Poradie v bodovacej súťaži (zelený dres):

3. P. Sagan (SR) - 175 b

4. B. Coquard (Fra.) - 112 b

5. A. Greipel (Nem.) - 89 b

6. A: Kristoff (Nór.) - 74 b

MONTAUBAN. Britský cyklista Mark Cavendish zvíťazil vo štvrtkovej 6. etape Tour de France. Jazdec stajne Dimension Data preťal cieľ v čase 4:43:48 mi.

Brit sa presadil opäť v záverečnom špurte a na svoje konto si pripísal už tretí tohtoročný a celkovo 29. triumf na legendárnych pretekoch.

Druhý skončil Nemec Marcel Kittel z Etixxu a tretí bol ďalší Brit Daniela McLaya z Fortuneo-Vital Concept.

"Spočiatku sme boli dosť vzadu, bolo to veľmi hektické. Stále som strácal, musel som bojovať, ale videl som, že aj ďalšie tímy majú problémy. Do špurtu sa išlo z kopca, musel som nastúpiť skoro. Som naozaj šťastný vzhľadom na to, že v posledných troch rokoch sa mi nedarilo podľa predstáv,“ povedal Cavendish v prvej reakcii na Eurosporte.

Sagan stráca 29 bodov

Slovenský jazdec Peter Sagan nemal v špurte dobrú pozíciu a obsadil šieste miesto.

Úradujúci majster sveta a pretekár stajne Tinkoff tak prišiel o zelený dres pre lídra bodovacej súťaže, z ktorého ho vyzliekol práve Cavendish a dostal sa pred neho aj Kittel.

Slovák stráca na Brita 29 bodov.

Žltý dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal víťaz stredajšej etapy Belgičan Greg Van Avermaet (BMC Racing).

Predbehol legendu

Pre Cavendisha to bol 29. etapový triumf na Tour. Tridsaťjedenročný jazdec Dimension Data sa tak osamostatnil na druhom mieste historických tabuliek a na tretie odsunul Francúza Bernarda Hinaulta (28).

Pred ním je už len legendárny Belgičan Eddy Merckx (34).

Vo štvrtok čakal na pelotón 187-kilometrový úsek z Arpajon-sur-Cére do Montaubanu s tromi hodnotenými kopcami 3., 4. a 3. kategórie.

Zvlnená etapa tak bola určená najmä pre šprintérov, pre ktorých to bola na niekoľko dní posledná príležitosť popasovať sa o etapový triumf pred "vstupom" do Pyrenejí.

Mark Cavendish.
Mark Cavendish. (Autor: SITA/AP)

Krátko po štarte sa dostali do úniku Jan Bárta (Bora-Argon) a Jukija Araširo (Lampre-Merida), ktorí si vytvorili náskok cez päť minút, no pelotón ich nenechal odísť príliš ďaleko.

Na jeho čele pracovali najmä jazdci žltého Van Avermaeta z BMC, ktorým pomáhali šprintérske tímy Dimension Data, Etixx-QuickStep a Lotto-Soudal. Aj keď trať nebola príliš náročná, pretekárom ju sťažovali vysoké teploty nad 30 stupňov Celzia.

Vedúca dvojica postupne strácala z náskoku a 80 km pred cieľom z neho mala už len polovicu 2:30 min. V záverečných 20 km išli už opäť všetci spolu a tímy si začali pripravovať najlepšie pozície na finiš.

V záverečných metroch bojovali o prvé miesto už len Mark Cavendish a Marcel Kittel.

Online prenos

Cieľ - Záverečný šprint vyhral Brit Mark Cavendish, ktorý triumfoval na tohtoročnej Tour de France už tretí raz. Druhý skončil Nemec Marcel Kittel. Peter Sagan mal v závere náročnú pozíciu a nakoniec obsadil šiestu pozíciu.

Cavendish získal za víťazstvo 50 bodov a v siedmej etape sa oblečie do zeleného dresu.

1 km do cieľa: Posledných tisíc metrov. Na čelo sa dostáva tím Etixx - Quick-Step, ktorý pracuje pre Marcela Kittela. Sagan sa drží tiež vpredu.

2 km do cieľa: Dvaja pretekári Tinkoffu sa dostali na čelo pelotónu, no neskôr sa stiahli

5 km do cieľa: Peter Sagan sa drží za šprintérskymi tímami.

9 km do cieľa: O víťazovi etapy rozhodne záverečný špurt.

15 km do cieľa: Tempo pelotónu udáva niekoľko tímov vrátane Tinkoffu, ktorý pracuje pre Petra Sagana.

22 km do cieľa: Pelotón zlikvidoval náskok Bártu s Araširom. O víťazovi etapy s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne až záverečný špurt.

31 km do cieľa: Náskok úniku sa zvýšil na viac než minútu, no znova klesol na približne 40 sekúnd.

41 km do cieľa: Horskú prémiu vyhral Bárta pred Araširom. Pelotón stráca už len 45 sekúnd.

43 km do cieľa: Pretekári stúpajú na horskú prémiu tretej kategórie Côte de Saint-Antonin-Noble-Val. Ide o trojkilometrové stúpanie s priemerným sklonom 5,1 percenta.

52 km do cieľa: Pelotón sa približuje k úniku, ktorého náskok stiahol na prbližne 95 sekúnd.

73 km do cieľa: Náskok Bártu s Araširom sa znížil na dve minúty. Na čele pelotónu najviac pracujú jazdci BMC Racing Team, Etixx - Quick-Step a Lotto-Soudal.

82 km do cieľa: Pelotón zrýchlil, na dvoch jazdcov v úniku stráca dve a pol minúty.

88 km do cieľa: Život Petra Sagana je ako film. Ako dieťa sníval, že bude úspešným jazdcom na veľkých pretekoch. Jeho sen sa stal skutočnosťou. Pozrite si motivačné video Petra Sagana.

100 km do cieľa: Náskok Bártu s Araširom sa znížil na tri minúty a tridsať sekúnd.

Bodovacia súťaž (zelený dres):

Priebežné poradie: 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 161 bodov, 2. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 154, 3. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 152, 4. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 104, 5. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 87

113 km do cieľa: Dvaja cyklisti v úniku prešli jedinou šprintérskou prémiou. Bárta získal za prvé miesto 20 bodov, Araširo si pripísal sedemnásť.

Špurt najväčších favoritov vyhral Bryan Coquard a skončil celkovo tretí. Francúz zdolal Michaela Matthewsa (4.), Petra Sagana (5.) aj Marcela Kittela (6.). Mark Cavendish sa do špurtu nezapojil.

120 km do cieľa: Dvojica vpredu dobre spolupracuje. Ich náskok pred pelotónom je 5:20 minúty.

Včera sa ukázalo, že Alberto Contador nestíha za svojimi najväčšími súpermi. Na poslednom stúpaní pred cieľom mal Španiel priemernú rýchlosť 25,6 km/h, kým napríklad Quintana 26,1 km/h.

"Verím, že postupne budem každým dňom silnejší. Už dnes to bolo o niečo lepšie ako v predchádzajúcich dňoch. Makal som, aby som bol na Tour v najlepšej forme. Pády nie sú najlepším spôsobom ako Tour začať, no cítim, že moja forma sa vráti," hovoril Contador v cieli 5. etapy.

164 km do cieľa: Čo všetko majú mechanici jedného tímu na Tour? Koľko bicyklov má tím so sebou? Dan Lloyd z GCN ukazuje vnútro nákladiaku tímu Kaťuša.

164 km do cieľa: Dvojica v úniku už má náskok vyše 4 minút. Pelotón ťahá najmä tím Dimension Data. Dnes si budú šprintérske tímy strážiť odstup úniku, aby mali šancu bojovať o víťazstvo.

185 km do cieľa: Hneď po štarte sa pustili do úniku dvaja cyklisti - Jan Bárta (Bora - Argon 18) a Yukiya  Arashiro (Lampre-Merida). Ich náskok rýchlo rastie.

Pred etapou: Na štarte je stále všetkých 198 pretekárov. Nik zatiaľ z Tour neodstúpil, hoci po pádoch v prvých dňoch majú viacerí zranenia.  Vlani pritom pády vyradili z Tour až dvoch držiteľov žltého dresu - Fabiana Cancellaru a Tonyho Martina.

Päťminútový náskok medzi prvým a druhým jazdcom v celkovom hodnotení je po piatich etapách Tour najvyšší od roku 1949. Vtedy viedol Jacques Marinelli po piatich dňoch takmer o 15 minút.

Pred etapou: Peter Sagan dnes bude jazdiť v zelenom drese. V hodnotení súťaže má len tesný štvorbodový náskok pred Markom Cavendishom a o 8 bodov menej má Marcel Kittel.

Víťaz etapy získa až 50 bodov. Boduje prvých 15 cyklistov v cieli: 50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2.

Sagan bude musieť dnes brániť svoju pozíciu. Ak dnes uspeje Cavendish alebo Kittel, môže prísť aj o zelený dres.

"Mojím cieľom bol od začiatku práve zelený dres," vravel po piatej etape Sagan.

Pred etapou: Dojazd do Montaubanu je rovinatý a bude pasovať šprintérom. V závere nie sú ani žiadne kritické zákruty.  Favoritmi sú dnes Marcel Kittel, André Greipel, Mark Cavendish i Peter Sagan.

Nový líder pretekov Grag van Avermaet by o svoju pozíciu nemal prísť.

(Autor: letour.fr)

Pred etapou: Peter Sagan prišiel v stredu v horách Centrálneho masívu o žlté tričko lídra pretekov, keď v pokojnom tempe došiel do cieľa v Le Lioran až v druhej stovke konečného poradia 5. etapy.

Po nej skonštatoval, že jeho priorita je jasná - doviezť zelený dres vedúceho muža bodovacej súťaže až do Paríža. Už vo štvrtok však opäť môže zaútočiť na pódiové umiestnenie v šprinte väčšej skupiny.

Novým lídrom pretekov sa stal Greg van Avermaet. V celkovom hodnotení má až 5-minútový náskok.

Pred etapou: Etapa štartuje v Arpajom-sur-Cére o 12.45. V cieli by mali byť cyklisti okolo 17.30 h.

Jej prvá polovica je zvlnená s dvoma vrchárskymi prémiami tretej a štvrtej kategórie v rozpätí 9 km (Col des Estaques /62. km/, 2 km, priemer 6% a Côte d'Aubin /71,5 km/, 1,3 km, priemer 5,4%).

Profil 6. etapy.
Profil 6. etapy. (Autor: Letour.fr)

Tretia prémia do súťaže o bodkované tričko príde na rad po 149 km (Côte de Saint-Antonin-Noble-Val, 3,2 km, 5.1%). O body do bodovacej súťaže sa bude bojovať na rýchlostnej prémii na 77,5 km v Montbazens, záver sa pôjde po takmer úplnej rovine.

Pred etapou: Možné však je aj to, že sa podarí zrealizovať únik až do úspešného konca.

"Ak sa zrodí únik a jazdci vpredu si utvoria dostatočný náskok, môže byť úspešný. Samozrejme, za predpokladu, že tímy s lídrami pre celkovú klasifikáciu aj družstvá so šprintérmi si dajú pokoj a nebudú sa náhliť do cieľa," uviedol v predpovedi pre 6. etapu dvojnásobný šampión TdF Bernard Thévenet pre Cyclingnews.