Mala mečbal. Čepelová vo Wimbledone končí, tretí set prehrala 10:12

Jana Čepelová už postupom do tretieho kola dosiahla veľký úspech.
Jana Čepelová už postupom do tretieho kola dosiahla veľký úspech. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|1. júl 2016 o 02:13

Češka je finalistkou vlaňajšieho grandslamového Roland Garros. Čepelová s ňou má bilanciu 1:1.

Wimbledon - 3. kolo:

Jana Čepelová (SR) - Lucie Šafářová (28-ČR) 6:4, 1:6, 10:12 za 165 minút

Ďalšie výsledky, 2. kolo: Timea Bacsinszká (11-Švajč.) - Monica Niculescuová (Rum.) 4:6, 6:2, 6:1, Sloane Stephensová (18-USA) - Mandy Minellová (Lux.) 3:6, 7:6 (6), 8:6, Jekaterina Makarovová (Rus.) - Petra Kvitová (ČR-10) 7:5, 7:6 (5), Agnieszka Radwaňská (3-Poľ.) - Kateřina Siniaková (ČR) 6:3, 6:1

3. kolo: Dominika Cibulková (SR-19) - Eugenie Bouchardová (Kan.) 6:4, 6:3, Angelique Kerberová (4-Nem.) - Carina Witthöftová (Nem.) 7:6 (11), 6:1, Simona Halepová (5-Rum.) - Kiki Bertensová (26-Hol.) 6:4, 6:3, Jaroslava Švedovová (Kaz.) - Sabine Lisická (Nem.) 7:6 (2), 6:1, Misaki Doiová (Jap.) - Anna-Lena Friedsamová (Nem.) 7:6 (1), 6:3, Madison Keysová (USA-9) - Alizé Cornetová (Fr.) 6:4, 5:7, 6:2

Štvorhra - 1. kolo: Julia Görgesová, Karolína Plíšková (8-Nem./ČR) - Denisa Allertová, Anna Karolína SCHMIEDLOVÁ (ČR/SR) 6:2, 6:1

LONDÝN. Slovenská tenistka Jana Čepelová neuspela v 3. kole dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. V pozícii kvalifikantky prehrala s nasadenou dvadsaťosmičkou Češkou Luciou Šafářovou po trojsetovej dráme 6:4, 1:6, 10:12.

V treťom sete nevyužila vedenie 5:3, za stavu 9:8 nepremenila mečbal. Zápas štyrikrát prerušili pre dážď. Čepelová vyrovnala svoje wimbledonské maximum z roku 2012.

Lucie Šafářová bola nad sily slovenskej tenistky.
Lucie Šafářová bola nad sily slovenskej tenistky. (Autor: SITA/AP)

Slovenke nevyšiel úvod zápasu a po strate podania v druhom geme prehrávala 0:3. Čepelová však rýchlo zmazala manko brejku a vyrovnala na 3:3. Následne zápas na dve hodiny prerušili pre dážď.

Po návrate na dvorec Čepelová prelomila podanie Šafáŕovej, brejk vzápätí potvrdila a prvý ser sa stal jej korisťou. Čepelová bola istejšia vo výmenách, po druhom servise Šafáŕovej dokázala súperku zatlačiť.

Pred začiatkom druhého dejstva začali na dvorec opäť padať kvapky. Prestávka tentokrát trvala iba štvrť hodiny a pomohla Šafářovej.

Vlaňajšia finalistka Roland Garros po rýchlom brejku odskočila Čepelovej na 3:0, v šiestom geme opäť zobrala Slovenke podanie a vynútila si tretí set.

Na jeho začiatku prišlo k ďalším dvom prerušeniam za stavu 2:2 resp. 3:3. V ôsmom geme Čepelová súperka brejkla a išla podávať na víťazstvo v zápase, Šafářová však kontrovala rebrejkom a vyrovnala na 5:5.

Za stavu 8:9 Češka odvrátila mečbal a v koncovke napokon slávila úspech. Za stavu 10:10 Čepelovú brejkla a v ďalšom geme premenila po úspešnom voleji hneď prvý mečbal.

Zastavili ju kŕče

"Chcela som vyhrať! Ako 17-ročná som ju vo Fed Cupe zdolala, tak som si vravela, že sa to dá. Čo sa týka dažďových prerušení, ešte som taký zápas nezažila. Ani pre jednu z nás to však nebolo príjemné. Bol to nápor na psychiku, dokola sme sa museli rozcvičovať, čakať, nevedela som, kedy sa najesť. Hrali sme dokopy dve a pol hodiny, ale celé to trvalo šesť. Lepšie to zvládla Lucka," vravela Čepelová.

"Keď bolo v treťom sete 5:3 a po tridsať, nedokázala som to doservovať. Urobila som chyby, súperka hrala odvážne a dotiahla. Keď bolo 9:9, prvý raz som pociťovala kŕče. Už som vedela, že je po zápase... Na 10:9 som ešte servis zvládla, ale súperkin som odchodila a pri ďalšom mojom podaní ma brejkla. Už som sa nemohla pohnúť. Dávala som si magnézium aj soľ, ale už bolo neskoro," doplnila Slovenka.

"Priznám sa, po zápase som si poplakala. Wimbledonský výsledok mi však dodá sebavedomie. Hrala som za sebou niekoľko zápasov a darilo sa mi v nich. Trénerovi Zathureckému som sľúbila, že keď budem v 3. kole Wimbledonu, kúpim mu korčule na hokej. Mala som ťažký vlaňajšok a ani pre trénera to nebolo ľahké. Vždy stál pri mne," podotkla Čepelová.

Vyradila dvojku

Dvadsaťtriročná Košičanka Čepelová v 2. kole senzačne vyradila španielsku dvojku renkingu, čerstvo už aj šampiónku z Majors (parížske antukové Roland Garros) a obhajkyňu finále v britskej metropole Garbine Muguruzovú-Blancovú, teraz na to takmer nadviazala.

V bilancii proti 29-ročnej ľavorukej univerzálke Šafářovej (29., ale v minulosti figurovala v Top 5) klesla na 1:2.

Prekonala ju už v sezóne 2011 skrečom v rámci bratislavského fedcupového derby SR - ČR na "harde", v roku 2013 na antuke v Prahe prehrala 0:6, 5:7.

V Londýne zopakovala úspech

K 27. júnu 123. hráčka svetového rebríčka v singli WTA Čepelová si odnáša prémiu 80 000 libier brutto a 170 bodov do hodnotenia vrátane kvalifikácie. V okamihu sobotňajšieho nezdaru bola na 113. stupienku v neoficiálnom online prepočte, kedysi figurovala aj v Top 50.

Zverenkyňa Martina Zathureckého Čepelová hrala v "main draw" na veľkej štvorke 11. raz. Do tohto týždňa naposledy to bolo vlani práve v Londýne.

V 1. kole vtedy senzačne vyradila Rumunku Simonu Halepovú, následne podľahla jej krajanke Monice Niculescovej.

Práve na tráve All England Lawn Tennis and Croquet Clube pri svojom absolútnom debute na takto významnom fóre bola Čepelová v sezóne 2012 v 3. kole (prehrala s Bieloruskou Viktoriou Azarenkovou), teraz si vyrovnala tento osobný rekord.

Online prenos

III. set

Je dobojované. Lucie Šafářová za stavu 11:10 a 40:15 pri vlastnom podaní využila svoj prvý mečbal v zápase a postúpila do osemfinále.

Čepelová za stavu 10:10 stratila svoje podanie. Šafářová bude podávať na víťazstvo v zápase. Slovenská tenistka je ale ošetrovaná a momentálne sa nehrá.

Za stavu 30:40 mala slovenská tenistka k dispozícii prvý mečbal stretnutia. Šafářová ho ale odvrátila a opäť zrovnala, tentoraz na 9:9.

Rozhodnutie nepriniesol ani ďalší gem. Šafářová zrovnala stav stretnutia vďaka čistej hre. Podanie si ustrážila aj slovenská tenistka - 9:8.

Pevné nervy musela v pätnástej hre tretieho setu ukázať slovenská tenistka. Šafářová mala výhodu brejkbalu, Čepelová si ale podanie udržala.

Čepelová sa k prvému mečbalu stále nedostala. Šafářová dovolila svojej súperke pri vlastnom podaní iba dva fiftíny - 7:7.

Čepelová viedla pri svojom podaní už 40:15, napokon ale využila až štvrtý gembal. Slovenska vedie 7:6 a od víťazstva ju znova delí iba jeden gem.

Čepelová v treťom sete bojuje. Vyradiť chce ďalšiu nasadenú hráčku.
Čepelová v treťom sete bojuje. Vyradiť chce ďalšiu nasadenú hráčku. (Autor: SITA/AP)

Pri svojom ďalšom podaní ale Čepelová už výhodu brejkbalu súperke nedala. Rovnako sa zachovala aj česká tenistka a stav tretieho setu je 6:6.

Čepelová za stavu 30:40 využila brejkbal a vyhrávala 5:3. Pri vlastnom podaní sa ale k mečbalu nedostala a Šafářová následne znížila už na 5:5.

Nepríjemné starosti musela pri vlastnom podaní riešiť slovenská tenistka. Šafářová sa dostala až k trom brejkbalom, Čepelová si ale servis ustrážila.

Hráčky sú po približne tridsiatich minútach znova na kurte. Za stavu 3:3 sa bude pokračovať v zápase. Podávať bude Jana Čepelová.

Zápas je už štvrtýkrát prerušený. Dážď výrazne ovplyvnil hrací program nielen včera, ale aj dnes.

Prerušenie trvalo iba pár minút. Na Čepelovej sa vôbec nepodpísalo, keďže pri svojom podaní získala gem vďaka čistej hre. Svoje podanie si ale ustrážila aj jej súperka.

Za stavu 2:2 a 15:0 pri podaní Čepelovej je zápas tretíkrát prerušený. Dôvodom je znova dážď.

V treťom sete nemala ešte ani jedna hráčka výhodu brejkbalu. Obe súperky si zatiaľ strážia podanie.

Čepelová začala rozhodujúci set na servise. Oproti druhému setu pri ňom nemala výraznejšie problémy. Komplikácie pri podaní nemala však ani jej súperka - 1:1

II. set

Slovenská tenistka si v druhom sete udržala vlastný servis napokon iba raz. Šafářová pri vlastnom podaní premenila hneď prvý setbal. O víťazke rozhodne tretí set.

Čepelová sa v druhom sete pri vlastnom podaní trápi. Hoci znížila na 1:3, čelila dvom brejkbalom súperky. Podobné problémy na podaní ale nemá Šafářová. Češka vďaka čistej hre vedie 4:1.

Jana Čepelová mala v druhom sete problémy najmä pri servise.
Jana Čepelová mala v druhom sete problémy najmä pri servise. (Autor: SITA/AP)

Rovnako ako v prvom sete vedie Šafářová už 3:0. Po tom, čo vzala Čepelovej servis, čistou hrou získala tretí gem druhého setu.

Prestávka trvala zhruba desať minút. Po nej viedla Šafářová pri vlastnom podaní už 40:0, následne ale urobila dve dvojchyby. Napriek problémom si servis napokon ustrážila.

I. set

Zvládla to. Čepelová nepustila Šafářovú ani len k brejkbalu a vyhrala prvý set 6:4. Zápas je ale okamžite prerušený. Dôvodom je znova dážď.

Čepelová získava aj piaty gem za sebou. Hoci čelila brejkbalu súperke, podanie si dokázala ustrážiť. Servis následne nestratila ani Šafářová. Čepelová ale bude podávať na zisk prvého setu.

Lucie Šafářová (na fotke) viedla už 3:0. Zo zisku setu sa ale radovala Jana Čepelová. (Autor: SITA/AP)

Po vyše dvoch hodinách sa opäť hrá. Čepelová otočila stav stretnutia z 0:3 na 4:3, keď vyhrala obe výmeny pri podaní súperky.

Veľká škoda. Čepelová viedla pri podaní súperky už 40:0, Šafářová napokon zrovnala na zhodu. Kvôli dažďu organizátori zápas prerušili.

Čepelová získala prvý gem v zápase. V štvrtej hre prvého setu si ustrážila podanie. Následne získala aj ďalší gem, keď aktívnou hrou na sieti využila brejkbal za stavu 30:40. Brejk následne pri vlastnom podaní potvrdila.

Následne získala Slovenska pri vlastnom podaní iba jeden fiftín. Rovnako jeden fiftín získala aj pri následnom servise českej tenistky. Čepelová po trinástich minútach prehráva už 0:3.

Hneď v prvom geme mala Čepelová pri podaní súperky výhodu troch brejkbalov. Gem trvajúci šesť minút napokon získala Šafářová.

Pred zápasom

Pred zápasom - So Šafářovou má Čepelová bilanciu 1:1. Češku zdolala v sezóne 2011 skrečom v rámci bratislavského fedcupového derby SR - ČR. V roku 2013 na antuke v Prahe však na ňu nestačila a prehrala 0:6, 5:7.

„Lucku dobre poznáme," priznal Čepelovej kouč Martin Záthurecký.

"Vieme, čo by na ňu mohlo platiť, ale najprv si chceme nakrátko vychutnať víťazstvo nad Muguruzovou a na ďalšiu súperku začneme myslieť až v piatok ráno,“ vravel Záthurecký ešte v závere štvrtkového programu Wimbledonu.

Pred zápasom - Češka je finalistkou grandslamového Roland Garros z minulého roka. Vtedy nestačila vo finále na Serenu Williamsovú: 3:6, 7:6, 2:6.

Vlani Šafářová (vľavo) neuspela vo finále Roland Garros.
Vlani Šafářová (vľavo) neuspela vo finále Roland Garros. (Autor: TASR/AP)

Pred zápasom - Šafářová v druhom kole potvrdila úlohu favoritky a Kanaďanke Crawfordovej nedala šancu. Zvíťazila v dvoch setoch 6:3 a 6:4.

Pred zápasom - Slovenka dosiahla skvelý úspech už víťazstvom v druhom kole. Zdolala v ňom svetovú dvojku - Španielku Garbine Muguruzovú.

"Zahrala som naozaj dobre a myslím si, že som si zaslúžila víťazstvo, hoci som s čímsi takýmto nerátala," citoval Slovenku web turnaja.

Pred zápasom - Doteraz najďalej sa na grandslamových turnajoch dostala do tretieho kola. Na tohtoročnom Wimbledone svoje maximum vyrovnala.

Teraz môže Jana Čepelová doterajšie úspechy prekonať. Čeliť však bude bývalej finalistke Roland Garros a nasadenej dvadsaťdeviatke - Češke Lucii Šafářovej.

Domov»Tenis»Wimbledon»Mala mečbal. Čepelová vo Wimbledone končí, tretí set prehrala 10:12