Nemci po šialenom rozstrele zdolali Talianov, sedem hráčov nedalo penaltu

Radosť nemeckých futbalistov po rozhodujúcej penalte.
Radosť nemeckých futbalistov po rozhodujúcej penalte. (Autor: TASR/AP)

Nemecko je tretím semifinalistom majstrovstiev Európy vo futbale.

EURO 2016 - štvrťfinále:

Nemecko - Taliansko 1:1 (1:1, 0:0) - 6:5 po penaltách

Góly: 65. Özil - 78. Bonucci (z 11 m)

ŽK: 90. Hummels, 112. Schweinsteiger - 56. Sturaro, 57. De Sciglio, 59. Parolo, 91. Pellé, 103. Giaccherini. Rozhodovali: Kassai - Ring, V. Tóth (všetci Maď.), 38 770 divákov

Rozstrel: Insigne (Tal.) 1:0, Kroos (Nem.): 1:1, Zaza (Tal.) 1:1 - prestrelil, T. Müller (Nem.) 1:1 - Buffon chytil, Barzagli (Tal.) 2:1, Özil (Nem.) 2:1 - trafil žrď, Pellé (Tal.) 2:1 - vedľa, Draxler (Nem.) 2:2, Bonucci (Tal.) 2:2 - Neuer vyrazil, Schweinsteiger (Nem.) 2:2 - prestrelil, Giaccherini (Tal.) 3:2, Hummels (Nem.) 3:3, Parolo (Tal.) 4:3, Kimmich (Nem.) 4:4, De Sciglio (Tal.) 5:4, J. Boateng (Nem.) 5:5, Darmian (Tal.) 5:5 - Neuer chytil, Hector (Nem.) 6:5.

Nemecko: Neuer - Höwedes, Boateng, Hummels, Hector - Kimmich, Khedira (16. Schweinsteiger), Kroos, Özil - Müller, Gómez (72. Draxler)

Taliansko: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini (120. Zaza) - Florenzi (86. Darmian), Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio - Pellé, Éder (106. Insigne)

BORDEAUX. Futbalisti Nemecka postúpili do semifinále majstrovstiev Európy, keď po bláznivom penaltovom rozstrele vyradili Taliansko.

V riadnom hracom čase sa zápas skončil remízou. Nemci viedli po góle Mesuta Özila zo 65. minúty. Po ruke Boatenga v šestnástke však Taliani kopali v 78. minúte pokutový kop. Leonardo Bonucci ho premenil a vyrovnal na 1:1.

Nemecký obranca Jonas Hector premenil rozhodujúcu penaltu.
Nemecký obranca Jonas Hector premenil rozhodujúcu penaltu. (Autor: TASR/AP)

V predĺžení gól nepadol, tak musel rozhodnúť až penaltový rozstrel. Bol mimoriadne dramatický, spolu až sedem hráčov penaltu nepremenilo. Rozhodlo sa až v deviatej sérii - najskôr Darmianovu strelu Neuer vyrazil a vzápätí nemecký obranca Hector svoj pokus premenil.

Nemci nastúpia v semifinále proti víťazovi nedeľňajšieho zápasu medzi Francúzskom a Islandom. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Portugalsko a Wales.

Rozhodujúce penalty Darmiana a Hectora.

Jonas Hector, strelec víťaznej penalty Nemecka: "Bolo to ťažké, som veľmi šťastný, že sa nám podarilo postúpiť. Niekto musel zobrať zodpovednosť na vlastné plecia, keďže zostalo málo hráčov, ktorí ešte nekopali. Odohrali sme nesmierne namáhavý zápas, pomohol nám kúsok šťastia. V obrane sme hrali dobre a súpera sme nepúšťali do šancí."

Manuel Neuer, brankár Nemecka: "Nikdy som nezažil takýto rozstrel. Mám pocit, že väčšina Talianov mierila do stredu. Výsledok 1:1 po 90 minútach bol pre nás trocha nešťastný, podľa mojej mienky sme boli lepším tímom a zaslúžene sme postúpili do semifinále."

Antonio Conte, tréner Talianska: "Lúčim sa s hrdosťou na všetko, čo sme dosiahli. Tento kolektív odovzdal maximum, panuje sklamanie, no v žiadnom prípade výčitky. Naši hráči ukázali príkladný vzťah k reprezentácii."

Online prenos

Hector premenil, hoci Buffon si na loptu siahol. Nemci víťazia 6:5 a postupujú do semifinále.

Darmian nedal, Nemci majú opäť mečbal

Brankár Talianska Gianluigi Buffon po rozstrele.
Brankár Talianska Gianluigi Buffon po rozstrele. (Autor: TASR/AP)

Bonucci nedal, Nemci majú mečbal

Nemecký brankár Manuel Neuer chytá jednu z talianskych penált.
Nemecký brankár Manuel Neuer chytá jednu z talianskych penált. (Autor: TASR/AP)

Insigne premenil, Taliani vedú 1:0

120. min: V predĺžení gól nepadol, o víťazovi rozhodne až penaltový rozstrel

113. min: Insigne sa šikovne uvoľnil, ale jeho strelu z uhla Neuer kryl.

108. min: Nemci rozbehli sľubný útok, ale Draxler poslal v rozhodujúcej chvíli nepresnú prihrávku Müllerovi.

106. min: Začalo sa druhé predĺženie

105. min: Skončila sa prvá časť predĺženia. Hrá sa opatrný futbal, ani jeden z tímov si nevypracoval výraznejšiu šancu.

91. min: Začalo sa prvé predĺženie

90. min: V riadnom hracom čase sa nerozhodlo, bude sa predlžovať.

89. min: Po ďalšej jednoduchej akcii pálil De Sciglio tesne vedľa nemeckej bránky. Nemci sú zaskočení, schyľuje sa k predĺženiu.

81. min: Rýchly protiútok Talianov, z hranice šestnástky strieľal Pellé s prispením nemeckej obrany tesne vedľa.

78. min: Bonucci vyrovnal z penalty. Boateng zahral v šestnástke rukou a rozhodca odpískal penaltu. Stopér Talianov Bonucci ju s prehľadom premenil a vyrovnal na 1:1. Je to vôbec prvý gól, ktorý Nemecko na turnaji dostalo.

74. min: V sľubnej pozícii pálil Pellé mimo nemeckej bránky.

68. min: Ďalšia veľká šanca Nemcov. Özil našiel v šestnástke na hranici ofsajdu Gómeza, tomu v poslednej chvíli vypichol loptu Chiellini tak, že ju poslal na vlastnú bránku, ale Buffon stihol loptu vyraziť nad.

65. min: Nemci strieľajú vedúci gól. Po kostrbatej akcii Gómeza s Hectorom sa dostala lopta k Özilovi, ktorý ju zblízka poslal do siete, Buffon bol bez šance.

54. min: Ďalšiu skvelú šancu mal Müller, ale jeho smola na turnaji trvá - z hranice šestnástky z dobrej pozície neskóroval, jeho strelu ešte vytesnil Florenzi.

46. min: Začal sa druhý polčas.

45. min: Prvý polčas sa skončil bez gólov.

43. min: Hneď z protiútoku mohli skórovať Taliani, po Giaccheriniho akcii mal skvelú šancu Sturaro, jeho gólovú strelu smerujúcu do bránky však tečoval mimo žrde Boateng.

42. min: Zatiaľ najväčšia šanca Nemcov, po slede prihrávok sa lopta so šťastím dostala k Müllerovi, ale ten vo výbornej pozícii vystrelil slabo a Buffon stihol zasiahnuť. Kanonier Müller sa na turnaji stále trápi, nedal ešte ani jeden gól.

41. min: Z jedenástich metrov hlavičkoval v dobrej pozícii Gómez, ale mieril vysoko nad.

38. min: Blíži sa polčas, stále je to veľká taktická bitka s minimom nebezpečných situácií pred bránkami.

31. min: De Sciglio posielal pred bránku prihrávku na Giaccheriniho, v poslednej chvíli odkopol Boateng. Nemci ešte na šampionáte nedostali ani jeden gól.

Jérôme Boateng (vľavo) v súboji s Ederom.
Jérôme Boateng (vľavo) v súboji s Ederom. (Autor: SITA/AP)

27. min: Schweinsteiger poslal hlavičkou loptu do siete, ale predtým fauloval, preto gól neplatí.

25. min: Taliani zatiaľ zachytávajú nemecké útočné akcie, ani jeden tím si dosiaľ gólovú šancu nevypracoval.

16. min: Nemci museli už v úvode zápasu striedať, Khedira odstúpil pre zranenie, nahradil ho Schweinsteiger.

8. min: Nemci majú loptu častejšie na kopačkách, Taliani však pozorne bránia a snažia sa aj útočiť.

Pred zápasom – Talianov nezdolali na veľkom turnaji v posledných ôsmich zápasoch. Nemci s nimi tiež vypadli na MS 2006 a tiež na ME 2012 v semifinále po prehrách 2:0, prípadne 2:1.

„Nechcem hovoriť o traume z Talianov. Tá káva z minulosti už vychladla. Čerstvé espresso, verím, nám bude v sobotu viac chutiť,“ prezradil nemecký kouč Joachim Löw pre Kicker.

Pred zápasom – Zatiaľ čo kostru talianskeho tímu tvoria hráči Juventusu Turín, nemecký výber je zložený najmä z hráčov Bayernu Mníchov.

Oba kluby sa počas uplynulého ročníka stretli v osemfinále Ligy majstrov.

Thomas Müller pred pár mesiacmi Gianluigiho Buffona v Lige majstrov prekonal. Podarí sa mu to aj na EURO? (Autor: TASR/AP)

Atraktívny dvojzápas priniesol desať gólov. Po remíze 2:2 a výhre 4:2 po predĺžení postúpilo ďalej mníchovské mužstvo.

Pred zápasom – Taliansko na svojej ceste do štvrťfinále zdolalo úradujúceho majstra Európy zo Španielska (2:0). Nemci, ktorí sú úradujúcimi majstrami sveta, v osemfinále vyhrali nad Slovenskom (3:0).

Víťaz stretnutia bude hrať semifinálový súboj vo štvrtok 7. júla na Stade Vélodrome v Marseille proti lepšiemu z dvojice Francúzsko – Island.

Pred zápasom – Taliansky tréner Antonio Conte s určitosťou nebude môcť počítať so službami Thiaga Mottu (disciplinárny trest) a Antonia Candrevu (problémy so slabinami).

Daniele De Rossi (v strede) zrejme do dôležitého zápasu nezasiahne.
Daniele De Rossi (v strede) zrejme do dôležitého zápasu nezasiahne. (Autor: TASR/AP)

Otázny je aj štart Daniele de Rossiho.

Opora stredovej formácie má problémy s pravým stehenným svalom. Nemecko má k dispozícii všetkých hráčov.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Nemci po šialenom rozstrele zdolali Talianov, sedem hráčov nedalo penaltu