Federer po zisku trofeje: Tento titul je pre mňa najvzácnejší

Roger Federer získal svoju osemnástu grandslamovú trofej.
Roger Federer získal svoju osemnástu grandslamovú trofej. (Autor: TASR/AP)
Andrej Bučko|29. jan 2017 o 16:49

Tridsaťpäťročný Švajčiar vyhral Australian Open piaty raz a vybojoval celkovo už svoj osemnásty grandslamový titul.

MELBOURNE. Keď pred ôsmimi rokmi v Aréne Roda Lavera Roger Federer plakal, nezískal titul a vzal mu ho v piatich setoch Rafael Nadal, iba jediný človek dokázal uchlácholiť švajčiarskeho maestra a zastaviť krokodílie slzy. Bol to ten, po ktorom pomenovali štadión - Rod Laver. Doteraz je to jediný titul Španiela v Melbourne.

V nedeľu, vo finále 105. tenisových majstrovstiev Austrálie Laver odovzdával trofej Normana Brookesa Federerovi, ktorý v dráme v piatom sete otočil skóre a vzal si osemnáste grandslamové prvenstvo.

Nadal viedol v rozhodujúcom sete 3:1, mal loptu na 4:2, ale keď podanie stratil, Roger už šancu nepustil.

Vyhral 6:4, 3:6, 6:1, 3:6 a 6:3, keď podstatne lepšie podával (esá 20:4), útočil (víťazné údery 73:35) a súper stál často ďaleko za základnou čiarou.

Keby existovala remíza, rád sa podelí

Bol to stý Federerov zápas na Australian Open (87:13) a vo veku 35 rokov a 174 dní sa stal druhým najstarším grandslamovým víťazom po Kenovi Rosewallovi. Ten tu mal v roku 1972 už 37 rokov a 62 dní.

Federer sa vráti do svetovej desiatky, zo sedemnásteho miesta postúpi na desiate, Nadal z deviateho na šieste miesto.

Švajčiar je prvým mužom v histórii, ktorý má najmenej päť titulov aspoň na troch turnajoch veľkej štvorky (Melbourne a New York po 5, Londýn 7 a Paríž 1).

Fotogaléria z mužského finále Australian Open 2017: fotogaléria

15.3.2017

V slávnostnom poďakovaní počas ceremoniálu úprimne povedal:

"Dnes by som nedbal ani prehrať, ja už som bol spokojný po tých problémoch aj s finále. Keby v tenise jestvovala remíza, určite by som sa rád s Rafom podelil, lebo je neuveriteľné, čo sme obaja dokázali.”

Bazilejčan nevyhral grandslamový turnaj od Wimbledonu 2012 a mnohí ho odpisovali. A keď sa vlani vážne zranil, musel podstúpiť operáciu, prvý raz v živote vynechal Wimbledon i US Open, vypadol z desiatky po štrnástich rokoch. Mnohí neverili, že sa vráti - a ak áno, tak vo veku 35 rokov v akom stave? Bude schopný konkurovať? Vydržať záťaž?

Musel som si poplakať, tie emócie museli von, to sa nedalo udržať. Tento titul je pre mňa najvzácnejší, alebo minimálne na úrovni toho jediného v Paríži 2009.

Roger Federer, víťaz Australian Open

Odpoveď znie – práve po takejto prestávke konečne dobyl grandslamovú trofej a v Melbourne zvládol tri päťsetové zápasy s hráčmi svetovej desiatky – Nišikorim, Wawrinkom, Nadalom.

Nadal: Bol som pomalší, Roger si to zaslúžil

Aj Nadal blahoželal víťazovi a bol hrdý na svoje vystúpenie v Melbourne, no nechcelo sa mu preč z pódia, dlho nevedel zastaviť reč a zliezť ďalej od trofeje, od ktorej ho delilo tak málo.

"Rozhodol stred piateho setu, keď som neudržal podanie za stavu 3:2. Roger podával skvelo, získal veľa priamych bodov. Ja som sa v piatom sete trápil s každým podaním, on hral útočne, aj zariskoval. Dnes mu to tam padalo, nemohol som nič robiť, boli to rýchle lopty. Mne chýbala svižnosť v nohách, ten päťhodinový zápas s Dimitrovom ma stál veľa síl," hodnotil Nadal.

"Nechcem povedať, že som sa nezregeneroval. Bol som pripravený na finále, ale v nohách chýbala ešte väčšia rýchlosť, Roger zasahoval hneď po odskoku a bleskovo a o trochu viac si to zaslúžil," dodal.

Roger Federer (vpravo) vo finále porazil v päťsetovej dráme Rafaela Nadala.
Roger Federer (vpravo) vo finále porazil v päťsetovej dráme Rafaela Nadala. (Autor: SITA/AP)

Mirka Federerová: Som ohromená, nemám slov

Domov»Tenis»Australian Open»Federer po zisku trofeje: Tento titul je pre mňa najvzácnejší