa na tlačovej konferencii vyjadroval motivačne. (Autor: SITA/AP)

Dodal, že jeho tím nemyslí na pomstu, pretože s tým slovom sa spája niečo negatívne a jeho hráči myslia iba na pozitívne veci.

Príprava Atlética Madrid na finále Ligy majstrov: fotogaléria

27.5.2016

Pred zápasom: Toto je už tretie finále Ligy majstrov v sérii, do ktorého sa so svojim tímom dostal debutujúci tréner. Pred Zinedinom Zidanom to bol v roku 2014 práve Simeone a minulý rok zase Luis Enrique s Barcelonou.

Pred zápasom: Atlético Madrid si udržalo 15-krát čisté konto z ostatných 21 zápasov Ligy majstrov.

Na druhej strane Real v tejto disciplíne vyrovnal rekord. V tohtosezónnej edícii najprestížnejšej európskej súťaže si v 12 zápasoch udržal až 10-krát čisté konto.

Domov»Futbal»Liga majstrov»Real získal 11. titul Ligy majstrov, Zidane sa zapísal do histórie: Najdôležitejšia je tvrdá práca