Česi nedokázali zdolať ani Turecko a na šampionáte končia

Burak Yilmaz (s číslom 17) strieľa otvárací gól zápasu.
Burak Yilmaz (s číslom 17) strieľa otvárací gól zápasu. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|20. jún 2016 o 13:45

Česko po prehre s Tureckom 0:2 končí svoje účinkovanie vo Francúzsku s jedným bodom za remízu s Chorvátskom.

ME vo futbale - D-skupina:

Česko - Turecko 0:2 (0:1)

Góly: 10. Yilmaz, 65. Tufan

Rozhodovali: Collum (Škót.) - MacGraith (Ír.), Connor (Škót.), ŽK: Plašil, D. Pavelka, Šural - Koybasi, Balta

Česko: P. Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Pudil - B. Dočkal (71. Šural), D. Pavelka (57. M. Škoda), Darida, Plašil (90. D. Kolář), L. Krejčí - Necid

Turecko: Babacan - Gönül, Topal, Balta, Koybasi - Tufan, Inan - Mor (69. Sahan), A. Turan, Sen (61. Ozyakup) - Yilmaz (90. Tosun)

Chorvátsko - Španielsko 2:1 (1:1)

Góly: 45. Kalinič, 87. Perišič - 7. Morata

Rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), ŽK: 29. Rog, 70. Vrsaljko, 70. Srna, 88. Perišič (všetci Chor.)

Chorvátsko: Subašič - Srna, Čorluka, Jedvaj, Vrsaljko - Rog (82. M. Kovačič), Badelj - Perišič (90.+ Kramarič), Rakitič, Pjaca (90.+ Čop) - N. Kalinič

Španielsko: De Gea - Juanfran, Piqué, S. Ramos, Jordi Alba - Fábregas (84. Thiago Alcantara), Busquets, Iniesta - David Silva, Morata (67. Aduriz), Nolito (60. Bruno Soriano)

LENS. Českí futbalisti prehrali v utorňajšom kľúčovom dueli D-skupiny s Tureckom 0:2 a s majstrovstvami Európy sa rozlúčili už po základnej fáze.

V tabuľke obsadili s jediným bodom štvrtú priečku.

1.Chorvátsko32105:37 b
2.Španielsko32015:26 b
3.Turecko31022:43 b
4.Česko30122:51 b

Turci si počkajú na postupový vývoj medzi tímami z tretích miest.

Skupinu ovládli Chorváti, ktorí v súbežne hranom dueli zdolali na štadióne v Bordeaux úradujúcich kontinentálnych šampiónov Španielov 2:1.

Hlasy po zápase:

Fatih Terim (tréner Turecka): "Ak postúpime, môžeme spraviť to, čo sa nám podarilo na EURO 2008, keď sme sa dostali až do semifinále, pretože naša sebadôvera rastie. Stále máme nejaké problémy, no už je pre nás ľahšie nájsť riešenia. Vrátil sa náš tímový duch. Bol by som veľmi frustrovaný, keby sme nepostúpili."

Pavel Vrba (tréner Česka): "Prvý gól veľmi zmenil zápas. Nedokázali sme zastaviť ich protiútoky. V prvej polovici sme mali nejaké šance, ale nedokázali sme skórovať. V druhom polčase sme začali hrať jednoduchšie, no prehrávali sme v stred poľa. Naša taktika zo zápasu s Chorvátskom teraz nefungovala."

Peter Čech (brankár Česka): "Je to obrovské sklamanie. Takto sme si to nepredstavovali. Bol to zápas o všetko. Keby sme ho zvládli, mohli sme ísť ďalej. No nastal ten druhý variant, prehrali sme a končíme. Iskra, energia... ťažko povedať, ale niečo nám chýbalo. Až prekonám sklamanie, tak si sadnem a popremýšľam o svojej budúcnosti v národnom tíme. Výsledok na šampionáte v tom rolu nehrá."

Vladimír Darida (stredopoliar Českej republiky): "Som z toho celého veľmi sklamaný. Nikto z nás nechcel ísť domov už po troch zápasoch. Nezačali sme dobre a pri úvodnom góle sme mali aj trochu smoly. Náš plán bol čo najdlhšie udržať skóre 0:0. Vedeli sme, že Turecko potrebuje zvíťaziť, preto sme dúfali, že hra bude viac otvorená a že si vytvoríme aj viac príležitostí. Tie sme si napokon aj vypracovali, no nepodarilo sa nám skórovať, čo rozhodlo o výsledku.“

Burak Yilmaz (útočník Turecka a strelec úvodného gólu): "Bola to pre nás posledná šanca. Nebolo to len o tom, že potrebujeme zvíťaziť. Potrebovali sme vyhrať o dva góly, čo sme si dobre uvedomovali. V podstate sa všetko stalo presne tak, ako sme si priali. Dali sme rýchly gól, čo prinútilo nášho súpera útočiť. Chcel by som pogratulovať mojim spoluhráčom, pretože bojovali naozaj veľmi tvrdo. Ľudia videli turecký národný tím, ktorý im tak dlho chýbal.“

Ozan Tufan (vpravo) strieľa druhý gól Turecka do siete Česka.
Ozan Tufan (vpravo) strieľa druhý gól Turecka do siete Česka. (Autor: TASR/AP)

Online prenos

Zápas sa skončil. Česko obsadilo s jedným bodom posledné štvrté miesto v skupine, Turecko bude čakať na vývoj ostatných skupín. Z prvých dvoch miest postupujú do semifinále priamo Chorváti a Španieli.

88. min - Kým Turci sa snažia minimálne udržať dvojgólové vedenie, stav sa mení v Bordeaux. Ivan Perišič v 87. minúte strieľa gól a Chorvátsko pomerne senzačne vyhráva nad Španielskom 2:1.

81. min - Česi to veľmi často v tomto stretnutí skúšajú strelami z väčších vzdialeností. Aj pokus Daridu spoza šestnástky Babacan vyrazil.

78. min - Zaujímavosťou je, že Španieli dostali v zápase proti Chorvátsku prvý gól na majstrovstvách Európy po 735 minútach.

74. min - V súbežne hranom stretnutí mohli ísť Španieli opäť do vedenia, ale Sergio Ramos nepremenil pokutový kop. Danijel Subašič zasiahol.

70. min - Ak Turci udržia stav 2:0, môže mať gól Ozafa Tufana pre nich cenu zlata. Vďaka nemu sa posunú pred Albánsko v tabuľke tretích tímov - a hoci stále nebudú mať istotu postupu do semifinále, ich šance sa zvýšia.

Zároveň však tento výsledok bude znamenať, že z istoty účasti medzi šestnástkou najlepších sa budú môcť tešiť Severní Íri.

1.Slovensko31113:34 b
2.Severné Írsko31022:23 b
4.Albánsko31021:33 b
5.Portugalsko20201:12 b
6.Švédsko20111:21 b

65. min - Druhá strela Turecka na bránu Česka sa končí druhým gólom a pre Česko to vyzerá veľmi zle. Ozan Tufan dostal prihrávku vo vnútri šestnástky na úzkom priestore a nekompromisne namieril do ľavého horného rohu.

61. min - Hrá sa nám pekný futbal. Najprv to individuálne skúšal Emre Mor, jeho akcia pripomínala snahu Mareka Hamšíka z úvodu zápasu proti Walesu. Svojou strelou však Mor minul bránu. Na opačnej strane to dvakrát prakticky z identickej pozície skúšali Česi, ale Babacan bol pozorný a loptu chytil do rúk.

56. min - Česi sa snažia, držia loptu na kopačkách o čosi častejšie ako ich súper. Viac si prihrávajú, nabehajú aj viac kilometrov. A najmä oveľa častejšie strieľajú. Lenže nie je im to nič platné, keďže stále prehrávajú 0:1.

Volkan Babacan sa pokúša chytiť loptu vo vzduchu pred Tomášom Necidom.
Volkan Babacan sa pokúša chytiť loptu vo vzduchu pred Tomášom Necidom. (Autor: TASR/AP)

50. min - Ak chcú mať Turci nádej na postup z tretieho miesta, veľmi by im pomohol ešte jeden gól. V tabuľke tretích tímov by preskočili Albánsko.

Druhý polčas sa začal.

I. polčas

45. min - Prvý polčas zápasu Česka s Tureckom sa skončil. Dôležitá informácia je, že Chorvátsko vyrovnalo stav stretnutia so Španielskom, čo znamená, že ak by futbalisti Chorvátska uhájili remízu, Čechom by ani víťazstvo nad Tureckom nestačilo na lepšiu ako tretiu pozíciu v tabuľke skupiny.

41. min - Burak Yilmaz strelil dnes vôbec prvý gól Turecka na tohtoročnom šampionáte vo Francúzsku. Prihral mu naň talentovaný Emre Mor, ktorý je najmladším hráčom v histórii majstrovstiev Európy s asistenciou.

38. min - Česi hrajú výborne, snažia sa pritlačiť a ohrozovať Babacana. Z diaľky skvelo strieľal Plašil, jeho pokus pod brvno turecký gólman vyrazil.

31. min - Obrovská šanca Čechov na vyrovnanie sa opäť končí loptou mimo brány. Turci trestuhodne nechali pri ľavej žrdi nepokrytého Dočkala, ktorý sa naťahoval za loptou, ale chýbalo mu azda niekoľko centimetrov.

30. min - Česi majú zatiaľ viac streleckých pokusov ako súper, ale nie je im to nič platné. Keby sa oba zápasy D-skupiny skončili výsledkami, aké sú momentálne (Česko - Turecko 0:1, Chorvátsko - Španielsko 0:1), znamenalo by to, že Česi obsadia v skupine posledné miesto a so šampionátom sa rozlúčia.

Zároveň by to znamenalo, že Turecko bude v tabuľke tretích horšie ako Albánsko (3 body, skóre 1:3), ktorému by sa tak zvýšila šanca na senzačný postup.

1.Španielsko33005:09 b
2.Chorvátsko31113:34 b
3.Turecko31021:43 b
4.Česko30122:41 b

24. min - Vzápätí už Babacan musel prvýkrát výraznejšie zasahovať. Zblízka sa dostal k strele Pavel Kadeřábek, ale nenamieril loptu pomedzi nohy brankára Turecka. Ten vyráža na roh, z neho Česi nič nevyťažili.

23. min - Turci mali v tomto stretnutí zatiaľ jediný strelecký pokus a ten sa skončil gólom. Podľa oficiálnych štatistík na uefa.com skúšali Česi šťastie už štyrikrát, ale zasa ani raz nemierili do priestoru Babacanovej brány.

17. min - Česi mohli veľmi rýchlo odpovedať a tešiť sa z vyrovnania. Na centrovanú loptu vyskočil najvyššie Sivok, ale hlavičkou zakončil do pravej žrde.

10. min - A českí futbalisti si hneď v úvode značne komplikujú boj o postup. Burak Yilmaz si perfektne nabehol do šestnástky na prihrávku z pravej strany a z prvej pohotovo prestrelil Petra Čecha.

7. min - V súbežne hranom zápase už diváci uvideli prvý gól. Álvaro Morata v siedmej minúte dostáva Španielsko v súboji s Chorvátskom do vedenia.

5. min - Vladimír Darida dnes nastupuje na pozícii, na ktorej v minulých zápasoch operoval Tomáš Rosický. Podarí sa mu nahradiť hviezdu národného tímu? Česi sa prvýkrát dostali do šestnástky, ale Necid minul bránu.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - V súbežne hranom zápase skupiny si na štadióne v Lens zmerajú sily dva aktuálne najlepšie tímy skupiny Španielsko a Chorvátsko.

Ak Chorváti so Španielmi remizujú, Česi ani v prípade akéhokoľvek víťazstva neskončia lepšie ako tretí. Aj tak by však mohli so štyrmi bodmi postúpiť.

Pred zápasom - Pre Čechov hovorí celková bilancia vzájomných stretnutí v ére samostatnosti - v deviatich súbojoch s Tureckom päťkrát vyhrali, raz remizovali a trikrát prehrali. Stretli sa aj v uplynulej kvalifikácii EURO 2016.

Česi vyhrali v Istanbule 2:1. Turci im prehru vrátili v Prahe po výsledku 2:0.

Pred zápasom - Tímy odohrali pamätný duel v roku 2008, keď Turci dokázali Čechov eliminovať v poslednom zápase základnej skupiny ME.

V stretnutí v Ženeve potrebovali vyhrať, no ešte štvrťhodinu pred koncom prehrávali 0:2. Fantastický finiš ale znamenal ich triumf 3:2 a postup ďalej.

"Spomienky to nie sú pekné, ale to už bolo dávno," povedal jeden z pamätníkov vtedajšieho zlyhania obranca Michal Kadlec.

Pred zápasom - Česi zostali v postupovej hre vďaka remíze 2:2 s Chorvátmi, keď zmazali dvojgólové manko a vyrovnali až v nadstavenom čase.

Za dôležitý bod však zaplatili zranením špílmachra Tomáša Rosického, ktorý si po svalovom zranení už na turnaji nezahrá.

Väčšiu časť jeho úloh by mal prevziať Vladimír Darida. "Na podobnej pozícii som už viackrát nastupoval v Herthe Berlín. Nemám obavy, že by som to nezvládol. Musíme sa s Rosického absenciou vyrovnať. Verím, že to zvládneme a dotiahneme zápas do víťazného konca. Budeme bojovať i za neho," uviedol Darida.

Pred zápasom - Turci sú zatiaľ sklamaním šampionátu. Po prehrách s Chorvátskom 0:1 a Španielskom 0:3 zostávajú bez bodu i streleného gólu.

Teoretická šanca na postup z tretieho miesta je však v ich prípade stále živá.

"Nebehali sme, nebojovali. Takýto výkon mužstva som nikdy neakceptoval a ani nebudem. Som veľmi nahnevaný, takto sa na veľkom podujatí nehrá," hneval sa turecký kouč Fatih Terim po dueli so Španielmi a avizoval zmeny v zostave.