Slovenky aj druhý raz prehrali s Tureckom, na MS sa neprebojovali

Slovenské basketbalistky podľahli Turecku 56:70.

Skupina o 5.-8. miesto:

Turecko - Slovensko 72:56 (32:28)

Turecko: Hollingsworthová 20, Albenová 15, Canitezová 15, Vardarli-Demirmenová 7, Caglarová 0 (Koksalová 5, Ivegin-Unerová 5, Cakir-Torgutová 3, Senyureková 2, Corová 0)

Slovensko: Bálintová 12, Vyňuchalová 9, Ružičková 8, Oroszová 6, Žirková 3 (Jurčenková 8, Slamová 6, Mikulášiková 2, Remenárová 2, Dudášová 0, Kováčiková).

Rozhodovali: Rosso (Franc.), Suslov (Est.), Forsbergová (Dán.), štvrtiny: 16:9, 16:19, 25:11, 15:17

Lotyšsko - Taliansko 68:67 (37:42)

Najviac bodov: Putninová a Vitolová po 15, Šteinbergová 13 - Zandalasiniová 15, Sottanová 13, Masciadriová 9

Semifinále:

Španielsko - Belgicko 68:52 (20:11, 16:10, 16:12, 16:19)

Najviac bodov: Torrensová 20 (10 doskokov), Lyttlová 9, Nichollsová, Xargayová a Cruzová po 8 - Vanlooová 11, K. Mestdaghová 9, K. Mestdaghová 8

Grécko - Francúzsko 55:77 (30:33)

PRAHA. Slovenské basketbalistky sa nepredstavia na majstrovstvách sveta 2018 v Španielsku. Rozhodla o tom ich prehra s Tureckom 56:72 v skupine o 5.-8. miesto na majstrovstvách Európy v Prahe.

Zverenky Mariana Svobodu od prvých minút iba doťahovali náskok súperiek, ktoré postupne získali hernú i výsledkovú prevahu a napokon si pripísali dôležité víťazstvo.

Slovenky dohrajú šampionát nedeľným zápasom proti Taliansku o konečné 7. miesto na ME. Hráčky Turecka nastúpia o 5. miesto proti Lotyšsku, ktoré zdolali Taliansko 68:67.

Turecko a Lotyšsko si víťazstvami v skupine o 5.-8. miesto zabezpečili postup na MS.

Hlasy (zdroj: fiba.com/eurobasketwomen/2017):

Marian Svoboda (tréner SR): "Skutočne sme sa chceli prebojovať na majstrovstvá sveta a na tento duel sme sa pripravili dobre, ale ako obyčajne, začiatok bol veľmi slabý. Veľký rozdiel bol v trestných hodoch, to bolo rozhodujúce. Turkyne využili výhodu skúseností, pričom my stále máme veľmi mladé družstvo."

Ekrem Memnun (tréner Turecka): "Po sklamaní a prehre s Gréckom sme sa dokázali znovu odraziť. Sústredili sme sa najmä na mentálny prístup k zápasu. Mám k dispozícii skúsené hráčky, ktoré potiahli mladšie. Ďakujem im, pretože to dnes bolo dôležité. Sme šťastní, že sme sa prebojovali na majstrovstvá sveta 2018."

Saziye Ivegin-Ünerová (krídelníčka Turecka): "Dnešok bol pre nás dôležitý, pretože sme sa kvalifikovali na budúcoročné MS a vyhrali sme veľkým rozdielom, takže sme veľmi šťastní. Dúfam, že nás naši fanúšikovia prídu do Španielska podporiť."

Marie Růžičková (pivotka SR): "Naša cesta turnajom bola pozitívna a sme radi, že sme sa dostali do najlepšej osmičky. Dnešný zápas nás mrzí. Všetci sme verili až do konca a vložili do toho srdcia. Prehrali sme a musíme si zo stretnutia vziať len to pozitívne, najmä naše najmladšie hráčky, ktoré doteraz sedeli na lavičke. Pre ne sú to cenné skúsenosti."

Zuzana Žirková (kapitánka SR, zdroj: facebook SBA): "Sme sklamané, ale keď sa to pozrieme spätne, dostali sme sa do Prahy, čo nikto nečakal. Musíme sa z toho tešiť a odraziť, ale bohužiaľ momentálne prevláda veľký smútok. Doplatili sme na viacero vecí, aj na úzku rotáciu, musíme sa s tým vyrovnať. Bojovali sme až do konca, ale v závere nám už chýbali sily. V prvom polčase súper ukázal veľkú silu a jednoznačne nás prehral. Nevedeli sme sa vyrovnať s jeho zónou, nemali sme na to nič pripravené. Vedeli sme, do čoho ideme, ale takticky sme to absolútne nezvládli."

Online prenos: Slovensko - Turecko (ME v basketbale žien 2017, o 5.-8. miesto)

ME - ženy O 5. - 8. miesto 2016/2017
24.06.2017 o 15:00
Turecko
70:56
(16:9, 16:19, 25:11, 13:17)
40' minúta
Slovensko
Sen o majstrovstvách sveta sa rozplynul. Turecko rozhodlo o svojom víťazstve v tretej štvrtine, keď trafilo päť striel spoza trojkového oblúka. Práve tu sa zrodil rozhodujúci trhák, ktorý napokon znamená výhru favorizovaného družstva 70:56. Svoje kvality opäť potvrdila naturalizovaná Američanka Quanitra Hollingsworthová, ktorá sa s 20 bodmi stala najlepšou strelkyňou duelu. Na našej strane sa najviac darilo Barbore Bálintovej, ktorá dosiahla tucet bodov. Pre Slovenky ale turnaj ešte nekončí. Svoje účinkovanie uzavrú zajtrajším zápasom o siedme miesto, v ktorom si druhýkrát zmerajú sily s Talianskom. Teraz sme síce smutní, no pred turnajom by súboj v posledný deň šampionátu brali všetkými desiatimi. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný deň.
39:54
Definitívu podobu výsledku dala Angelika Slamová, ktorá premenila svoju strelu za tri body. Zápas sa končí a Turecko napokon vyhrá 14-bodovým rozdielom.
39:38
Prebieha posledná minúta zápasu a turecký náskok zvyšuje Birsel Vardarlıová Demirmenová. Tento tím možno nebude spokojný so súbojom o piate miesto, ale na svetovom šampionáte chýbať nebude.
38:33
Teraz sa mohla presadiť aj ďalšia naša hráčka. Nikola Kováčiková strieľala z dobrej pozície, ale lopta do súperovho koša nespadla.
38:04
Sympatické je, že mladé hráčky bojujú až do konca. Svoje minúty v dnešnom dueli dostala aj Rebeka Mikulášiková a na konto si pripisuje prvé body.
37:30
Na záverečné minúty dostala šancu aj Angelika Slamová. Hráčka tímu Piešťanské Čajky sa presadzuje strelou za tri body, a tak je rozdiel pod dvadsaťbodovou hranicou.
37:11
Náskok tureckého družstva prekonal 20-bodovú métu. Ďalšou úspešnou strelkyňou je Şaziye İveginová Ünerová.
36:34
Quanitra Hollingsworthová teraz nedokázala presadiť, keďže skvelým blokom sa zaskvela Anna Jurčenková. Tá na konci prvého dejstva vykresala nádej pre náš tím, ale na víťazstvo to už nebude.
35:55
Tuğçe Canıtezová sa môže usmievať. V druhom polčase zaznamenáva ďalšiu úspešnú strelu za tri body a už je jasné, že krajina polmesiaca nebude chýbať na svetovom šampionáte.
35:32
Opäť sme videli rýchlu kontru v podaní Marie Růžičkovej. Naša talianska legionárka sa dokázala presadiť po tom, čo spod nášho koša skórovala Quanitra Hollingsworthová.
34:55
Tuğçe Canıtezová zvýšila náskok tureckého tímu, ale na druhej strane rýchlo reaguje Marie Růžičková. Tá je v druhom polčase našou jednoznačne najlepšou hráčkou.
34:18
Nikola Dudášová zakončovala z náročnej pozície a podľa toho to aj dopadlo. Lopta skončila len na obruči, a tak môžu ísť dopredu hráčky tureckej reprezentácie.
33:33
Tuğçe Canıtezová sa presadila cez brániacu slovenskú hráčku. Turecké hráčky po oddychovom čase opäť prepli na vyšší výkonnostný stupeň a odskočili o ďalšie štyri body.
33:07
Romana Vyňuchalová bránila ako len vedela. Quanitra Hollingsworthová však ukázala svoju šikovnosť, dostala sa cez našu hráčku a už nemala problém skórovať.
32:49
Sedembodová šnúra na strane Slovenska. Marie Růžičková si doskočila ďalšiu loptu pod súperovým košom a pridáva dva body na naše konto. Tréner Ekrem Memnun si tak radšej berie oddychový čas.
32:01
Turecko zatiaľ vo štvrtej časti hry bodov mlčí. To už ale neplatí o našich hráčkach, ktoré sa presadili zásluhou Romany Vyňuchalovej. Tá bola faulovaná a premenila aj trestný hod.
31:41
Barbora Bálintová bola zblokovaná a následne musela rýchly brejk súpera zastaviť za cenu osobnej chyby naša elitná pivotka Romana Vyňuchalová.
31:20
Turecko si pripísalo na konto deviatu stratu, ale ani toto zaváhanie sme nedokázali potrestať. Nikola Dudášová neuspela strelou spoza trojkového oblúka.
30:43
Prvý turecký útok v štvrtej štvrtine nebol úspešný. Na druhej strane to v časovej tiesni skúšala Nikola Dudášová, no jej strela trafila len obruč súperovho koša.
30:01
Začala sa štvrtá štvrtina.
Bohužiaľ, turecké basketbalistky sa v úvode tretej štvrtiny poriadne rozstrieľali. Zaznamenali viacero trojek a zdá sa, že definitívne odskočili nášmu družstvu. Tretiu časť hry vyhrali o 14 bodov a ráznym krokom smerujú na budúcoročné majstrovstvá sveta.
30:00
Tretia štvrtina sa skončila.
29:59
Işıl Albenová mohla symbolicky ukončiť tretiu štvrtinu úspešnou strelou za tri body. Zvolila však prienik pod kôš a napokon ďalšie dva turecké body nezaznamenala.
29:26
Barbora Bálintová nepremenila strelu za tri body, no loptu sme si doskočili. Po vhadzovaní zozadu strieľala Marie Růžičková, ale trafila len obruč tureckého koša.
28:37
Rozhodcovia teraz riešili nejaké problémy s časomierou. Slovenky zostali v útoku, no nepresadili sa po nepresnej strele Veroniky Remenárovej spoza trojkového oblúka.
28:05
Iskierku nádeje sa snaží ešte rozdúchať Romana Vyňuchalová. Naša pivotka trafila presne zo strednej vzdialenosti a pripisuje si na konto ďalšie dva body.
27:46
Quanitra Hollingsworthová sa presadila v súboji s Annou Jurčenkovou. Naša hráčka zrejme dostala úder do krku, no rozhodcovia akciu pustili. Marian Svoboda si možno trošku neskoro berie time out.
27:07
Tuğçe Canıtezová si odskočila od brániacej hráčky a poľahky posiela loptu do koša. Turecký náskok je obrovský a zrejme budeme bojovať len o siedme miesto.
26:32
Bez šance. Quanitra Hollingsworthová mala v súboji s Veronikou Remenárovou jasnú fyzickú prevahu a poľahky doviezla loptu až do koša. Zápas sa zdá byť rozhodnutý.
25:47
Ďalšia úspešná trojka na strane Turecka. Şaziye İveginová Ünerová namierila presne a opäť približuje krajinu polmesiaca k postupu na svetový šampionát.
25:22
Barbora Bálintová sa krásne dostala pod kôš a poľahky zaznamenáva ďalšie dva body v dnešnom zápase. Rozdiel je momentálne na hranici 11 bodov.
24:45
Işıl Albenová zaznamenáva svoju piatu trojku v dnešnom zápase. Následne koriguje bodový stav Sabína Oroszová, no tretia časť hry nám v obrane vôbec nevychádza.
23:54
Sabína Oroszová mala drobný prešľap, a tak jej presný pokus má hodnotu len dvoch bodov. Každopádne, nevydarený vstup do tretej štvrtiny komplikuje naše ambície na postup.
23:22
Barbora Bálintová nepremenila strelu za tri body. Na druhej strane palubovky uspela individuálnym prienikom Tuğçe Canıtezová. Náskok sa vyšplhal už na hranicu 14 bodov.
22:34
importantV útoku sme sa nepresadili a ďalšou trojkou nás potrestala Işıl Albenová. Marian Svoboda reaguje na skvelý turecký vstup do tretieho dejstva oddychovým časom.
22:07
To snáď nie je možné. Predošlou trojkou sme sa dostali na kontakt, no náskok na hranicu deviatich bodov upravuje presnou trojkou Birsel Vardarlıová Demirmenová.
21:45
Marie Růžičková si teraz pripísala dva útočné doskoky a napokon sme sa dokázali presadiť. Presnú strelu za tri body zaznamenala Barbora Bálintová.
21:09
Bohužiaľ, Turkyne sa opäť presadili za tri body. Po peknej akcii skórovala elitná rozohráčka nášho súpera Işıl Albenová, a tak sa náskok opäť blíži k dvojcifernému číslu.
20:41
Quanitra Hollingsworthová sa presadila cez našu hráčku a dokázala skórovať. Manko nášho tímu sa tak prehĺbilo o ďalšie dva body.
20:26
Škoda, slovenské hráčky nezačali druhý polčas najlepšie. Marie Růžičková síce loptu doskočila, no následne porušila pravidlo o krokoch Barbora Bálintová.
20:01
Začala sa tretia štvrtina.
V prvom polčase sme prehrávali už o 16 bodov a trochu sme nad našimi dievčatami už lámali palicu. Následne však zabrali v obrane, osem bodov dala Anna Jurčenková a opäť sme sa dostali na kontakt. V samotnom závere konečne skórovala Zuzana Žirková a uzavrela skóre na 32:28. Dobrou správou je, že Quanitra Hollingsworthová má na konte tri fauly, čo by mohlo byť pre Turecko problém. Všetko je otvorené a dúfame, že sa nám dnes podarí zvíťaziť. Držte palce aj naďalej.
20:00
Druhá štvrtina sa skončila.
19:51
importantTak konečne to padlo aj Zuzane Žirkovej! Jej presná strela za tri body znamená, že prvý polčas napokon prehráme len o štyri body, čo nám dáva nádej hrať o postup na svetový šampionát.
19:30
Zuzana Žirková nepremenila jeden trestný hod, ktorý bol nariadený po technickom faule tureckej lavičky. Rodáčka z Bojníc neskórovala už takmer šesť štvrtín.
19:12
Jedna z tureckých hráčok minula svoj pokus. Obranný doskok si pripisuje na konto Sabína Oroszová, a tak môže ísť dopredu. Prebieha posledná minúta prvého polčasu.
18:30
Barbora Bálintová to teraz zvládla na jednotku a podľa mňa bola ešte aj faulovaná. Iný názor majú však rozhodcovia, a tak okrem košu už hráčka Good Angels Košice nebude hádzať aj trestný hod.
18:17
Romana Vyňuchalová mierila nepresne. Na druhej strane si ďalšie dve šestky vybojovala Quanitra Hollingsworthová a tento raz premenila oba svoje pokusy. Problémom sú aj tri fauly Anny Jurčenkovej.
17:48
To je škoda. Turecko minulo niekoľko striel za dva body, no loptu sme nezískali. Quanitra Hollingsworthová bola faulovaná Romanou Vyňuchalovou a premieňa jednu šestku.
17:08
Quanitra Hollingsworthová teraz trestuhodne minula, a tak sme mohli ísť dopredu. Naša akcia bola prerušená faulom Cansu Köksalovej, no o pár sekúnd neskôr skóruje Anna Jurčenková.
16:40
importantTeraz sme videli trošku rozháraný úsek hry. Zuzana Žirková minula strelu za tri body, naše si však loptu doskočili a ďalšie dva body zaznamenala Anna Jurčenková. Turecký tréner si berie time out.
15:46
Tilbe Şenyüreková dostala veľa priestoru a aj ho využila. Na druhej stane ale upravuje na rozdiel desiatich bodov presnou ľavačkou Anna Jurčenková.
15:16
Po oddychovom čase sa Slovenky dokázali presadiť. Anna Jurčenková mohla zakončiť, no loptu ešte zhodila na Sabínu Oroszovú, ktorá mierila presne.
14:58
Až teraz si slovenský tréner berie oddychový čas. Samozrejme, do konca riadnej hracej body zostáva ešte veľmi veľa času, no Turecko nám už výrazne dokázalo odskočiť.
14:20
Teraz sme sledovali dvojbodové koše na oboch stranách. Najskôr sa presadila Quanitra Hollingsworthová a o pár sekúnd neskôr kontruje presným pokusom Barbora Bálintová.
13:34
Barbora Bálintová stratila loptu, no Turkyne jej zaváhanie nepotrestali. Po prerušení hry pôjdeme dopredu, ale na ihrisko sa vracia Işıl Albenová i Quanitra Hollingsworthová.
13:00
Pekná akcia v podaní nášho tímu. Po rýchlej výmene lopty sa dostala do dobrej pozície Anna Jurčenková a o dosku posiela loptu do koša. Stále však prehrávame o tucet bodov.
12:21
Úspešnú sériu Turecka prerušila dvoma bodmi Romana Vyňuchalová. Následne sme mohli zaznamenať ďalšie body, ale Zuzana Žirková sa nepresadila.
11:42
importantÚčasť na majstrovstvách sveta nám uteká pomedzi prsty. Turecko dosiahlo sériu 15:0, o čo sa postarala presnou strelou za tri body Cansu Köksalová. Marian Svobodu si trošku nelogicky neberie oddychový čas.
11:14
Slovensku vstup do druhej štvrtiny absolútne nevychádza. Tuğçe Canıtezová získala faul v súboji so Sabínou Oroszovou a premenila oba trestné hody.
10:53
Turecko nám uteká na dvojciferný bodový rozdiel. Anna Jurčeková síce predviedla dobrý blok, no po vhadzovaní zo zadnej čiary poľahky skórovala Cansu Köksalová.
10:15
Birsel Vardarlıová Demirmenová poľahky prešla cez brániace slovenské hráčky. Efektným spôsobom zakončila svoju akciu a dosahuje svoje prvé body v zápase.
10:01
Začala sa druhá štvrtina.
Prvé dejstvo ukončila nepresná strela Nikoly Dudášovej z náročnej pozície. Turecko tak vedie o sedem bodov, hoci nepredviedlo také útočné predstavenie ako v prvom vzájomnom zápase. Zatiaľ sa nám nedarí streľba, o čom svedčí len deväť dosiahnutých bodov.
10:00
Prvá štvrtina sa skončila.
09:59
Barbora Bálintová bola faulovaná, no pre Turecko to bol len tretí faul v tejto štvrtine. Marian Svoboda si ešte berie oddychový čas, no do konca prvej časti chýba už veľmi málo.
09:53
Barbora Bálintová minula strelu spoza trojkového oblúka a následne faulovala Olcay Çakırovú Turgutovú. Tá dáva kôš s faulom, a tak je strata nášho tímu už sedembodová.
09:28
Bohužiaľ, na konte máme už päť faulov. Quanitra Hollingsworthová získala dva trestné hody v súboji s Nikolou Dudášovou a premenila jednu šestku.
08:56
Romana Vyňuchalová bola ďaleko od koša a navyše bola aj v časovej tiesni. Jej zakončenie bolo trošku bezradné, a tak sa nám nepodarilo znížiť náskok súpera.
08:32
To je škoda. Barbora Bálintová nás mohla poslať do vedenia, no jej pokus bol príliš krátky. Následne pod našim košom faulovala Veronika Remenárová a oba trestné hody premenila Tuğçe Canıtezová.
07:37
Super, Işıl Albenová porušila pravidlo o krokoch, a tak sme dopredu mohli ísť my. Do zakončenia sa dostala nová hráčka na palubovke Veronika Remenárová a trafila absolútne presne.
06:51
Škoda. Barbora Bálintová sa pekne dostala do zakončenia, ale svoj dvojtakt nedotiahla do úspešného zakončenia. Stále tak prehrávame trojbodovým rozdielom.
06:15
Po faule Romany Vyňuchalovej zostali Turkyne v útoku. Pod kôš sa dravým prienikom dostala Işıl Albenová, ale našťastie nezvýšila bodové konto svojho tímu.
05:36
Tak to je škoda. Barbora Bálintová síce presnou trojkou vyrovnala skóre zápasu, no z ďalšieho útoku sa rovnakým spôsobom druhý raz presadila aj Işıl Albenová.
05:02
Marie Růžičková nepremenila svoju strelu za dva body, no následne sa Turkyne previnili útočným faulom. Prvú osobnú chybu si pripisuje na konto Quanitra Hollingsworthová.
04:38
Tak toto je veľmi nepríjemné. Bahar Çağlarová je odvážaná na nosidlách a zrejme bude putovať do jednej z pražských nemocníc. Každopádne, v zápase môžeme pokračovať.
04:38
Bahar Çağlarová naďalej zostáva ležať na palubovke, čo rozhodne nie je dobrá správa pre tureckého trénera. Jedna z opôr družstva je v opatere lekárov a zrejme v dnešnom dueli dohrala.
04:38
Bahar Çağlarová teraz dostala nepríjemný úder pod tureckým košom, no jej spoluhráčky išli dopredu. Rozhodcovia mohli hru prerušiť, no namiesto toho boduje Quanitra Hollingsworthová.
03:56
Quanitra Hollingsworthová sa prvýkrát v dnešnom zápase dokázala presadiť, no trojbodové vedenie dlho Turecku nevydržalo. Na druhej strane kontruje Marie Růžičková.
03:20
Zuzana Žirková netrafila presne za tri body, no následne Slovenky dobre bránili. Naše strelecké mlčanie ukončila presnou strelou Romana Vyňuchalová.
02:26
Barbora Bálintová sa dravým prienikom dostala pod kôš, ale šťastie teraz stálo na strane Turecka. Opäť sme sa ale dostali do časovej tiesne, čo nie je dobrý signál.
01:45
Birsel Vardarlıová Demirmenová sa dostala k strele za tri body, no našťastie nebola úspešná. Turecko si loptu dokončilo, ale následne neuspela ani Işıl Albenová.
01:17
Romana Vyňuchalová strieľa v časovej tiesni. Lopta trafila len obruč a napokon zostanú pri lopte favorizované Turkyne. Čo najskôr potrebujeme prerušiť strelecké mlčanie.
00:48
Romana Vyňuchalová mierila nepresne, no na druhej strane neuspela ani Quanitra Hollingsworthová. Loptu nakoniec máme my, a tak môžeme ísť do postupného útoku.
00:21
Úvodný rozskok vyhrala Marie Růžičková, ale Slovensko okamžite o loptu prišlo. Bohužiaľ, prvý turecký útok má hodnotu troch bodov, keď sa presadila Işıl Albenová.
00:01

Turecko: Bilgiçová, Coraová, Çakırová Turgutová, Vardarlıová Demirmenová, Çağlarová, Albenová, Canıtezová, Hollingsworthová, İveginová Ünerová, Şenyüreková, Köksalová, Uralová.

Slovensko: Mikulášiková, Remenárová, Žirková, Dudášová, Oroszová, Bálintová, Jurčenková, Růžičková, Vyňuchalová, Kováčiková, Slamová.

Rozhodcovia: Yohan Rosso (FRA), Maj Kazuko Forsbergová (DEN), Tanel Suslov (EST).
Vážení čitatelia, vítam pri sledovaní priameho prenosu z basketbalových majstrovstiev Európy žien. Slovensko si síce o medaily nezahrá, no dnešný zápas má pre celý basketbal pod Tatrami veľkú dôležitosť. Zverenky Mariana Svobodu si totiž v prípade víťazstva nad Tureckom zabezpečia účasť na budúcoročných majstrovstvách sveta. Držte palce!
TURECKO

Basketbalistky Turecka museli vo štvrtok prehltnúť poriadne horkú pilulku. Ako víťazky B-skupiny nastúpili do štvrťfinálového zápasu s Gréckom v pozícii favorita, ale po nevýraznom výkone prehrali 55:84. Po olympijských hrách v Riu tak partia okolo rozohrávačky Işıl Albenovej zažila ďalšie veľké sklamanie. Každopádne, to dnes musí ísť bokom, pretože Turecko rozhodne nechce chýbať na svetovom šampionáte v Španielsku. Na rozdiel od našich dievčat odohralo o jeden zápas, čo sa môže prejaviť najmä v závere duelu. Zverenky Ekrema Memnuna sú na tom lepšie v úspešnosti streľby a v porovnaní so Slovenskom výrazne menej strácajú loptu. Spomenúť musíme najmä streľbu za tri body, ktorá je na úrovni 33,3%. Najlepšou strelkyňou je Quanitra Hollingsworthová, ktorá dosahuje 15,5 bodu na zápas a k tomu ešte aj 11 doskokov. Grékyne ju dokázali čiastočne vypojiť z hry. Naturalizovaná Američanka síce dala 15 bodov, ale dostala sa len k piatim strelám z poľa.
SLOVENSKO

Pred turnajom sa mladému slovenskému tímu veľké šance nedávali. Cieľom bol postup zo skupiny, čo sa vďaka dobrému výkonu proti Bielorusku aj podarilo. Doposiaľ najlepšiu hru si ale zverenky Mariana Svobodu nechali na osemfinálové stretnutie s Ukrajinou. Favorit zápasu viedol len 83 sekúnd a na výborne hrajúce Slovenky jednoducho nemal. Zuzana Žirková na sklonku kariéry predviedla ďalší famózny výkon a 31 bodmi zatienila ukrajinskú hviezdu Alinu Iagupovovú. Vo štvrťfinále nám vysokú školu basketbalu predviedli Francúzky, ktoré rýchlo odskočili na 15 bodov a napokon vyhrali jasne 67:40. Vicemajsterky Európy nás vrátili späť na zem, čo sme možno pred dôležitým zápasom aj potrebovali. Na svetovom šampionáte sme boli naposledy v roku 1998, vtedy s trénerkou Natáliou Hejkovou a mladou 17-ročnou Zuzanou Žirkovou. V Česku troška doplácame na slabšiu streľbu spoza trojkového oblúka. Nepadá to najmä Sabíne Oroszovej, no bodaj by si najlepší výkon nechala na dnes. Bohužiaľ, stále nebudeme môcť rátať s Teréziou Páleníkovou, ktorá si zranila členok.
V PRVOM MERANÍ SÍL USPELO TURECKO

Slovenské basketbalistky sa na turnaji už raz s Tureckom stretli. Vo svojom prvom zápase prehrali 58:69, keď doplatili na nevydarený prvý polčas. Rýchlo si spravili fauly Barbora Bálintová a Zuzana Žirková, no a bez nich sa nám hralo veľmi ťažko. Prvá menovaná hráčka napriek tomu bola najlepšou strelkyňou Slovenska, keď zaznamenala 17 bodov. Quanitra Hollingsworthová si našim pod košom robila čo chcela a najmä vďaka nej hádzala krajina polmesiaca až 18 trestných hodov. Turecku padlo do koša 44% pokusov za tri body a aj preto doviedlo zápas do úspešného konca. Dnes to bude piaty vzájomný zápas pre tieto krajiny a my dúfame, že Slovensko si na konto pripíše prvý triumf.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Domov»Halové športy»Basketbal»Slovenky aj druhý raz prehrali s Tureckom, na MS sa neprebojovali