Slováci zdolali v Augsburgu domácich majstrov sveta z Nemecka 3:1

Slovenská radosť po exportnom vyrovnávajúcom zásahu Mareka Hamšíka.
Slovenská radosť po exportnom vyrovnávajúcom zásahu Mareka Hamšíka. (Autor: TASR)
Sportnet|29. máj 2016 o 17:19

Cez prestávku sa štadiónom prehnal silný lejak s krupobitím, ktorý výrazne poznačil kvalitu terénu a posunul začiatok druhého polčasu.

Futbal - prípravný medzištátny duel:

/Augsburg, WWK Arena/

Nemecko - Slovensko   1:3 (1:2)

Góly: 13. Gomez (11 m) - 41. Hamšík, 44. Ďuriš, 52. Kucka

rozhodovali: Gumienny - Cremers, Nijssen (všetci Belg.), 22.110 divákov

Nemecko: Leno (46. ter Stegen) - Kimmich (75. Schürrle), Boateng (64. Höwedes), Rüdiger, Hector - Khedira (46. Weigl) - Rudy, Götze, Draxler - Gomez (46. Brandt), Sané

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Švento - Hrošovský (78. Škriniar), Kucka (81. Pečovský) - Ďuriš (68. Šesták), Hamšík (86. Greguš), Weiss - Duda (61. Stoch)

AUGSBURG. Kapitán Marek Hamšík si búchal do hrude, ukazoval na slovenský znak. Dal prvý gól, ktorý v zápase všetko zmenil. Slováci favorita odvtedy totálne zaskočili. A zaslúžene vyhrali. Boli lepší. Aj nemeckí fanúšikovia zamrzli a často bolo viac počuť Slovákov.

Futbalisti Slovenska zdolali senzačne úradujúcich majstrov sveta z Nemecka.

Hamšík trafil parádne

Hustý dážď a premočený terén futbalistov po polčase dlho nepúšťal na ihrisko. Prípravný zápas Nemecko - Slovensko v Augsburgu musel byť prerušený.

Slováci po polčase senzačne nad úradujúcimi majstrami sveta viedli 2:1, keď dali góly Marek Hamšík a Michal Ďuriš. Hostia prevýšili domácich aj v držaní lopty. Nemci pritom viedli v dvanástej minúte po góle Maria Gomeza z penalty.

Zaujal najmä Hamšíkov gól, ktorý trafil po prihrávke Dudu excelentne do rohu. Brankár bol bez šance. Druhý pridal hlavou Michal Ďuriš po rohu Vladimíra Weissa. Oba góly padli v posledných piatich minútach prvého polčasu.

Zápas sa potom nehral štyridsať minút vrátane polčasovej prestávky. Terén bol totálne rozmočený, na hranici regulárnosti. Hrozili zranenia. Rozhodcovia sa napriek tomu rozhodli pokračovať.

Kozák postavil to najlepšie, čo mal

Slováci zaskočili majstrov sveta aj v úvode druhého polčasu, keď Kucka po ďalšom rohu Hrošovského pomedzi nohy prekonal brankára ter Stegena (cez prestávku nahradil Lena). Ten sa musel červenať. Na góle mal však podiel aj rozmočený terén.

Nemci sú známi svojím perfekcionizmom, ale pri stavbe arény v Augsburgu sa nevyznamenali. Napriek streche ľudia v aréne poriadne zmokli.

Pestrá choreografia v hľadisku, ešte bohatšia šou na ihrisku pred zápasom. Nemci potvrdili, že sú vášnivý futbalový národ. V hľadisku i v uliciach Augsburgu.

Aj veľa Slovákov bolo vidno. V hľadisku ich bolo možno dvetisíc. A často ich bolo počuť viac ako domácich.

Tréner Nemcov Joachim Löw šetril viacero najväčších hviezd vrátane Manuela Neuera, najlepšieho brankára sveta. Možno to po zápase ľutoval.

Tréner Ján Kozák postavil to najlepšie, čo mal k dispozícii, ale trošku experimentoval, keď dal na hrote prekvapujúco šancu Ondrejovi Dudovi, ktorý je skôr podhrotovým hráčom.

Dnes oznámi nomináciu

Už v dvanástej minúte na hranici šestnástky stratil loptu Vladimír Weiss a potom Kucka fauloval Maria Götzeho. Slováci márne u rozhodcu protestovali. Mario Gomez dal z penalty prvý gól.

Úradujúci majstri sveta boli lepší od Slovákov iba v úvode zápasu, potom sa naši osmelili a po bojovnom výkone súpera v mnohých činnostiach prevýšili.

Tréner Kozák dnes oznámi nomináciu na majstrovstvá Európy.

Parádny vyrovnávajúci gól v podaní Mareka Hamšíka

V druhom polčase, ktorý poznačil veľmi ťažký terén po prudkej búrke cez prestávku, sa presadil aj Juraj Kucka (52.).

Tretí gól vsietil Juraj Kucka kurióznym spôsobom, keď jeho strela prekĺzla nemeckému brankárovi pomedzi nohy. (Autor: TASR)

Po piatkovej výhre nad Gruzínskom 3:1 v rakúskom Welse tak nováčik na EURO vo Francúzsku dosiahol fantastický výsledok nad štvornásobnými majstrami sveta a trojnásobnými európskymi šampiónmi.

Slováci v novodobej histórii odohrali s Nemcami piaty vzájomný duel, v ktorom ukoristili druhú výhru (pozn. - pri troch prehrách).

Na druhý deň po zápase s Nemeckom zverejní tréner Kozák konečnú 23-člennú nomináciu na EURO 2016.

Pred odchodom na šampionát absolvuje jeho tím ešte generálku proti Severnému Írsku (4. júna v Trnave).

Hlasy po zápase:

/zdroj: dpa/

Ján Kozák, tréner SR: "Som rád, že sme dosiahli skvelý výsledok proti svetovému mužstvu. Bol som rád, že v prvom polčase sme sa súperovi postupne vyrovnali aj po futbalovej stránke a v druhom tiež v bojovnosti."

Vladimír Weiss, stredopoliar SR: "Je to určite skvelý výsledok. Nie každý príde do Nemecka a porazí majstrov sveta. Pre nás je to fantastické. Či už pred EURO alebo aj v kariére. porazili sme svetových šampiónov Talianov, Španielov aj Nemcov. Pre nás výborné. Hra bola dobrá, výborne sme bránili."

Matúš Kozáčik, brankár SR: "Prvá polhodina im vyšla. Našťastie sme sa nezložili. Dokázali sme to otočiť. To počasie nebolo nič príjemné, ale pre oboch bolo rovnaké."

Martin Škrtel, kapitán SR: "Sme spokojní, takýto výsledok sa nepodarí každý deň. Ale za takýto výkon sme si to zaslúžili. V druhom polčase to bolo o odhodlaní a bojovnosti, a to z našej strany bolo lepšie."

Ján Ďurica, obranca SR: "Otočili sme zápas z 0:1 na 3:1 a tým sme dokázali našu kvalitu. Ukázali sme obrovskú kvalitu fyzicky aj psychicky. Marek to trafil vynikajúco, dali sme druhý gól a Nemci boli v šoku. Ihrisko potom bolo také aké bolo, ale nám to nerobilo problém."

Joachim Löw, tréner Nemecka: "Som spokojný s našou útočnou fázou, pravda, mali sme až nečakane veľké problémy v obrane. Po zmene strán sa hralo v ťažkých podmienkach na premočenom teréne, s futbalom to malo len málo spoločného. Vybrať 23 hráčov na šampionát bude pre mňa po tomto zápase veľmi ťažké, ale verím, že budem mať šťastnú ruku."

Mario Götze, stredopoliar Nemecka: "Bolo dobré, že sme po prestávke hrali v takýchto náročných podmienkach. Človek nikdy nevie, možno nás niečo podobné bude čakať aj vo Francúzsku. Prehrali sme, ale je to len príprava. Musíme na sebe tvrdo pracovať, aby sme predviedli vrcholnú formu na šampionáte."

Mario Götze (vľavo) je zázračným chlapcom nemeckého futbalu. medzi najlepších hráčov Nemecka patril aj v dnešnom dueli, z výhry sa však netešil. (Autor: TASR/ AP)

Ohlasy nemeckých médií:

Sport Bild (Nem.): "Slováci premočili nemeckú jedenástku. Na Joachima Löwa čaká po neúspešnom zápase v búrke ešte veľa práce, ak chce Nemecko miešať karty v boji o titul na európskom šampionáte. Bez niekoľkých stabilných tvári podľahlo Slovensku v Augsburgu 1:3."

Frankfurter Allgemeine (Nem.): "Nemecký tím prehral vo 'vodnom póle'. Pre našu jedenástku sa to pritom začalo tak dobre Gómezovým gólom, ale potom šlo proti slovenskému mužstvu všetko zle - ešte pred 40-minútovou polčasovou prestávkou. Na Joachima Löwa čaká po neúspešnej skúške v búrke ešte veľa práce, aby bol futbalový majster sveta zrelý na európsky titul."

Süddeutsche Zeitung (Nem.): "Vodné pólo v hrmavici. Keď sa trávnik po búrke ocitol pod vodou, sotva sa za stavu 1:3 proti Slovensku dal hrať regulárny futbal. Joachim Löw sa teraz musí rozhodnúť, koho si kvázi bez odskúšania vezme na ME."

Die Welt (Nem.): "Celkom úprimne: výsledok je dnes druhoradý. Prvých 40 minút ukázal nemecký tím príma výkon, potom z ničoho nič inkasoval dva góly. Po prestávke pre prívalový dážď nebola možná regulárna hra, tretí zásah Slovákov ide na vrub babráckosti Ter Stegena. Panika dva týždne pred ME nie je na mieste, ale Joachim Löw bude musieť poriadne popremýšľať, ktorých štyroch hráčov vyradí z kádra."

Bild (Nem.): "Takéto návaly vody zažil nemecký národný tím naposledy v legendárnej dažďovej bitke na svetovom šampionáte 1974 vo Frankfurte proti Poľsku. Tentoraz sa Nemecko pokĺzlo 1:3 v Augsburgu proti Slovensku. Ale v druhom polčase nepanovali na trávniku regulárne podmienky. Krátko pred koncom prvého polčasu sa nad štadiónom prehnal tmavý búrkový front. "

Kicker (Nem.): "Štyri debuty, búrka a nemecká prehra teste pred európskym šampionátom. Štrnásť dní pred úvodným zápasom má nemecký tréner Joachim Löw pred sebou ešte veľa práce."

Spiegel (Nem.): "Slabý výkon nemeckého národného tímu, aj napriek rýchlemu vedeniu prehral so Slovenskom."

Sport 1 (Nem.): "Nemecký tréner Joachim Löw experimentoval, ale nie všetky veci mu vyšli."

Populárny "Jogi" Löw sa po zápase tváril rozpačito.
Populárny "Jogi" Löw sa po zápase tváril rozpačito. (Autor: TASR)

Výsledky ďalších prípravných zápasov - nedeľa:

Macedónsko - Azerbajdžan 3:1 (2:0)

Góly: 20. Radeski, 33. Pandev, 90.+2 Nestorovski - 73. Ismailov

Albánsko - Katar 3:1 (2:1)

Góly: 23. Ajeti, 40. Lenjani, 64. Sadiku - 1. Hassan

Španielsko - Bosna a Hercegovina 3:1 (2:1)

Góly: 11. a 18. Nolito, 90.+ Pedro - 29. Spahič

ČK: 45.+ Spahič (Bosna a Hercegovina)

Keňa - Tanzánia 1:1 (1:1)

Góly: 38. Wanyama (11 m) - 33. Maguri

Rumunsko - Ukrajina 3:4 (1:1)

Góly: 23. Torje, 74. Alibec, 85. Stanciu - 43. Zozuľa, 48. Zinčenko, 54. Konopľanka, 59. Jarmolenko

/bilancia: 5 zápasov - 1 víťazstvo, 0 remíz, 4 prehry, skóre 5:13/

rok 1939: Nemecko - Slovensko 3:1 (v Chemnitzi), Slovensko - Nemecko 2:0 (v Bratislave)

rok 1940: Slovensko - Nemecko 0:1 (v Bratislave)

rok 1941: Nemecko - Slovensko 4:0 (v Breslau)

rok 1942: Slovensko - Nemecko 2:5 (v Bratislave)

ONLINE PRENOS

II. polčas

KONIEC: Je koniec a Slovensko dosahuje veľmi cennú výhru na pôde úradujúcich majstrov sveta! Po výhre 3:1 si Kozákovi zverenci zdvihli sebavedomie proti súperovi z rangu najsilnejších. Verme, že podobných momentov sa dočkáme aj na blížiacom sa kontinentálnom šampionáte!

90 + 1. min: Slováci dohrávajú vo veľkom štýle, pekná kombinácia na jeden dotyk, na konci ktorej bola nepresná strela Miroslava Stocha.

88. min: André Schürrle zo záklonu prestrelil našu "svätyňu". Vytrvalý dážď robí svoje, pričom dané podmienky sú bez debaty výhodou pre reprezentantov Slovenska.

Druhopolčasové podmienky boli na, ba možno až za hranicou regulárnosti.
Druhopolčasové podmienky boli na, ba možno až za hranicou regulárnosti. (Autor: TASR)

82. min: Tak teraz sme mali šťastie! Asi najaktívnejší nemecký hráč Götze vonkajškom obstrelil všetko, čo mu stálo v ceste a len o pár centimetrov míňa Kozáčikovu žrď. Slovenský brankár len očami vytláčal loptu mimo bránu.

81. min: Na trávniku máme už aj Viktora Pečovského, ktorý nahradil strelca nášho posledného gólu Juraja Kucku.

78. min: Maratón striedaní pokračuje, tentoraz na strane hostí. Hrošovského nahradí Milan Škriniar.

75. min: Striedanie aj na nemeckej strane. Odchádza Kimmich, na miesto neho prichádza André Schürrle.

71. min: Strela Miroslava Stocha z priameho kopu z úctivej vzdialenosti končí vysoko a veľmi nepresne od nemeckej brány. Dôvodom je najmä nekvalita trávnika.

68. min: Ešte pred rohom dochádza k nášmu striedaniu. Odchádza dnes veľmi dobre hrajúci Ďuriš a prichádza Stanislav Šesták.

67. min: Pekarík si vyšiel z pravej strany obrannej formácie "na výlet" k nemeckej bráne a vybojoval pre naše farby rohový kop.

61. min: Striedanie v našom tábore, odchádza Duda, prichádza Stoch.

60. min: Ďalšia veľmi dobrá príležitosť našich chlapcov! Michal Ďuriš sa dobre obtočil na pravej strane okolo svojho strážcu a naservíroval loptu na "malé vápno" pre Hamšíka. Teraz bol však terén pre zakončenie slovenskej akcie jednoznačnou prekážkou, keďže krížna prihrávka sa na vode zbrzdila a kapitán Neapola už nemal toľko času prekonať nemeckého brankára.

52. min: Tak to je výborný úvod do druhého polčasu! Opäť rohový kop, ktorý Nemci nezvládli, tentoraz však v trochu inej situácii, pričom výraznú úlohu zohral aj mokrý trávnik. Juraj Kucka trafil loptu ľavačkou, ktorá prekĺzla pomedzi nohy striedajúceho Marca-Andrého ter Stegena. Vynikajúce, vyhrávame už 3:1!

46. min: Zhruba pol hodinu oproti plánovanému začiatku sa posunul štart druhého polčasu. Kvalita trávnika je výrazne poznačená silným lejakom. Lopta je ďaleko pomalšia a terén klzký.

Prestávka

V Augsburgu sa cez polčasovú prestávku spustila veľká prietrž mračien, pričom hráči čakajú v útrobách štadióna na to, kedy (a či vôbec) sa počasie umúdri. Už teraz je jasné, že začiatok druhého polčasu bude posunutý.

Naši kolegovia sedia pod strechou miestnej arény, napriek tomu moknú. Zmokla im celá technika.

Silný lejak spreádzaný krupobitím neumožnil, aby druhé dejstvo začalo načas.
Silný lejak spreádzaný krupobitím neumožnil, aby druhé dejstvo začalo načas. (Autor: TASR)

I. polčas

45. min: Koniec prvého polčasu, v ktorom sa Slováci dlho hľadali. Nemci boli drvivú väčšinu času lepším tímom, avšak záverečná päťminútovka bola v podaní Kozákovho tímu ako z veľkej knihy. Po góloch Mareka Hamšíka a Michala Ďuriša tak Slovensko vedie po prvom polčase nad domácim Nemeckom 2:1.

V hľadisku je možno dvetisíc Slovákov a je ich momentálne viac počuť ako Nemcov. Skáču, spievajú. Nemci zamrzli a svojich hráčov do kabíny odprevadili piskotom.

44. min: A ďalší náš gól! Tak to je obrat ako hrom! Michal Ďuriš si nabehol na rohový kop a hlavou nekompromisne posiela loptu za Lenov chrbát. Slovenského útočníka neustrážil Joshua Kimmich.

Gólová chvíľa Michala Ďuriša prišla tesne pred polčasovou pauzou.
Gólová chvíľa Michala Ďuriša prišla tesne pred polčasovou pauzou. (Autor: TASR)

41. min: Tak toto bol výstavný gólový kúsok v podaní Mareka Hamšíka! Pravačkou asi z 22 metrov trafil nechytateľne do šibenice Bernda Lena a je vyrovnané 1:1.

34. min: Dušan Švento sa zľava vrútil do 16-tky Nemecka, prekabátil aj cúvajúceho Boatenga, vracajúci sa Sebastian Rudy však dobre zakročil a aj keď s veľkou dávkou rizika, loptu nášmu prenikajúcemu hráčovi vypichol.

30. min: Tak toto bola tutovka! Leroy Sané išiel sám na Kozáčika, no zoči-voči nášmu gólmanovi, našťastie, neuspel. Gólman Viktorie Plzeň potvrdil, že je oporou Kozákovho výberu.

27. min: Opäť jednoduchá a účinná kombinácia domácej reprezentácie. Leroy Sané našiel nabiehajúceho Jonasa Hectora, ktorého strelu ľavačkou musel Kozáčik vyraziť na roh. Nemecký tím prreukazuje svoju veľkú kvalitu a vyspelosť.

20. min: Pekná myšlienka od Vladimíra Weissa, ktorý obľúčikom na kraji nemeckej 16-tky vyzval k zakončeniu Ondreja Dudu, ten však na padajúcu loptu nedosiahol. Konečne sme však aj my predviedli aspoň niečo smerom dopredu.

13. min: Zbytočná strata lopty Vladimíra Weissa, ktorá vyústila až do nešťastného faulu Juraja Kucku na s chuťou hrajúceho Götzeho v pokutovom území. Penaltu s prehľadom premenil kanonier Mario Gomez. Nemecko - Slovensko 1:0.

8. min: Na konci 7. a začiatku 8. minúty prvý nepríjemný závar v našom pokutovom území. Gomez sa dravo natlačil zo strany pred našu bránu, kde adresoval nepríjemný "ostrý" strieľaný center, ktorý našiel Draxleera. Jeho zakončenie však obetavo zablokoval Pekarík. Následná strela Kimmicha z väčšej vzdialenosti letela vysoko nad bránu.

3. min: Nemci zahrozili hneď v úvode, roh Maria Götzeho našiel v našej 16-tke nikým nestráženého Jeroma Boatenga, ktorého koníček musel Kozáčik vyraziť na roh. Na toto si bude musieť naša obrana dávať pozor!

Ako prvý zamestnal nášho brankára obranca Jerome Boateng (č. 17).
Ako prvý zamestnal nášho brankára obranca Jerome Boateng (č. 17). (Autor: facebook, Benedikt Höwedes)

Začiatok: Zápas sa začal. Slováci hrajú v modrých dresoch sprava-doľava, domáci výber hrá v tmavých dresoch.

Pred zápasom: Dohrali hymny oboch reprezentácií, nasleduje krátke predzápasové fotenie, los oboch kapitánov a potom už začne tento zápas písať svoje úvodné kapitoly.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Slováci zdolali v Augsburgu domácich majstrov sveta z Nemecka 3:1