Trenčín vypadol z Ligy majstrov, Bero sa lúči: Poplakal som si

Sklamaný Trenčín sa lúči s Ligou majstrou.
Sklamaný Trenčín sa lúči s Ligou majstrou. (Autor: TASR)
Zoran Boškovič|3. aug 2016 o 18:31

V prvom domácom zápase 3. predkola Ligy majstrov podľahol Trenčín v Žiline Legii Varšava 0:1.

Liga majstrov - 3. predkolo:

/Varšava, Štadión poľskej armády/

Legia Varšava - AS Trenčín 0:0

ŽK: Prijovič - Bero, Jančo.

Rozhodoval: Bezborodov (Rus.), 22.500 divákov

zostavy a striedania:

Legia Varšava: Malarz - Bereszynski (56. Brož), Lewczuk, Pazdan, Hloušek - Jodlowiec, Kopczynski, Moulin - Kucharczyk, Nikolič (77. Prijovič), Langil (69. Aleksandrov)

AS Trenčín: Chovan - Šulek, Kleščík, Udeh (90. Rafael), Holúbek - Lawrence - Kalu, Jančo (77. Prekop), Bero, Bala - Janga

/prvý zápas: 1:0, do play off LM postúpila Varšava/

Trenčín nastúpil bez tvorcu hry Rabiua, ktorého na ihrisko nepustilo zranenie členka. Jeho miesto v stredovej formácii zaujal 19-ročný Jančo, v bráne opäť stál len o rok starší Chovan. Domáci kouč Hasi urobil v porovnaní s prvým zápasom v Žiline dve zmeny, keď Brzyskiho nahradil Hloušek a namiesto Aleksandrova nastúpil Langil.

Z troch štvrtín zaplnený Štadión poľskej armády bol od začiatku dejiskom zaujímavého stretnutia. Trenčania pred zápasom deklarovali snahu vybehnúť na súpera a pokúsiť sa streliť rýchly gól. To sa im takmer podarilo už v 2. minúte, keď po šikovnom uvoľnení na pravej strane poslal strieľaný center do šestnástky Kalu, ale nabiehajúci Janga na loptu nedosiahol. Legia sa od úvodu sústredila na pozornú defenzívu a tvorbu hry prenechala súperovi.

Vo Varšave gól nepadol. Trenčín sa lúči s Ligou majstrou: fotogaléria

4.8.2016

Slovenský majster sa snažil, ale jeho ofenzívne pokusy končili na obrannom vale Varšavy. V 24. min pohrozili aj domáci. Kanonier Nikolič, ktorý strelil všetky štyri góly v doterajšom účinkovaní Legie v LM, však na Chovana nevyzrel.

Po pol hodine hry štadión na niekoľko momentov stíchol, keď obranou domácich sa dravým únikom predral Bala a k presnému zakončeniu mu chýbali len centimetre. Trenčín mohol za nepremenenú šancu pykať, na pravej strane unikol Nikolič, ale Chovan ho vychytal aj po druhý raz.

Po zmene strán sa obraz hry nezmenil. Trenčania boli aktívni, tlačili sa dopredu a vytrvalo dobýjali defenzívne rady Legie. V rozhodujúcich momentoch im však chýbali lepšia finálna prihrávka, viac pokoja pri zakončení či moment prekvapenia.

Hlasy po zápase (Dajto):

Martin Ševela, tréner AS Trenčín: "Je to veľká škoda. Chceli sme ísť ďalej, ale žiaľ, taký je futbal. Moji hráči odviedli maximum, nechali na ihrisku srdce, nemôžem im nič vyčítať. Neboli sme efektívni, vyradil nás jeden gól. Boli sme kúsok od toho, aby sme postúpili. V závere sme hrali vabank, hráčov už chytali kŕče, išli na maximum. Denis (Jančo - pozn.) odohral fantastický zápas, chlapec len prednedávnom oslávil 19. narodeniny, bol to pre neho darček zahrať si zápas Ligy majstrov. Ale Rabiu je Rabiu, je ťažké nahradiť hráča jeho kvalít."

Matúš Bero, stredopoliar AS Trenčín: "Strávil som v Trenčíne krásnych 16 rokov. Bol to môj posledný zápas v tomto klube a priznávam, aj som si poplakal. Je to veľká škoda, že postúpila Legia. Ale ukázali sme, že nás netreba brať na ľahkú váhu. Budem chalanom držať palce, nech to dotiahnu aspoň do skupiny Európskej ligy."

Denis Jančo, stredopoliar AS Trenčín: "Škoda, že sme nepostúpili, pretože šance sme mali. Hlavne v prvom polčase sme s domácimi dokázali držať tempo a v určitých momentoch sme ich dokázali prehrať. Šance sme mali aj v domácom zápase, aj v odvete, ale nevyšlo to. Hrá sa na výsledok, oni dali gól, my nie a preto ďalej ide súper."

Peter Kleščík, obranca AS Trenčín: "V dvojzápase sme nestrelili gól a preto ide ďalej Legia. Bez gólov sa postúpiť nedá. Kabína je momentálne sklamaná, pretože sme mali na dosah niečo, čo tu ešte nebolo. Súper bol hrateľný, ale nepodarilo sa nám ho zdolať. Musíme ďalej tvrdo pracovať, aby sme takéto zápasy vedeli zvládnuť."

James Lawrence, stredopoliar AS Trenčín: "Nepremenené šance nás mrzia. Nemôžem povedať, že súper bol lepší. V dvojzápase však skóroval a preto postupuje ďalej."

Besnik Hasi, tréner Legie Varšava: "Chcem zagratulovať môjmu tímu k postupu. Boli sme pod tlakom a verím, že v ďalších zápasoch budeme hrať uvoľnenejšie. V prvom polčase sme nehrali dobre, boli sme ďaleko od seba, zle sme si prihrávali. Po zmene strán sme urobili viacero zmien a to fungovalo. V úvode sezóny nám chýbalo veľa hráčov, hráme veľa zápasov, ale aj tak chcem dosiahnuť náš cieľ - postúpiť do skupiny Ligy majstrov. Ľudia v klube a naši fanúšikovia si to zaslúžia.

Domáci sa ešte viac stiahli do obrannej ulity a v ofenzíve hrozili prevažne len z rýchlych protiútokov. V 63. min nepotrestal chybu gólmana Chovana pri rozohrávke Kucharczyk, ktorý minul odkrytú bránu AS. V záverečnej pätnásťminútovke už museli hrať Trenčania vabank, kouč Ševela z toho dôvodu poslal do útoku ďalšieho mladíka Prekopa.

V 83. min mohol predĺženie pre AS vynútiť Janga, ale osamotený na pätke hlavičkoval slabo a len do brankára Malarza. Legia si potom postupový výsledok už postrážila a v play off zabojuje o účasť v skupinovej fáze LM. Slovenský šampión, ktorý v dvojzápase s poľským majstrom nedokázal skórovať, sa presunie do Európskej ligy.

Online prenos

II. polčas

90. min: Zápas sa skončil. Trenčín sa snažil no ukázala sa väčšie kvalita i skúsenosit a po bezgólovej remíze vypadáva z Ligy majstrov.

85. min: Ďalší nebezpečný moment v podaní Trenčína. K strele sa na hranici šestnástky dostal Jamie Lawrence, ktorý prízemne vypálil k ľavej tyči varšavskej bránky. Malarz sa však rýchlo odrazil a na dvakrát strelu skrotil.

83. min: Najväčšiu príležitosť Trenčína v druhom polčase mal Rangelo Janga. Ten po centri Kleščíka pohladil loptu hlavou, nedokázal ju však umiestniť, takže sa stala jednoduchou korisťou brankára Malarza.

80. min: Posledná desaťminútovka. Akokoľvel je Legia Varšava v prevahe, stačí jeden gól Trenčína a zápas dospeje do predĺženia.

76. min: Vzhľadom na slabú ofenzívnu hru Trenčína v posledných desiatkach minút je obrovitý útočník Janga absolútne mimo hry. Súboj s Michaelom Pazdanom bol jeho "návrat k futbalu" po minútach, v ktorých loptu snáď ani nevidel.

70. min: Kým Legia už dvakrát striedala, tréner AS Martin Ševela neposlal na ihrisko žiadneho čerstvého hráča. Priebeh zápasu tomu jasne zodpovedá, Trenčania "ťahajú nohy za sebou" a Legia je v čoraz väčšej prevahe.

63. min: Veľkú chybu urobil mladučký brankár Chovan, lopta sa odrazila do druhej vlny, kam dobiehal Kucharczyk, strelou vnútrajškom však netrafil bránu.

59. min: Do ofenzívy sa čoraz viac tlačí aj Legia. To však môže byť spôsobené úbytkom síl hráčov Trenčína, ktorí mali  v posledných týždňoch nesmierne nahustený program, čo sa podpísalo na miernom výkonnostnom i výsledkovom útlme. Ak tréner Ševela nepošle na ihrisko čerstvú krv, poľský tím sa skôr či neskôr presadí.

Na štadióne Legie je fantastická atmosféra.
Na štadióne Legie je fantastická atmosféra. (Autor: TASR)

52. min: Problémom pre Trenčín v dnešnom zápase môže byť "šírka" kádra. Pretože kým domáca Legia má hneď niekoľko možností ako oživiť tím, Martin Ševela nemá k dispozícii prakticky nič lepšie, než čo je na trávniku.

Začal sa II. polčas.

I. polčas

45. min: Prvý polčas sa skončil. Trenčín začal opäť zápas ofenzívne a aktívne, no po niekoľkých nezdarených gólových príležitostiach sa hra upokojila. Stav zostáva nezmenený a Legia Varšava vyzerá, že výkon podriadila výsledku 0:0.

Matúš Bero (v červenom) v súboji so stopérom Legie Michaelom Pazdanom.
Matúš Bero (v červenom) v súboji so stopérom Legie Michaelom Pazdanom. (Autor: TASR)

40. min: Priebeh zápasu sa upokojuje, Trenčín hra menej živelne a Legia pokojne odráža akúkoľvek ofenzívnu snahu slovenského majstra.

30. min: Dieru v obrane Legie využil Aliko Bala, ktorý presvišťal pri defenzívnych hráčoch a objavil sa sám pred brankárom Malarzom. Loptu však nedokázal trafiť medzi tri žrde a o meter minul bránku. Túto príležitosť mal premeniť.

28. min: Zaujímavosťou je, že v presne storočnej histórii klubu sa Legia Varšava dostala do skupinovej fázy Ligy majstrovi iba raz a to v sezóne 1995/96.

23. min: Pripomenula sa aj ofenzíva Legie. Peknú prácu s loptou predviedol nový hráč poľského tímu Langil, avšak strela mu nevyšla a zostrelil iba hliadkujúcich holubov na streche štadióna.

20. min: Na konci dvadsiatej minúty vyzval Denis Jančo centrom k teču útočníka Jangu a takmer prekvapil brankára Malarza. Ten však dokázal nebezpečný center na zadnú tyč vytlačiť na roh.

16. min: Kým v prvom dueli to boli hlavne domáci Trenčania, kto robil veľa defenzívnych chýb, dnes sa tomu nevyhla už ani skúsená Legia. V dvoch prípadoch Trenčín takmer chyby Poliakov potrestal, no stav zostáva nezmenený.

10. min: Trenčín v úvode zápasu útočí s viacerými hráčmi, je badateľná snaha o rýchle vedenie. Najaktívnejší je na začiatku ofenzívny záložník Kalu.

2. min: Podobne, ako v prvom zápase, aj vo Varšave začína aktívnejšie Trenčín. Kalu sa pohral s defenzívnym protihráčom, jeho prízemný center iba prešiel šestnástkou bez odpovede.

Zápas sa začal. Trenčín sa bude snažiť zmazať jednogólové manko z prvého zápasu. Veľkou dierou v zostave je absencia zraneného Ibrahima Rabiu, ktorý má problémy s členkom a je dosť možné, že bude musieť podstúpiť operáciu.

Pred zápasom

Pred zápasom: V prvom zápase 3. predkola Ligy majstrov na žilinskom štadióne Pod dubňom porazila Legia Varšava AS Trenčín 1:0 gólom útočníka Nemanju Nikoliča.

Pred zápasom: Niekdajší futbalista poľského klubu Legia Varšava Sylwester Czereszewski sa neobáva, že by poľský majster napokon nepostúpil.

"Samozrejme, Legia od začiatku sezóny herne neudivuje, ale nepreháňajme. Koho sa máme báť? Slovenského majstra, ktorý navyše prvý zápas prehral doma 0:1? Nebojme sa, nič zlé sa nestane. Legia má oveľa lepšie mužstvo," vyhlásil štyridsaťštyriročný Czereszewski.

Pred zápasom: "My sme sem prišli s cieľom ísť ďalej. Nebudeme hľadieť na to, že súperov klub má storočnicu. Ide o veľa, ide o Ligu majstrov. V prvom zápase sa nám nepodarilo zvíťaziť, čiže situácia nám velí hrať ofenzívne a vyhrať. Veľmi dôležité bude, aby sme boli efektívni. Do odvety nepôjdeme s defenzívnou taktikou, nebudeme kalkulovať. Od úvodného hvizdu pôjdeme za víťazstvom," tvrdil kouč AS Martin Ševela na predzápasovej tlačovej konferencii vo Varšave.

Pre Matúša Bera môže byť zápas vo Varšave posledným v drese AS. Ak jeho tím vypadne, presunie sa do Trabzonsporu. (Autor: SITA)

"Našim spoločným cieľom je môj odchod oddialiť. Každý z nás sa chce posunúť do play-off Ligy majstrov. Keď do toho dáme všetko, šanca stále žije. Zápas sa začína od 0:0 a my vieme, že musíme streliť gól, a že musíme vyhrať," doplnil trénera Matúš Bero.

Som spokojný s troma bodmi a gratulujem svojmu tímu za to, že ukázal charakter a bojovné srdce. Môžete vidieť, že naša forma rastie. V stredu nás čaká veľmi dôležitý zápas, som rád, že niektorí hráči si dnes mohli oddýchnuť," skonštatoval po ostatnom víťaznom ligovom zápase tréner Legie Hasi.

Pred zápasom: Dôležité bude rozlúštiť brankársku otázku. V prvom zápase proti Legii prekvapivo od začiatku nastúpil mladý brankár Adrián Chovan. V ostatnom ligovom zápase proti Zlatým Moravciam v bráne opäť dostal príležitosť len 20-ročný Chovan, ale po troch góloch v jeho sieti možno Ševela siahne v odvete po skúsenejšom Igorovi Šemrincovi.

„Zápas ovplyvnila asi aj čiastočná únava. Ešte nie sme také veľké mužstvo, aby sme po sebe zopakovali takéto výkony. Je to skúsenosť a veľká škola. Nedá sa viezť na vlne, ale treba ukázať túžbu a srdce," vravel Ševela.

Pred zápasom: Naprie tomu, že Trenčín v prvom zápase prehral, tréner Martin Ševela nebol nespokojný:

„Napriek tomu, že sme prehrali, musia byť hráči so sebou spokojní. Na ihrisku nechali srdce, za čo som im vďačný,“ povedal po zápase tréner AS.

Ševela dodal, že jeho tímu sa lepšie hrá u súpera, než na domácom trávniku, takže vo Varšave úradujúci slovenský majster určite má šancu.

Naopak, tréner Legie Besnik Hasi priznal, že jeho tím nevyhral zaslúžene.

V prvom zápase Trenčín podľahol Legii 0:1

Pred zápasom: Trenčín sa v úvode tejto sezóne trápi v defenzíve. V šiestich súťažných zápasoch inkasoval náš majster až dvanásťkrát. V ostatnom ligovom zápase prehral so Zlatými Moravcami rozdielom triedy 0:3.

Legia v uplynulých štyroch zápasoch inkasovala spolu len dva góly. Tím albánskeho trénera Besnika Hasiho v sobotu zdolal Wislu Plock 3:2, hoci prehrával už 0:2.

Domov»Futbal»Liga majstrov»Trenčín vypadol z Ligy majstrov, Bero sa lúči: Poplakal som si