Slováci sú definitívne v osemfinále, pomohli im majstri sveta

Mario Gómez (s číslom 23) strieľa otvárací gól zápasu.
Mario Gómez (s číslom 23) strieľa otvárací gól zápasu. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|20. jún 2016 o 09:20

Práve Nemci budú zrejme súperom Slovenska v nedeľňajšom osemfinále o 18.00 v Lille.

ME vo futbale 2016 - C-skupina:

Severné Írsko - Nemecko 0:1 (0:1)

Góly: 30. M. Gómez

Rozhodovali: Turpin - Cano, Danos (všetci Fr.), ŽK: žiadne, 45.000 divákov.

Sev. Írsko: McGovern - A. Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans - J. Ward (70. Magennis), C. Evans (84. McGinn), S. Davis, Norwood, S. Dallas - C. Washington (59. Lafferty)

Nemecko: Neuer - Kimmich, J. Boateng (76. Höwedes), Hummels, J. Hector - Kroos, Khedira (69. Schweinsteiger) - Özil, T. Müller, Götze (55. Schürrle) - M. Gómez

Ukrajina - Poľsko 0:1 (0:0)

Rozhodovali: Moen - Haglund, Johnsen (všetci Nór.), ŽK: Rotaň, Kučer - Kapustka

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Chačeridi, O. Kučer, Butko - Rotaň, Stepanenko - Jarmolenko, Zinčenko (73. V. Kovalenko), Konopľanka - Zozuľa (90.+2 Tymoščuk)

Poľsko: Fabianski - Thiago Cionek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Zielinski (46. Blaszczykowski), Jodlowiec, Krychowiak, Kapustka (71. Grosicki) - Milik (90.+3 Starzynski) - Lewandowski

1.Nemecko32103:07 b
2.Poľsko32102:07 b
3.Severné Írsko31022:23 b
4.Ukrajina30030:50 b

PARÍŽ. Víťazmi C-skupiny na majstrovstvá Európy vo Francúzsku sa stali nemeckí futbalisti. V utorok v Paríži vyhrali nad Severným Írskom 1:0.

V nedeľu o 18.00 v Lille sa v osemfinále stretnú s niektorým z tímov z tretích miest - a veľmi pravdepodobne ním bude Slovensko.

Severní Íri majú tiež ešte šancu na postup, ale musia si naň počkať.

V paralelnom zápase Poliaci vyhrali nad už vyradenou Ukrajinou 1:0. Postúpili z 2. miesta a v sobotu o 15.00 sa v St. Étienne stretnú so Švajčiarskom.

Utorňajšie výsledky C-skupiny znamenali istotu postupu do osemfinále pre Slovensko, ktoré síce obsadilo so štyrmi bodmi v konečnej tabuľke B-skupiny tretiu priečku, ale už nemôže klesnúť mimo postupové pozície.

Ako je známe, okrem dvoch najlepších mužstiev z každej zo šiestich skupín preniknú do osemfinále aj štyria najlepší z tretích miest. V príslušnej tabuľke tretích už pod Slovákmi figurujú Albánci (A-skupina) aj Severní Íri (C-skupina).

V rámci základnej fázy šampionátu sú na programe ešte zostávajúce duely v D-skupine (utorok o 21.00 h) a E a F-skupine (streda o 18.00 a 21.00).

1.Slovensko31113:34 b
2.Severné Írsko31022:23 b
3.Albánsko31021:33 b
4.Portugalsko20201:12 b
5.Česko20112:31 b
6.Švédsko20111:21 b

Súperom Slovákov v osemfinále bude víťaz C-skupiny (Nemecko) alebo víťaz D-skupiny (Španielsko alebo Chorvátsko).

Spárovanie tímov závisí od vopred stanoveného kľúča. Ten určuje množstvo rozličných kombinácií, ktoré môžu nastať podľa toho, z ktorých skupín sa do osemfinále kvalifikujú tímy z tretích miest.

Slovákov ako tretieho postupujúceho mužstva z B-skupiny sa týka desať možností. Až deväť z nich smeruje k zápasu proti víťazovi C-skupiny - teda Nemecku.

Pri jedinej možnosti (ak z tretích priečok postúpia tímy zároveň zo skupín A, B, C a D) narazia Slováci na víťaza D-skupiny (Španielsko alebo Chorvátsko).

Futbalisti Slovenska môžu oslavovať.
Futbalisti Slovenska môžu oslavovať. (Autor: SITA)

Definitívne sa o súperovi Slovenska rozhodne až po dueloch v ďalších skupinách.

"Šli sme do Francúzska s cieľom postúpiť zo skupiny, dnes sa to stalo realitou. Tešíme sa. Sme radi, že sa nám to podarilo dosiahnuť a naplniť aj očakávania verejnosti," povedal po postupe do osemfinále asistent trénera SR Štefan Tarkovič.

"Nepostúpiť so štyrmi bodmi bolo naozaj len v teoretickej rovine. Už včera, keď sme získali bod proti Anglicku, sme si boli istí, že postup musí padnúť. Mne teda odľahlo už včera," pokračoval ďalej Tarkovič.

"Hráči sú tiež radi, že sme splnili to, čo sme si predsavzali. Počkáme si na súpera a podľa toho sa budeme pripravovať. Vzhľadom na to, že sme s Nemcami hrali v príprave a produkujú určitý spôsob hry, pre mňa je to prijateľnejší protivník."

Hlasy po zápase:

Michael O'Neill (tréner Severného Írska, zdroj: UEFA): "Fanúšikovia na tribúnach spievali, že ešte nejdeme domov. Verím, že sa tieto slová potvrdia a naši skvelí priaznivci si to budú môcť zaspievať aj počas víkendu. Proti úradujúcim majstrom sveta sme bojovali od začiatku až do konca. Brankár McGovern nás stále držal v zápase. Celý šampionát je skvelý.“

Joachim Löw (tréner Nemecka, zdroj: dfb.de): "Vypracovali sme si mnoho dobrých šancí, ale premenili sme len jednu z nich. Súper nemal ani jednu, pretože sme dobre bránili a nepustili ho k ničomu. Máme za sebou dobrý zápas, v ktorom sme však mali dosiahnuť suverénnejší triumf."

Michael McGovern (brankár Severného Írska, zdroj: UEFA): "Je veľmi dôležité, že sme dostali len jeden gól. Hrali sme proti veľmi kvalitnému súperovi, ktorý nás väčšinu duelu tlačil. Som veľmi rád, že som svojimi zákrokmi pomohol tímu k solídnemu výsledku. Teraz budeme čakať, ako to všetko dopadne, a či postúpime do osemfinále.“

Mario Gómez (útočník Nemecka, zdroj: UEFA): "Veľmi sa tešíme, že sme sa stali víťazmi skupiny a postupujeme ďalej z tejto pozície. Vypracovali sme si dosť šancí a napokon dali len jeden gól."

Online prenos

Zápas sa skončil. Slovensko si s určitosťou zahrá v osemfinále a s najväčšou pravdepodobnosťou to bude práve proti Nemecku.

85. min - Už len päť minút riadneho hracieho času plus nadstavený čas chýba k definitíve postupu Slovákov do osemfinále európskeho šampionátu. Nemecká prevaha streleckých pokusov narastá - už je to 2-23.

77. min - Brankár Manuel Neuer je v tomto stretnutí takmer bez práce. Íri vystrelili zatiaľ iba dvakrát, z toho len raz do priestoru brány.

Manuel Neuer chytá loptu vo výskoku.
Manuel Neuer chytá loptu vo výskoku. (Autor: TASR/AP)

70. min - Dvadsať minút delí nielen Nemcov od toho, aby zvíťazili nad Severným Írskom, ale aj od toho, aby mali futbalisti Slovenska definitívnu istotu postupu do osemfinále, kde sa zrejme stretnú práve s Nemeckom.

65. min - Nemci majú naďalej štatisticky obrovskú prevahu. Na strely: 2-18, z toho na bránu: 1-7. Lepší sú tiež v držaní lopty (32% - 68%) a tiež v počte prihrávok (141-481) aj skompletovaných prihrávok (91-434).

56. min - V súbežne hranom zápase sa Poľsko ujalo vedenia 1:0 nad Ukrajinou, čo znamená, že sa chce ešte pobiť o prvé miesto v skupine. Zároveň aktuálne výsledky znamenajú, že Slovensko postúpi do osemfinále.

52. min - Michael McGovern v bráne Severného Írska je zatiaľ hrdinom svojho tímu a pripisuje si ďalší skvelý zákrok. Tentoraz na ňom stroskotal Mario Götze. Nemci si sami dramatizujú tento zápas.

Druhý polčas sa začal.

I. polčas

45. min - Prvý polčas sa skončil. Nemci potvrdzujú úlohu favorita. Majú obrovskú prevahu (na strely 12-1). Zatiaľ vyhrávajú iba o gól, keď sa po polhodine hry presadil po prihrávke Müllera Mario Gómez.

35. min - Čo už Müllerovi v tomto zápase nevyjde, to snáď nie je ani možné. Jasne najaktívnejší hráč ofenzívy Nemecka sa opäť dostal do zakončenia, vyskočil najvyššie na centrovanú loptu, ale poslal ju len do brvna.

30. min - Deviata strela Nemcov končí napokon v sieti. A opäť dobrú prácu odviedol Thomas Müller, no gól nestrieľa. Jeho autorom je Mario Gómez, ktorý ho dokázal v šestnástke umiestniť už do odkrytej brány.

29. min - Polhodina je za nami a Nemci pokračujú vo veľkom tlaku. Thomas Müller neuspel už vo svojej tretej šanci v tomto stretnutí. Teraz sa McGovern naťahoval za loptu márne, ale tá skončila na ľavej žrdi.

Vo svojej prvej šanci neuspel Müller ani v samostatnom nájazde na McGoverna.
Vo svojej prvej šanci neuspel Müller ani v samostatnom nájazde na McGoverna. (Autor: SITA/AP)

23. min - Už možno ani nie je otázkou, či Müller vôbec strelí gól, ale kedy. Po jeho ďalšom nádejnom pokuse nemusel McGovern zasahovať, pretože lopta skončila tesne vedľa pravej žrde. Bola to už siedma strela Nemcov.

21. min - Nemci majú obrovskú streleckú prevahu, za dvadsať minút tohto súboja vedú v tejto štatistike už 0-6. Z toho na bránu 0-3. Výrazne lepší sú aj v percentuálnom držaní lopty (32% ku 68%), skompletovali viac prihrávok (25-125).

15. min - Nemci hrajú v ofenzíve mimoriadne aktívne, ďalšie dve šance si vypracovali Özil a Götze. A v zakončení sa trápi už spomínaný Thomas Müller, ktorý ešte nikdy v kariére neskóroval v zápase majstrovstiev Európy.

8. min - Nemci mohli už v úvodnej desaťminútovke otvoriť skóre stretnutia. Mesut Özil našiel parádnou prihrávkou za obranu kanoniera Thomasa Müllera, ktorý však sám zoči-voči brankárovi súpera neuspel. McGovern ho vychytal.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - V súbežne hranom stretnutí C-skupiny čelia Poliaci Ukrajine. Ukrajina už nemá šancu na postup, naopak, Poľsko ho má vo vlastných rukách. Pokiaľ svojho súpera zdolá, s istotou sa dostane medzi šestnásť najlepších.

Pred zápasom - Severní Íri v štrnástich vzájomných dueloch zdolali Nemecko iba dvakrát. Inšpirujú ich ale najmä dva senzačné triumfy v rámci kvalifikácie ME 1984. V oboch dueloch hral vtedy aj súčasný asistent trénera Jimmy Nicholl.

Na vrcholnom podujatí sa obe krajiny stretli iba raz - na majstrovstvách sveta v roku 1958 sa zrodila v skupine remíza 2:2.

Naposledy v júni 2005 vyhrali Nemci v príprave v Belfaste jasne 4:1.

Pred zápasom - Nemcom sa zatiaľ strelecky nedarí. V dvoch stretnutiach skórovali len dvakrát. Bez gólu zostáva aj kanonier Thomas Müller.

"Niekedy hrám dobre, ale strelecky sa nepresadím a som terčom kritiky. Inokedy sa ani nedostanem do hry, no po góle som hrdinom. Je to relatívne, ale verím, že to príde," povedal pre nemecké médiá Müller.

Pred zápasom - Nemci získali doteraz štyri body za výhru 2:0 nad Ukrajincami a bezgólovú remízu s Poliakmi. V prípade nerozhodného výsledku postúpia priamo do osemfinále, no ich cieľom je víťazstvo v zápase aj v skupine.

"Sme v dobrej pozícii, aby sme si zabezpečili víťazstvo v skupine. Očakávam, že Severní Íri sa zatiahnu hlboko do defenzívy a našou úlohou bude rýchlo posúvať loptu od nohy a hľadať vertikálne riešenia situácií," uviedol Mario Götze.

Pred zápasom - Severní Íri majú na konte tri body. V prvom súboji prehrali s Poliakmi tesne 0:1, v druhom však zdolali Ukrajincov 2:0.

Výhra nad Nemcami zaručí Severnému Írsku priamy postup do osemfinále. V prípade prehry aj remízy skončia v skupine tretí.

"Mnoho ľudí hovorilo, že nezískame ani bod a my sme ich už získali tri. Ale to nemusí byť z našej strany všetko," vyhlásil strelec prvého gólu Severného Írska na majstrovstvách Európy 2016 vo Francúzsku Gareth McAuley.

1.Nemecko21102:04 b
2.Poľsko21101:04 b
3.Severné Írsko21012:13 b
4.Ukrajina20020:40 b

Pred zápasom - Zápas sa na Parc des Princes v Paríži začne o 18. hodine.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Slováci sú definitívne v osemfinále, pomohli im majstri sveta