Federer vyhral päťsetovú bitku s Nišikorim a postúpil do štvrťfinále

Roger Federer oslavuje svoje víťazstvo nad Keiom Nišikorim.
Roger Federer oslavuje svoje víťazstvo nad Keiom Nišikorim. (Autor: TASR/AP)
SITA|22. jan 2017 o 14:09

Považujem to za významný moment v mojej kariére, povedal skúsený Švajčiar. Zápas trval takmer tri a pol hodiny.

AUSTRALIAN OPEN - 4. kolo (osemfinále):

(celková dotácia 50 miliónov austrálskych dolárov, tvrdý povrch)

Roger Federer (Švaj.-17) - Kei Nišikori (Jap.-5) 6:7 (4), 6:4, 6:1, 4:6, 6:3

/za 3:23 hodiny/

MELBOURNE. Švajčiarsky tenista Roger Federer zvíťazil za 3:23 hodiny 6:7 (4), 6:4, 6:1, 4:6, 6:3 nad Japoncom Kei Nišikorim v nedeľňajšom stretnutí štvrtého kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open.

V prvom sete sa niekdajší líder singlového renkingu ATP Federer dostal z 1:5 na 6:5 a príjem, ale nezvládol neskorší tajbrejk.

Nepykal napokon za to, že nezužitkoval dva jednotlivé brejkbaly za stavu 2:2 vo štvrtom sete (následne klesol na 2:4 a už sa nevyhol rozhodujúcemu dejstvu). V piatej časti miestny šampión zo sezón 2004, 2006, 2007 a 2010 odskočil na 3:0 a už nepripustil zápletku.

Dvadsaťsedemročný finalista rovnako významného turnaja US Open 2014 Nišikori nasadený ako piaty v piatok v treťom kole prekonal trikrát 6:4 Slováka Lukáša Lacka.

Zverenec Ivana Ljubičiča a Severina Lüthiho Federer vynikol v Rod Laver Arene na esá 24:5 (dvojchyby 6:5) a na víťazné údery 83:42.

Zároveň urobil viac nevynútených chýb - 47:32. Premenil sedem z osemnástich brejkbalov, Nišikori tri z desiatich. Švajčiar zvládol dvadsaťdeväť zo 44 zákrokov pri sieti, Japonec devätnásť z tridsiatich. "Súper tam nechal všetko a myslím si, že odohral skvelý zápas. Som šťastný, že som bol súčasťou a dokonca aj víťazom," skonštatoval podľa webu Asociácie tenisových profesionálov (ATP) Federer.

"Kei tuho odolával a počínal si dobre v dôležitých okamihoch. Ja som si hovoril, že si musím zachovať chladnú hlavu. Pripomínal som si, že na takéto čosi som sa pred sezónou pripravoval. Považujem to za významný moment v mojej kariére."

Dovedna sedemnásťnásobný šampión z veľkej štvorky bude vo štvrťfinále hrať s ľavorukým Nemcom Mischom Zverevom, ktorý v nedeľu v osemfinále senzačne prekonal 7:5, 5:7, 6:2, 6:4 britského prvého muža rebríčka Andyho Muraryho.

Tridsapäťročný Federer (teraz po vynechaní druhej polovice sezóny 2016 až 17. v hodnotení) má proti dvadsaťdeväťročnému Zverevovi (50.) skóre 2:0.

Zdolal ho 7:6 (3), 6:2 na antuke v Ríme 2009 a 6:0, 6:0 na tráve v Halle 2013. V oboch prípadoch sa mu to podarilo vo štvrťfinále.

Cítim sa fit, dobre som trénoval a vyplatilo sa to. Kei je ťažký súper, je to pre mňa veľké víťazstvo.

Roger Federer, švajčiarsky tenista

Federer je vo svojom 49. štvrťfinále na Majors. V historickej štatistike počas tzv. otvorenej éry jasne vedie pred Američanom Jimmym Connorsom (41).

Priamo na Australian Open je medzi najlepšími ôsmimi trinásty raz, Švédovi Stefanovi Edbergovi sa to podarilo desaťkrát.

Michaelom Changom a Dantem Bottinim trénersky vedený Nišikori sa so šiestimi štvrťfinále na GS stále delí o národnú prvú priečku s Jirim Satohom. "Som z tejto prehry veľmi sklamaný. O to viac, že som do zápasu vstúpil dobre. V druhom a treťom sete Roger predvádzal kvalitný výkon. V piatom sete som mal šance dostať sa nazad po nezachytení úvodu, ale súper bol napokon trochu prisilný," uznal Nišikori, ktorý si za stavu 0:3 v rozhodujúcom dejstve nechal ošetriť ľavý bok.

Druhú štvrťfinálovú dvojicu v hornej polovici žrebu utvorili miestny šampión 2014 Stan Wawrinka zo Švajčiarska a francúzsky finalista edície 2008 Jo-Wilfried Tsonga. Osemifinálové duely v dolnej sekcii pavúka sú na programe v pondelok.

Domov»Tenis»Australian Open»Federer vyhral päťsetovú bitku s Nišikorim a postúpil do štvrťfinále