Zákon o športe má svoje výhody, funkcionári ho ale i kritizujú

Zákon o športe navrhli Dušan Tittel a vpravo Tibor Jančula (obaja SNS).
Zákon o športe navrhli Dušan Tittel a vpravo Tibor Jančula (obaja SNS). (Autor: TASR)
TASR|10. mar 2017 o 17:34

Zákon je v platnosti pätnásty mesiac.

BRATISLAVA. Dlhé obdobie pripravovaný a vytváraný Zákon o športe Slovenskej republiky je v platnosti už pätnásty mesiac. Od nového roka sa ním príslušné subjekty riadia v jeho novelizovanej podobe.

Podľa vyjadrení kompetentných naprieč zväzovým spektrom spôsobil zákon a najmä jeho upravené znenie nemalé komplikácie, väčšina športových funkcionárov však zdôrazňuje aj potrebu novej legislatívy a viaceré jej pozitíva.

Vyčlenili futbal a hokej

V závere uplynulého roka došlo k novelizácii zákona na základe poslaneckej iniciatívy dvoch bývalých futbalových reprezentantov. Podľa Dušana Tittela aplikačná prax zákona po niekoľkých mesiacoch potvrdila, že legislatívna norma potrebuje zmenu.

Poukázal na negatívne ohlasy zo zväzov i klubov a spolu s Tiborom Jančulom predložil do parlamentného pléna pozmeňujúci návrh s desiatkami úprav. Na základe ich návrhu sa predovšetkým zmenilo percentuálne rozdelenie finančných prostriedkov.

Teda zo spoločného balíka pre športové zväzy, tvoreného zdrojmi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, odvodov z lotériových hier a účelovo viazaných štátnych zdrojov na národný športový projekt.

Mrzí ma, že zákon nebol v platnosti ani rok a prišlo k prijatiu novely, ktorá priniesla dosť zásadné koncepčné zmeny. Bola proti nej väčšina veľkých športových zväzov, ktoré si mali možnosť naštudovať danú problematiku. Novela vyňala futbal a hokej zo súťaže všetkých športových zväzov, čo považujem za nesprávne.


Igor Moška, generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu

Z tohto balíka sa vyňali futbal a hokej s pevnou garanciou 30 percent (futbal 17 a hokej 13 percent). Sledovali tým, aby sa dva najpopulárnejšie športy s najväčšou členskou základňou nebrali podľa vzorca, ktorým sa prideľujú peniaze aj oveľa menším zväzom.

Funkcionári majú často zviazané ruky

Tittel vyjadril presvedčenie, že žiadny subjekt si finančne nepohorší a zároveň pripustil otvorenie "potrebnej diskusie o financovaní športu, ktoré nemôže byť len o štátnych zdrojoch, ale aj o zapojení samospráv i súkromného sektora".

Novelizovaný zákon o športe určil jasné pravidlá použitia verejných zdrojov, ktorými sa musia športové organizácie riadiť.

Ide najmä o výdavky na talentovaných športovcov, štátnu športovú reprezentáciu, významné športové podujatia a účelné obmedzenie použitia finančných prostriedkov štátu na administratívne účely zväzov.

Po novom bude až 35 percent prostriedkov pre zväzy určených na podporu mládeže a talentovaných športovcov, ktorých vek novela ustanovila do 23 rokov.

Taktiež sa dopĺňa pôsobnosť hlavného kontrolóra v športe, predlžuje sa lehota medzi skúškami kontrolórov o odbornej spôsobilosti na štyri roky.

Práve tieto ustanovenia novely vytvorili najväčšie problémy pre zodpovedných zväzových funkcionárov. Tí sa sťažujú aj na zviazané ruky pri riešení špecifík a priorít jednotlivých odvetví.

Na kluby sa má dívať inak

Pre slovenskú rýchlostnú kanoistiku priniesla novela zákona o športe dvojnásobné starosti. Schválili ju totiž iba pár týždňov pred spojením dvoch zväzov a vznikom nového subjektu pod názvom Slovenská kanoistika.

Klub, ktorý má päť športovcov a nezúčastnil sa na troch pretekoch, podľa mňa nemá čo existovať. Pri podpore treba diferencovať medzi tými, čo si prídu zahrať na lodenicu futbal a tými, ktorí aj niečo prinášajú pre reprezentáciu.


Róbert Petriska, šéf sekcie hladkých vôd

Šéf sekcie hladkých vôd Róbert Petriska v rozhovore pre TASR priznal, že celý proces prevádzajú rôzne peripetie. Mnohé veci treba riešiť urgentne.

"Teraz riešime trénerov-živnostníkov, ktorí mali byť do konca februára niekde zaregistrovaní. Keď sa neprihlásili, tak jednoducho majú smolu a nemôžeme ich platiť. Veľké množstvo z nich nevie, kde je sever, neprihlásili sa a teraz majú problém. Netýka sa to iba nás, ale aj iných športov," uviedol bývalý šéf Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky.

Petriska hodnotí pozitívne, že zákon o športe vymedzuje mantinely trénerom, odborníkom, športovcom a funkcionárom. Ma však výhrady k tomu, že na základe novely musia dať všetky zväzy rovnaké percento klubom.

Róbert Petriska.
Róbert Petriska. (Autor: TASR)

"Doteraz sme rozdeľovali peniaze klubom podľa rôznych parametrov - na základe športových výsledkov na domácich a svetových vrcholných podujatiach, na základe organizácie súťaží či aktivity funkcionárov. Teraz musia dať zväzy klubom peniaze bez ohľadu na to, či ich pretekári dosiahli dobré výsledky a priniesli medaily z ME či MS," priznal.

"Klub, ktorý má päť športovcov a nezúčastnil sa na troch pretekoch, podľa mňa nemá čo existovať. Pri podpore treba diferencovať medzi tými, čo si prídu zahrať na lodenicu futbal a tými, ktorí aj niečo prinášajú pre reprezentáciu."

Štátne dotácie chce vedenie Slovenskej kanoistiky využiť aj na zlepšenie infraštruktúry kanála na bratislavskom Zemníku, na ktorom sa vlani prvýkrát uskutočnili kvalifikačné preteky i majstrovstvá Slovenska.

Výhrady majú aj v tenisovom zväze

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška považuje prijatie nového zákona o športe za kľúčový systémový krok. Má však výhrady voči novele, ktorá vyňala zo spoločného finančného balíka futbal s hokejom a bráni zväzom stanoviť si vlastné priority.

Podľa Mošku je nový zákon o športe veľkým krokom vpred. "Hlavný prínos zákona bol v tom, že sa systémovo vyriešilo financovanie športu. Nastavili sa jednotné pravidlá pre všetky športové zväzy, ktoré sa chcú uchádzať o štátne peniaze. Druhým krokom vpred bolo, že sa stanovili pravidlá, ako sa bude šport finančne podporovať," povedal v rozhovore pre TASR.

Predstaviteľ jedného z popredných slovenských športových zväzov už pri tvorbe dokumentu upozorňoval, že bude administratívne veľmi náročné napĺňať informačný systém v zmysle zákona.

"Vyžaduje si to vybudovať informačný systém v športe a trpezlivo vysvetľovať športovým zväzom i klubom, ako ho napĺňať. Prechodné ustanovenia mali byť trochu dlhšie, aby nenastali komplikácie administratívneho charakteru, no nie je to kľúčová vec. Podstatné je, že sa vyriešilo systémové financovanie športu," prezradil Moška.

Slovenskému systému sa čoraz menej darí vychovávať špičkových športovcov. Viac pre nich musia obvykle spraviť rodičia.
Slovenskému systému sa čoraz menej darí vychovávať špičkových športovcov. Viac pre nich musia obvykle spraviť rodičia. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)

"Mrzí ma, že zákon nebol v platnosti ani rok a prišlo k prijatiu novely, ktorá priniesla dosť zásadné koncepčné zmeny. Bola proti nej väčšina veľkých športových zväzov, ktoré si mali možnosť naštudovať danú problematiku. Novela vyňala futbal a hokej zo súťaže všetkých športových zväzov, čo považujem za nesprávne."

Moška tvrdí, že športové spolky by mali mať rovnaké pravidlá a kritériá pri uchádzaní sa o štátne dotácie. "Novela zaviedla niektoré systémové prvky, ktoré bránia zväzom vykonávať prácu podľa vlastných priorít. Pre malé zväzy prináša novela veľa problémov a je ťažko splniteľná. Rok-dva sa mal nechať zákon bežať, potom sa mali rozanalyzovať chyby. Keby sa vyskytli trendy, ktoré nie sú v súlade s cieľom zákona alebo spoločenskými prioritami, mohol sa zákon opraviť. Urobilo sa to rýchlo, bez diskusie a nejakej analýzy, čo považujem za systémovo nesprávne."

Pre tenis priniesol nový zákon o športe viac finančných prostriedkov na priamu podporu mládeže. "Začali sme podporovať 102 talentov od 12 do 20 rokov podľa kritérií sumou cca 400.000 eur. Podporu klubov sme navŕšili skoro o 100 percent a pridali sme k tomu priamu podporu rodičov talentovaných detí," uviedol Moška.

"Namiesto 12 klubov teraz podporujeme 40, pričom čiastka sa zdvojnásobila a chceme ju naďalej zvyšovať. Tenisové kluby pocítia zákon už v tomto roku a keď budú mať veľa detí a dobré výsledky, dostanú viac peňazí. Uľahčí to rodinný rozpočet. Aj naďalej platí, že rodičia sú veľmi dôležitou súčasťou tenisu."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Zákon o športe má svoje výhody, funkcionári ho ale i kritizujú