Cibulková po postupe: V minulosti by som takýto zápas asi prehrala

Dominika Cibulková sa teší po postupe do tretieho kola.
Dominika Cibulková sa teší po postupe do tretieho kola. (Autor: TASR/AP - ilustračná fotografia)
Andrej Bučko|19. jan 2017 o 08:30

Slovenská tenistka postúpila na Australian Open do tretieho kola. V druhom zdolala Taiwančanku Chsieh Su-wej 6:4 a 7:6.

MELBOURNE. Slovenská tenisová jednotka a svetová šestka Dominika Cibulková opäť splnila úlohu favoritky a prebojovala sa do tretieho kola 105. majstrovstiev Austrálie. V Aréne Margaret Courtovej zdolala Taiwančanku Chsieh Su-wej 6:4, 7:6 (10:8) za 103 minút. V druhom sete nezužitkovala vedenie 5:2, ani dva mečbaly za stavu 5:3 a 40:15, ani ďalšie dva v tajbrejku. A v tajbrejku čelila setbalu.

Potom už získala všetky lopty. "Bol to kuriózny, dramatický a psychicky náročný zápas,“ povedala nám Dominika Cibulková.

Po troch gemoch (1:2), keď nebojácna Taiwančanka nemala čo stratiť a triafala rohy, čiary či milimetrové stopbaly, bol pomer víťazných úderov 1:12.

Až po prvom brejku Cibulkovej sa vývoj otáčal a prvý set zvládla.

Teší ju, že tajbrejk zvládla bez paniky

V druhom však boj pokračoval. Chsieh Su-wej strieľala ďalšie víťazné lopty, Cibulková robila chyby z forhendu a z druhých podaní súperky.

Až za stavu 2:2 začala hrať tenis, ktorý poznáme. Valcovala a v siedmej hre na 5:2 dokonca vypálila štyri víťazné forhendové delovky. Po nepremenení spomenutých mečbalov v deviatej hre vznikla dráma a došlo k tajbrejku.

Nebezpečná chvíľa nastala, keď z 2:0 bolo 2:3, a keď nepremenila ďalšie dva mečbaly za stavu 6:5 a 7:6. Po odvrátení súperkinho setbalu už nestratila loptu.

Dominika Cibulková postúpila v Melbourne do tretieho kola: fotogaléria

20.1.2017

"Spočiatku ma tlačila, ale nehrala som správne. Moje lopty jej vyhovovali a až od druhého setu som hrala svoj štýl. Škoda tých mečbalov, mohla som to ukončiť skôr. Znovu som jej nahrala na víťazné lopty, ale som hrdá na to, že ma to nezastavilo a zvládla som set v tajbrejku bez paniky,“ povedala Dominika.

"Mohla som lepšie returnovať, pri jej druhých podaniach som urobila viac chýb ako obyčajne. Z toho sa musím pred zápasom s Makarovovou poučiť. Čaká ma veľmi ťažká súperka, v Austrálii hráva výborne, miluje veľké zápasy, zdolala tu veľké mená. Chcem dať do toho všetko a uvidíme, či to vyjde," dodala.

Pomáha jej mentálny kouč

Cibulková má okolo seba skvelý tím. Okrem manžela Michala Navaru aj trénera Mateja Liptáka, kondičného trénera Jozefa Ivanka a od februára 2015 spolupracuje tiež s mentálnym trénerom Radkom Šefčíkom.

Nemá čarovný prútik. Neznamená to, že ma na niečo pripraví, a ja to hneď povyhrávam, ale postupne sa veľa učím. V minulosti by som takýto zápas ako s Chsieh po nepremenení mečbalov asi aj prehrala.

Dominika Cibulková o vplyve mentálneho kouča Radka Šefčíka

Čech Šefčík pôsobí na Slovensku a v minulosti pracoval pre Ozbrojené sily SR, so športovcami policajných a armádnych tímov, pre českých tenistov a zahraničných hráčov WTA a ATP, ale aj v iných športoch, najmä futbale a hokeji.

Sám dostal skvelú školu od Juhoafričana Rodneyho Kinga. Asi pred šestnástimi či sedemnástimi rokmi sa orientoval skôr na výcvik boja zblízka špeciálnych armádnych a protiteroristických skupín, učil sa aj od odborníkov z USA, Južnej Afriky a Austrálie.

Domov»Tenis»Australian Open»Cibulková po postupe: V minulosti by som takýto zápas asi prehrala