Triumf slávil vďaka skvelému finišu Emil Iversen, ktorý zvíťazil s náskokom 3,7 sekund pred lídrom SP Martinom Johnsrudom Sundbym. (Autor: TASR/AP)
TASR|29. jan 2017 o 14:21

Preteky svetového pohára bežcov na lyžiach sa vo švédskom Falune skončili víťazstvami nórskych reprezentantov.

FALUN. Nedeľňajšie preteky klasickou technikou s hromadným štartom v rámci Svetového pohára bežcov na lyžiach sa vo švédskom Falune skončili víťazstvami nórskych reprezentantov.

V mužských pretekoch na 30 km sa tešil z prvenstva Emil Iversen a popoludní triumfovala na 15 km dlhej trati Marit Björgenová.

Dvadsaťpäťročný Iversen, ktorý v sobotu v rovnakom dejisku skončil druhý v šprinte, je to štvrté individuálne prvenstvo na podujatí SP.

Vyhral s náskokom 3,7 sekundy pred slávnejším krajanom a suverénnym lídrom bojov o veľký glóbus Martinom Johnsrudom Sundbym, na treťom mieste skončil domáci pretekár Calle Halfvardsson s odstupom 5,6 sekundy.

Sundby vedie celkové poradie SP s 1348 bodmi, lídrom je aj v hodnotení tzv. dlhých behov (778 bodov).

Preteky žien ponúkli tesný finiš, Björgenová zdolala krajanku Ingvild Flugstad Östbergovú len o pol sekundy a pripísala si 106. individuálne víťazstvo v rámci SP.

Na treťom mieste s odstupom 8,1 sekundy klasifikovali ďalšiu Nórku a líderku SP Heidi Wengovú. Dvadsaťpäťročná vychádzajúca hviezda má na čele poradia 316-bodový náskok pred Fínkou Kristou Pärmäkoskiovou, tretia Östbergová má odstup 332 bodov.

V hodnotení dlhých behov je Wengová vedúcou bežkyňou o 87 bodov pred Östbergovou.

Slovensko nemalo v nedeľňajších pretekoch zastúpenie.

Výsledky - Svetový pohár - Falun (Švédsko) - nedeľa:

Muži - 30 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Emil Iversen 1:15:46,7 h, 2. Martin Johnsrud Sundby (obaja Nór.) +3,7 s, 3. Calle Halfvarsson (Švéd.) +5,6, 4. Sjur Röthe +5,7, 5. Niklas Dyrhaug (obaja Nór.) +8,2, 6. Iivo Niskanen (Fín.) +9,8

Poradie vo Svetovom pohári v hodnotení tzv. dlhých behov - malý glóbus (po 13 z 18 pretekov): 1. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 778 bodov, 2. Matti Heikkinen (Fín.) 492, 3. Alex Harvey (Kan.) 430, 4. Sergej Usťugov (Rus.) 402, 5. Marcus Hellner (Švéd.) 371, 6. Dario Cologna (Švaj.) 350

Poradie vo Svetovom pohári - veľký glóbus (po 21 z 31 pretekov): 1. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 1348 bodov, 2. Sergej Usťugov (Rus.) 1004, 3. Matti Heikkinen (Fín.) 792, 4. Alex Harvey (Kan.) 712, 5. Marcus Hellner (Švéd.) 648, 6. Dario Cologna (Švaj.) 620

Ženy - 15 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová 41:28,8 min, 2. Ingvild Flugstad Ösbergová +0,5 s, 3. Heidi Wengová (všetky Nór.) +8,1, 4. Stina Nilssonová +37,0, 5. Charlotte Kallová (obe Švéd.) +1:01,2, 6. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +1:12,1

Poradie vo Svetovom pohári v hodnotení tzv. dlhých behov - malý glóbus (po 13 z 18 pretekov): 1. Heidi Wengová 718 bodov, 2. Ingvild Flugstad Östbergová (obe Nór.) 631, 3. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) 590, 4. Marit Björgenová (Nór.) 494, 5. Jessica Digginsová (USA) 410, 6. Stina Nilssonová (Švéd.) 409,... 72. Alena Procházková (SR) 1

Poradie vo Svetovom pohári - veľký glóbus (po 21 z 31 pretekov): 1. Heidi Wengová (Nór.) 1531 bodov, 2. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) 1215, 3. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) 1199, 4. Stina Nilssonová (Švéd.) 1009, 5. Jessica Digginsová (USA) 782, 6. Marit Björgenová (Nór.) 679,... 69. Alena Procházková (SR) 27

Domov»Zimné športy»Nór Iversen a jeho krajanka Björgenová zvíťazili v pretekoch na 30 km klasicky s hromadným štartom