Absolútna senzácia. Islanďania vyhrali v osemfinále nad Anglickom 2:1

Wayne Rooney poslal Angličanov expresne rýchlo do vedenia. Albión však rovnako rýchlo o náskok prišiel. (Autor: SITA/ AP)
Martin Rendek, TASR|26. jún 2016 o 10:53

Roy Hodgson s najväčšou pravdepodobnosťou prišiel o prácu v pozícii hlavného kouča anglickej reprezentácie.

ME vo futbale 2016 - osemfinále:

/Stade de Nice, Nice/

Anglicko - Island  1:2  (1:2)

Góly: 4. Rooney (11 m) - 6. R. Sigurdsson, 18. Sighthórsson

rozhodovali: Skomina - Prapotnik, Vukan (všetci Slovin.)

ŽK: Sturridge - Gylfi Sigurdsson, Gunnarsson

Anglicko: Hart - Walker, Cahill, Smalling, Rose - Alli, Dier (46. Wilshere), Rooney (86. Rashford) - Sturridge, Kane, Sterling (60. Vardy)

Island: Halldorsson - Saevarsson, Arnasson, R. Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason - Sigthorsson (77. E. Bjarnasson), Bödvarsson (89. Traustason)

NICE. Islandská futbalová reprezentácia v pondelňajšom záverečnom stretnutí osemfinálovej fázy prekvapujúco zdolala Anglicko 2:1 a postúpila medzi najlepších osem tímov majstrovstiev Európy.

Island v nedeľu 3. júla o 21.00 h na Stade de France vyzve domáce Francúzsko v zápase, ktorým vyvrcholí program štvrťfinále EURO 2016.

O osude duelu v Nice sa rozhodlo už v úvodnej dvadsaťminútovke, keď Islanďania gólmi Ragnara Sigurdssona a Kolbeinna Sigthorssona odpovedali na otvárací zásah Waynea Rooneyho z pokutového kopu.

Žiadni veľrybári! Islanďania postúpili medzi najlepšiu osmičku na starom kontinente. (Autor: facebook, UEFA EURO 2016)

Online prenos

II. polčas

KONIEC: Futbalová rozprávka "Made in Iceland" je na svete! Ostrov, ktorý má len niečo okolo 330-tisíc obyvateľov vyradil futbalovú veľmoc, hrdú kolísku futbalu po triumfe 2:1. Treba však dodať, že Islanďania išli húževnatým výkonom senzácii naproti. Vo štvrťfinále sa ostrovania stretnú s domácimi Francúzmi.

90. min: Tak teraz tuhla krv v žilách všetkým islandským fanúšikom! Po centri Sturridgea sa do vzduchu vešal Vardy, ktorý ale loptu do siete neusmernil. Naopak, takmer vlastný gól si pri obrannom zákroku dal jeden z Islanďanov.

83. min: Nebezpečne sa pripomenuli aj Islanďania. Kapitán Gunnarsson povyzvŕtal vracajúceho sa Wilshera, pričom jeho tvrdú strelu vyrazil Hart na roh. Bola to piata strela Islandu do priestoru brány.

81. min: Anglický kŕč pokračuje. Pritom pred stretnutím si anglickí priaznivci prílišné problémy nepripúšťali.

79. min: Teraz prepásli "tri levy" dobrú šancu na vyrovnanie. Kaneova hlavička skončila len v rukaviciach Halldórssona.

71. min: Angličanom chýba ľahkosť, čo dokumentoval aj totálne nepodarený Rooneyho center. Naopak, Islanďania sú organizovaní a vzadu veľmi kompaktní. Na druhej strane, vždy pripravení rýchlo zaútočiť z brejkov.

68. min: Striedajúci Wilshere si prebral loptu na prsia,  jeho half-volej však míňa islandskú "svätyňu".

60.  min: Po zblokovanom centri Sturridgea sa k lopte dostal Dele Alli, avšak míňa bránu Halldórssona.

Rovnako ako jeho spoluhráči, ani Dele Alli (vľavo) nepredvádza svoj najlepší výkon. (Autor: SITA/ AP)

55. min: A mohlo to byť už 3:1 pre Island! Po rohu Gudmundssona vznikol v anglickom pokutovom území závar, lopta sa dostala k hráčovi, ktorý dnes vyrovnával na 1:1, no pohotové "nožničkové" zakončenie Ragnara Sigurdssona vyrazil Hart pred seba.

46. min: Druhý polčas začnú Angličania už aj s Jackom Wilsherom, ktorý vymenil Erica Diera. Bude mať Roy Hodgson šťastnú ruku rovnako ako v skupinovom súboji proti Walesu?

I. polčas

45. min: Koniec prvého polčasu, ktorý vyhral futbalový trpaslík z Islandu. Angličanom chýba prekvapivý nápad. Snahu Albiónu uprieť nemožno, no ich hra pôsobí občas až príliš šablónovito.

38. min: Žltú kartu vidí po faule na Rosea Islanďan Gylfi Sigurdsson. Stojí za zmienku, že Anglicko do tejto chvíle ani raz nefaulovalo!

29. min: Mimochodom, v držaní lopty má Albión jasne navrch (68% - 32%). na góly ale vedie ich súper.

28. min: Harry Kane bol blízko k vyrovnaniu, proti bol však Halldórsson! Daniel Sturridge pekným centrom na hranici veľkého vápna našiel kanoniera Tottenhamu, ktorého bombu pod brvno vyrazil nad islandský gólman a pripísal si tak prvý úspešný zákrok v zápase.

18. min: Šialený priebeh pokračuje! Druhá strela na bránu Joea Harta znamená druhý gól v jeho sieti a Island ide do vedenia! Hartovi prekĺzla popod rukavicou "chytateľná" strela útočníka FC Nantes Kolbeinna Sighthórssona a outsider je v šokujúcom vedení. Anglicko - Island 1:2.

3. - 6. min: ...avšak Hodgsonovi zverenci ešte asi mysľou oslavovali, keď nezvládli defenzívnu situáciu po aute Islanďanov a dôsledný Ragnar Sigurdsson vyrovnáva na 1:1. Niektorí diváci ešte ani neboli usadení a už prišli o dva góly.

1 - 3. min: Tak to je neuveriteľné divadlo! Takýto úvod stretnutia by asi nenapísal ani slávny Shakespeare. Už po troch minútach bol faulovaný islandským brankárom Raheem Sterling a výhodu pokutového kopu využil Wayne Rooney - 1:0 pre "Three Lions".......

ZAČIATOK: Zápas sa práve začal. Islanďania v modrých dresoch zľava-doprava, Anglicko v bielych dresoch.

ZAČIATOK: Na štadióne v Nice znejú štátne hymny oboch krajín. Zápas nám už o malú chvíľu začne.

Pred zápasom - Anglická cesta do vyraďovacej fázy nebola taká presvedčivá, no proti nováčikovi šampionátu si zverenci trénera Roya Hodgsona veria.

"Poznám trénera Lagerbäcka, svoje tímy pripravuje veľmi dobre. Nemyslím si, že v zápase budeme mať príliš veľa priestoru," uviedol pre fa.com Hodgson.

Angličania budú bojovať nielen o postup do ďalšej fázy, ale aj preklenutie desaťročného čakania na víťazstvo vo vyraďovacej fáze. Od víťazstva 1:0 nad Ekvádorom na MS 2006 prehralo Anglicko predchádzajúce tri duely na finálových turnajoch.

Pred zápasom - Islanďania rovnako ako Anglicko postúpili zo skupinovej fázy so ziskom piatich bodov.

"Možno nechávame iné tímy prebrať iniciatívu a zatiahneme sa. Našťastie sme však hrali dobre, špeciálne v obrane, takže z tohto hľadiska zo zápasu s Anglickom nemám obavy," povedal pre uefa.com jeden z dvojice hlavných trénerov Islandu Heimir Hallgrimsson.

"Ideme dať do toho všetko. Ak postúpime ďalej, bude to obrovský úspech. Ak nie, tak dúfam, že Anglicko pôjde za celkovým triumfom. Od nás sa neočakávalo veľa, ale my poznáme oveľa lepšie svoje kvality a silné stránky, ako väčšina sveta. Sebadôvera bola väčšia ako dôvera ostatných v nás," uviedol pred zápasom Eidur Gudjohnsen.

Islandskí fanúšikovia sú povestným dvanástym hráčom reprezentácie.
Islandskí fanúšikovia sú povestným dvanástym hráčom reprezentácie. (Autor: SITA/AP)

Jeden z najskúsenejších hráčov v reprezentácii je motivátorom Islanďanov.

"Pýtal som sa hráčov, ale aj samého seba, či sme dosiahli náš cieľ alebo vieme dokázať viac?"

Pred zápasom - Výkony "Strákarnir okkar" sleduje takmer každý obyvateľ najmenšej krajiny na šampionáte, ich triumf nad Rakúskom mal 99,8% podiel na televíznom trhu.

Pred zápasom - Zápas v Nice so začiatkom o 21.00 h povedie z pozície hlavného rozhodcu Slovinec Damir Skomina. Víťaza čaká vo štvrťfinále úspešnejší z dvojice Francúzsko - Írsko.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Absolútna senzácia. Islanďania vyhrali v osemfinále nad Anglickom 2:1