Zo zatracovaného hráča je hrdina. Ronaldovi pomáha aj prísny pozápasový režim

Cristiano Ronaldo mal z postupu do finále obrovskú radosť.
Cristiano Ronaldo mal z postupu do finále obrovskú radosť. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|7. júl 2016 o 00:49

Po piatich remízach konečne zvíťazili. Futbalisti Portugalska putujú do finále európskeho šampionátu. V semifinále zdolali Wales 2:0.

BRATISLAVA. Miluje úspech a nenávidí prehry. Keď nedostane prihrávku, má v očiach slzy. Jeho túžba po víťazstve niekedy pôsobí až detinsky. Cristiano Ronaldo v predošlých dueloch namiesto futbalovej geniality skôr rozhadzoval rukami.

Aj v prvom polčase semifinálového duelu s Walesom sa zlostil. Najskôr ho na hranici regulárnosti zastavil Ashley Williams. Onedlho ho zachytil rukami jeho obranný kolega James Collins. Zdalo sa, že jeho turnajové trápenie neskončí.

Za neutíchajúcu snahu bol napokon odmenený. Po rohovom kope sa odpútal od svojho strážcu, zavesil sa do vzduchu a hlavičkou nezadržateľne skóroval. O tri minúty neskôr jeho strelu tečoval do siete Nani.

Portugalsku víťazstvom 2:0 zabezpečil miestenku do nedeľňajšieho parížskeho finále. Zmeria si v ňom sily buď s domácim Francúzskom alebo majstrom sveta z Nemecka.

„Snívame o tom od začiatku turnaja. Vedeli sme, že do finále vedie zložitá cesta, prešli sme si aj ťažkými časmi. Verím, že po poslednom zápase sa budeme usmievať a na našich očiach budú slzy šťastia,“ vyhlásil Ronaldo pre uefa.com.

S loptou spával, vyrovnal Platiniho

Sú fanúšikovia, ktorí ho milujú a považujú za najlepšieho futbalistu všetkých čias. Druhá skupina považuje Ronalda za plačlivého a nagélovaného frajera.

Na svete je však málo hráčov, pre ktorých znamená táto loptová hra toľko, ako pre rodáka z Madeiry. Už v detstve mu lopta robila najväčšiu radosť.

Údajne s ňou aj spával.

Čoskoro prerástol svojich vrstovníkov a ako dvanásťročný prestúpil do Sportingu Lisabon. Jeho hviezda sa rozžiarila v Manchestri United a Reale Madrid.

Cristiano Ronaldo strieľa hlavou svoj gól do siete Walesu.
Cristiano Ronaldo strieľa hlavou svoj gól do siete Walesu. (Autor: SITA/AP)

V kráľovskom klube odohral v uplynulej sezóne 4293 minút, čo je takmer dvakrát viac ako Gareth Bale. K tomu treba pripočítať zápasy v národnom tíme. Takmer vôbec nestrieda.

Na záverečnom turnaji pridal ďalších 600 minút. A zaznamenal tri góly. Dva proti Maďarsku a tretí, ktorým vyrovnal gólový rekord legendárneho Francúza Michela Platiniho, dal Walesu. Obaja skórovali na európskom šampionáte deväťkrát.

„Víťazstvo patrí hráčom, trénerom a celému zdravotníckemu personálu. Všetci robia vynikajúcu prácu a aj vďaka ním sme stále vo výbornej kondícii.“

Upokojujú ho turecké kúpele

Ako je možné, že po vyše 60-tich zápasoch v sezóne pôsobí stále sviežo? Po každom zápase má prísny rituál, ktorým svoje telo vracia do normálu.

„Regenerácia je pre mňa ešte dôležitejšia ako tréning, vzhľadom na počet zápasov, ktoré musím odohrať. Odpočinok je kľúčovou súčasťou môjho dňa a umožňuje mi podávať výkony na najvyššej úrovni,” prezradil pre denník AS.