Albánsko dosiahlo svoje historicky prvé víťazstvo na veľkom turnaji

Albánsko dosiahlo historický úspech. (Autor: SITA/AP)

Rumunsko nedalo na európskom šampionáte ani jeden gól z hry.

Góly: 43. Sadiku

rozhodovali: Královec (ČR) - SLYŠKO (SR), Mokrusch (ČR), ŽK: Matel, Sapunaru, Torje - Basha, Memushaj, Hysaj

Rumunsko: Tătăruşanu – Săpunaru, Grigore, Chiricheş (C), Măţel – Prepeliţă (46. Sânmărtean), Hoban – A. Popa (68. Andone), Stanciu, Stancu – Alibec (57. Torje)

Albánsko: Berisha – Hysaj, Ar. Ajeti, Mavraj, Agolli (C) – Lila, Abrashi, Basha (83. Cana), Memushaj, Lenjani (77. Roshi) – Sadiku (59. Balaj)

LYON. Rumunskí futbalisti prehrali vo svojom poslednom vystúpení v základnej fáze EURO 2016 s Albáncami 0:1 a rozlúčili sa s majstrovstvami Európy.

V A-skupine obsadili so ziskom jediného bodu štvrtú priečku, ani ich nedeľný premožiteľ však s troma bodmi a negatívnym skóre 1:3 nemá príliš dobré vyhliadky na postup do osemfinále z tabuľky tretích tímov.

Víťazom "áčka" sa po bezgólovej remíze so Švajčiarskom stalo domáce Francúzsko, obe mužstvá sa medzi šestnástku najlepších kvalifikovali priamo.

Konečná tabuľka A-skupiny:

1. Francúzsko 3 2 1 0 4:1 7 - postup do osemfinále

2. Švajčiarsko 3 1 2 0 2:1 5 - postup do osemfinále

3. Albánsko 3 1 0 2 1:3 3

4. Rumunsko 3 0 1 2 2:4 1 - koniec na ME

Jediný gól balkánskeho derby v Lyone, ktoré bolo skôr v znamení boja než futbalovej krásy, dal v závere úvodného polčasu Armando Sadiku. Ten sa stal historicky premiérovým presným strelcom Albánska na vrcholnom podujatí.

Debutant na záverečných turnajoch ME sa prvého víťazstva na šampionáte dočkal v treťom stretnutí, predtým podľahol Švajčiarsku (0:1) i Francúzsku (0:2).

Rumunsko v predchádzajúcich zápasoch nestačilo na Francúzsko (1:2) a remizovalo so Švajčiarskom (1:1).

Hlasy (zdroj: UEFA):

Anghel Iordanescu (tréner Rumunska): "Prehre je prehra a je nám ľúto, ako to celé dopadlo. Zápas sme začali dobre. Mali sme šance a kontrolovali hru. Potom sme urobili chybu a pykali inkasovaným gólom. Po zmene strán sme sa snažili súperovi vnútiť svoj štýl, ale neskórovali sme. Albáncom pomohli aj ich skvelí fanúšikovia. Táto prehra je veľmi bolestivá. Predtým sme zahrali dobre proti Francúzom a utvorili si veľa príležitostí so Švajčiarmi. Pýtate si, či sme si nezaslúžili postúpiť? Áno aj nie. Keď nedokážete zvíťaziť, asi si postup nezaslúžite."

Arlind Ajeti (obranca Albánska a Hráč zápasu): " Chcem sa poďakovať trénerovi, že mi dôveroval aj po prvom zápase. Hrali sme dnes jeden za druhého, vzájomne sa povzbudzovali. Sme nesmierne šťastní, že sa nám aspoň raz podarilo zvíťaziť."

Pred zápasom - Rumuni majú šancu na priamy postup do osemfinále, no musia zdolať Albáncov a veriť, že Švajčiari prehrajú s Francúzmi.

Oba tímy by potom mali na konte zhodne po štyri body a keďže sa ich vzájomný duel skončil remízou, o lepšom postavení v tabuľke rozhoduje ďalšie kritérium – skóre zo všetkých zápasov v skupine.

Ak Albánci vyhrajú, v tabuľke sa posunú na tretiu pozíciu a udržia si šancu na postup do osemfinále.

Po skončení všetkých skupinových zápasov sa totiž vytvorí tabuľka tímov, ktoré skončili na treťom mieste. A najlepšie štyri postúpia do osemfinále.

Pred zápasom - Tímy odohrali šestnásť vzájomných duelov. Rumunsko vyhralo desaťkrát, Albánsko dva razy. Štyri zápasy sa skončili remízou.

Rumuni neprehrali so súperom osemkrát za sebou. Zaznamenali šesť víťazstiev a dve remízy.

Mužstvá sa naposledy stretli pred dvoma rokmi v prípravom stretnutí. Rumuni vyhrali 1:0.

Pred zápasom - Rumuni získali v dvoch zápasoch jeden bod. Najskôr sa takmer postarali o senzáciu, keď ešte v 89. minúte zápasu s Francúzmi remizovali 1:1. Nakoniec však prehrali 1:2.

V druhom súboji viedli nad Švajčiarmi 1:0, no tí napokon dokázali vyrovnať na 1:1. Oba tímy tak získali bod.

Pred zápasom - Albánci zatiaľ nezískali na šampionáte ani bod. V úvodnom stretnutí prehrali so Švajčiarmi 0:1, hoci si vytvorili niekoľko dobrých gólových šancí.

V dueli s Francúzmi sa takmer postarali o prekvapenie, keď s favoritom držali nerozhodný stav až do 90. minúty. Domáci však zaznamenali v závere druhého polčasu dva góly a vyhrali 2:0.

Pred zápasom - Zápas sa hrá v nedeľu od 21:00 na štadióne v Lyone.

Online prenos

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Albánsko dosiahlo svoje historicky prvé víťazstvo na veľkom turnaji