Froome oslavuje víťazný hetrik na Tour. Je to ako prvýkrát, tvrdí

Chris Froome oslavuje celkové víťazstvo na Tour de France tretíkrát v kariére.
Chris Froome oslavuje celkové víťazstvo na Tour de France tretíkrát v kariére. (Autor: SITA/AP)
Zoran Boškovič|23. júl 2016 o 07:00

Predposlednú etapu vyhral Španiel Izaguirre.

Tour de France - 20. etapa:

Konečné poradie 20. etapy:

1. Jon Izaguirre Insausti

2. Jarlinson Pantano +19

3. Vincenzo Nibali +42

4. Julian Alaphilippe +49

5. Rui Alberto Faria Da Costa +1:43

6. Roman Kreuziger +1:44

7. Wilco Kelderman +2:30

8. Joaquim Rodriguez +3:24

9. Daniel Martin +4:12

10. Romain Bardet +4:12  

Priebežné poradie po 20. etape:

1. Christopher Froome

2. Romain Bardet +4:05

3. Nairo Quintana +4:21

4. Adam Yates +4:42

5. Richie Porte +5:17

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 440 bodov, 2. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 228, 3. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange 183, 4. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 156, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 152, 6. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto Soudal 150 

Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodmi): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff 209 bodov, 2. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto-Soudal 130, 3. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling 121, 4. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša 84, 5. Rui Costa (Portug.) Lampre-Merida 76, 6. Serge Pauwels (Belg.) Dimension Data 62 

Britský cyklista Christopher Froome s veľkou parádou ovládne 103. ročník pretekov Tour de France.

Jazdcovi tímu Sky by sa musela v nedeľňajšej záverečnej 21. etape na parížske Elyzejské polia prihodiť fatálna porucha alebo vážny pád, aby na slávnom bulvári nemohol mávať na znak svojho tretieho triumfu v kariére na najslávnejšom cyklistickom podujatí na svete.

Froome si v sobotňajšej 20. etape v Alpách na 146,5 km dlhej trase medzi Megéve a Morzine s prehľadom ustrážil súperov v boji o celkové prvenstvo. Kenský rodák počas celej Tour neprejavil ani jeden náznak zaváhania a za celkovým víťazstvom mieril neohrozene aj za pomoci skvelých tímových kolegov. 

Víťazom sobotňajšej 20. etapy sa stal Španiel v službách Movistaru Ion Izaguirre pred Kolumbijčanom Jarlinsonom Pantanom (IAM Cycling) a Talianom Vincenzom Nibalim (Astana). 

"V úniku bolo toľko kvalitných jazdcov, takže som veľmi šťastný, že som skončil pred nimi. Zdolať Nibaliho v zjazde je niečo, čo sa v kariére počíta, ale Pantano je tiež dobrý zjazdár. Na Tour de France sme prišli so žltým snom, ale Froome bol najsilnejší. Koniec koncov, sme radi, že budeme na pódiu. Takisto máme na konte etapové víťazstvo a stali sme sa tiež najlepším tímom," povedal Izaguirre pre letour.fr. 

Predposlednú etapu ovládol Izaguirre: fotogaléria

23.7.2016

Froome v priebežnom celkovom poradí vedie pred poslednou oslavnou etapou o 4:05 min pred domácim jazdcom Romainom Bardetom z tímu Ag2r La Mondiale, tretí v klasifikácii figuruje Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar) s mankom 4:21 min, ktorý mal byť najväčším Froomovým vyzývateľom. 

"Dosť ma bolí koleno aj chrbát, ale mal som lepšie nohy dnes než včera po páde. Mal som k dispozícii štyri minúty náskoku, to mi dodalo trochu priestoru na dýchanie. Bolo akurát treba zostať vpredu. Po preťatí cieľovej čiary som si odfúkol. Posledných 24 hodín bolo pomerne chaotických, ale moji tímoví kolegovia mi veľmi pomohli udržať žlté tričko. Je neskutočný pocit vyhrať Tour de France. Cítim sa, ako keby som vyhral prvýkrát," povedal Froome. 

"Som šťastný, tri účasti na Tour a tri pódiá má napĺňajú radosťou. Tohtoročnú edíciu sme zakončili etapovým víťazstvom a tiež triumfom v súťaži tímov, urobili sme, čo bolo v našich silách. Prišli sme sem s väčšími ambíciami, ale s tretím miestom musím byť spokojný. Trpel som alergiami, ale v ostatných dňoch som sa cítil lepšie. Christopher Froome bol však príliš silný. Je to tretí raz, čo som s ním prehral, som však rád za náš výkon počas celej sezóny. Ukázali sme, že sme jeden z najlepších tímov na svete. Teraz sa tešme na Paríž a oslavy," uviedol Nairo Quintana. 

Sagan pomáhal kolegovi

Na krátkom úvodnom stúpaní sa dopredu dostalo 15 cyklistov, ale situácia sa stále menila. Po prvom kopci druhej kategórie Col des Aravis (dĺžka 6,7 km, priemerný sklon 7,0 %) sa na čele ocitla skupina 37 jazdcov, medzi nimi bol aj Peter Sagan, ktorý pomáhal tímovému kolegovi Romanovi Kreuzigerovi.

Pelotón kontroloval tím Sky okolo lídra Christophera Frooma. Pred prvou horskou prémiou vyrazil dopredu Thomas de Gendt (Lotto Soudal) a bral maximum bodov. V zjazde začalo pršať a viacerí jazdci začali mať problémy.

Na rýchlostnej prémii v Le Grand-Bornand si pripísal víťazstvo Michael Matthews (Orica-BikeExchange). Sagan preťal pásku ako tretí a získal 15 bodov do bodovacej súťaže, ktorej je už istým víťazom. 

Na stúpaní prvej kategórie Col de la Colombiére (dĺžka 11,7 km, priemerný sklon 5,8 %) začalo opäť pršať, Peter Sagan jazdil na čele úniku.

Slovák previedol utečencov cez toto stúpanie takmer sám, náskok pred pelotónom bol asi päť minút. Horskú prémiu vyhral znovu De Gendt. Sagan zapracoval pre vedúcu skupinu ešte niekoľko kilometrov po zjazde a potom zaslúžene zvesil nohy, vtedy sa vpredu nachádzalo osem cyklistov, ktorí mali šesťminútový náskok pred pelotónom.

Izaguirre zvládol záver

De Gendt pridal víťazstvo aj na tretej sobotňajšej horskej prémii Col de la Ramaz (dĺžka 13,9 km, priemerný sklon 7,1 %). V zjazde na mokrej vozovke si vybudovali 40-sekundový náskok Julian Alaphilippe (Etixx-QuickStep) a Pantano. 

Na poslednom kopci kategórie HC Col de Joux Plane (dĺžka 11,6 km, priemerný sklon 8,5 %) mal veľké problémy Fabio Aru z Astany.

Na čele úniku zaútočil jeho tímový kolega Vincenzo Nibali, ktorý chcel dostihnúť Alaphilippa s Pantanom. Nibali sa pridal k vedúcej dvojici 3,5 km pred vrcholom stúpania.

Kilometer pred koncom stúpania sa dopredu predral Ion Izaguire, ktorý v úniku ušiel súperom a napokon sa tešil z prvenstva v etape. 

Online prenos

Cieľ: Zjazd zvládol suverénnym spôsobom Jon Izaguirre z tímu Movistar, ktorý nechal za sebou Pantana i Nibaliho. Vďaka Izaguirremu sa z etapového víťazstva na tohtoročnej Tour teší aj Španielsko. 

4 km do cieľa - Najväčšiu dávku rizika do zjazdu dáva zatiaľ Španiel Izaguirre, favoriti spolu s Chrisom Froomom nasadzujú, čo dokazuje, že ide o kľúčové kilometre dnešnej etapy.

11 km do cieľa - Dychberúci výstup na Col de Joux Plane nakoniec ovládol Jarlinson Pantano so ziskom 25 bodov. Nechal za sebou Izaguirreho aj Nibaliho.

Alaphillipe vypadol z vedúcej skupiny jazdcov približne dva kilometre pod vrcholom. 

Kolumbijčan Pantano sa víťazstvom v tejto horskej prémii dostal na druhé miesto v celkovej klasifikácii vrchárskej súťaže, z ktorého zosadil Thomasa De Gendta. Konečné poradie je teda Majka, Pantano, De Gendt.

16 km do cieľa - Francúz Alaphillipe sa snaží osamostatniť na čele, Pantano sa ho však zatiaľ drží a nechce ho nechať uniknúť. 

Tempo je veľmi nepravidelné, keď si Francúz myslel, že sa na chvíľku zbavil Pantana, Kolumbijčan nastúpil a on je v čele. Bude veľmi zaujímavé sledovať zjazd z vražedného stúpania, ktorý pravdepodobne rozhodne o dnešnom víťazovi. 

Zvrat prináša aj Vincenzo Nibali, ktorý sa dostal k dvom unikajúcim cyklistom a chce zamiešať víťaznými kartami dnešnej etapy. 

20 km do cieľa - Podľa informácií oficiálnej stránky Tour sa Peter Sagan stal najbojovnejším cyklistom Tour de France 2016 s tromi hlasmi. Za ním nasledujú Thomas De Gendt s dvomi hlasmi a Jarlinson Pantano s jedným. 

21 km do cieľa - Posledné stúpanie začal zdolávať aj pelotón, ktorý má na vedúcich cyklistov manko viac než päť minút. 

23 km do cieľa - Cyklisti idú na záverečné stúpanie najvyššej kategórie Col de Joux Plane, ktorého sa svojho času bál aj samotný Lance Armstrong. Sklon vražedného stúpania je 8,5% a má dĺžku 11,5 kilometra. 

Ako prví začali stúpať Alaphillipe a Pantano, z ktorých dosť možno jeden vyhrá dnešnú horskú etapu. 

32 km do cieľa - Dnešná etapa je rozdelená na tri dôležité skupiny - vedúcimi jazdcami sú Pantano a Alaphillipe, ktorých nasleduje sedmička jazdcov spolu s Romanom Kreuzigerom so stratou viac než pol minúty a následne ide pelotón, ktorého členom je aj Slovák Peter Sagan. 

42 km do cieľa - Jarlinson Pantano nemal trpezlivosť na Thomasa De Gendta a na nepríjemnej mokrej vozovke ho v zjazde predbehol a teraz je v čele spolu s Julianom Alaphilippom, s ktorým spolupracuje.

44 km do cieľa - Petra Sagana pohltil pelotón, skvelá služba, ktorú vykonal kolegovi Romanovi Kreuzigerovi, si vyžiadala daň na jeho silách. 

52 km do cieľa - Col de la Ramaz zdolaný. Ako prvý bol na vrchu Thomas De Gendt z tímu Lotto-Soudal, ktorý je druhý v boji o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Pred ním je prvý Rafal Majka. De Gendt si za tento úspech pripísal 10 bodov.

Výsledky horskej prémie na Col de la Ramaz:

1. Thomas De Gendt, 10 bodov

2. Rui Costa, 8 b.

3. Pierre Rolland, 6 b.

4. Jarlinson Pantano, 4 b.

5. Roman Kreuziger, 2 b.

6. Julian Alaphillipe, 1 b.

Premenlivé počasie pokračuje, cestu cyklistom zmáča dážď. 

60 km do cieľa - Peter Sagan vypadol z úniku, v ktorom odviedol skvelú prácu pre Čecha Romana Kreuzigera. Teraz je už len na ňom, aby sa dostal do Top 10 celkovej klasifikácie. 

64 km do cieľa - Cyklisti idú na Col de la Ramaz, čo je stúpanie prvej kategórie s dĺžkou takmer štrnásť kilometrov a so sklonom 7,1%. Bodovať bude šesť prvých jazdcov na tejto horskej prémii. 

68 km pred cieľom - Na trati opäť vytrvalo prší, za vedúcou osemčlennou skupinou sú cyklisti so stratou takmer dvoch minút. Pelotón aj naďalej stráca šesť minút. 

Jazdci išli cez most vo Flumet.
Jazdci išli cez most vo Flumet. (Autor: SITA/AP)

75 km pred cieľom - Na čele je momentálne osemčlenná skupina - Izagirre, Nibali, Sagan, Kreuziger, Rui Costa, Pantano, Alaphilippe a Gougeard.

79 km pred cieľom - Ak by sa Tour začala až po prvom voľnom dni (po deviatej etape), na druhom mieste by bol Stef Clement. Jeho strata na vedúceho Frooma by bola iba 36 sekúnd. Na treťom mieste by bol Porte (strata 3:07 min.), na štvrtom Bardet (3:27 min.) a na piatom Quintana (4:04 min.). 

Ukázalo sa, že už prvý týždeň Tour bol veľmi dôležitý.

85 km pred cieľom - Najviac cyklistov prišlo do cieľa poslednej etapy v roku 2010 - 170 cyklistov. Tohtoročná Tour môže tento rekord prekonať. Do dnešnej etapy sa vydalo 175 pretekárov.

Peter Sagan znova potvrdil zjazdárske kvality. Roman Kreuziger je virtuálne dokonca na pódiovom umiestnení. Náskok úniku pred pelotónom sa pohybuje okolo piatich minút a tridsiatich sekúnd.

100 km pred cieľom - Víťazom vrchárskej prémie je znova Thomas De Gendt (10 bodov). Hneď za ním prišiel Jarlinson Pantano (8 b). Bodovali tiež Patrick Konrad (6 b), Alexis Gougeard (4 b), George Bennett (2 b) a Vincenzo Nibali (1 b). Pretekárov teraz čaká zjazd, v ktorom by mal opäť diktovať tempo Peter Sagan.

103 km pred cieľom - Sagan odvádza maximum. Jeho cieľom je čo najviac pomôcť Romanovi Kreuzigerovi, ktorý je v celkovom poradí na dvanástom mieste, pričom na druhé miesto stráca päť minút a tridsaťštyri sekúnd.

105 km pred cieľom - Situácia sa nemení - na čele unikajúcej skupiny odvádza najviac práce Peter Sagan, ktorý ju ťahá na vrchol stúpania. Pelotón stráca štyri minúty.

Pretekári v úniku:

Sergio Henao (Sky), Imanol Erviti, Ion Izagirre a Nelson Oliveira (Movistar), Vincenzo Nibali a Jakob Fuglsang (Astana), Peter Sagan a Roman Kreuziger (Tinkoff), Ben Gastauer, Cyril Gautier a Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Wilco Kelderman a George Bennett (Lotto-Jumbo), Frank Schleck a Jasper Stuyven (Trek), Jarlinson Pantano (IAM), Pierre Rolland, Tom-Jelte Slagter a Dylan van Baarle (Cannondale), Patrick Konrad (Bora), Ilnur Zakarin (Katusha), Rui Costa (Lampre-Merida), Thomas De Gendt a Tony Gallopin (Lotto-Soudal), Sylvain Chavanel a Fabrice Jeandesbosz (Direct Energie), Julian Alaphilippe (Etixx), Nicolas Edet (Cofidis), Chris Juul-Jensen a Michael Matthews (Orica).

109 km pred cieľom - Unikajúca skupina už stúpa na druhý vrchol Col de la Colombiére (dĺžka 11,7 kilometra a priemerný sklon 5,8 percenta). Na čele skupiny je Peter Sagan.

112 km pred cieľom - Peter Sagan momentálne jazdí na čele úniku. Na šprintérskej prémii ho obehli Matthews aj De Gendt, ale Slovák sa s nimi do šprintu nezapojil. Jeho prioritou ostáva pomoc Romanovi Kreuzigerovi. Napriek tomu získal Sagan za tretie miesto pätnásť bodov.

115 km pred cieľom - Svoje zjazdárske schopnosti preukazuje Peter Sagan, vďaka ktorému sa unikajúca skupina roztrhala.

122 km pred cieľom - Prvým na rýchlostnej prémii bol Thomas De Gendt, ktorý si upevňuje druhé miesto v súťaži o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Cyklistov teraz čaká v krátkom časovom rozmedzí zjazd, rýchlostná prémia a ďalšie stúpanie.

Problémy môže pretekárom narobiť dážď.

Okrem De Gendta (5 bodov) získali body do súťaže pre najlepšieho vrchára aj Pantano (3 b), Gougeard (2 b) a Kreuziger (1 b).

Na čele pelotónu, ktorý na čelo stráca dve minúty, sú pretekári tímu Sky.

126 km pred cieľom - Na čele pretekov je momentálne Thomas De Gendt. Hneď za ním je únik, v ktorom Peter Sagan pracuje pre svojho tímového kolegu Romana Kreuzigera.

Tinkoff už má istotu dvoch dresov - zelený drží Sagan a bodkovaný Majka. 

129 km pred cieľom - Náskok veľkej unikajúcej skupiny sa pohybuje okolo minúty. 

130 km pred cieľom - Do unikajúcej skupiny sa dostal aj Peter Sagan. Okrem neho je v nej ďalších 36 pretekárov. 

132 km pred cieľom - V úniku je už 19 pretekárov. Do unikajúcej skupiny sa pridal napríklad aj Vincenzo Nibali.

135 km pred cieľom - V úniku je momentálne 15 pretekárov: Imanol Erviti (Movistar), Ben Gastauer a Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Wilco Kelderman (Lotto-Jumbo), Jasper Stuyven (Trek), Pierre Rolland (Cannondale), Roy Curvers (Giant), Cesare Benedetti (Bora), Rui Costa (Lampre-Merida), Tony Gallopin (Lotto-Soudal), Sylvain Chavanel a Fabrice Jeandesbosz (Direct Energie), Petr Vakoč (Etixx), Nicolas Edet (Cofidis) a Michael Matthews (Orica).

138 km pred cieľom - Do úniku sa budú snažiť dostať najmä cyklisti, ktorým už prakticky o nič nejde. Únik ešte stále nie je definitívne vytvorený.

146 km pred cieľom - Etapa sa začala, čaká sa na prvý únik.

ŠTART - Nepríjemnému pádu sa vo včerajšej etape nevyhol ani líder Chris Froome. "Ráno som sa už cítil lepšie ako včera večer. Samozrejme, trochu ma to bolí, ale dúfam, že dnešný deň bude bezproblémový," uviedol pred etapou.

ŠTART - Pretekári si pred štartom etapy uctili obete nešťastia v Mníchove minútou ticha.

Pred etapou

Pred etapou – Keďže má nedeľná etapa s dojazdom v Champs-Élysées skôr oslavný charakter, pretekári dnes majú poslednú šancu vylepšiť si svoju pozíciu v celkovom postavení.

Aby súčasný líder Tour Chris Froome stratil žltý dres, museli by sa diať veľké veci. Britský jazdec má pred druhým Romainom Bardetom náskok štyroch minút a jedenástich sekúnd. Väčší súboj sa preto očakáva najmä o druhé miesto.

Druhého Bardeta, ktorý vyhral včerajšiu etapu, delí od piateho Richieho Porta iba minúta a šesť sekúnd.

Francúzsky cyklista Romain Bardet (AG2R) oslavuje víťazstvo v 19. etape. Aj vďaka nemu sa posunul už na druhú pozíciu v celkovej klasifikácii.
Francúzsky cyklista Romain Bardet (AG2R) oslavuje víťazstvo v 19. etape. Aj vďaka nemu sa posunul už na druhú pozíciu v celkovej klasifikácii. (Autor: TASR/AP)

O stupne pre víťazov budú súperiť okrem spomínaných dvoch jazdcov aj Nairo Quintana a Adam Yates. Menšie šance má momentálne šiesty Fabio Aru, ktorý stráca na tretie miesto minútu a tridsaťtri sekúnd.

"Urobím všetko, čo je v mojich silách, ale zázraky sa už asi neudejú," uviedol Porte. 

Pred etapou – O zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára Tour už nemôže prísť Peter Sagan (425 bodov). Pred druhým Marcelom Kittelom (228 b) má dostatočný náskok.

Slovenskému cyklistovi tak stačí vyhnúť sa pádom a úspešne prísť do cieľa Tour.

Rozhodnuté je už aj o držiteľovi bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára. Poľský pretekár Rafal Majka (209 bodov) má dostačujúci náskok pred Thomasom De Gendtom (105 bodov).

Sagan aj Majka sú pretekári jazdcami tímu Tinkoff, ktorý vlastní ruský magnát Oleg Tiňkov.

Pred etapou – Okrem žltého dresu sa očakáva súboj aj o biely dres pre najlepšieho pretekára do 25 rokov. Jeho súčasný držiteľ Adam Yates má pred druhým Louisom Meintjesom náskok dvoch minút a šestnástich sekúnd.

Tretí Warren Barguil stráca viac než pol hodinu.

Adam Yates prežíva úspešnú Tour. Držiteľ bieleho dresu je v celkovom hodnotení priebežne štvrý.
Adam Yates prežíva úspešnú Tour. Držiteľ bieleho dresu je v celkovom hodnotení priebežne štvrý. (Autor: TASR/AP)

V tímovej klasifikácii vedie tím Movistar. Sky stráca na druhom mieste tri minúty a štyridsaťšesť sekúnd, tretie BMC viac než tridsať minút.

Do tímovej klasifikácie sa započítava čas prvých troch pretekárov v jednotlivej etape z každého tímu. Neberú sa pritom do úvahy bonusové sekundy, ktoré môžu pretekári získať v cieli.

Pred etapou – Ak je Christian Prudhomme známy tým, že po zasadnutí na riaditeľskú stoličku Tour de France začal presadzovať krátke a intenzívne etapy v alpskom teréne, tak v edícii 2016 mu tento drastický zámer vyšiel stopercentne.

Sobotňajšia etapa totiž svojím profilom vyráža dych.

Už od štrnásteho kilometra etapy začnú pretekári stúpať na Col des Aravis (dĺžka 6,7 kilometra a priemerný sklon sedem percent), stúpanie II. kategórie.

Profil 20. etapy.
Profil 20. etapy. (Autor: SME.sk)

Už o pár kilometrov ďalej ich čaká stúpanie I. kategórie na Col de la Colombiére (dĺžka 11,7 kilometra a priemerný sklon 5,8 percenta).

Tretie stúpanie je najdlhšie. Vrchol Col de la Ramaz sa nachádza 53 kilometrov pred cieľom (dĺžka 13,9 kilometra a priemerný sklon 7,1 percenta) a patrí do I. kategórie.

Pred záverom etapy budú pretekári stúpať na vrchol Col de Joux Plane (dĺžka 11,6 kilometra a priemerný sklon 8,5 percenta). Ide o stúpanie najvyššej kategórie, tzv. Hors category.

V závere etapy pretekárov nečaká len ťažké stúpanie, ale aj zjazd.
V závere etapy pretekárov nečaká len ťažké stúpanie, ale aj zjazd. (Autor: cyclingstage.com)

Novinkou na Tour de France je, že predposledná etapa, ktorá je pre favoritov na celkové poradie poslednou šancou na vylepšenie si pozície, nekončí na vrchole stúpania, ale cieľ príde po zjazde.

Pred etapou – Červené číslo pre najagresívnejšieho pretekára predchádzajúce dňa bude mať na drese Rui Alberto Faria Da Costa.

Pred etapou - "Štyri kopce na 140 km budú ohňostrojom pre jazdcov do celkovej klasifikácie a trápením pre tých v grupette. Na Aravise a Colombiére to ešte nebude také zlé, ale na Ramaze už začnú seriózne útoky a záverečné stúpanie na Joux-Plane, tam už pôjde o všetko. A na záver ešte riskantný zjazd do Morzine. Prežiť bude slovo, ktorým sa budú dnes mnohí riadiť,“ uviedol v prognóze k sobotňajšej etapy bývalý škótsky profík Robert Millar, víťaz vrchárskej súťaže na Tour de France z roku 1984 a tiež troch etáp na Starej dáme, na webe Cyclingnews. 

Portál Letour.fr pripomína, že Joux-Plane je jedným z tých alpských priesmykov, ktorých sa cyklisti najviac obávajú.

"Bál sa ho aj Lance Armstrong... Stať sa tam môže všeličo. Dobre to tam poznajú Froome, Romain Bardet, ale aj Nairo Quintana. Tento Kolumbijčan si práve na tomto mieste pripísal v roku 2012 svoje prvé víťazstvo na úrovni WorldTour, keď triumfoval v etape s výstupom a neskôr zjazdom z Joux-Plane. Možno mu chýba správna forma, ale celkovo je tretí, a stále má šancu na zlepšenie. Od lanského októbra, keď sa zverejnila trasa Tour, čaká iba na túto etapu,“ napísal oficiálny portál Tour de France. 

Pred etapou - Organizátori Tour pripomínajú, že kombinácie - stúpanie na Joux-Plane a zjazd do Morgine - sa v histórii pretekov odohrala zatiaľ jedenásťkrát, prvý raz v roku 1978.

Jej prvým víťazom sa stal Christian Seznec.

V roku 1997 tam triumfoval už nebohý taliansky "pirát" Marco Pantani, ktorý vražedné stúpanie zvládol najrýchlejšie v histórii - za 33 minút.

O tri roky neskôr sa tento husársky kúsok podaril domácemu miláčikovi z kopcov Richardovi Virenqueovi.

Pred etapou - Všetky príbehy o Joux-Plane prevyšuje ten z roku 2006, aj keď bol v konečnom dôsledku smutný.

Američan Floyd Landis tam pred 10 rokmi v 17. Etape TdF predviedol nevídané sólo, hoci deň predtým prišiel do cieľa inej alpskej etapy v La Toussuire s mankom vyše 11 minút. Na druhý deň v Morzine vtedy triumfoval s náskokom 5:42 min pred Španielom Carlosom Sastrem.

Z jedenásteho miesta celkovej klasifikácie sa posunul na tretie a neskôr sa dopracoval až k žltému dresu lídra a víťaza pretekov. Netešil sa z neho dlho.

Dodatočne sa zistilo, že počas svojho famózneho sóla cez Joux-Plane mal v sebe štvornásobne vyššiu hladinu testosterónu, než bola povolená hranica.

Dva roky sa ťahal proces, v ktorom napokon Športový arbitrážny súd rozhodol v jeho neprospech.

Trojčlenný senát potvrdil verdikt Americkej arbitrážnej asociácie AAA i platnosť dopingových testov, ktoré Landisa preradili z kategórie oslavovaných víťazov do skupiny zaznávaných hriešnikov.

Navyše, Američan musel uhradiť 100 000 USD národnej antidopingovej agentúre

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Tour de France»Froome oslavuje víťazný hetrik na Tour. Je to ako prvýkrát, tvrdí