Sagan mal skvelý záver, vyhral preteky v Québecu

Za lídrom Tinkoffu skončil druhý jeho veľký rival a olympijský šampión z Ria de Janeiro, Belgičan Greg van Avermaet.

3. Anthony Roux (Fr./FDJ)

4. Alberto Bettiol (Tal./Cannondale-Drapac)

5. Michael Matthews (Austr./Orica)

6. Nathan Haas (Austr./Dimension Data) - všetci čas ako víťaz

QUÉBEC CITY. Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal víťazom Grand Prix Cycliste de Québec, jednorazových pretekov v Kanade z kategórie WorldTour.​

Sagan zaútočil v posledných desiatkach metrov 201,6 km dlhej klasiky a doslova preletel okolo dovtedy vedúceho Kolumbijčana Rigoberta Urána. Jeho víťazný čas bol 5:07:13 h.

Peter Sagan (v strede) si v Kanade pripísal ďalšie víťazstvo.
Peter Sagan (v strede) si v Kanade pripísal ďalšie víťazstvo. (Autor: TASR/AP)

Za lídrom Tinkoffu Saganom skončil druhý jeho veľký rival a olympijský šampión z Ria de Janeiro, Belgičan Greg van Avermaet (BMC Racing). Tretí bol Francúz Anthony Roux z tímu FDJ.

"Keď som videl v poslednom kilometri pred sebou s náskokom Rigoberta Urána, povedal som si, že sa sústredím na boj o druhé miesto. Bojoval som však do konca, bol tam aj silný protivietor a nakoniec to vyšlo. Som veľmi šťastný a chcem sa poďakovať svojmu tímu za výborne odvedenú prácu. Posledný kilometer do kopca bol veľmi rýchly," povedal Peter Sagan v jednom z prvých interview pre kanadskú televíziu.

Prvé z oboch podujatí, Grand Prix Cycliste de Québec, sa uskutočnilo na mestskom okruhu v Québec City s dĺžkou 12,6 km, na ktorom cyklisti absolvovalo 16 kôl.

Na trati boli dve menšie klasifikované stúpania a potom dlhšie v závere pred cieľovou čiarou. O dva dni neskôr sa prakticky ten istý pelotón vydá v ústrety 205,7 km na okruhu v Montreale, tam absolvujú 17 kôl po 12,1 km.

Necelých 40 km pred cieľom zaútočila francúzsko-britská dvojica Julian Alaphilippe (Etixx - QuickStep), Luke Rowe (Sky). Utvorili si 15-sekundový náskok a vydržalo im to ani nie 15 km. Potom sa objavil vpredu Slovinec Matej Mohorič (Lampre Merida) a tiež to potiahol nanajvýš k 20 sekundám.

Pätnásť kilometrov pred cieľom bol aj jeho únik minulosťou. V stúpaní v predposlednom okruhu sa už vpredu objavil aj Peter Sagan, ale ešte bolo priskoro na útok.

Peter Sagan ovládol preteky v kanadskom Québecu.
Peter Sagan ovládol preteky v kanadskom Québecu. (Autor: SITA/AP)

Ďalší pokus o únik predviedol Nemec Paul Voss (Bora-Argon 18), ktorý bol na čele s náskokom 18 sekúnd pri zvonení do posledného okruhu. Neskôr ho vpredu vystriedal Belgičan Oliver Naesen (IAM Cycling), 3,5 km pred páskou bol pelotón opäť pokope a približne na 5.-10. mieste sa pohyboval Sagan.

V stúpaní zaútočil opäť Alaphilippe, vyviezol za sebou ďalších dvoch jazdcov. V poslednom kilometri cez nich prešiel Kolumbijčan Rigoberto Urán, ale záver si najlepšie takticky zrežíroval Sagan.

Pre Sagana je víťazstvo o to cennejšie, že sa v uplynulých dňoch necítil dobre a prekonal aj menšiu chorobu.

"Za víťazstvo som veľmi rád, je to pekný triumf. Po Riu som prišiel do Európy a vôbec som na tom nebol dobre. Ochorel som, bol som týždeň bez bicykla. Potom som štyri dni potrénoval. Pretekal som s rozumom, vôbec som nečakal, že vyhrám," sprostredkoval TASR Saganove slová jeho mediálny manažér Matej Vyšňa.