Slováci budú hrať v osemfinále s Nemeckom, Maďari vyhrali skupinu

Gábor Király sa márne naťahuje za loptou po zakončení Cristiana Ronalda.
Gábor Király sa márne naťahuje za loptou po zakončení Cristiana Ronalda. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|21. jún 2016 o 11:52

Futbalisti Maďarska neprehrali ani v záverečnom zápase skupiny. Remíza 3:3 stačila Portugalsku na postup z tretieho miesta.

ME vo futbale 2016 - F-skupina:

Maďarsko - Portugalsko 3:3 (1:1)

Góly: 19. Z. Gera, 47. Dzsudzsák, 55. Dzsudzsák - 42. Nani, 50. Cristiano Ronaldo, 62. Cristiano Ronaldo

Rozhodovali: Atkinson - Mullarkey, Child (všetci Angl.), ŽK: Guzmics, Juhász, Gera, Dzsudzsák

Maďarsko: G. Király - Á. Lang, Guzmics, R. Juhász, Korhut - Z. Gera (46. Bese), Pintér - Dzsudzsák, Elek, Lovrencsics (83. Stieber) - Á. Szalai (71. Krisztián Németh)

Portugalsko: Rui Patrício - Vieirinha, Pepe, Ricardo Carvalho, Eliseu - André Gomes (61. Quaresma), William Carvalho, Joao Moutinho (46. Renato Sanches), Joao Mário - Cristiano Ronaldo, Nani (81. Danilo Pereira)

Island - Rakúsko 2:1 (1:0)

Góly: 18. Bödvarsson, 94. Traustason - 60. Schöpf

ŽK: A. Skúlason, Sigthórsson, Arnason, Halldórsson - Janko, rozhodovali: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všetci Poľ.)

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, Ragnar Sigurdsson, A. Skúlason - Gudmundsson (86. Ingason), A. Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, B. Bjarnason - Bödvarsson (71. E. Bjarnason), Sigthórsson (80. Traustason)

Rakúsko: R. Almer - Dragovič, Prödl (46. Schöpf), Hinteregger, Ch. Fuchs - Ilsanker (46. M. Janko), Baumgartlinger - F. Klein, D. Alaba, Arnautovič - Sabitzer (78. Jantscher)

LYON. Futbalisti Maďarska remizovali vo svojom treťom zápase na EURO 2016 s Portugalskom 3:3 a do osemfinále postúpili z prvého miesta.

Maďari v zápase trikrát viedli, ale Portugalčania vždy dokázali vyrovnať a do vyraďovacej fázy sa prebojovali na základe tabuľky tretích tímov.

6.Švédsko20111:21 b

Prvýkrát sa na šampionáte strelecky presadil aj dvojgólový Cristiano Ronaldo, ktorý sa stal vôbec prvým futbalistom skórujúcim na štyroch majstrovstvách Európy za sebou. Dovedna má na konte osem gólov.

Maďar Gera sa vo veku 37 rokov a 61 dní stal druhým najstarším strelcom v histórii európskych šampionátov.

Rekord naďalej patrí Rakúšanovi Ivicovi Vastičovi (38 rokov a 256 dní, pozn.).

Portugalsko sa zúčastňuje na siedmom európskom šampionáte, šiestom za sebou. A zakaždým postúpilo zo skupiny. Maďarsko hrá na veľkom turnaji premiérovo od MS 1986, medzi kontinentálnou elitou štartuje prvýkrát od roku 1972.

Isté je už to, že Portugalsko sa v osemfinále stretne v sobotu o 21.00 hod. s Chorvátskom. Island v pondelok v tom istom čase vyzve Anglicko.

Výsledky zápasov F-skupiny rozhodli tiež o tom, že slovenskí futbaloví reprezentanti nastúpia medzi šestnástkou najlepších proti Nemecku. Duel s úradujúcimi majstrami sveta odohrajú v nedeľu 26. júna o 18.00 v Lille.

Zverenci trénera Jána Kozáka vyzvú Nemcov druhýkrát v priebehu mesiaca. V príprave na kontinentálny šampionát ich na konci mája v Augsburgu zdolali 3:1.

Nemecký tím vyhral C-skupinu so siedmimi bodmi pred Poliakmi a Severnými Írmi, ktorí mali už v utorok istotu postupu do osemfinále. Z B-skupiny sa okrem Slovákov ďalej prebojovali Wales a Anglicko.

Ak by Slováci postúpili cez majstrov sveta, 2. júla o 21.00 h podľa pavúka nastúpia v Bordeaux na štvrťfinále proti lepšiemu z dvojice Taliansko - Španielsko.

V prípravnom zápase pred šampionátom Slováci vyhrali v Nemecku 3:1.

Hlasy po zápase Maďarska s Portugalskom:

(zdroj: uefa.com, abola.pt)

Bernd Storck, tréner Maďarska: "Výsledok dnešného zápasu i skutočnosť, že sme prví v tabuľke, je pre nás veľkým komplimentom. Dnes sme hrali lepšie ako v prvých dvoch zápasoch. Vedeli sme, že proti Portugalsku to bude veľmi ťažké, keďže je to tím s výbornou organizáciou hry. Mali sme aj trochu šťastia."

Fernando Santos, tréner Portugalska: "V prvých dvoch zápasoch sme mali prevahu, ale nedokázali sme zvíťaziť. Proti Maďarsku sme trikrát prehrávali, ale podarilo sa nám trikrát gólovo odpovedať. Mužstvo ukázalo skvelý prístup, išlo aj za štvrtým gólom, ale na konci už súper nechcel hrať. Samozrejme, nemohli sme si dovoliť ísť tri minúty pred koncom do rizika a nebodaj štvrtýkrát inkasovať. Osemdesiat minút sme mysleli na víťazstvo, zvyšných desať sme sa už sústredili na udržanie postupu do osemfinále. Proti Chorvátsku očakávam skvelý zápas."

Zoltán Gera, strelec prvého gólu Maďarska: "Sme na fantastickej ceste. Dosiahnuté výsledky pre náš tím veľa znamenajú. Potvrdzujeme, že zrejeme ako víno a sme stále lepší a lepší."

Nani, útočník Portugalska: "Dosiahli sme jeden z našich cieľov, ktorým bol postup. Samozrejme, stále to nie je také, ako by sme si predstavovali. Chceli sme vyhrať zápasy v skupine, no najdôležitejšie je to, že sme postúpili. Pri prvých dvoch góloch Maďarska sme mali aj smolu, ale výborným spôsobom sme na to zareagovali a predviedli excelentné momenty. Ukázali sme, že máme silné mužstvo a ak sa nám darí v koncovke, môžeme vyhrávať. Nadobudli sme skúsenosti a môžeme ďalej snívať. Ľudia v našej krajine môžu byť na nás hrdí a veriť, že to dotiahneme ďaleko. V osemfinále čelíme Chorvátsku. Je to veľmi silný tím, čo sme mali možnosť vidieť proti Španielsku. My sme však mužstvo, ktorému sa veľmi dobré hrá proti silným súperom."

Online prenos

Zápas sa skončil.

90. min - Riadny hrací čas sa skončil. Rozhodca nadstavuje tri minúty.

85. min - Ak Portugalsko v tomto zápase neprehrá a minimálne udrží nerozhodný výsledok, bude to tiež znamenať, že sa Slovensko v osemfinále majstrovstiev sveta so stopercentnou istotou stretne v nedeľu od 18.00 s Nemeckom.

Pepe (v strede) sa snaží odkopnúť loptu do bezpečia pred brankárom Ruiom Patríciom. (Autor: TASR/AP)

78. min - Portugalčania momentálne držia loptu častejšie na svojich kopačkách, očividne sa nechcú zmieriť s nerozhodným výsledkom a chcú vyhrať skupinu. Ak by sa im podarilo skórovať, budú k tomu veľmi blízko.

70. min - Čo hovoria štatistiky o tomto bláznivom zápase? Portugalsko má lepšie držanie lopty (40% ku 60%), vyslalo viac striel (10 - 14) a viac z nich mierilo na bránu (5 - 6). Jeho hráči si viackrát prihrali loptu (208 - 385) a tiež skompletovali väčšie množstvo prihrávok (146 - 323).

62. min - Zdá sa, že Cristiano Ronaldo je späť. Dáva svoj druhý gól v zápase a vyrovnáva na 3:3, čo v tejto chvíli znamená, že Portugalsko postupuje do osemfinále - a to vďaka lepšiemu skóre priamo z druhého miesta.

3.Island30303:33 b
4.Rakúsko30211:32 b

60. min - Skóre sa mení v súbežne hranom zápase skupiny a Rakúsko sa vracia do boja o postup. Schöpf vyrovnáva na 1:1.

55. min - Maďarsko opäť vedie! Bláznivý zápas pokračuje. Spoza šestnástky vystrelil ľavačkou Dzsudzsák, Nani zmenil smer lopty a tá končí v sieti. Kapitán Maďarska strieľa druhý gól v zápase.

50. min - Lenže už o tri minúty Portugalsko vyrovnáva a Cristiano Ronaldo konečne prelomil svoju smolu - a to vskutku parádny spôsobom. A otvrdil, akým je veľkým hráčom. Po centri z pravej strany umiestnil loptu do siete efektne pätou. Parádny futbalový moment.

47. min - Maďari hneď v úvode polčasu naznačujú, že ich vedenie nebolo náhodné a opäť vyhrávajú 2:1. Priamy kop zahrával Dzsudzsák, lopta sa obtrela a múr, zmenila smer a oklamala Ruia Patrícia.

Druhý polčas sa začal.

I. polčas

Prvý polčas sa skončil.

42. min - Portugalčania sa napokon dočkali ešte pred koncom prvého polčasu. Nani si nabehol vo vnútri šestnástky pre prihrávku od spoluhráča a strelou k pravej žrdi obstrelil brankára Királyho.

35. min - Ronaldovi to proste nejde. Portugalsko malo ďalšiu štandardnú situáciu, z ktorej sa inokedy jeho najväčšia hviezda dokáže trafiť. Vo Francúzsku jej to ale nejde, ani tentoraz nenamierila loptu do priestoru brány.

30. min - Maďari sa vyrovnali Portugalsku v držaní lopty i v počte prihrávok. Ich súper však mohol vyrovnať, keď z priameho kopu dobre strieľal Ronaldo. Jeho pokus k ľavej žrdi ale Király dokázal vyraziť mimo brány.

25. min - Zoltán Gera je podľa špecializovaného účtu Squawka Football na twitteri druhým najstarším futbalistom, ktorému sa podarilo skórovať na majstrovstvách Európy. Gól do siete Portugalska dal ako 37-ročný.

19. min - Maďarská senzácia pokračuje! Prvá strela na bránu sa končí gólom. Zoltán Gera si spracoval loptu za šestnástkou a parádnou strelou presne k žrdi prekonal Ruia Patrícia. Veľmi pekný moment.

17. min - Portugalčania majú podľa očakávania prevahu. Kým Maďari ešte nevystrelili, oni už trikrát. Z toho jeden pokus mieril na bránu.

11. min - Veľa sa pred týmto stretnutím skloňovalo najmä meno Cristiana Ronalda, ktorý zatiaľ na tomto šampionáte ešte neskóroval a trápi sa. Na ihrisku často gestikuluje, rozhadzuje rukami, viditeľne dáva najavo svoju frustráciu. Avšak už len tým, že dnes nastúpil, zaznamenal ďalší zaujímavý zápis.

6. min - Portugalčania majú podľa očakávaní od úvodu loptu na vlastných kopačkách a snažia sa vyvinúť tlak na súpera. Spoza šestnástky strieľal Joao Mário, ale nemieril presne. Lopta skončila vysoko nad bránou.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - V súbežne hranom zápase skupiny čelí na štadióne Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis Rakúsko Islandu.

Pred zápasom - "Myslím si, že máme kvalitu. Ľudia mohli vidieť, ako ťažko tento tím bojuje o úspech," cituje oficiálna stránka Európskej futbalovej únie (UEFA) slová maďarského obrancu Tamása Kádára.

"Aj na šampionáte dokazujeme, že naše výsledky v kvalifikácii neboli náhodné. Doterajšie počínanie prekonáva všetky naše očakávania a sny," nadviazal na svojho spoluhráča maďarský kapitán Balázs Dzsudzsák.

Pred zápasom - Portugalčania, ktorí doteraz dvakrát remizovali, musia bezpodmienečne zvíťaziť. Ak to dokážu, pri priaznivej zhode okolností sa môžu stať víťazmi skupiny. Ak prehrajú, so stopercentnou istotou na svojich siedmych ME premiérovo v histórii nepostúpia do vyraďovacej fázy.

1.Maďarsko21103:14 b
2.Island20202:22 b
3.Portugalsko20201:12 b
4.Rakúsko20110:21 b

Naopak, v týchto chvíľach je na základe vývoja v skupinách A až D isté, že Portugalsku stačí na postup do osemfinále remíza. Ak by aj skončilo na treťom mieste, pri zisku troch bodov by malo lepšie skóre ako Albánsko a Turecko.

2.Severné Írsko31022:23 b
3.Turecko31022:43 b
4.Albánsko31021:33 b
5.Portugalsko20201:12 b

Pred zápasom - "Fanúšikovia od náš očakávajú góly a víťazstvá. V ďalšom zápase môžeme vybojovať triumf v skupine. Musíme ukázať náš futbal a streliť nejaké góly," povedal pred súbojom s Maďarskom portugalský útočník Nani.

Pred zápasom - Portugalský kouč Fernando Santos prezradil, že kapitána Cristiana Ronalda mátal nepremenený pokutový kop zo zápasu s Rakúskom (0:0).

"Cristiano po dueli s Rakúskom nemohol spať. V nedeľu ráno som vstal skôr ako všetci, no on už nespal," vyhlásil Santos pre britský denník The Sun.

Frustrácia Cristiana Ronalda v predchádzajúcich dvoch zápasoch bola zrejmá. Prelomí smolu v stretnutí proti Maďarsku? (Autor: SITA/AP)

Pred zápasom - Zápas Maďarsko - Portugalsko bude pravdepodobne súbojom o prvé miesto v skupine. Štvorbodové Maďarsko má pritom už postup medzi šestnásť najlepších istý - kvalifikuje sa aj v prípade, že skončí tretie.

Pred zápasom - Hviezdny hráč Realu Madrid, ktorý koncom mája vo finále Ligy majstrov proti mestskému rivalovi Atléticu premenil rozhodujúcu penaltu, túži priviesť k úspechu na európskej scéne aj rodnú krajinu.

Na šampionáte vo Francúzsku však zatiaľ neskóroval. Naposledy v zápase proti Rakúsku nepremenil ani pokutový kop. Loptu namieril do žrde.

Kouč Portugalska Fernando Santos verí, že Ronaldo by mohol prelomiť streleckú smolu na šampionáte už v najbližšom dueli s Maďarskom.

"On je rodený víťaz. Dlhoročné skúsenosti mu pomôžu prekonať tento neúspech. Ak by sme v nasledujúcom zápase kopali jedenástku, som si istý, že z nej Cristiano strelí gól," doplnil niekdajší tréner gréckej reprezentácie.

Súboj Portugalska s Maďarskom sa začína o 18. hodine.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Slováci budú hrať v osemfinále s Nemeckom, Maďari vyhrali skupinu