Slováci vybojovali s Anglickom bod a majú šancu postúpiť

Brankár Matúš Kozáčik podal skvelý výkon a bol kľúčovým hráčom Slovenska.
Brankár Matúš Kozáčik podal skvelý výkon a bol kľúčovým hráčom Slovenska. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)
Andrej Kuzmány, Juraj Berzedi, Pavol Spál|17. jún 2016 o 22:10

Slováci skončili v skupine na treťom mieste a budú čakať na vývoj ostatných skupín. Štyri body by im ale mali stačiť.

MS vo futbale 2016 - B-skupina:

(Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne)

Slovensko - Anglicko 0:0 (0:0)

ŽK: Pečovský - R. Bertrand, rozhodovali: Velasco Carballo - R. Alonso, Yuste (všetci Španielsko), 39 051 divákov

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan - Kucka, Pečovský (67. Gyömbér) - Mak, Hamšík, Weiss ml. (78. Škriniar) - O. Duda (57. Švento)

Anglicko: J. Hart - N. Clyne, G. Cahill, Smalling, R. Bertrand - J. Henderson, Dier, Wilshere (56. Rooney) - Lallana (60. Alli), Vardy, Sturridge (76. H. Kane)

Fotogaléria zo zápasu Slovensko - Anglicko: fotogaléria

2.9.2016

SAINT ÉTIENNE. Keď zazneli hymny, takmer až mrazilo. Nebolo počuť žiadne slovo. V hľadisku bola senzačná atmosféra, najlepšia z doterajších troch slovenských zápasov. Aj tu dominovali Angličania.

Vášne na tribúnach i na ihrisku.

Tréner Ján Kozák neraz rozhorčene vyskočil z lavičky. Aj britský princ Wiliam v hľadisku hromžil, keď jeho tím premárnil šancu.

Ján Kozák nasadil rovnakú zostavu ako vo víťaznom zápase proti Rusku. Na hrote útoku bol opäť stredopoliar Ondrej Duda.

Krvavý Pekarík

Anglický kouč Roy Hodgson naozaj zvolil jedenástku, o ktorej už počas dňa informoval portál BBC. Na lavičke zostal Raheem Sterling, útočník Harry Kane či kapitán mužstva a národný rekordér Wayne Rooney.

V úvode Bertrand rozbil lakťom nos Pekaríkovi, lekári mu dlho nemohli zastaviť krvácanie. Rozhodca hrubý zákrok nepotrestal ani faulom.

Peter Pekarík bol po zásahu súpera zakrvavený.
Peter Pekarík bol po zásahu súpera zakrvavený. (Autor: Tibor Somogyi - SME)

Angličania boli od začiatku rýchlejší, živší sebavedomejší. Vyhrávali osobné súboje. Slováci pôsobili unavene, nedokázali dlhšie podržať loptu a zväčša sa bránili. Hlavne najrýchlejší hráč Premier League Jamie Vardy z majstrovského Leicestru im robil problémy.

Naši nabehali o čosi viac kilometrov ako Angličania, ale bolo to zvyčajne bez lopty. Obrana Slovákov však fungovala dobre a do veľkých šancí Angličanov nepustila.

Angličania mali prevahu

V deviatej minúte Pekarík v poslednej chvíli zblokoval loptu Daniela Sturridga. Kozáčik možno zaváhal pri vybiehaní, Škrtel nestačil na rýchleho Vardyho, ale slovenský brankár jeho pokus stihol zneškodniť.

Aj v druhom polčase dominovali Angličania, Škrtel vykopával loptu smerujúcu do prázdnej brány.

Róbert Mak bol azda najbližšie ku gólu, ale zaváhanie anglickej obrany nevyužil. V závere sa zranil a Slováci už nemohli striedať. Predtým totiž poslal Kozák na ihrisko ďalších dvoch stopérov Norberta Gyömbéra a Milana Škriniara.

V druhom zápase Wales zdolal Rusko 3:0. Slováci skončili v skupine tretí.

1.Wales32016:36 b
2.Anglicko31203:25 b
3.Slovensko31113:34 b
4.Rusko30122:51 b

Hlasy po zápase

/zdroj: RTVS, ITV/

Ján Kozák (tréner SR): "Pre postup do osemfinále sme urobili maximum. V prvom polčase sme nasadili dosť ofenzívne mužstvo, myslel som si však, že loptu viac podržíme. Časom tlak súpera narastal, napokon sme to ustáli. Pri aktivite protivníka sme ale museli niečo zmeniť. V drese súpera sa dostali na trávnik vysokí futbalisti Dele Alli a Kane, na čo som musel reagovať - prišli Gyömbér i Škriniar. Brankár Kozáčik podal výborný výkon, ale taký bol aj výkon celého mužstva. My sme remizovali s Anglickom na majstrovstvách Európy, čo je niečo fantastické. Dokázali sme, že môžeme hrať s kýmkoľvek. Verím, že naša pozícia je taká, že postúpime."

Marek Hamšík (stredopoliar SR): "Bola to vydretá remíza. Na ihrisku sme nechali všetko a získali zlatý bod. V prvom polčase sme sa pokúšali hrať aj smerom dopredu, po zmene strán mali Angličania veľkú prevahu. V závere sa zranil Robo Mak, ale uhrali sme to aj desiati. Matúš Kozáčik nás podržal. Bol hrdinom stretnutia, chytil tri či štyri vyložené šance súpera. Anglicko má kvalitné mužstvo, urobilo pre víťazstvo všetko. Myslím si, že na tomto šampionáte bude bojovať o titul. Po dueli nám poďakoval aj prezident Slovenska, čo si vážime. Sme blízko k postupu, uvidíme, koho dostaneme."

Vladimír Weiss (stredopoliar SR): "Získali sme veľmi dôležitý bod, ktorý sme chceli. Celá defenzíva podala fantastický výkon. Bránili sme všetci jedenásti a nedostali sme gól, čo je veľké plus za dnešok aj do budúcnosti, prospieva to sebavedomiu. Bolo dôležité neprehrať a my sme to zvládli. Vieme, akí sú Angličania kvalitní. Potvrdili, že s loptou sú veľmi silní. Určite mali viac z hry, ten bod sme si však za bojovnosť zaslúžili. Ešte musia dohrať zostávajúce skupiny, ale podľa mňa sme na 99 percent postúpili. Je to výborný pocit, ešte si však počkajme."

Gary Cahill (obranca Anglicka): "Zažili sme sklamanie. V troch zápasoch sme mali prevahu v držaní lopty a teraz sme dominovali od začiatku do konca, ale nedokázali sme odkliať bránu súpera. Mali sme herný rytmus a dianie pod kontrolou, nepodarilo sa nám však skórovať. V dueloch takéhoto typu to chce čosi navyše a my sme to viackrát takmer zvládli, ale akoby nám to nebolo súdené. Musíme sa vyrovnať s druhým miestom v tabuľke, pred nami je významný súboj."

Online prenos

Zápas sa skončil. Slováci vybojovali dôležitý bod. V skupine skončili na treťom mieste a budú čakať na vývoj ostatných skupín.

90. min - Riadny hrací čas uplynul, ale rozhodca nadstavuje ešte päť minút.

86. min - Aj striedania Jána Kozáka naznačili, že sa v závere budeme snažiť už len ubrániť remízu a získať dôležitý bod. Angličania tlačia, kombinujú, naši sa len bránia. Je to obrovský tlak súpera, podarí sa nám udržať remízu?

80. min - Do konca riadneho hracieho času zostáva už len desať minút a Ján Kozák využil všetky tri striedania - a to veľmi zaujímavo. Na ihrisku máme štyroch stopérov - Škrtel, Ďurica, Škriniar i univerzálnejší Gyömbér.

Jedným zo striedajúcich hráčov je aj Dušan Švento (vpravo v bielom), ktorý ohrozil Joa Harta. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)

76. min - V druhom polčase už vieme podržať loptu, čo je veľmi dôležité. Angličania však pokračujú v ohromnom ofenzívnom ťažení. Na strelecké pokusy majú neskutočnú prevahu: 3-16 (z toho 1-4 na bránu).

69. min - Vyzerá to tak, že naši futbalisti už neskončia v skupine horšie ako na treťom mieste. Gareth Bale totiž pridáva svoj tretí gól na šampionáte a Wales vedie nad Ruskom už 3:0, čo znamená, že Rusi zrejme skončia poslední.

61. min - A práve Alli mal obrovskú možnosť prekonať našu defenzívu. Po výbornom centri Hendersona na vzdialenejšiu žrď ho naši hráči nepokryli a Kozáčik už bol prekonaný, na bránkovej čiare však odkopol loptu Škrtel.

Ryan Betrand (s číslom 21) preskakuje Róberta Maka a dáva loptu Adamovi Lallanovi. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)

60. min - Naši futbalisti už hrajú bez Ondreja Dudu, ktorého nahradil Dušan Švento. Ten sa posunul na ľavý kraj zálohy, na hrote sa momentálne pohybuje Vladimír Weiss. Roy Hodgson poslal zasa na ihrisko Rooneyho a Dele Alliho.

56. min - Aj naši sa osmeľujú. Vladimír Weiss dostal dobrú loptu do šestnástky, urobil svoju tradičnú zasekávačku, ale Hart jeho úmysel prečítal.

54. min - Veľké šance na oboch stranách. Najprv Mak nevyužil nedorozumenie obrany súpera a neusmernil loptu do siete, na opačnej strane Kozáčik skvelo zasiahol pri šanci Clyna. Ten hrá dnes naozaj výborný zápas.

50. min - Keby naši futbalisti skončili na treťom mieste so štyrmi bodmi, museli by čakať na vývoj ostatných skupín. Keďže však v A-skupine tretie Albánsko získalo iba tri body, znamenalo by to, že by našim na postup stačilo, keby zo zostávajúcich štyroch skupín iba jeden z tretích tímov dosiahol menej bodov.

Druhý polčas sa začal. Anglickí fanúšikovia sa ukazujú rovnako ako v úvode prvého - zborovo spievajú národnú hymnu.

I. polčas

A ako by vyzerala situácia v skupine, keby zápasy dopadli tak, aký je ich momentálny stav (Slovensko - Anglicko 0:0, Rusko - Wales 0:2)?

1.Wales32015:36 b

Prvý polčas sa skončil. A mali sme poriadny futbalový kolotoč. Celé mužstvo bránilo slabo. Angličania nám ukazujú, že sú svetovým tímom. To, že je zatiaľ bezgólová remíza, je menším zázrakom.

40. min - Slovenskí futbalisti zažívajú vysokú školu futbalu. Aj keď ťažko vybojujeme loptu, Angličania nás vysoko napádajú. Neostávajú nám už sily na protiútok. Pomer striel je jednoznačný: 1-8 v prospech súpera (0-2 na bránu).

37. min - Pred zápasom tretina našich čitateľov (takmer 33 percent) verila, že nad Anglickom zvíťazíme. Až 44 percent ľudí tipovalo, že sa stretnutie skončí nerozhodným výsledkom. Zvyšok hlasujúcich predpokladal triumf súpera.

33. min - Vyzerá to tak, že dnes to nebude z našej strany o futbalovej kráse, ale skôr o účelnosti. Toľko chýb, koľko sme urobili za tridsať minút zápasu s Anglickom, sme neurobili za celé dve predchádzajúce stretnutia. A mohli sme prehrávať. Do skvelej pozície sa dostal Lallana, ale Kozáčik perfektne zasiahol.

30. min - Angličania sú v týchto chvíľach výrazne aktívnejší a kombinujú pred našim pokutovým územím. Svoje šťastie skúšali už päťkrát, bránu trafili iba raz. Naši zostávajú s jediným nepresným pokusom.

24. min - Naši futbalisti sa dostávali do šance, ale Hart opäť nemusel zasahovať. Po pravej strane prenikol s loptou Mak, lenže prihrávkou do šestnástky nabiehajúceho Hamšíka nenašiel. Stále sme bez strely na bránu.

20. min - Walesania vstúpili do dnešného dňa parádne a po dvadsiatich minútach vyhrávajú v Toulouse nad Ruskom už 2:0. Presadil sa Neil Taylor.

18. min - Angličania dominujú, naši sú všade neskoro. Je z nich cítiť nervozita. Do veľkej šance sa dostal Jamie Vardy, ktorý sa rútil sám na Kozáčika. Ten zaváhal, mal skôr vybehnúť, ale napokon dokázal zasiahnuť a loptu vyrazil.

16. min - V doterajšom priebehu zápasu sa oba tímy postarali o náznaky príležitostí, ale priamy strelecký pokus medzi tri žrde sme ešte nevideli. Po centri Lallanu zakončoval Henderson, ale Hubočan loptu zrazil vedľa brány.

Vladimír Weiss bojuje o loptu s Nathanielom Clynom.
Vladimír Weiss bojuje o loptu s Nathanielom Clynom. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)

12. min - V druhom zápase skupiny už diváci videli úvodný gól. Wales sa po zásahu Aarona Ramseyho ujíma v jedenástej minúte vedenia 1:0 a v týchto chvíľach je lídrom skupiny, naši zostávajú na treťom mieste.

7. min - Prvýkrát v zápase sa Slováci snažia ohroziť bránu súpera. Po skvelom pase Škrtela Weiss stratil loptu, ale dostal sa k nej Pečovský, ktorý skúšal šťastie spoza šestnástky. Nemieril presne a jeho pokus skončil nad bránou.

5. min - To, čo robili doteraz Walesania alebo Rusi, bolo len slabým odvarom toho, čo predvádzajú na tribúnach anglickí fanúšikovia. Priaznivci Slovenska sú v početnej nevýhode, ale veríme, že ich hráči dostanú do varu a bude ich počuť.

Slovákov podporuje na tribúnach desaťtisíc fanúšikov: fotogaléria

20.6.2016

2. min - Angličania od úvodu pri lopte, naši ich zatiaľ iba naháňajú. Z ľavej strany to skúšal Lallana, ale centrom do šestnástky nikoho nenašiel.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Na tribúnach vládne skvelá atmosféra. Asi štyridsať minút pred výkopom si Macejka zaspievalo odhadom desaťtisíc slovenských fanúšikov.

Pred zápasom - Ako vyzerá situácia v skupine pred záverečnými zápasmi? Isté je, že ak Slováci zdolajú Angličanov, postúpia do osemfinále.

1.Anglicko21103:24 b
2.Wales21013:33 b
3.Slovensko21013:33 b
4.Rusko20112:31 b

Pred zápasom - Kouč Angličanov Roy Hodgson naozaj zvolil jedenástku, o ktorej už počas dňa informoval portál BBC. Na lavičke zostávajú Raheem Sterling, útočník Harry Kane či kapitán mužstva a národný rekordér Wayne Rooney.

Pred zápasom - Tréner Ján Kozák napokon k zmenám v zostave oproti stretnutiu s Ruskom nepristúpil a aj proti Anglicku od úvodu vybehne rovnaká jedenástka. Na hrote útoku znovu nastúpi mladík Ondrej Duda.

Pred zápasom - Na tribúnach štadióna v Saint-Étienne sa očakáva opäť skvelá návšteva. Slovákov príde povzbudiť niekoľko tisícok fanúšikov. Výrazné zastúpenie budú mať Angličania, ktorí dali svoju prítomnosť pocítiť už v nedeľu.

Pred zápasom - „Angličania málokedy menia systém. Snažia sa presadiť po svojom. Ukázali svoju silu hlavne proti Walesu, keď dokázali otočiť zápas," zamýšľal sa ďalej počas nedeľňajšej tlačovej konferencie Kozák.

"Ale aj náš tím má svoju kvalitu, čo už viackrát dokázal. Nakoľko to bude stačiť, ukáže zápas. Aby ste postúpili na veľký turnaj, musíte prejsť ťažkou kvalifikáciou. Boli sme úspešní proti Španielom i Ukrajine, Aby sme ostali na šampionáte, potrebujeme získať bod. Tak mi to vychádza."

Pred zápasom - „Chystám opäť nejaké zmeny. Anglicko je iný súper, s inými hráčmi. Nemáme takú kvalitu, silu a široký káder,“ zopakoval na nedeľňajšej predzápasovej tlačovej konferencii kouč Slovenska Ján Kozák.

Ján Kozák uvažuje počas nedeľňajšieho tréningu Slovenska pred zápasom s Anglickom. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)

"Angličania poskladali mladé a progresívne mužstvo, hravé, dravé a rýchle. Majú dobrú typológiu hráčov. Sú silní v hre jeden na jedného. Vyhrali kvalifikáciu bez straty bodu, triumfovali v Nemecku. Ale je to mladý tím. Je otázne, ako zvládnu tlak médií a verejnosti,“ dodal Kozák.

Pred zápasom - „Máte veľa kvalitných hráčov, na ktorých si treba dávať pozor. Veľmi dobre ste zahrali v prvých šiestich zápasoch kvalifikácie. My sme síce postúpili bez straty bodu, ale rešpektujeme vás,“ vravel Roy Hodgson.

Pred zápasom-  Angličania majú po Nemcoch druhý najmladší tím na európskom šampionáte. Ich vekový priemer je 25,8 roka.

Také mladé mužstvo nemali na vrcholnom podujatí od roku 1958. Tridsiatku dovŕšila len štvorica James Milner, Gary Cahill, Wayne Rooney a Tom Heaton.

„Tento tím má potenciál byť jedným z najlepších, v akom som kedy hral. Myslím, že o budúcnosť Anglicka nemusíme mať starosť,“ vyhlásil kapitán Rooney.

Zostava Anglicka podľa portálu BBC:

J. Hart - N. Clyne, G. Cahill, Smalling, R. Bertrand - J. Henderson, Dier, Wilshere - Lallana, Vardy, Sturridge

Pred zápasom - Tréner Anglicka Roy Hodgson má podľa portálu britskej BBC v pláne vymeniť viac ako polovicu základnej zostavy z druhého duelu základnej skupiny proti Walesu.

Hrať by nemali Raheem Sterling, Harry Kane, Wayne Rooney, Dele Alli, Danny Rose a Kyle Walker.

Pred zápasom - Podľa kurzov stávkových kancelárii je Anglicko jasným favoritom. Na jeho triumf je kurz 1.77, na Slovákov 5.7, na remízu 3.5.

Pred zápasom - Štadión Geoffroya Guicharda v Saint-Étienne, ktorý bude hostiť aj súboj Slovenska s Anglickom, patrí medzi najstaršie futbalové stánky vo Francúzsku. Otvorili ho už v roku 1931. Jeho kapacita pre ME je 42-tisíc divákov.

Štadión prešiel rekonštrukciou. Vynovili na ňom zázemie, osadili nové sedadlá a odstránili podporné stĺpy strechy, ktoré bránili vo výhľade.

Pred zápasom - „Vidím tam veľkú silu, hlavne po krajoch a v útoku. Nesmieme im dať veľa priestoru," zamýšľal sa nad súperom Juraj Kucka.

"Bude ťažké s nimi zvádzať súboje, vždy dostanete aj nejaké kopance. Dúfam, že potešíme Slovákov. Je skvelé, keď vidíte na tribúne naše farby.“

Juraj Kucka (vpravo) sa v zápase s Ruskom pokúša s loptou obísť Aleksandra Golovina. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)

„Angličania disponujú širokým kádrom kvalitných hráčov. Ich hra je prepracovaná. Aj my máme svoju kvalitu. Pokúsime sa byť dôstojným súperom. Je to obrovská výzva,“ dopĺňa tréner Ján Kozák.

„Ideme krok po kroku, vieme, že Angličania sú favoritmi skupiny. Ak chceme ísť ďalej, musíme s nimi niečo uhrať,“ tvrdí Vladimír Weiss mladší.

Ako nastúpili Slováci proti Rusku?

Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Pečovský, Kucka - Mak, Hamšík, Weiss - Duda

Pred zápasom - Tréner Slovenska Ján Kozák už vopred pripustil rošády v zostave.

„Chystám opäť nejaké zmeny. Máme na to tri dni, aby som videl, ako to bude fungovať. Anglicko je iný súper, s inými hráčmi. Nemáme takú kvalitu, silu a široký káder.“

Pred zápasom - Angličania v doterajšom priebehu skupiny získali štyri body. V úvodnom stretnutí s Ruskom dosiahli bod za remízu 1:1, proti Walesu vybojovali víťazstvo 2:1 po góle v nadstavenom čase druhého polčasu.

Pred zápasom - Slováci sa vrátili do boja o postup po víťazstve 2:1 nad Ruskom. Odčinili tak zaváhanie z úvodného stretnutia skupiny s Walesom (1:2).

„Ukázali sme, že Slovensko má veľkú silu," tešil sa po stretnutí reprezentačný stopér Ján Ďurica. "Celý tím odohral fantastický zápas."

Pred zápasom - V B-skupine, v ktorej tím Jána Kozáka hrá, je všetko otvorené. Slováci ju môžu vyhrať, ale rovnako v nej môžu skončiť aj poslední.

Pred zápasom - Ide o všetko. Na futbalové reprezentácie čakajú na majstrovstvách Európy vo Francúzsku posledné zápasy v základných skupinách. Definitívne sa rozhodne o mužstvách, ktoré postúpia do osemfinále.

V hre sú aj Slováci. Čaká ich však favorit. Súboj s Anglickom sa na štadióne Geoffroya Guicharda v Saint-Étienne začína v pondelok o 21. hodine.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Slováci vybojovali s Anglickom bod a majú šancu postúpiť