Zo Slovákov na Australian Open zatiaľ postúpili Kučová a Lacko

Lukáš Lacko postúpil do 2.kola na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|16. jan 2017 o 06:03

Kvalifikantka Rebecca Šramková podľahla Číňanke Jing-Jing Duan a Jana Čepelová nestačila na nasadenú Španielku Carlu Suarezovú Navarrovú.

Stan Wawrinka (Švaj.-4) - Martin KLIŽAN (SR) 4:6, 6:4, 7:5, 4:6, 6:4

MELBOURNE. V prvom kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian open v Melbourne sa zatiaľ predstavili štyria reprezentanti zo Slovenska.

Slovenský tenista Lukáš Lacko sa v pozícii kvalifikanta prebojoval do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open.

Slovenská tenistka Kristína Kučová sa prvýkrát v kariére prebojovala do 2. kola dvojhry, Rebecce Šramkovej nevyšla premiéra v hlavnej súťaži na grandslamovom turnaji a ani Jana Čepelová neuspela v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open.

Päťsetová dráma

V úvodnom kole vyradil Lukáš Lacko nasadenú dvadsaťšestku Španiela Alberta Ramosa-Viňolasa po päťsetovej bitke 4:6, 7:5, 1:6, 6:4, 6:3. Jeho ďalším súperom bude Izraelčan Dudi Sela, s ktorým má nepriaznivú bilanciu 1:4.

"Sela je nepríjemný hráč a mám s ním nepriaznivú bilanciu, ale veľa zápasov pochádza z obdobia, keď sme obaja hrali iný tenis. Dva, tri zápasy som hral naozaj zle, teraz to bude iné," predznamenal Lacko.

O osude prvého setu súboja medzi Lackom a Ramosom-Viňolasom rozhodol úvodný gem, v ktorom slovenský daviscupový reprezentant stratil podanie. V druhom dejstve mal v koncovke navrch Lacko, no tretí set bol jasne v réžii Španiela, ktorý po dvoch brejkoch odskočil súperovi na 4:0.

Lacko sa však rýchlo zmobilizoval a štvrtý i piaty set získal vďaka rýchlemu brejku vo svoj prospech. Po premenenom mečbale sa poďakoval skupinke slovenských fanúšikov za podporu.

"Som veľmi spokojný s postupom a výsledkom, so svojou bojovnosťou a vo štvrtom a piatom sete aj s hrou, najmä s podaním. Úvod zápasu patril Španielovi, v druhom sete som bol lepší, ale vydrel som to až v závere. Tretí mi rýchlo ušiel, takže bol napokon taký oddychový. Od brejku vo štvrtom sete už som nepustil podanie a teším sa na 2. kolo. Pracoval som poctivo na kondičke a predovšetkým v piatom sete sa to ukázalo," uviedol Lukáš Lacko.

Jana Čepolová podľahla desiatej nasadenej Španielke Carle Suarezovej Navarrovej hladko 2:6, 2:6. Jej maximom v Melbourne zostáva 2. kolo z roku 2013.

Čepelová nezachytila úvod zápasu, keď dvakrát stratila podanie a favorizovaná súperka si v prvom sete vybudovala rozhodujúci náskok 5:0. Slovenka sa snažila hrať agresívne, no robila priveľa nevynútených chýb. V druhom dejstve držala Čepelová so Španielkou krok iba do stavu 2:2.

Rýchly začiatok stretnutia

V úvodnom kole Australian Open v Melbourne prehrala Rebecca Šramková v pozícii kvalifikantky s Číňankou Jing-Jing Duan 3:6, 4:6. Dvadsaťročná Slovenka, ktorá trénuje v TC EMPIRE Trnava, doplatila na nízke percento prvého podania.

Vlastný servis stratila štyrikrát. V prvom sete si Jing-Jing Duan po rýchlom brejku vybudovala rozhodujúci náskok 4:1.

V druhom dejstve síce Šramková vyrovnala z 0:2 na 2:2, v piatom geme ju však opäť zradilo podanie a Číňanka už dotiahla duel do úspešného konca.

Za stavu 5:4 premenila po víťaznom bekhendovom longlajne hneď prvý mečbal, predtým odvrátila tri brejkbaly.

"Nevyšiel mi úvod oboch setov, stále som doháňala vedenie súperky, robila som chyby. S celým výjazdom do Austrálie som však spokojná. Pokročila som a beriem to pozitívne. Dúfam, že sa budem ďalej zlepšovať," optimisticky vyhlásila 20-ročná členka TK Jednotka Šramková, ktorá figuruje na 120. pozícii v singlovom renkingu WTA.

Šramková nenastúpila na zápas zdravotne úplne v poriadku.

"Už počas kvalifikácie ma pobolievalo rameno, ktoré ma dnes limitovalo pri podaní. Nemohla som predviesť môj najlepší servis. Súperka naopak servovala veľmi dobre a presne, mala vysoké percento prvého podania a na returne som nemala veľa šancí," povedala Šramková pre Slovenský rozhlas.

Agresívny tenis

Slovenská tenistka Kristína Kučová sa prvýkrát v kariére prebojovala do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne.

V úvodnom kole si poradila s Američankou Christinou McHaleovou 6:4, 6:0 a dala si pekný darček k pondelňajším meninám.

"Som mimoriadne šťastná, lebo minulý týždeň som s touto súperkou vysoko prehrala v Sydney, ale tam ma bolelo koleno. Stále síce nie je stopercentné, veľmi som však chcela vyhrať. Dlho mi trvalo, kým som ju zlomila, ale keď som získala za stavu 2:4 prvý brejk, už to išlo. Bola som v pohode, nič som nepodcenila, dodržiavala som pitný režim, prikladala som si ľad," referovala 80. žena singlového renkingu WTA Kučová.

Od stavu 2:4 získala desať gemov v rade. Jej ďalšou súperkou bude nasadená tridsaťdvojka Lotyška Anastasija Sevastovová, s ktorou má negatívnu bilanciu 0:5.

Mladšia zo sestier Kučových sa predstavila v hlavnom pavúku na Australian Open po sedemročnej prestávke, v januári 2010 vypadla hneď v 1. kole.

Slovenka za stavu 2:3 stratila svoje podanie, v ďalších minútach však ovládla dianie.

Predviedla agresívny celodvorcový tenis s množstvom víťazných úderov a v druhom sete uštedrila McHaleovej "kanára".

Vzájomnú bilanciu tak upravila na 2:1. Vlani ju zdolala v kvalifikácii na turnaji WTA v kanadskom Montreale, kde senzačne postúpila až do semifinále.

"Vedela som, že to bude špecifický zápas. Pred týždňom sme sa s McHaleovou stretli v kvalifikácii na turnaji WTA v Sydney. Aj vinou problémov s kolenom som prehrala. Teší ma, že na Australian Open sa mi podarila odplata," povedala Kristína Kučová pre Slovenský rozhlas.

Teraz sa budem snažiť čo najlepšie pripraviť na Sevastovovú. Mám s ňou bilanciu 0:5, no v uplynulých piatich rokoch sme hrali spolu iba raz a prehrala som až po trojsetovom boji. Dobre sa poznáme. Sme rovesníčky a kamarátky, často sme spolu hrali debla. Viem, čo ma čaká, je to kvalitná súperka," uviedla v rozhovore pre TASR Kučová.

Zápas v rukách Suárezovej-Navarrovej

Bol to premiérový vzájomný duel 23-ročnej Košičanky Čepelovej, 102. v singlovom renkingu WTA, s 28-ročnou Suárezovou-Navarrovou (12.).

Nad zdravotným stavom Španielky bol otáznik pre vynechanie oboch naplánovaných januárových prípravných podujatí, ale napokon tento faktor nemal vplyv na výsledok.

Slovenka 7. januára v Sydney pre nešpecifikovanú chorobu nenastúpila na 2. kolo kvalifikácie.

Zverenkyňa Martina Zathureckého Čepelová získala v prvých troch gemoch len jeden fiftín a keď vo štvrtej hre druhý raz prišla o servis, majiteľka vstupného setu bola v podstate jasná.

Štvrťfinalistka AO 2009 a 2016 Suárezová-Navarrová zvýšila aj na 5:0. Na servise v siedmej hre síce nezužitkovala jeden setbal, ale na returne v ôsmom geme využila dovedna štvrtú možnosť.

V druhej časti Slovenka odolala dvom jednotlivým hrozbám za stavu 0:1, sama nepremenila dve možnosti na príjme v tretej hre. V šiestom geme prišla o servis (2:4), v siedmom nevyužila šancu vykompenzovať to - 2:5. Španielka následne predviedla ďalší brejk, už rozhodujúci.

Pri zhode kvitovala dvojchybu a potom Čepelová pokazila bekhend.

"Vôbec to nebol môj deň, necítila som sa na dvorci dobre. Zápas sa vyvíjal veľmi rýchlo. Hoci skóre v oboch setoch bolo rovnaké, ten druhý bol z mojej strany lepší. Vo viacerých gemoch sme sa dlhšie ťahali o loptičky," povedala Jan Čepolová.

"Škoda situácie za stavu 1:1, keď som mohla ísť do brejku. Mala som v druhom dejstve dobré šance. Na takýto zápas treba čo najskôr zabudnúť, je to len úvod sezóny. Verím, že môžem hrať lepšie a že sa dostanem do nominácie na Pohár federácie," dodala.

Veľa nevynútených chýb

Suárezová-Navarrová bola na "winnery" lepšia 12:10, zároveň urobila výrazne menej nevynútených chýb - 30:41. Španielka zužitkovala polovicu z desiatich brejkbalov, Slovenka jeden zo štyroch.

V metropole Viktórie bola v 2. kole v sezóne 2013. Vlani nezvládla kvalifikáciu, predminulý rok absentovala vinou zápalu pľúc.

Čepelová teraz má proti členkám Top 20 bilanciu 4:13. Pred necelými troma rokmi na zelenej antuke v spomenutom Charlestone senzačne vyradila vtedajšiu líderku svetového rebríčka Serenu Williamsovú z USA.

Už má na konte aj skalpy dvojky (Španielka Garbine Muguruzová-Blancová) a trojky (Rumunka Simona Halepová).

Xavierom Budóom a Marcom Casabom trénersky vedená Suárezová-Navarrová sa vyhla svojej renkingovo najhoršej prehre od augustového Montrealu, kde v 2. kole nestačila na Čepelovej krajanku Kristínu Kučovú, v tej chvíli 121. v systéme. Rodáčka z Las Palmas bude v stredu v 2. kole hrať s Rumunkou Soranou Cirsteovou.

Domov»Tenis»Australian Open»Zo Slovákov na Australian Open zatiaľ postúpili Kučová a Lacko