Peter Sagan môže na Tour de France 2017 vyrovnať rekord

Peter Sagan je päťnásobným držiteľom zeleného dresu.
Peter Sagan je päťnásobným držiteľom zeleného dresu. (Autor: SITA/AP)
Martina Janíková|12. jún 2017 o 10:40

Slovenský cyklista vyhral zelený dres päťkrát za sebou. Keď sa mu to podarí aj tento rok, vyrovná rekord Erika Zabela.

BRATISLAVA. Pre slovenského diváka to bol najnapínavejší možný záver Tour de France 2016. André Greipel na Champs-Élysées prešiel pár stoviek metrov pred cieľom do bleskového útoku. V tom sa mu po pravej ruke objavil Peter Sagan v zelenom drese. Nemec Greipel napokon poslednú etapu o kúsok vyhral.

Peter Sagan sa však na pódiu pre najlepších jazdcov Tour objavil.

Po boku Chrisa Frooma (žltý dres pre celkového víťaza), Adama Yatesa (biely dres pre najlepšieho mladého jazdca) a Rafala Majku (bodkovaný pre najlepšieho vrchára) oslavoval zisk zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže.

Dokázal to piaty raz za sebou. Tento rok môže dorovnať legendárny zápis Nemca Erika Zabela, ktorý bodovaciu súťaž ovládol dokonca šesťkrát.

„Zelený dres by som chcel vyhrať ešte aspoň dvakrát,“ vravel Peter Sagan novinárom v Paríži minulý rok v cieli poslednej etapy Tour de France.

Aj v tomto ročníku bude najväčším favoritom.

9-krát skončil v etape tretí

Sagan vzal Tour de France takpovediac útokom. Už v roku 2012 na nej žal veľké úspechy. Hneď pri svojom ostrom debute vyhral bodovaciu súťaž.

Zelený dres si nevyzliekol už päť rokov. „Zdolať ho v tejto súťaži je takmer nemožné,” vravel športový riaditeľ tímu Etixx Tom Steels.

Minulý rok dostal tiež premiérovo ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca Tour.

Fanúšikovia na Tour de France slovenského cyklistu Petra Sagana milujú. Je aktívny, často chodí do únikov, predvádza svoju šoumenskú povahu.

Dovedna vyhral na Tour de France sedem etáp. V roku 2012 tri, o rok neskôr jednu, minulý rok opäť tri.

Pri debute na Tour vyhral hneď úvodnú etapu. Ovládnuť úvodnú etapu pri prvej účasti sa podarilo cyklistovi na Tour de France predtým v roku 1995. Zároveň sa stal najmladším etapovým víťazom na Tour od Američana Lanca Armstronga v roku 1993.

"Sagan je prínosom pre cyklistiku, podľa mňa je veľmi zábavný. Ostatní jazdci v pelotóne vám povedia, že na také zábavky nemajú čas. Ale on áno,“ vravel pre Cycling Weekly nórsky cyklista Boasson Hagen.

Tour de France nevyhrá

Sagan je prínosom pre cyklistiku, podľa mňa je veľmi zábavný. Ostatní jazdci v pelotóne vám povedia, že na také zábavky nemajú čas. Ale on áno.

Boasson Hagen, nórsky cyklista

Peter Sagan patrí k najlepším cyklistom na svete. Svojimi úspechmi sa zaradil k legendám, chválil ho aj päťnásobný víťaz Tour de France Eddy Merckx.

V súčasnej situácii však na celkový triumf na Tour de France nedosiahne. Je aktívny a zelené dresy môže vyhrávať ešte niekoľko rokov.

Žltý je však iná záležitosť. Bývalý generálny manažér tímu Liquigas - Cannondale Roberto Amadio síce verí, že by to slovenský pretekár mohol dokázať, ani on, ani jeho bývalý tréner ale nevidia dôvod, pre ktorý by sa o to mali snažiť.

„Nedá sa to. Je to viac-menej nereálne. Reálne to bude len vtedy, ak všetci popadajú,“ povedal Peter Sagan v rozhovore pre SME.

Podobne to vidí aj jeho bývalý tréner Peter Zánický. “Každý športovec by mal povedať, že šanca je vždy. No treba si byť vedomý svojich dispozícií. Keď to prirovnám k atletike - pretekár na sto metrov asi nevyhrá maratón,” myslí si.