Doping v športe nemá miesto, tvrdí Putin. MOV zverejnila meno medailovej hriešnice

Americké noviny píšu, že dopingový program mal už niekdajší Sovietsky zväz
Americké noviny píšu, že dopingový program mal už niekdajší Sovietsky zväz (Autor: TASR/AP)
Sportnet|22. júl 2016 o 13:29

Nových prípadov je celkovo štyridsaťpäť, z nich dvadsaťtri sa týka medailistov.

LAUSANNE. Opätovné antidopingové kontroly vzoriek z olympijských hier 2008 v Pekingu a 2012 v Londýne odhalili štyridsaťpäť nových pozitívnych prípadov.

Dvadsaťtri z nich sa týka medailistov. V piatok to oznámil Medzinárodný olympijský výbor.

Tieto nálezy posunuli počet dodatočne zistených previnení proti príslušným pravidlám na hodnotu 98. Dovedna ešte raz preverili 1243 vzoriek.

Podrobnosti zatiaľ neposkytli

MOV konkretizovala, že druhá várka opätovných testov priniesla tridsať prípadov z Pekingu a pätnásť z Londýna (predtým to bolo 30+23). 

Druhá vlna testovaní sa zamerala najmä na medailistov z Pekingu, informuje ďalej MOV. Výbor tiež informoval, že z právnych dôvodov nemôže v súčasnosti poskytnúť podrobnejšie informácie o prípadoch a že ich uvedie „v pravý čas“.

V čase prvých opakovaných testovaní bola oficiálne diskvalifikovaná iba jedna športovkyňa. Ukrajinskej vzpieračke Julii Kalinovej odobrali bronzovú medailu z hier v Londýne po tom, čo v jej vzorke našli pozitívny test na anabolický steroid turinabol.

"Všetci športovci, ktorí porušili dopingové pravidlá, dostanú zákaz štartovať na olympijských hrách v Riu," uvádza sa v stanovisku MOV.

Dopingoví hriešnici z Pekingu pochádzajú zo štyroch športových odvetví a ôsmich krajín. Z Londýna dostal Medzinárodný olympijský výbor správu o vzorkách z deviatich krajín a dvoch odvetví.

MOV prisľúbil, že v procese odhaľovania dopingu bude pokračovať.

"Nové opakované analýzy opäť predurčili záväzok MOV v boji proti dopingu," uviedol prezident Thomas Bach.

Ďalšia hriešnica

Medzinárodný olympijský výbor zverejnil v piatok večer meno medailového hriešnika z OH 2008 v Pekingu. Turecká vzpieračka Sibela Özkanová musí vrátiť striebornú medailu, ktorú získala v kategórii do 48 kilogramov.

Disciplinárna komisia, ktorú tvoril Denis Oswald, Gunilla Lidbergová a Juan Antonio Samaranch uviedla, že rozhodnutie nadobudne svoju platnosť okamžite.

Özkanová, ktorá mal v čase olympiády v Pekingu dvadsať rokov, mala pozitívny test na metabolickú látku stanozolol. Opakovaná vzorka bola vykonaná zlepšenými analytickými metódami.

Turkyňu pravdepodobne potrestá aj Medzinárodná vzpieračská federácia (IWF). Dvadsaťosemročná športovkyňa musí striebornú medailu z Pekingu vrátiť a MOV ju odovzdá pôvodne tretej Čchen Wej-ling z Taiwanu. Štvrtá Im Čjoung-hwa z Kórejskej republiky dodatočne získa bronz. 

Prvá vlna testovaní:

OH v Pekingu 2008:

454 testovaných vzoriek

30 pozitívnych vzoriek

Pozitívne vzorky sa týkali šiestich športov

Pozitívne vzorky sa týkali športovcov z dvanástich krajín

OH v Londýne 2012:

265 testovaných vzoriek

23 pozitívnych vzoriek

Vzorky sa týkali piatich športov

Vzorky sa týkali športovcov zo šiestich krajín

Druhá vlna testovaní:

OH v Pekingu 2008:

386 testovaných vzoriek

30 pozitívnych vzoriek

Vzorky sa týkali štyroch športov

Vzorky sa týkali športovcov z ôsmich krajín

OH v Londýne 2012:

138 testovaných vzoriek

15 pozitívnych vzoriek

Vzorky sa týkali dvoch športov

Vzorky sa týkali športovcov z deviatich krajín

Testovania budú pokračovať

Tretia a štvrtá vlna testovaní bude prebiehať počas nadchádzajúcich olympijských hier v Riu de Janeiro a následne aj po nich.

Výbor môže uchovávať vzorky po dobu desiatich rokov. Ak budú k dispozícii nové metódy, ktoré by vedeli odhaľovať dopingové previnenia lepšie, môže MOV spomínané vzorky testovať znova, píše Denver Post.

Správy o ďalších pozitívnych vzorkách prišli krátko predtým, ako má MOV vyrieknuť konečný verdikt, či budú môcť ruskí športovci štartovať na OH v Brazílii.

Neúčasť v Riu hrozí Rusom po tom, ako nezávislá komisia vyšetrovateľov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) obvinila Rusko z toho, že doping v krajine riadi štát.

V Riu už nebudú štartovať ruskí atléti, ktorým nepomohlo ani odvolanie sa na Športový arbitrážny súd (CAS). MOV uviedol, že konečný verdikt vyriekne najneskôr v utorok po nedeľňajšom zasadnutí výkonného výboru MOV.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyvrátil informáciu o krízovom mítingu medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a šéfom MOV Bachom.

"V Rusku sa všetci normálne pripravujú na olympijské hry. Moskva si myslí, že ruskí športovci, ktorí neporušili dopingové pravidlá, majú právo v Riu štartovať. Dúfame, že tak rozhodne aj MOV," povedal Peskov pre agentúru Tass.

Podľa Putina má Rusko s MOV spolupracovať

„V športe neexistuje žiadne miesto pre doping,“ uviedol ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia tamojšej vlády. „Je to oficiálne stanovisko ruskej vlády aj prezidenta. Šport by mal byť čistý a zdravie športovcov by malo byť chránené,“ dodal.

Putin zároveň povedal, že Ruský olympijský výbor musí zriadiť nezávislú komisiu, ktorá bude zahŕňať domácich i zahraničných odborníkov, ktorí by vyšetrovali dopingové obvinenia.

Ruský prezident navrhol, aby komisiu viedol 81-ročný Vitalij Smirnov, čestný člen MOV, ktorý sa spolupodieľal na organizovaní olympijských hier 1980 v Moskve.

„Takúto komisiu by mala viesť osoba s nespochybniteľnou povesťou, ktorá má dôveru a rešpekt olympijskej rodiny,“ uviedol Putin.

Vylúčenie ruských atlétov z olympijských hier v Riu de Janeiro okomentoval slovami, že Rusko by malo spolupracovať s MOV najviac ako sa len dá.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Doping v športe nemá miesto, tvrdí Putin. MOV zverejnila meno medailovej hriešnice