V NHL nechytal deväť mesiacov. Český brankár vytvoril klubový rekord

Český brankár Ondřej Pavelec čelí šancu Kevina Shattenkirka zo St. Louis.
Český brankár Ondřej Pavelec čelí šancu Kevina Shattenkirka zo St. Louis. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|22. jan 2017 o 05:52

Do zostavy Toronta sa po vyše mesiaci vrátil Martin Marinčin. Predtým pre zranenie vynechal sedemnásť zápasov.

BRATISLAVA. Na návrat do zápasu NHL čakal viac ako trištvrte roka. Predtým naposledy si v nej zachytal ešte vlani štvrtého apríla. A túto sezónu začínal v nižšej súťaži AHL v tíme Manitoba Moose, ktorá je farmou Winnipegu.

Až počas tohto týždňa vedenie Jets povolalo Ondřeja Pavelca späť do prvého tímu. Dvadsaťdeväročný český brankár dostal opäť príležitosť. A darí sa mu.

Najprv vo štvrtok vychytal triumf svojho mužstva nad Arizonou 6:3. A v noci zo soboty na nedeľu prispel svojim výkonom k víťazstvu 5:3 nad St. Louis.

Predviedol tridsaťštyri úspešných zákrokov z tridsiatich siedmich striel.

"Cítil som sa oveľa lepšie ako v zápase predtým," priznal pre nhl.com Pavelec. "Včera som si dobre zatrénoval. Prvý súboj mal úplne iný príbeh ako tento."

V prostrednej časti hry čelil Ondřej Pavelec dvadsiatim piatim streleckým pokusom súpera. Kryl všetky a vytvoril nový klubový rekord. Ešte nikdy brankár v histórii Jets nezlikvidoval toľko možností počas jednej dvadsaťminútovky.

Debutant dostal päť gólov

V bráne Blues nastúpil na svoj prvý zápas v NHL v kariére Pheonix Copley. Z 29 striel ich pustil za svoj chrbát až päť a hráči St. Louis prehrali tretí raz za sebou.

"Myslím si, že niektoré z nich sa chytiť dali. Keby sa mi to podarilo, bolo by to o inom," hovoril dvadsaťpäťročný Copley pre oficiálnu stránku súťaže.

Dvoma gólmi k výhre Winnipegu Jets prispel center Bryan Little. "Odkedy sa vrátil do zostavy, najmä v presilovkách odvádzame dobrú robotu," povedal Blake Wheeler o spoluhráčovi, ktorý do 29. novembra laboroval so zranením.

Budajov výkon tímu nepomohol

V bráne Los Angeles sa opäť predstavil Slovák Peter Budaj. Na ľade New Yorku Islanders síce kryl tridsaťdva z tridsiatich piatich striel súpera a dosiahol veľmi solídnu 91,4-percentnú úspešnosť zákrokov, ale napokon smútil.

Kings prehrali 2:4.

Islanders pomohlo aj tridsaťštyri zákrokov Jeana-Francoisa Berubeho, ktorý nastúpil prvýkrát od 18. decembra. Zaznamenal svoj prvý triumf v sezóne.

Anders Lee z New Yorku Islanders doráža puk za chrbát brankára Petra Budaja.
Anders Lee z New Yorku Islanders doráža puk za chrbát brankára Petra Budaja. (Autor: SITA/AP)

V drese Los Angeles odohral Marián Gáborík viac ako sedemnásť minút, ale bodovo sa nepresadil. Zaznamenal len jednu strelu do priestoru brány.

Z predchádzajúcich troch súbojov pritom slovenský útočník skóroval v dvoch. Dokopy má v tejto sezóne na konte v 24 zápasoch deväť bodov (4+5).

Marinčin sa vrátil

Do zostavy Toronta sa po vyše mesiaci a sedemnástich vynechaných stretnutiach pre zranenie v dolnej časti tela vrátil obranca Martin Marinčin. Na ľade dostal veľa priestoru, strávil na ňom viac ako dvadsaťjeden minút.

Bodovo sa nepresadil, ale bol pri dôležitom momente. Avšak - v negatívnom zmysle slova. V závere riadneho hracieho času, keď Maple Leafs viedli 2:1, dostal dvojminútový trest za zdržiavanie hry.

Ottawe sa podarilo vyrovnať a dostať zápas do predĺženia. Napokon v ňom Senators vybojovali dva body po triumfe 3:2 po samostatných nájazdoch.

"Bolo to veľmi nešťastné. Dovtedy sme hrali dobrú tretinu, súper v nej mal do tohto momentu snáď tri strely. Odvádzali sme kvalitnú robotu," vravel pre nhl.com tréner Toronta Maple Leafs Mike Babcock.

"Pre Martina bola pauza veľmi náročná. Čo sa týka nášho brankára, strela bola tečovaná. Čakal, že puk pôjde inak, ako napokon letel. Žiaľ, skončil za jeho chrbtom," dodal.

NHL - sobota:

Winnipeg - St. Louis 5:3 (1:1, 1:0, 3:2)

Góly: 8. Bryan Little (Byfuglien, Scheifele), 22. Wheeler (Byfuglien, M. Perreault), 43. Bryan Little (Wheeler, M. Perreault), 47. Scheifele (Ehlers, Trouba), 52. Ehlers (Petan, Trouba) - 14. Shattenkirk (Paul Stastny, V. Tarasenko), 53. Paul Stastny (Jaden Schwartz), 54. Shattenkirk (Steen, Jadem Schwartz)

/Marko Daňo (Winnipeg) nehral, pre zranenie je dlhodobo mimo hry/

Toronto - Ottawa 2:3 sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 28. Bozak (J. van Riemsdyk, Kadri), 47. M. Martin (Gardiner, Kadri) - 15. B. Ryan (Methot, Ch. Neil), 59. Hoffman (E. Karlsson, Phaunef), rozh. nájazd Pyatt

/Martin Marinčin (Toronto) odohral 21:14 minúty, vyslal dve strely, zaznamenal jeden plusový bod, dve trestné minúty, dva hity a tri zblokované pokusy súpera/

Montreal - Buffalo 2:3 pp (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)

Góly: 24. Lehkonen (Byron), 29. Danault (Petry, Pacioretty) - 25. B. Gionta (E. Kane), 52. Franson (R. O´Reilly), 62. Bogosian (R. O´Reilly, E. Kane)

New York Islanders - Los Angeles 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Góly: 3. Chimera (S. Gionta), 28. Anders Lee (John Tavares, Leddy), 50. Anders Lee (Laddy, Josh Bailey), 60. John Tavares (Kuľomin, Hickey) - 41. Jeff Carter (Doughty, Kopitar), 45. Doughty (Andreoff, Trevor Lewis)

/Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 17:04 minúty, vyslal jednu strelu na bránu, ale bodovo sa nepresadil, zaznamenal len jeden zblokovaný pokus súpera/

/Peter Budaj (Los Angeles) odchytal celý zápas, kryl tridsaťdva z tridsiatich piatich striel súpera a dosiahol 91,4-percentnú úspešnosť zákrokov/

Columbus - Carolina 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Góly: 5. Hannikainen (J. Anderson, W. Karlsson), 15. Hartnell (Prout, Harrington), 51. Hartnell (Gagner, Prout) - 30. Aho (Lindholm, Slavin), 36. Faulk (Rattie)

Philadelphia - New Jersey 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 11. Konecny (Cousins, Provorov) - 8. Zacha (Josefson, Quincey), 36. Palmieri (Parenteau, Cammalleri), 40. Wood (Cammalleri, Santini), 45. Wood (Hall)

Arizona - Tampa Bay 5:3 (2:1, 3:0, 0:2)

Góly: 9. Rieder (Vrbata, Ekman-Larsson), 11. Vrbata (Hanzal, Rieder), 35. Michael Stone (Martin Hanzal, Vrbata), 37. Christian Fischer (J. McGinn, Burmistrov), 40. Martin Hanzal (Vrbata, Rieder) - 19. Paquette (Dumont, Bournival), 50. Namestnikov (Filppula, Palát), 55. Palát (T. Johnson, Nesterov)

Michael Stone strieľa gól do siete Tampy Bay.
Michael Stone strieľa gól do siete Tampy Bay. (Autor: TASR/AP)

Dallas - Washington 3:4 pp (1:1, 2:0, 0:2 - 0:1)

Góly: 7. Cracknell (Jordie Benn, Hamhuis), 27. Eaves (Nemeth, McKenzie), 36. Jamie Benn (Eaves, Seguin) - 3. Burakovsky, 44. Ovečkin (Niskanen, Bäckström), 46. Oshie (Niskanen, Bäckström), 61. Beagle (Kuznecov, Niskanen)

Minnesota - Anaheim 5:3 (1:2, 1:1, 3:0)

Góly: 3. Haula (Pominville, Parise), 26. Zucker, 54. Haula (Suter, Dumba), 55. Ryan Suter (Niederreiter, Charlie Coyle), 56. Zucker (Mikael Granlund, M. Koivu) - 6. Noesen (Boll, Cam Fowler), 14. Cam Fowler, 23. C. Perry (Getzlaf, Kesler)

Calgary - Edmonton 3:7 (0:3, 1:3, 2:1)

Góly: 36. Tkachuk (D. Hamilton, Frolík), 41. Monahan, 56. Bouma (Brodie, D. Wideman) - 2. Slepyšev (Caggiula), 6. Letestu (Kassian, Klefbom), 6. Eberle (Pouliot, Larsson), 24. McDavid (Draisaitl, Larsson), 33. Eberle (Benning, Pouliot), 37. Klefbom (Nugent-Hopkins, Eberle), 60. Nugent-Hopkins (Eberle, A. Larsson)

/Andrej Sekera (Edmonton) odohral 22:51 minúty, vyslal jednu strelu na bránu, zaznamenal štyri trestné minúty, jeden hit a jeden zblokovaný pokus súpera/

San Jose - Colorado 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 6. Ward (J. Thornton, Vlasic), 36. M. Karlsson (Carpenter), 62. Schlemko (Couture, Labanc) - 31. Grigorenko (MacKinnon, Goloubef), 51. Beauchemin

Domov»Hokej»NHL»V NHL nechytal deväť mesiacov. Český brankár vytvoril klubový rekord