Gestá, ktoré obleteli svet. Za toto ma v krajine zavraždia, vravel bežec

Gesto Feyisu Lilesu v cieli maratónskych pretekov na olympijských hrách v Riu de Janeiro obletelo svet.
Gesto Feyisu Lilesu v cieli maratónskych pretekov na olympijských hrách v Riu de Janeiro obletelo svet. (Autor: TASR/AP)
Andrej Kuzmány|31. aug 2016 o 07:36

Prejavovať politické názory počas olympijských hier je zakázané. Avšak už viackrát v histórii športovci vzbudili svojimi gestami rozruch.

BRATISLAVA. Mohol pokojne oslavovať zisk striebornej olympijskej medaily. Namiesto toho urobil gesto, ktoré obletelo celý svet.

Keď etiópsky vytrvalec Feyisa Lilesa prešiel cieľom maratónskeho behu v Riu de Janeiro, zodvihol ruky a prekrížil si ich nad hlavou.

To isté zopakoval aj počas slávnostnej ceremónie.

Bol to znak solidarity s ľuďmi z kmeňa Oromo, ktorí tvoria až tretinu celého obyvateľstva Etiópie a medzi ktorých dvadsaťšesťročný Lilesa patrí.

V krajine sú však prenasledovaní a utláčaní, čo vyvolalo v uliciach miest protesty. Vláda ich brutálne potlačila. "Za deväť mesiacov zavraždila viac ako tisíc ľudí," hovoril Lilesa na tlačovej konferencii, citoval ho napríklad portál CNN.

Podľa Human Rights Watch ďalšie desaťtisíce občanov režim zatkol.

Lilesa zopakoval gesto aj počas medailovej ceremónie.
Lilesa zopakoval gesto aj počas medailovej ceremónie. (Autor: TASR/AP)

"Za toto ma zabijú. A ak ma nezabijú, tak ma zatvoria do väzenia," vyhlásil na tlačovej konferencii po svojom úspechu Lilesa.

Dodal, že niektorí členovia jeho rodiny už sedia vo väzení a že má tiež strach o bezpečnosť svojej manželky a svojich dvoch detí.

Hovorca etiópskej vlády však podľa agentúry DPA uviedol, že ho nepotrestajú.  

"Je to športovec, ktorý získal pre krajinu striebornú medailu. A aj keď nie je dovolené na olympijských hrách prejavovať politické názory, doma ho čaká veľkolepé privítanie spolu s ostatnými členmi výpravy," povedal vládny hovorca pre stránku Fana Broadcasting Corporate.

Aj keď je to zakázané, Feyisa Lilesa nie je jediný, kto počas olympiády prejavil svoje politické názory. Tu je niekoľko ďalších príkladov z minulosti.

Už pred viac ako sto rokmi

Antické olympijské hry boli symbolom mieru. S podobným cieľom ich v novodobej ére zakladal aj francúzsky barón Pierre de Coubertin.

Už veľmi skoro ich však poznačili politika a mocenské záujmy. V roku 1904 hostil podujatie Londýn. A od športovcov žiadal, aby vzdali úctu kráľovi Eduardovi VII.

Americký tím to odmietol. S britskou politikou voči ich národu nesúhlasili Íri, ktorí na olympiádu vôbec neprišli. A Fíni, ktorí vtedy nemali samostatný štát, zasa nechceli kráčať pod vlajkou cárskeho Ruska.

Hitlera pobúril jeho krajan

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Gestá, ktoré obleteli svet. Za toto ma v krajine zavraždia, vravel bežec