Nemci zdolali Nórov o desatinu sekundy, Slováci obsadili pätnástu priečku

TASR|21. jan 2017 o 17:13

Slovenskí biatlonisti sa väčšinu pretekov pohybovali okolo prvej desiatky.

ANTERSELVA. Štafeta Nemcov v zložení Lesser, Doll, Peiffer a Schempp po dramatickom finiši zvíťazila v šiestom kole Svetového pohára biatlonistov.

O ich triumfe rozhodol v talianskej Anterselve fotofiniš s odstupom 0,1 sekundy pred Nórmi, tretie skončilo Rusko (+33,6).

Na 4x7,5 km trati sa usilovali aj Slováci Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla a Michal Šima a zaradili sa na 15. miesto (+4:05,0).

Chýbali niektorí najlepší

Niektoré absencie - Francúzi bez Martina Fourcada, Rusi bez Šipulina, Nóri bez Björndalena - len potvrdzovali, že nadmorská výška v Anterselve nad 1600 m vyčerpáva a po vytrvalostnej dvadsiatke sily chýbali, do úvahy však prichádzala pred februárovými MS aj taktika.

15. miesto

obsadila štafeta Slovenska, keď mala na konte jeden trestný okruh a štrnásť dobíjaní

Až 25 štafiet sa postavilo na štart a medzi nimi skúšali šťastie aj Slováci.

Predtým v dvoch štafetových behoch skončili vždy nevýrazne na štrnástom mieste. Raz dokázali zvíťaziť Francúzi, raz Nóri, najviac bodov do Svetového pohára však za dve druhé miesta nazbierali Rusi a za dve tretie Nemci.

Trestný okruh vyrobil Šima

Anterselva biatlonistom priala, neustále so slnečným počasím, priala však aj niektorým papierovým outsiderom.

Optimizmus vliala spočiatku aj Slovákom, Matej Kazár na prvom úseku v ležke chybu neurobil, v druhej však už dvakrát dobíjal a odovzdával na desiatom mieste, 34,3 sekundy za prvým Ruskom.

Martin Otčenáš (0+0, 0+3) sa dokonca po ležke posunul na siedmu priečku, a to bolo maximum, čo Slováci ukázali.

Na druhom úseku stroskotali Česi, s dvoma trestnými okruhmi pre Václavíka po streľbe stojmo. Na tretí úsek vybehol Tomáš Hasilla dvanásty, 46,0 sekundy za prvým Ruskom.

Druhá polovica trate sa s Hasillom (0+3, 0+2) našťastie v ležke trestným okruhom nezačala, na čele si už značný náskok vytvorili Nemec Peiffer a Nór J.T.Boe.

Záverečný úsek bol v znamení súboja o víťazstvo medzi Svendsenom a jeho prenasledovateľom Schemppom (+17,7) a aj úsilia Michala Šimu (1+3, 0+1) hlavne nepokaziť na odovzdávke desiate miesto (+2:03,4).

Nepodarilo sa, Šima musel krúžiť po ležke na trestnom okruhu a v poradí sa zosunul, nakoniec až na pätnástu priečku.

Ani záverečná streľba stojmo o víťazovi nerozhodla, až v samom finiši medzi Svendsenom a Schemppom sa bojovalo o prvé miesto v prospech víťazného Schemppa, o ktorom rozhodol až fotofiniš.

Rusi si tretiu priečku vybojovali zásluhou Babikova úplne jasne.

6.USA+ 1:04,9 min0 tr. okr.10 dob.
15.Slovensko+ 4:05,0 min1 tr. okr.14 dob.