Poliaci postúpili do štvrťfinále, Švajčiarov zdolali po penaltách

Xherdan Shaqiri strieľa gól do poľskej bránky.
Xherdan Shaqiri strieľa gól do poľskej bránky. (Autor: SITA/AP)
Marek Kantorík|25. jún 2016 o 14:55

Poliaci tak ďaleko na ME ešte nikdy neboli.

MS vo futbale 2016 - osemfinále:

(Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne)

Švajčiarsko - Poľsko 1:1 po predĺžení (1:1, 0:1), 4:5 v rozstrele zo značky pokutového kopu

Góly: 82. X. Shaqiri - 39. Blaszczykowski

ŽK: 55. Schär, 117. Djourou - 58. Jedrzejczyk, 112. Pazdan, rozhodovali: Clattenburg - Beck, Collin (všetci Angl.)

Švajčiarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Djourou, R. Rodríguez - Behrami (77. Gélson Fernandes), G. Xhaka - X. Shaqiri, Džemaili (58. Embolo), Mehmedi (70. Derdiyok) - Seferovič

Poľsko: Fabiaňski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczyňski (101. Jodlowiec), Grosicki (104. Peszko) - Milik, Lewandowski

SAINT-ÉTIENNE 25. júna (SITA) - Futbalisti Poľska sa stali prvými štvrťfinalistami na majstrovstvách Európy vo Francúzsku.

Zverenci trénera Adama Nawalku v sobotňajšom osemfinálovom stretnutí na Štadióne Geoffroya Guicharda v St. Étienne hrali po predĺžení nerozhodne so Švajčiarmi 1:1, v rozstrele zo značky pokutového kopu uspeli 5:4.

Jediným neúspešným exekútorom z "bieleho bodu" bol Granit Xhaka.

Poliaci tak ďaleko na ME ešte nikdy neboli. V osmičke najlepších na nich čaká víťaz ďalšieho sobotňajšieho osemfinále Chorvátsko - Portugalsko.

Hlasy po zápase (dpa, uefa.com):

Adam Nawalka, tréner Poľska: "Musíme si to vychutnať a pozerať sa na ďalší zápas s optimizmom. Sme naňho pripravení mentálne aj emocionálne. Robert Lewandowski odvádza fenomenálnu prácu pre tím, je to pre nás nesmierne dôležitý hráč."

Lukasz Fabianski, brankár Poľska: "To bol ale zápas, bol nabitý emóciami. Dali sme do toho všetko a vyhrali sme."

Jakub Blaszczykowski, stredopoliar a strelec jediného gólu Poľska: "Som príliš starý, aby so mnou pri jedenástkach hýbali emócie. Snažím sa byť pokojný ako to len ide. Sme veľmi šťastný, dosiahli sme niečo, čo sa nám ešte nikdy nepodarilo. Je to neskutočný pocit prebojovať sa do štvrťfinále. Či som vedel, že keď som dal gól, tak Poľsko nikdy neprehralo? Je to pekné. Dúfam, že to takto ostane až do finále."

Vladimir Petkovič, tréner Švajčiarska: "Hráči odovzdali na ihrisku všetko. No neboli sme dosť dobrí v koncovke a zaplatili sme za to. Jedenástky boli už lotéria."

Yann Sommer, brankár Švajčiarska: "Je to ťažké, je mi to veľmi ľúto. Sme veľmi sklamaní. Hrali sme na maximum a zaslúžili sme si tento zápas vyhrať."

Xherdan Shaqiri, stredopoliar a strelec jediného gólu Švajčiarska: "Nezaujíma ma ocenenie pre najlepšieho hráča zápasu. Vypadli sme z majstrovstiev Európy, som veľmi sklamaný. Bol to skvelý gól, no nepriniesol veľa úžitku."

Predĺženie

120. min - Druhé predĺženie sa skončilo. O víťazovi rozhodnú až pokutové kopy.

118. min - Ten istý hráč mal ďalšiu gólovú príležitosť. V páde však už nedokázal dostať loptu za brankára.

112. min - Švajčiar Derdiyok sa dostal do veľkej šance, no Fabianski jeho hlavičku vyrazil.

106. min - Začalo sa druhé predĺženie.

105. min - Tímy si väčšiu gólovú šancu nevypracovali, a tak nasleduje ďalšie predĺženie. Opäť sa bude hrať pätnásť minút.

91. min - Začalo sa prvé predĺženie.

II. polčas

90. min - Skončil sa druhý polčas. Nasleduje predĺženie.

82. min - Osem minút pred koncom druhého polčasu sa Švajčiari dočkali. Shaqiri sa dostal k lopte a parádnymi nožničkami poslal loptu za Fabianskeho.

78. min - Švajčiari stupňujú tlak. Seferovič však v skvelej príležitosti mieril len do brvna.

73. min - Veľká šanca Švajčiarov. Rodríguez poslal loptu z priameho kopu pod brvno, no Fabianski ju krásnym zákrokom vyrazil nad bránku.

69. min - Švajčiari majú aj v druhom polčase prevahu v držaní lopty (62:38), no Fabianského zatiaľ neprekonali.

55. min - Tvrdý zákrok Schära na Lewandowského, za ktorý dostal Švajčiar žltú kartu.

53. min - Błaszczykowski je vo forme, po jeho tvrdej strele vyrazil loptu mimo bránky Sommer. Mimochodom, ak sa do streleckej listiny zapísal Blaszczykowski, Poliaci nikdy neprehrali.

50. min - Šance na oboch stranách. Poliak Lewandowski ani Švajčiar Shaqiri však nedokázali skórovať.

47. min - Švajčiari vybojovali hneď v úvode polčasu rohový kop. Shaqiriho center predĺžil Xhaka na zadnú žrď, ale jeden z poľských hráčov dokázal loptu vykopnúť.

46. min - Začal sa druhý polčas.

I. polčas

45. min - Skončil sa prvý polčas. Oba tímy sú strelecky aktívne, Poliaci vyslali dokopy dvanásť striel (dve na bránku), kým Švajčiari desať (dve na bránku).

39. min - Švajčiari svoje šance nevyužili, a tak prišiel trest. Grosicki sa dostal s loptou až do pokutového územia, kde prihral na druhú stranu Blasczykowskému a ten strelou pomedzi Sommerove nohy otvoril skóre.

38. min - Švajčiari zvýšili aktivitu, Džemailiho strelu tečoval jeden z poľských obrancov a Fabiansky radšej loptu vyrazil nad brvno.

35. min - Na druhej strane mal po rohovom kope dobrú šancu Schär, ktorý však hlavičkoval len do stredu bránky.

33. min - Ďalšia príležitosť Poliakov. Po rýchlom protiútoku sa lopta dostala na voľného Milika, no ten mieril opäť len nad Sommerovu bránku.

29. min - Poliaci sa dostali do šance. Milik poslal center z rohu na Krychowiaka, ktorý však hlavičkoval nad bránku.

23. min - Švajčiari mali výhodu priameho kopu, ale Rodríguez strelil loptu len do múru. Následne po jeho centri z rohového kopu hlavičkoval nad bránku Džemaili.

14. min - Švajčiari majú zatiaľ prevahu v držaní lopty (60:40), no zaznamenali len jednu strelu mimo bránku. Naopak, Poliaci majú na konte už štyri strelecké pokusy vrátane jedného na bránku.

Poliak Robert Lewandowski
Poliak Robert Lewandowski (Autor: SITA/AP)

9. min - Pekná akcia Švajčiarov. Shaqiri prihrával z ľavej strany pred bránku Džemailimu, no ten vystrelil len do bočnej siete.

1. min - Poliaci začali veľmi aktívne. Lewandowski skvele vystihol Djourouvu prihrávku na brankára Sommera, ktorý vyrazil loptu na Milika. Ten však prestrelil prázdnu bránku.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - "Veľmi sa tešíme, že sme postúpili do osemfinále. Bol to náš hlavný cieľ a je to úspech pre celé Švajčiarsko. Jednoducho povedané, sme veľmi šťastní," vyhlásil švajčiarsky brankár Yann Sommer.

"Ukázali sme, že vieme hrať futbal aj proti silnému protivníkovi. Našej hre možno stále niečo chýba, ale teraz máme čas na to, aby sme ju zlepšili," povedal ešte po skončení posledného duelu základnej skupiny proti Francúzsku, v ktorom jeho tím vybojoval remízu 0:0, tréner Vladimir Petkovič.

Pred zápasom - Švajčiari obstáli v skupine v konkurencii Francúzska, Albánska a Rumunska. Zdolali pritom len Albánsko, v ďalších dvoch súbojoch dosiahli nerozhodný výsledok. Päť bodov im však na postup bez problémov stačilo.

Pred zápasom - "Sedem bodov v troch zápasoch, žiadny inkasovaný gól - to je naozaj imponujúci výsledok. Postúpili sme zo skupiny, ale zároveň si uvedomujeme, že to, čo sme dosiahli, ešte môžeme vylepšiť," tešil sa po víťaznom stretnutí s Ukrajinou poľský brankár Lukasz Fabianski.

Aj Lukasz Fabianski (v zelenom drese) mal podiel na tom, že Poliaci na šampionáte ešte neinkasovali. (Autor: TASR/AP)

"Teším sa, že sa nám v skupine podarilo nazbierať toľko bodov. Hrali sme do poslednej chvíle o prvé miesto. Ideme ďalej. V troch zápasoch som dal jeden gól a zaznamenal jednu asistenciu, ale pevne dúfam, že moja strelecká forma ešte porastie," zaželal si útočník Arkadiusz Milik.

Pred zápasom - Poliaci získali v skupine sedem bodov. Severné Írsko a Ukrajinu zdolali najtesnejším rozdielom 1:0, body stratili len za remízu s úradujúcimi majstrami sveta z Nemecka. Kvôli horšiemu skóre postúpili z druhého miesta.

Veľkým pozitívom je ich defenzíva - ešte nedostali gól. Naopak, strelili ich len dva. Mlčí aj najväčšia poľská hviezda Robert Lewandowski. O presné zásahy sa postarali Arkadiusz Milik a Jakub Blaszczykowski.

Pred zápasom - Oba tímy na majstrovstvách Európy vo Francúzsku ešte neprehrali a bodovali v každom z troch zápasov základnej skupiny.

Po osemfinále však jeden z tímov na šampionáte skončí. Švajčiarsko bude bojovať o postup medzi najlepšiu osmičku turnaja proti Poľsku. Stretnutie sa na štadióne Geoffroya Guicharda v Saint-Étienne hrá v sobotu od 15. hodiny.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Poliaci postúpili do štvrťfinále, Švajčiarov zdolali po penaltách