Slovensko končí na ME. Podľahlo Nemecku 0:3

Slováci sa lúčia s ME vo Francúzsku.
Slováci sa lúčia s ME vo Francúzsku. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)
Pavol Spál, Juraj Berzedi|25. jún 2016 o 00:28

Majstri sveta boli nad ich sily a vyškolili ich. V osemfinále majstrovstiev Európy prehralo Slovensko s favorizovaným Nemeckom. Naši futbalisti sa lúčia so šampionátom.

ME vo futbale 2016 - osemfinále:

Stade Pierre-Mauroy (Lille)

Nemecko - Slovensko 3:0

Góly: 8. Boateng, 43. Gomez, 63. Draxler

Rozhodovali: Szymon Marciniak (POL) – Paweł Sokolnicki (POL), Tomasz Listkiewicz (POL) – Björn Kuipers (HOL) – Paweł Raczkowski (POL), Tomasz Musiał (POL)

zostavy

Nemecko: Neuer (C) – Kimmich, J. Boateng (72. Höwedes), Hummels, Hector – Kroos, S. Khedira (76. Schweinsteiger) – T. Müller, Özil, Draxler (72. Podolski) – Mario Gómez.

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel (C), Ďurica, Gyömbér (84. Saláta) – Hrošovský, Škriniar, Hamšík – Kucka, Weiss (46. Greguš) – Ďuriš (64. Šesták)

LILLE. Atmosféra bola v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi na slovenskej strane oveľa komornejšia. Nemci mali v hľadisku jasnú prevahu.

Ihneď v úvode upútali nádhernou choreografiou. Slováci nemali šancu presilu prekričať. Súboj sa hral v rovnakej aréne v Lille ako pri víťazstve nad Ruskom, tentoraz však organizátor strechu nezatiahol.

Pre zdravotné problémy nenastúpili Róbert Mak, Tomáš Hubočan ani Dušan Švento, čo bolo cítiť. Tréner Slovákov Ján Kozák urobil oproti súboju s Anglickom štyri zmeny.

Slovensko - Nemecko: fotogaléria

30.8.2016

Prekvapil, keď nasadil iba dvadsaťjedenročného Milana Škriniara. Pre najmladšieho hráča v kádri to bol debut v základnej zostave v súťažnom zápase. Nesklamal, patril k najlepším na slovenskej strane. Hral odvážne, vedel sa presadiť aj individuálne.

Slováci tak nastúpili defenzívnejšie - až so štyrmi klasickými stopérmi. Márne. Úradujúcich majstrov sveta neubránili.

Kozáčik chytil penaltu

Nemci podľa očakávania dominovali v držaní lopty, boli rýchlejší, živší a sebavedomejší. Vyhrávali osobné súboje. A prvýkrát oslavovali už v deviatej minúte. Stopér Jerome Boateng trafil loptu priamo z voleja a Škriniar si jeho strelu ešte nešťastne tečoval do brány. Brankár Matúš Kozáčik bol bez šance.

Nemci mohli čoskoro zvýšiť, keď po faule Škrtela na Gomeza kopali penaltu. Kozáčik však strelu Ozila zneškodnil.

Druhý gól pridal Mario Gomez po individuálnej akcii Ozila, ktorý vyškolil v defenzívneho nedôrazného až ležérneho Kucku.

Šesták sa lúčil

Práve Kucka mal v prvom polčase najväčšiu šancu, ale jeho hlavičku Neuer zneškodnil. Nemci na turnaji nedostali gól ani vo štvrtom zápase.

Do druhého polčasu už nenastúpil nevýrazný Weiss, ktorého nahradil Ján Greguš.

Ozil nedal penaltu

Bol to jeho prvý štart na veľkom šampionáte. Slováci ožili, boli aktívnejší, odvážnejší, ale opäť inkasovali. Draxlera nikto nepokryl a z voleja pridal tretí gól. Nemci bez väčších problémov a s prehľadom dohrali zápas.

Do druhého polčasu naskočil aj Stanislav Šesták, pre ktorého to bol prvý štart na ME, ale tiež posledný za národný tím.

Národný tím prvýkrát pod vedením Kozáka prehral o viac ako dva góly.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

Ján Kozák, tréner SR: "Nemecko dnes ukázalo svoju silu. Dopomohli sme im k tomu aj my, pretože v úvode zápase sme boli málo agresívni a príliš rozťahaní. Keď Nemci vyhrávajú, hrá sa proti nim veľmi ťažko. Chcem odkázať všetkým hráčom a trénerom, aby na sebe tvrdo pracovali, pretože zažiť takýto šampionát, takéto veľké podujatie, je zážitok na celý život. Potrebujeme si odpočinúť a potom sa začneme pripravovať na nasledujúcu kvalifikáciu. Na ME som fandil Chorvátom, pretože hrali veľmi dobre. Silní však sú aj Nemci, Francúzi, Angličania či Španieli."

Matúš Kozáčik, brankár SR: "Pri Özilovej penalte som si vybral stranu, už keď si staval loptu. Som rád, že sme sa dostali do osemfinále. Nemci však boli na nás výborne pripravení a ukázali, že sú veľké mužstvo. Myslím si, že časom doceníme, čo sme dosiahli. Nemci si už na nás dali pozor, keďže pred mesiacom sme ich zdolali. Náš tím má silu a verím, že pôjdeme do nasledujúcej kvalifikácie pozitívne naladení."

Ján Ďurica, obranca SR: "Prehra nás mrzí. Nemci ukázali svoju silu a vyhrali zaslúžene. Keby sme hrali aktívnejšie, možno ako v druhom polčase, bol by výsledok iný. Myslím si, že sme dnes mohli vydať zo seba aj viac. Dnes sme mali šancu postúpiť, žiaľ, nepodarilo sa nám to a táto šanca je za nami. Veľká pochvala našim fanúšikom, ktorí stáli za nami. Nemci nám ukázali, ako sa hrá na efektivitu. Súperovi môžeme iba pogratulovať."

Manuel Neuer, brankár Nemecka: "Máme všetko úplne pod kontrolou. Teraz ale prídu súperi najťažšieho kalibru. Je jedno, koho dostaneme vo štvrťfinále, každopádne to bude silný protivník. Ale aj ostatným tímom sa hrá proti Nemecku ťažko."

Mario Gomez, útočník a autor druhého gólu Nemecka: "Z našej strany to bol prvotriedny zápas. Čo sa týka Juliana (Draxlera), vedeli sme, čoho je tento chalan schopný. Dvakrát ukázal svoje brilantné, magické nohy. Je to dobrý typ, teším sa aj za neho. Musíme aj naďalej hrať s takouto chuťou, potom by sme mohli prejsť do ďalšieho kola. Španieli budú viac útočiť, Taliani budú zrejme hrať defenzívnejšie."

Online prenos

II. polčas

90. min: Zápas sa skončil. Slovensko končí na majstrovstvách Európy v osemfinále, keď nás porazilo Nemecko 3:0. Úradujúci majstri sveta boli po celý zápas jednoznačne lepší a zaslúžene postúpili do štvrťfinále. V ňom sa Nemecko stretne s jedným z dvojice Španielsko/Taliansko.

86. min: Záver zápasu sa už iba dohráva. Ani jeden tím sa nehrnie do útoku, Slovensko bojuje skôr o to, aby dostalo čo možno najmenej gólov.

79. min: Nemecko má počas celého zápasu nesmierne vysoko vytiahnutú obranu. Dokazuje to aj štatistika, podľa ktorej stopér Jerome Boateng sa s loptou stretol na slovenskej polovici častejšie, než na tej nemeckej.

71. min: Priebeh zápasu nezodpovedá našej tipovačke. Až 330 zo 780 hlasujúcich si myslelo, že Slovensko má na to, aby porazilo Nemecko.

Milan Škriniar (číslo 14) hrá bez rešpektu a odvážne. Je príjemným prekvapením.
Milan Škriniar (číslo 14) hrá bez rešpektu a odvážne. Je príjemným prekvapením. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)

68. min: Slovensko malo k dispozícii voľný kop z dobrých 25 metrov. Po priťuknutí Mareka Hamšíka vystrelil Ján Ďurica, no jeho nebezpečný projektil netrafil bránu Manuela Neuera.

63. min: Toni Kroos rohovým kopom našiel Matsa Hummelsa, ktorý vyhral vzdušný súboj s jedným z našich hráčov, k lopte sa dostal skvele hrajúci Julian Draxler a volejom nekompromisne zasunul loptu pod brvno. Nemecko vyhráva 3:0 a zdá sa, že je rozhodnuté.

56. min: Slováci sa v druhom polčase snažia, zvýšili ofenzívne úsilie, no nejde to. Naopak, Nemecko hrá s pokojne, s vedomím dvojgólového vedenia. Napriek tomu, že sa mnohí obávali, Milan Škriniar je príjemným prekvapením. Pri prvom góle nešťastne tečoval strelu Jeroma Boatenga, okrem toho hrá však s veľkou chuťou a odvahou.

Patrik Hrošovský (vľavo) v súboji so Samim Khedirom.
Patrik Hrošovský (vľavo) v súboji so Samim Khedirom. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)

49. min: V druhom polčase sme ako prví zahrozili my. Po akcii, ktorú začal striedajúci Ján Greguš strieľal z hranice šestnástky Juraj Kucka, mieril však iba do rukavíc pripraveného Manuela Neuera.

Začal sa druhý polčas. Slováci sa budú snažiť zaskočiť favorita a vziať mu pohodlné, dvojgólové vedenie. Do druhej časti zápasu sa už nezapojí Vladimír Weiss, ktoré vystriedal Ján Greguš.

I. polčas

45. min: Prvý polčas sa skončil a Nemecko vyhráva 2:0. Nemci mohli vyhrávať aj výraznejším rozdielom, penaltu však nepremenil Mesut Ozil. Jedinú veľkú príležitosť Slovenska vychytal Manuel Neuer.

43. min: Nedáš dostaneš! Po krásnom prieniku pravou stranou defenzívy Slovenska predložil Julian Draxler lahôdkovú asistenciu Mariovi Gomezovi, ktorý v takých situáciách vie, čo robiť. Nemecko vyhráva 2:0.

41. min: Obrovskú šancu malo aj Slovensko. Po centri Petra Pekaríka vyhral vzdušný súboj s Kimmichom a hlavičkou trafil presne priestor pod Neuerovou hornou žrďou. Nemecký brankár však krásnym zákrokom dokázal prečo je najlepší brankár na svete.

36. min: Mesut Ozil je už piatym hráčom na európskom šampionáte, ktorý nepremenil penaltu. Navyše, nedal už svoju tretiu z posledných štyroch pokutových kopov v klube i reprezentácii.

34. min: Veľkým nebezpečenstvom pre Slovensko je ľavý obranca Jonas Hector, ktorý neúnavne dopĺňa ofenzívu Nemecka. Peter Pekarík má s ním veľké problémy. V poslednej akcii centroval na Maria Gomeza, Martin Škrtel a Norbert Gyombér však nebezpečenstvo odvrátili.

31. min: Slovákom to v ofenzíve nejde. Skvele hrajúca defenzíva Nemecka nemá problémy s odvracaním útočných akcií, o ktoré sa väčšinou starajú Marek Hamšík s Vladimírom Weissom.

Stopér Mats Hummels (vpravo) hrá na šampionáte skvele. Aj v zápase so Slovensko je lídrom defenzívy. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)

24. min: Nemci mohli vyhrávať 2:0. Gomez vyhral vzdušný súboj s Jánom Ďuricom, lopta sa odrazila k Mesutovi Ozilovi, ktorý halfvolejom netrafil slovenskú bránku. Ofenzívny záložník Arsenalu pohrdol aj druhou veľkou šancou na skórovanie.

20. min: Nemci pôsobia uvoľnene, od začiatku hrajú vysoký pressing, čo nám nedáva možnosť pokojnej rozohrávky. Po peknej krídelnej akcii Weissa sme sa však  dostali do šestnástky súpera, šancu odvrátil Mats Hummels.

Peter Pekarík (vpravo) sa napriek zranenému nosu nešetrí. Na fotografii v súboji s ľavým obrancom Nemecka Jonas Hector. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)

13. min: Takmer z toho bol hororový štart pre Slovensko. Po spornom faule Martina Škrtela na Maria Gomeza rozhodca odpískal pokutový kop. Hviezda Arsenalu Mesut Ozil však obrovskú možnosť nevyužil, keď mu penaltu chytil skvelý Kozáčik. Slovenský kapitán dostal žltú kartu, čo znamená, že keď postúpime, vo štvrťfinále nebude môcť nastúpiť.

8. min: Nemecko sa ujíma vedenia. Po rohu Toniho Kroosa sa dostal k odrazenej lopte stopér Jerome Boateng, ktorý krásnym volejom otvára skóre. Boateng pôvodne ani nemal nastúpiť, pretože ho pred zápasom trápilo drobné zranenie.

6. min: Ako sa očakávalo pred zápasom, Nemci sa snažia prevziať opraty nad zápasom a dostať náš tím pod tlak. Slováci však zatiaľ dobre vykrývajú priestory.

Zápas sa začal.

Peter Pekarík nastúpil na zápas ako indián.
Peter Pekarík nastúpil na zápas ako indián. (Autor: SME - Gabriel Kuchta )

Pred zápasom

Pred zápasom: Pre zdravotné problémy nenastúpili Róbert Mak, Tomáš Hubočan ani Dušan Švento. Tréner Slovákov Ján Kozák urobil oproti súboju s Anglickom štyri zmeny.

Prekvapil, keď nasadil iba dvadsaťjedenročného Milana Škriniara. Pre najmladšieho hráča v kádri to bude debut v základnej zostave v súťažnom zápase.

Pred zápasom: Spíker práve číta základnú jedenástku slovenského výberu. A na štadióne práve hrajú Macejka.

Kým v zápase s Anglickom ho spievalo možno aj 10-tisíc Slovákov, momentálne ich je na štadióne v Lille zhruba tisícka

Pekarík nastúpi s bledomodrým fixačným tejpom, ktorý mu chráni nos. Má na ňom nakreslené dve slovenské zástavy

Takto nastúpi Slovensko

Pred zápasom: Dve hodiny pred zápasom sa štadión pomaly zapľňa a všade samí Nemci. V okolí štadióna majú jasnú prevahu.

Je to rozdiel oproti predošlým zápasom, keď bolo Slovákov pomerne dosť.

Pred zápasom: Takže v Lille strecha nebude zatiahnutá. Každú polhodinu sa spustí trojiminútová dažďová prehánka, čo novému trávniku v Lille určite nepomôže.

Môže sa tak opakovať počasie, aké bolo v druhom polčase v Augsburgu.

Pred zápasom: Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák považuje Nemecko za "najturnajovejšie" mužstvo a tým pádom aj za veľkého favorita osemfinálového vzájomného súboja na EURO 2016.

"Keď sme už postúpili do osemfinále a v ňom hráme proti majstrom sveta, je pre nás obrovská výzva popasovať sa s nimi o dobrý výsledok. Uvidíme, ako to dopadne, ale som presvedčený, že hráči k tomu pristúpia maximálne zodpovedne," povedal Kozák na sobotňajšej predzápasovej tlačovej konferencii v Lille.

Pred zápasom: Úspešný z dvojice Nemecko - Slovensko sa vo štvrťfinále stretne proti víťazovi osemfinálového zápasu Taliansko - Španielsko.

Pred zápasom: Európska futbalová únia (UEFA) avizovala, že po sťažnostiach na hraciu plochu na Štadióne Pierra Mauroya vymení pred osemfinálovým súbojom trávnik.

„Chvalabohu. Už keď sme tam trénovali a hrali s Rusmi, ten trávnik bol v dezolátnom stave. Verím, že nový bude kvalitnejší a lepší a pomôže to futbalu. Také podujatie by si zaslúžilo lepšie trávniky, než boli doteraz,“ vravel Martin Škrtel.

Slovenskí reprezentanti vybojovali v tomto stánku svoje dosiaľ jediné víťazstvo na turnaji. Pred ôsmimi dňami v Lille zdolali Rusov 2:1.

Pred zápasom: Nemecká reprezentácia na majstrovstvách Európy vo Francúzsku ešte neinkasovala. V prvom zápase porazila Ukrajinu 1:0, následne remizovala s Poľskom 0:0 a v poslednom zápase porazila Severné Írsko opäť 1:0.

Pred zápasom: V poslednom vzájomnom zápase 29. mája porazilo Slovensko v Augsburgu Nemecko 3:1.

Pred zápasom: Pred osemfinálovým zápasom malo zdravotné problémy hneď niekoľko slovenských reprezentantov. Róbert Mak mal problémy so zadným stehenným svalom, pre zápas by mal byť k dispozícii.

Najhoršie je na tom Dušan Švento, ktorý pre svalové problémy pravdepodobne nebude k dispozícii. „Predpokladám, že Dušan nepôjde do záťaže. Pri špeciálnej fixácii mu dokážeme sval odľahčiť. Do takého rizika asi nepôjdeme,“ konštatoval reprezentačný lekár Ján Baťalík.

Problémy s boľavou pätou trápia stále ľavého obrancu Tomáša Hubočana. Doteraz trénoval spolu s Makom a Šventom individuálne.

„Má opuchnutú pätnú kosť. Je to preťažené. Môže ísť aj cez bolesť, ale keď ho to bude obmedzovať, nepodá maximálny výkon.“

Po menšej viróze sa do tréningového procesu už zapojil aj Miroslav Stoch. Peter Pekarík trénuje s mužstvom bez obmedzení.

„Vytvorili sme mu fixáciu kineziotejpom, ktorá mu nebráni v dýchaní. Nebudeme preto vyrábať žiadnu masku. Hneď hovoril, že nechce žiadny materiál. Potrebuje mať len pocit, že má nos niečím chránený,“ naznačil reprezentačný lekár.

Pred zápasom: Nemecká opora defenzívy Jerome Boateng je v neistote po miernom zranení, ktoré si odniesol zo zápasu so Severným Írskom.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Slovensko končí na ME. Podľahlo Nemecku 0:3