Môže sa podobať hokeju. FIFA chce na MS zaviesť dočasné vylúčenia i nájazdy namiesto penált

Gianni Infantino už dlhodobo presadzuje zvýšenie počtu účastníkov majstrovstiev sveta.
Gianni Infantino už dlhodobo presadzuje zvýšenie počtu účastníkov majstrovstiev sveta. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|18. jan 2017 o 18:14

FIFA chce, aby mal každý zápas v skupine svojho víťaza. V prípade remízy by sa mali ísť nájazdy podobné tým hokejovým.

ZÜRICH. Rozšírenie počtu účastníkov na majstrovstvách sveta z 32 na 48 nemusí byť jedinou novinkou, ktorú chce Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) zaviesť od roku 2026.

Technický riaditeľ FIFA Marco van Basten odprezentoval v stredu ďalší revolučný návrh, ktorý sa týka zápasov skončených v riadnom hracom čase nerozhodným výsledkom.

Nájazdy chce aj vo vyraďovacej fáze

Podľa návrhu by každý zápas v základnej skupine MS 2026 mal svojho víťaza. V prípade remízy po deväťdesiatich minútach by duel rozhodol záverečný rozstrel na spôsob samostatných nájazdov v ľadovom hokeji.

"Každý tím by mal päť pokusov. Po hvizde rozhodcu by sa hráč rozbehol zo vzdialenosti 25 metrov na brankára, pričom do ôsmich sekúnd by musel zakončiť akciu," prezradil Van Basten v rozhovore pre Sport-Bild.

Prezident FIFA Gianni Infantino už v minulých dňoch navrhol, aby víťaza zápasu v základných skupinách určil jedenástkový rozstrel.

Ako by mohli vyzerať futbalové nájazdy? Trebárs takto:

Ako kritériá pri nerozhodnom výsledku pripadali do úvahy aj koeficient fair play či pozícia vo svetovom rebríčku.

Po náraste počtu mužstiev na šampionáte o päťdesiat percent sa FIFA prikláňa k formátu so šestnástimi trojčlennými skupinami, pri ktorom môže skôr dôjsť k rovnakému bodovému súčtu a zhodnému skóre dvoch či všetkých troch tímov v skupine, než bolo pri doterajšom modeli so štvorčlennými skupinami.

"Ak bude rozstrel pomocným kritériom, bude oveľa jednoduchšie určiť poradie v skupine," vyslovil sa Van Basten.

Bývalý holandský kanonier by si želal, aby samostatné najazdy rozhodovali aj zápasy vyraďovacej fázy, kde by v prípade remízy po riadnom čase a predĺžení nahradili strely zo značky pokutového kopu.

Pri klasickej jedenástke je za sekundu po všetkom. Pri nájazde má hráč viacero možností. Môže zvoliť kľučku, strieľať či čakať, ako brankár zareaguje - blíži sa to tradičnej hernej situácii.


Marco van Basten, technický riaditeľ FIFA

"Uvažujeme o rôznych variantoch, ktoré budeme v nasledujúcich rokoch skúšať a testovať. Musíme futbal sledovať a stále sa ho pokúšať zlepšiť, aby bol dynamickejší a zaujímavejší," nechal sa počuť majster Európy z roku 1988.

Nájazdy budú podľa neho atraktívnejšie pre divákov i futbalistov: "Pri klasickej jedenástke je za sekundu po všetkom. Pri nájazde má hráč viacero možností. Môže zvoliť kľučku, strieľať či čakať, ako brankár zareaguje - blíži sa to tradičnej hernej situácii."

Okrem nájazdov Van Basten uvažuje, že by tradičné žlté karty mohlo nahradiť vylúčenie hráča na určitý čas, ako je to v hokeji.

"Na päť alebo desať minút. To už by bol dosť veľký strašiak," tvrdí. Ďalšou zmenou by mohlo byť zavedenie "čistého času" v závere zápasov, aby neprichádzalo k zdržovaniu hry.

Medzi nápadmi 52-ročného funkcionára je aj obmedzenie počtu zápasov odohraných jedným hráčom na 60 ročne. Holanďan premýšľa aj o úplnom zrušení ofsajdov.

Ronaldo či Messi zarábajú veľa

Marco van Basten si nepraje, aby rozšírenie šampionátu znamenalo pre hráčov ešte väčšiu zápasovú záťaž. Úloha znížiť počet duelov je podľa neho na kluboch.

Priestor na škrty vidí v priateľských stretnutiach. Najmä tie, ktoré odohrajú mimo vlastných štadiónov, sú pre tímy častokrát mimoriadne lukratívne.

"Celé je to o peniazoch. Musíme však rozmýšľať o futbale, nie o peniazoch," skonštatoval niekdajší asistent trénera v holandskom národnom mužstve.

"Ronaldo a Messi zarábajú veľmi veľa peňazí. Keby zarábali menej a hrali lepšie, futbalu by to prospelo."

Víťaz ankety Hráč roka 1992 podľa FIFA si uvedomuje, že jeho radikálne návrhy sa konzervatívcom v športovom hnutí nemusia páčiť. Pre odporcov má nachystanú odpoveď:

"Nesmieme dovoliť, aby futbal ovládali iba tí, ktorí majú peniaze. Veľké kluby ako Paríž Saint-Germain, Manchester City či Real Madrid, ktoré vlastnia úplne všetko. Vo futbale potrebujete súperov a súťaž."

Van Basten svoje myšlienky nemôže uviesť do praxe sám, rozhodujúce slovo o futbalových pravidlách má Rada medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB). V nej FIFA disponuje polovicou z ôsmich hlasov.

Zvyšné štyri majú pod kontrolou britské futbalové asociácie.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Môže sa podobať hokeju. FIFA chce na MS zaviesť dočasné vylúčenia i nájazdy namiesto penált