Hrdina Griezmann. Francúzi jeho dvoma gólmi otočili skóre proti Írom

"Les Bleus" sa v prvom polčase proti dobre organizovaným Írom skôr trápili. V druhom polčase ich ale vykúpil dvojgólový Griezmann (na zemi). (Autor: SITA/ AP)
Martin Rendek, TASR|25. jún 2016 o 12:27

Domáca reprezentácia začína vyraďovaciu fázu stretnutím proti bojovným Írom.

ME vo futbale 2016 - Osemfinále

/Stade des Lumières, Lyon/

Francúzsko - Írsko   2:1 (0:1)

Góly: 58. a 61. Griezmann - 2. Brady (11 m)

rozhodovali: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini (všetci Tal.)

ČK: 66. Duffy (po faule)

ŽK: Kanté, Rami - Coleman, Hendrick, Long

Francúzsko: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kanté (46. Coman, 90. Sissoko), Matuidi - Griezmann, Giroud (74. Gignac), Payet

Írsko: Randolph - Coleman, Keogh, Duffy, Ward - McCarthy (71. Hoolahan), Hendrick - Brady, McClean (68. O'Shea) - Long, Murphy (65. Walters)

LYON, BRATISLAVA. Futbalisti domáceho Francúzska zvíťazili v osemfinálovom zápase ME nad Írskom 2:1 a postúpili do štvrťfinále, kde sa stretnú s víťazom zápasu Anglicko - Island.

Íri sa už v 2. minúte ujali vedenia po úspešnej penalte Bradyho.

Takto sa po zápase proti Talianom tešil Robbie Brady spolu so svojou partnerkou, ako aj ostatnými írskymi fanúšikmi. Priaznivcov reprezentácie "zeleného ostrova" rozjasal Brady aj dnes. Domáci však nakoniec zápas v druhom polčase otočili. (Autor: facebook, The Irish Times)

"Les Bleus" v druhom polčase otočili skóre, keď sa v 58. a v 61. minúte presadil Antoine Griezmann. V samom závere mohol francúzsky hrdina skompletizovať hetrik, avšak Randolpha po tretí raz neprekonal.

Online prenos

II. polčas

KONIEC: Je tu koniec! Francúzsko to dokázalo, hoci Deschampsovi zverenci sa na postup poriadne nadreli. Po dvoch góloch Antoina Griezmanna sa "Les Bleaus" stretnú s lepším z dvojice Anglicko - Island.

0+3. min: Unavení Íri v zúfalej snahe o vyrovnanie otvárali, pochopiteľne, svoje "zadné vrátka", čo bola voda na francúzsky mlyn. Griezmann v samom závere ešte odmietol hetrik, keď neprestrelil Randolpha.

87. min: V akcii dvaja striedajúci domáci reprezentanti. Coman pekne našiel na osi pokutového územia Gignaca, tomu ale strela vôbec nesadla.

81. min: Z ostrého  uhla zakončoval aktívny Matuidi, ktorý strelou prinútil Randolpha k zákroku. Francúzi chcú pridať poisťujúci tretí gól.

76. min: Striedajúci Gignac výborne obstrelil z rohu 16-tky Seamusa Colemena, jeho "obalovaná" strela skončila len na brvne írskej brány.

65. min: Tak teraz je to ozajstná one-man show v podaní hráča Atlética Madrid Antoina Griezmanna, ktorého rýchlosť, dribling a ťah na bránu robia ostrovnému súperovi značné problémy. Griezmann sa už rútil zoči-voči brankárovi Randolpovi, záchrannú brzdu však v rozpore s pravidlami zatiahol stopér Shane Duffy a po faule na francúzskeho hráča vidí červenú kartu. Keďže zákrok bol ešte pred pokutovým územím, penalta sa pískať nebude. AAj tak to však budú mať teraz Íri mimoriadne náročné.

61. min: Tak to sa nám v Lyone dejú veci! Antoine Griezmann v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd úplne otáča skóre zápasu. Dvaja írski obrancovia urobili pozičnú chybu, keď obaja išli  do vzdušného súboja s Giroudom, ktorý hlavou sklepol vysokú loptu pre nabiehajúceho Griezmanna a ten sa nepomýlil - 2:1!

Po hodine hry začal úradovať Antoine Griezmann.
Po hodine hry začal úradovať Antoine Griezmann. (Autor: facebook, L'EQUIPE)

58. min: Francúzi korunovali svoj druhopolčasový tlak vytúženým vvyrovnávajúcim gólom. Antoine Griezmann sa pekne zavesil do vzduchu, keď si naskočil na presný Sagnov center a nedal Randolphovi šancu. Francúzsko - Írsko 1:1.

55. min: Štipľavá strela Blaisea Matuidiho poriadne vyprášila rukavice Randolphovi, ktorý jeho bombu vyrazil na roh.

48. min: Tak toto bola veľká šanca Francúzov! Laurent Koscielny na konci 48. minúty z bezprostrednej blízkosti hlavičkoval tene mimo ľavej Randolphovej  žrde. Írom musela poriadne stuhnúť krv v žilách.

46. min: Výkopom Francúzov začalo druhé dejstvo dnešného osemfinálového stretnutia. Kouč Deschamps reaguje na vývoj striedaním. Ofenzívu podporí Kingsley Coman, ktorý nahradil N´Gola Kantého.

I. polčas

45.+ min: Ešte štyri minúty pridali arbitri k normálnej hracej dobe. Ani extra 240 sekúnd ale nestačili zverencom Didiera Deschampsa na vyrovnanie. Hoci treba dodať, že v poslednej 5-, respektíve s nadstavením aj 10-minútovke, boli už Francúzi dominantní. Stav je však po prvom polčase 1:0 pre Írsko.

45. min: Teraz to ale v írskom pokutovom území horelo! Payet na dvakrát a po ňom ani Griezmann však z dobrej palebnej pozície nedokázali vyslať strelu priamo na Randolpha, keďže obetaví obrancovia Írska sa vrhli do striel a neprepustili loptu za svoj chrbát. Randoplh tak ani nemusel zasahovať.

43. min: Adil Rami fauluje Shanea Longa a vidí žltú kartu. Podobne ako v Kantého prípade, aj Rami bude mať pre štvrťfinále stopku.

40. min: Ďalšia dobrá možnosť írskeho tímu. 193cm vysoký obranca Blackburnu Rovers Shane Duffy sa presadil v hlavičkovom súboji proti Pogbovi, jeho hlavička však v sieti neskončila. Naopak, Lloris nemusel nakoniec ani zasahovať. Papierový outsider však pôsobí zatiaľ určite sympatickejším dojmom.

37. min: V posledných minútach sa hra trošku rozkúskovala, čo vyhovuje futbalistom v bielych dresoch. Tempo hry išlo trochu dole.

27. min: N´Golo Kanté skopol prenikajúceho McLeana a videl žltú kartu. Záložník Leicesteru bol však pod kartovým ohrozením, čo znamená, že v prípade postupu Francúzov by Kanté vo štvrťfinále nemohol nastúpiť.

22. min: Na opačnej strane kontroval strelou aktívny Griezmann, Randolph je však do týchto chvíľ pozorný.

21. min: Opäť nebezpečne pohrozili Íri. Dlhý aut Warda narobil zmätky v defenzíve "Les Bleus" a pohotovú strelu Daryla Murphyho z otočky musel Lloris vytesniť.

12. min: Nebezpečný center Griezmanna na nabiehajúceho Girouda odhlavičkoval na roh v poslednej chvíli dobre postavený Duffy.

2. min: Loptu si na biely bod postavil ľavák Robbie Brady a od žrde posiela loptu do siete! Írsko šokuje domáceho favorita a vyhráva 1:0! Mimochodom, práve Brady bol jediným strelcom Írov v poslednom víťaznom stretnutí proti Taliansku (1:0).

1. min: Tak to je úvod ako hrom! Domáci záložník Pogba nešikovne fauluje v pokutovom území írskeho útočníka Shanea Longa a ostrovný celok bude kopať penaltu!

ZAČIATOK: Všetko je už v Lyone pripravené na v poradí štvrtý osemfinálový súboj. Íri budú hrať v bielych dresoch zľava-doprava, Francúzi v modrých dresoch.

pred zápasom: Mužstvá na seba narazia v Lyone pod taktovkou talianskeho hlavného rozhodcu Nicolu Rizzoliho. Víťaz sa v nasledujúcom kole stretne s úspešným z dvojice Anglicko - Island.

pred zápasom: Cesta súperov do vyraďovacej fázy nemohla byť rozdielnejšia. Kým Francúzi v základnej A-skupine nadobudli istotu účasti medzi šestnástkou najlepších už po druhom zápase, Íri si osemfinálovú miestenku v "éčku" zabezpečili až päť minút pred koncom riadneho hracieho času tretieho duelu, keď Robbie Brady rozhodol o triumfe nad Talianmi 1:0 a postupe na základe tabuľky tretích tímov.

pred zápasom: Aj z tohto dôvodu bude favoritom domáca reprezentácia, ktorá oplýva hviezdnymi individualitami Paulom Pogbom, Dimitrim Payetom či Antoineom Griezmannom. Írsko hnané oduševnenými fanúšikmi sa zase bije do posledného dychu. Práve zásluhou vytrvalej bojovnosti, vysokého tempa, napádania a fyzicky náročného futbalu sa dostalo do play off, v ktorom určite nezloží tieto zbrane.

pred zápasom: Francúzsko si to s Írskom rozdá premiérovo od baráže o účasť na majstrovstvách sveta 2010. V úvodnom súboji na "zelenom ostrove" uspeli hostia 1:0 a rovnakým najtesnejším výsledkom, no v prospech Írov, sa po 90 minútach skončila tiež odveta na Stade de France. V predĺžení vyrovnal na 1:1 a poslal "galského kohúta" do Juhoafrickej republiky William Gallas po tom, ako mu s jasným prispením ruky prihral Thierry Henry.

pred zápasom: Viac než šesť rokov stará pachuť kontroverzie však podľa Guya Stephana, ktorý je asistent francúzskeho hlavného trénera Didiera Dechampsa, nebude ústredným motívom merania síl na EURO 2016: "Írov charakterizuje bojovný duch, no nemyslím si, že v hlavách budú o tejto konfrontácii rozmýšľať ako o pomste."

Na lyonskom štadióne bude v nedeľu prítomný aj Gallas, ktorý má odlišný názor: "Som presvedčený, že kouč Írom pripomenie rok 2009. Na niečo také nemohli zabudnúť. V danej situácii som nemal šancu zbadať porušenie pravidiel."

pred zápasom: Na Henryho ruku sa pamätá skúsený írsky zakončovateľ Robbie Keane: "Bolo to už dávno, život musí pokračovať." Tréner ostrovanov Martin O'Neill si myslí, že o tom okamihu sa rozpráva skôr vo Francúzsku.

"My sme sa rozhodli zabudnúť. Samozrejme, spomenuli sme ho, ale žiadnym spôsobom neovplyvní náš herný štýl," citovala agentúra dpa O'Neilla, podľa ktorého majú Francúzi "náskok", keďže odpočívajú o tri dni dlhšie: "Je to zásadný rozdiel."

Stephan to však nevidí jednoznačne ako výhodu: "Musíme presne vyvážiť tréning a regeneráciu."

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Hrdina Griezmann. Francúzi jeho dvoma gólmi otočili skóre proti Írom