Slovenský veľmajster: Človek už nemôže s počítačom súperiť

Magnus Carlsen je šachovým majstrom sveta od roku 2013.
Magnus Carlsen je šachovým majstrom sveta od roku 2013. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|4. dec 2016 o 08:44

Magnus Carlsen je créme de la créme medzi šachistami, vraví Igor Štohl o najlepšom šachistovi súčasnosti.

Magnus Carlsen obhájil titul majstra sveta v šachu. Vyhral zaslúžene?

„Určite. Bol výrazným favoritom, a hoci mal zápas z jeho hľadiska ťažší a zložitejší priebeh, ako mnohí očakávali, bol lepší, iniciatívnejší a predkladal súperovi väčšie problémy. Zatláčal ho do obrany. To sa mu vyplatilo, hoci sa to prejavilo najviac až v tajbrejku.“

Prekvapilo vás niečo na finále?

„Carlsen mal veľmi výraznú prevahu v tretej a štvrtej partii. Očakával som, že ak by jednu z nich vyhral, mal by zápas úplne iný priebeh. Takto mal Carlsen veľmi dlhú sériu bez výhry, a to bolo pre neho niečo nebývalé. Pri ôsmej partii bolo na ňom cítiť frustráciu. Veľmi chcel a hral vabank, a to Kariakin šikovne využil. Carlsen stupňoval napätie a nakoniec ho sám nezvládol. Zrazu prehrával 0:1 a do konca celého súboja o titul ostávali štyri partie. Ja som ešte veril, že sa mu podarí vyrovnať. Najkritickejší moment celého zápasu bol, keď bol v deviatej partii pod silným tlakom a Rus mohol aj zvýšiť na 2:0. To by už ťažko ustál. Vtedy by sme asi mali nového majstra sveta.“

Igor Štohl

Je slovenský šachový veľmajster.

Je reprezentačným trénerom žien.

Na štyroch šachových olympiádach bol kapitánom slovenského tímu.

Najvyšší rating dosiahol v roku 1999 - 2604 ELO bodov.

Počas kariéry hral partie proti Vladimirovi Kramnikovi, Judit Polgárovej či Veselinovi Topalovovi.

Kariakin bol vo finále Carlsenovi vyrovnaným súperom. Ak by vyhral, bol by to obrovský šok?

„Skutočne by to bolo veľké prekvapenie. Carlsen bol favorit favoritov. Predpokladali sme, že to bude tesný zápas a že len jedna - dve partie rozhodnú. Nakoniec Nór aspoň doplával do tajbrejku a priznal, že poslednú partiu už vypustil a mentálne sa pripravoval na tajbrejk.“

Bol aj v tajbrejku favoritom, alebo v ňom boli šance vyrovnané?

„Magnus je aj na čele svetového rebríčka v rapide. Bol pre mňa favorit aj v tomto. Ale Kariakin má s ním najhoršie skóre v klasickom šachu, v rapide bolo pomerne vyrovnané a prvok náhody je väčší. Môže prísť hrubá chyba v časovej tiesni. No ukázalo sa, že Magnus bol na rapid lepšie pripravený, hral svižne, stále kládol Kariakinovi nejaké problémy. A na konci aj vravel, že dve tretiny celého súboja o titul hral ťažkopádne, nerealizoval šance, aj dostal gól v ôsmej partii. A potom ako vyrovnal, sa mu aj vrátila radosť zo šachu. A videl väčšiu šancu v rapide, tam sa jeho prevaha prejavila.“

Čo je pre Carlsena typické?

„Dnes je vplyv počítačov na šachy taký, že aj najelitnejší šachisti, a to Carlsen je créme de la créme, musia byť univerzálni. Oni si nemôžu vyberať a pracovať štýlom - toto viem, toto neviem a toto nemám rád, tak sa tomu vyhýbam. Musia vedieť útočiť, kombinovať aj vedieť hrať veľmi dobre technické pozície. Aj prepočet variantov musí byť na vysokej úrovni. A Carlsen je v tomto univerzál par excelence. Navyše, má vysokú sebadôveru, čo je na jeho správaní vidieť. Niektorí hovoria, že je arogantný. A v porovnaní s konkurenciou robí podstatne menej chýb. Hrá presnejšie, silnejšie. Hovorí sa, že jeho slabinou je, že nie je až tak pripravený v otvoreniach. No, ale on práve tam dokáže priviesť súpera do pozícií, kde nejaká precízna príprava otvorení nemá až taký význam a ako šachista je od konkurentov lepší. Vyhráva nad nimi v strednej časti hry.“

Je viac kreatívnejší, alebo sa tiež drží nejakých pripravených schém?

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Slovenský veľmajster: Človek už nemôže s počítačom súperiť