ANKETA: Boj o nomináciu vrcholí. Ktorý futbalista by mal ísť na ME?

Komu dá tréner Kozák dôveru? Rozhodne sa v pondelok.
Komu dá tréner Kozák dôveru? Rozhodne sa v pondelok. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi, Pavol Spál|28. máj 2016 o 19:15

Momentálne ich je dvadsaťsedem. Dvadsiatim trom sa splní veľký sen. Zvyšní štyria si vypočujú poďakovanie za snahu, ale na šampionát nepocestujú.

BRATISLAVA. Konečnú nomináciu zverejní tréner Ján Kozák v pondelok dopoludnia. Po víťazstve s Gruzínskom 3:1, čaká na slovenských futbalistov ešte súboj s Nemeckom (nedeľa o 17.45).

Istotu majú devätnásti

Isté miesto v záverečnej nominácii na ME má podľa SME devätnásť futbalistov. Je to samozrejme v prípade, že všetci budú zdravotne v poriadku.

O brankárskej trojici Matúš Kozáčik, Ján Mucha a Ján Novota niet pochýb.

Z obrany by do Francúzska mali pocestovať Peter Pekarík, Martin Škrtel, Ján Ďurica a Tomáš Hubočan, Kornel Saláta a Dušan Švento.

V záložnej formácii majú miestenku zabezpečenú Marek Hamšík, Juraj Kucka, Viktor Pečovský, Patrik Hrošovský, Ondrej Duda, Róbert Mak, Vladimír Weiss i Miroslav Stoch.

Z útočníkov by na šampionáte nemali chýbať Michal Ďuriš a Adam Nemec.

Obrancov je až deväť

Medzi obrancami sa bude rozhodovať medzi trojicou Lukáš Tesák, Milan Škriniar a Norbert Gyömbér. V širšej nominácii je až deväť obrancov, čo im príliš nehrá do karát. Vyškrtnúť môže aj dvoch z nich.

Pocestuje do Francúzska aj Gyombér?
Pocestuje do Francúzska aj Gyombér? (Autor: TASR)

Univerzál Gyömbér hral v kvalifikácii na všetkých defenzívnych postoch. Má preto výhodu napriek tomu, že väčšinu sezóny v slávnom AS Rím premaródoval a zo všetkých reprezentantov odohral najmenej minút.

Veľkú perspektívu ukazoval v národnom tíme do 21 rokov Milan Škriniar, ale po prestupe do Sampdorie Janov odohral na jar iba 101 minút.

Ľavý obranca Lukáš Tesák síce v súboji s Gruzínskom prihral na gól, ale inak mu smerom dopredu chýbalo viac odvahy a kreativity.

Univerzál bez praxe

Zo stredopoliarov sú na hrane Ján Greguš, Erik Sabo, Matúš Bero a skúsený krídelník Stanislav Šesták.

Matúš Bero (s číslom 15) výkonom proti Gruzínsku zaujal.
Matúš Bero (s číslom 15) výkonom proti Gruzínsku zaujal. (Autor: SITA)

Posledný z nich už výkonnostne nepatrí k lídrom, ale dôležitý je v kabíne, kde patrí medzi šéfov. Navyše je použiteľný na hrote útoku, za Ferencváros strelil deväť gólov.

Miesto sa podľa nás neujde pre jedného z dvojice Sabo – Greguš. Výhodou Greguša je, že mu nechýba herná prax z klubu. V zápase s Gruzínskom pôsobil prvú polhodinu nervózne a chyboval pri rozohrávke.

Sabo upútal v prípravnom zápase v Írsku, keď po skvelom sóle prihral na gól. Je využiteľný na viacerých postoch, ale za PAOK Solún od konca februára neodohral ani minútu.

Rozhodne sa medzi mladíkmi

S Gruzínskom zaujal Matúš Bero. Neúnavne si nabiehal do voľných priestorov, napádal protihráčov, získaval lopty. Nebál sa súbojov jeden na jedného. Jeho kolmice boli nebezpečné. Po jednej z nich skóroval Adam Nemec.

Bez šance nie je ani kapitán a najlepší strelec národného tímu do 21 rokov Adam Zreľák. Môže hrať na hrote útoku aj na ľavej strane zálohy, ba dokonca i obrany.

Adam Zreľák (druhý zľava) sa teší zo svojho gólu proti Gruzínsku.
Adam Zreľák (druhý zľava) sa teší zo svojho gólu proti Gruzínsku. (Autor: TASR)

S Gruzínskom si otvoril gólový účet v seniorskej reprezentácii. Je reálne, že sa rozhodne práve medzi týmito dvoma mladíkmi. Napriek tomu, že nehrajú na rovnakom poste.

Bude raziť tréner Kozák teóriu, že nevyskúšaného hráča na ME nezoberie alebo dá šancu niektorému z mladých futbalistov, ktorých povolal z dvadsaťjednotky?

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»ANKETA: Boj o nomináciu vrcholí. Ktorý futbalista by mal ísť na ME?