Obhajcovia zo Španielska končia už v osemfinále, s Talianmi prehrali 0:2

Vzdušné manévre v podaní Jordiho Albu (vľavo) a Marca Parola. Prizerá sa španielsky kapitán Ramos. (Autor: SITA/ AP)

ŽK: 24. De Sciglio, 54. G. Pellé, 89. Th. Motta - 41. Nolito, 89. Busquets

rozhodovali: Cakir - Duran, Ongun (všetci Tur.), 76 155 divákov

Taliansko: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi (84. Darmian), Parolo, De Rossi (54. Th. Motta), Giaccherini, De Sciglio - G. Pellé, Éder (82. Insigne)

Španielsko: De Gea - Juanfran, Piqué, S. Ramos, Alba - Fábregas, Busquets, Iniesta - David Silva, Morata (70. Lucas Vázquez), Nolito (46. Aduriz, 81. Pedro Rodríguez)

PARÍŽ. Po rokoch 2008 a 2012 sa reprezentanti Španielska do tretice nestanú futbalovými majstrami kontinentu.

Konečnou stanicou na európskom šampionáte vo Francúzsku 2016 bolo pre nich osemfinále, v ktorom podľahli skvele nachystaným Talianom 0:2 (0:1).

Otvárací gól pondelňajšieho šlágra na parížskom Stade de France - súboja posledných finalistov ME 2012 - strelil stopér Giorgio Chiellini: v 33. min Éderov prudký priamy kop brankár David de Gea iba vyrazil, Emanuele Giaccherini zabojoval o loptu, ktorú Chiellini zblízka upratal do siete.

Po zmene strán Španieli zvýšili obrátky, ale "azúrových" podržal brankár a kapitán Gianluigi Buffon pri šanciach Álvara Moratu, striedajúceho Aritza Aduriza, Andrésa Iniestu či v úplnom závere aj tutovke Gerarda Piquého.

Taliani udreli napokon ešte raz, a to keď Graziano Pellé v úvode nastaveného času spečatil postup svojho tímu.

Po úradujúcich majstroch Európy môžu zverenci trénera Antonia Conteho vyradiť aj aktuálnych svetových šampiónov.

Vo štvrťfinále ME budú v sobotu v Bordeaux čeliť Nemcom, ktorí si v nedeľňajšom osemfinále poradili so Slovákmi hladko 3:0.

Taliansko podalo výkon hodný  majstra Európy. Podobné predstavenie však musia Conteho zverenci predviesť aj proti ďalšiemu súperovi - majstrom sveta z Nemecka.
Taliansko podalo výkon hodný majstra Európy. Podobné predstavenie však musia Conteho zverenci predviesť aj proti ďalšiemu súperovi - majstrom sveta z Nemecka. (Autor: facebook, Nazionale Italiana di Calcio)

Online prenos

II. polčas

KONIEC: Je koniec! Španielsko sa lúči už v osemfinále. Taliani po takticky majstrovsky zvládnutom zápasu ovládli šláger osemfinále a vo štvrťfinále ich čaká ďalšia "ťažká váha" v podobe Nemecka.

90+1. Je rozhodnuté! Taliani z brejku podpisujú ortieľ obhajcov titulu. Po kombinácii na ľavom krídle prišlo prenesenie hry na opačnú stranu, kde si nabehol Darmian, ktorý prihrávkou ponúkol gólovu oslavu Grazianovi Pellému - 2:0.

89. min: Tak toto bola "tisícpercentná" šanca na vyrovnanie! Gerard Piqué však z tesnej blízkosti neprekonal Buffona, ktorý zachránil vynikajúcim zákrokom svoj tím.

85. min: Striedajúci Lorenzo Insigne potvrdil povesť  rýchleho hráča, keď sa zbavil brániacich súperov a  jeho tvrdá strela zamestnala De Geu.

76. min: Tak teraz Španieli už evidentne zapli na plné obrátky. Dve tvrdé strely spoza 16-tky (Iniesta, Pique) v krátkom slede poriadne zamestnali Buffona. Ten však drží postupový kurz Talianov.

70. min: Druhá dobrá príležitosť Španielov v zápase na vyrovnanie! Taliani neskoro dostupovali kombinujúcich súperových hráčov, pričom na konci akcie bola dobrá strela Aduriza, ktorá ale tesne minula Buffonovu žrď.

66. min: Talianom sa naďalej darí napĺňať svoj prepracovaný taktický plán, "La Furia Roja" nevie nájsť svoj obvyklý rytmus.

Conte vášnivo gestikuluje počas celého doterajšieho priebehu.
Conte vášnivo gestikuluje počas celého doterajšieho priebehu. (Autor: SITA/ AP)

54. min: Obrovská príležitosť Talianov. Pellé famóznou pätičkou vyslal do nájazdu rýchlonohého Édera, ktorý ale zoči-voči De Geovi neuspel. Možno kľúčový moment zápasu. Uvidíme v nasledujúcich minútach.

49. min: Dobrá príležitosť Álvara Moratu vyrovnanie pre Španielov nepriniesla.

46. min: Śpanielsky kouč Vicente del Bosque posiela do druhého polčasu do hry skúseného útočníka Aduriza, ktorý vymenil Nolita.

I. polčas

45. min: Koniec prvého polčasu. Taliani predvádzajú asi najlepší výkon na turnaji. Majú vynikajci prechod do útoku, sú kompaktní vzadu, jednoducho futbalová moderna. Uvidíme, ako zareagujú po prestávke stále ešte úradujúci európski šampióni zo Španielska.

45. min: Krásna individuálna akcia Giaccheriniho, ktorého strelu do "vinkla" rovnako krásne vyrazil De Gea na roh.

43. min: Taliani dobre vykrývajú dôležité priestory. Hrajú aktívne, sebavedomo a presne. Málokedy vidieť Španielov tak bezradných.

33. min: Zaslúžené vedenie Talianska! Giorgio Chiellini bol dôsledný a po vyrazenom priamom kope Édera razantne dorazil loptu za De Geov chrbát. Jeden z najmenej tradičných strelcov rozjasal spoluhráčov, ako aj Conteho a tifosi na tribúnach. Taliansko - Španielsko 1:0.

28. min: Hra "Squadry Azzura" je do týchto  chvíľ oveľa variabilnejšia v porovnaní so Španielmi. Uvidíme, dokedy vydržia Conteho zverenci v nastúpenom trende.

25. min: Pekná spolupráca centrujúceho De Sciglia, ktorý našiel hlavu nabiehajúceho Marca Parola, ten bol tiesnený, a preto nezakončil kvalitnejšie - De Gea nemusel zasahovať.

20. min: Po prvýkrát dali o seba vedieť aj Španieli, menovite Fábregas. Prvých 20 minút však rozhodne patrilo Talianom.

11. min: Španieli sú absolútne zatlačení súperom z Apeninského polostrova. Giaccherini trafil nožničkami výborne, De Gea vytlačil jeho strelu na žrď. Rzhoda však pískal predtým faul, gól by aj tak teda neplatil. Ale španielska záloha do týchto chvíľ nestačí tej talianskej.

8. min: Tak toto bol fantastický De Geov zákrok! Graziano Pellé sa presadil vo vzdušnom súboji cez Sergia Busquetsa, jeho prudkú a presnú hlavičku však gólman Manchetru United vytesnil na roh.

6. min: Prvý náznak talianskej šance. Éder neprestrelil dvojblok španielskych obrancov a De Gea ľahko chytá.

1. min: Taliani v  modrých dresoch hrajú zľava-doprava, ich súper v bielych dresoch. Počasie na futbal je ideálne, teplota okolo 20 stupňov Celzia, avšak trávnik je klzký, pretože prší.

ZAČIATOK: Kapitáni Gianluigi Buffon a Sergio Ramos sa už pozdravili a o pár sekúnd zápas môže začať.

ZAČIATOK: Zápas nám o pár minút začne. Obzvlášť špecifickú príchuť bude mať duel pre útočníka Španielov Álvara Moratu, ktorý na klubovej úrovni háji farby turínskeho Juventusu a v drese dnešného protivníka hrá množstvo jeho tímových spoluhráčov, respektíve dobrých kamarátov. Napríklad aj Giorgio Chiellini.

pred zápasom: Turek Cüneyt Cakir bude hlavným rozhodcom pondelkového osemfinálového šlágru Taliansko - Španielsko (18.00 h) v parížskej štvrti Saint-Denis na futbalových majstrovstvách Európy vo Francúzsku.

Na čiarach budú jeho krajania Bahattin Duran a Tarik Ongun.

Informoval web Európskej futbalovej únie (UEFA).

pred zápasom: Talianski futbaloví reprezentanti sa budú musieť v pondelkovom osemfinálovom zápase na EURO 2016 proti Španielsku zaobísť bez stredopoliara Antonia Candrevu.

"Ešte nie je po svalovom zranení celkom fit," cituje agentúra dpa vyhlásenie národného zväzu.

pred zápasom: Zápas je reprízou posledného finále ME, v ktorom mali jasne navrch Španieli a zaslúžene sa tešili z obhajoby titulu kontinentálnych šampiónov.

pred zápasom: Obranca Jordi Alba nasrdene reagoval na mediálne šumy o údajnej slabšej pohode v kabíne "La Furia Roja".

pred zápasom: Nech už Španielsko vyrukuje s akýmkoľvek zložením ofenzívnej formácie, Taliansko sa v každom prípade bude spoliehať na obranu zohranú z Juventusu Turín - v bránke Gianluigi Buffon a pred ním trio Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini.

"Nepotrebujeme motivačné reči, lebo sa už nevieme dočkať výkopu. Nikto nevstúpi do zápasu s porazeneckou náladou. Prekonali sme vlnu skepticizmu u nás doma, mnohí neočakávali, že sa prebojujeme až sem. Presvedčili sme však veľa fanúšikov, ktorí si opäť obliekajú dresy národného tímu," povedal Barzagli.

pred zápasom: Španielsko má šancu triumfovať na tretích ME za sebou. Zverenci trénera Vicenteho Del Bosqua sa pred štyrmi rokmi stali prvým mužstvom, ktoré dokázalo obhájiť európsky titul. "Zápis do histórie tretím triumfom na ME by bolo niečo neuveriteľné. Vieme, že to bude veľmi ťažké, na turnaji hrá mnoho dobrých tímov. Sme však súdržní, odhodlaní a plní viery," skonštatoval brankár David de Gea.

"Španielsko si vybudovalo veľmi silnú hernú identitu, a to nielen v strede poľa. Je to tiež o našich stopéroch, ktorí dokážu vyviezť loptu, obrane, ktorá sa neúnavne presúva a pôsobivých krídelníkoch, ktorí kedykoľvek dokážu zamieriť smerom k osi ihriska," cituje oficiálna stránka Európskej futbalovej únie (UEFA) slová španielskeho stredopoliara Thiaga Alcantaru.

pred zápasom: Taliansky stredopoliar Marco Parolo prezradil, že keď počuje hymnu vlastnej krajiny, srdce mu búši rýchlejšie ako inokedy.

"Je to veľmi silná emócia. Je to niečo, o čom som sníval už od detstva. Kdesi vnútri cítim veľké vzrušenie, som plný túžby urobiť niečo dobré, vybehnúť na ihrisko a rozniesť pozitívnu energiu všade okolo seba. Hymna je pre hráčov jednou z najkrajších vecí. Dodáva nám to extra silu navyše. Zakaždým, keď ju počujem, mám husiu kožu a cítim sa ako skutočný Talian, najmä keď som svedkom toho, ako ju spievajú tisícky fanúšikov na tribúnach," tvrdí 31-ročný hráč Lazia Rím.

Marco Parolo.
Marco Parolo. (Autor: SITA/ AP)

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Obhajcovia zo Španielska končia už v osemfinále, s Talianmi prehrali 0:2