Froome mal počas Vuelty pozitívny dopingový test, hrozí mu aj odobranie titulu

Chris Froome vyhral v roku 2017 Vueltu aj Tour de France.
Chris Froome vyhral v roku 2017 Vueltu aj Tour de France. (Autor: TASR/AP)
Andrej Kuzmány, Miloslav Šebela|13. dec 2017 o 09:12

Brit je štvornásobným víťazom Tour de France.

PARÍŽ. Staval sa do pozície ambasádora športu. Bojoval proti dopingu, bol za férové podmienky a ctil džentlmenstvo. Štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome však môže o povesť čistého šampióna poľahky prísť. Pri víťazstve na Vuelte v tomto roku si pomáhal salbutamolom.

Látku používajú astmatici, aby predchádzali záchvatom. Pomáha im uvoľniť dýchacie cesty a zlepšiť príjem kyslíka do pľúc.

Vo vzorke moču rodáka z Kene, ktorú odobrali 7. septembra po 18. etape Vuelty, objavili 2000 nanogramov salbutamolu. Maximálna povolená hranica je pritom 1000 nanogramov. Froome mal pozitívnu A- aj B-vzorku.

Liečivo bolo na zozname zakázaných látok do roku 2010. Športovci ho mohli používať len v prípade, že na to mali terapeutickú výnimku. Svetová antidopingová agentúra ho však potom zo zoznamu stiahla. Teraz ho môže užívať ktokoľvek.

Je však stanovený limit, ktorý by nemal profesionálny športovec prekročiť. Froomovi sa to stalo.

Zatiaľ ho nesuspendovali, o titul môže prísť

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) vo svojom stanovisku uviedla, že "prítomnosť látky ako salbutamol vo vzorke nemá za následok automatické suspendovanie jazdca."

"Prítomnosť salbutamolu v moči v koncentrácii vyššej ako 1000 nanogramov alebo formoterolu v koncentrácii vyššej ako 40 ng/ml sa nepovažuje za zamýšľané terapeutické použitie, ale za nepriaznivý analytický nález, ak športovec nepreukáže kontrolovanou farmakokinetickou štúdiou, že abnormálny výsledok bol spôsobený inhalačným použitím terapeutickej dávky do maximálneho množstva uvedeného vyššie," píše sa v oficiálnom texte zoznamu zakázaných látok a metód, ktorý aktualizuje Svetová antidopingová agentúra (WADA).

Salbutamol

pomáha uvoľniť dýchacie cesty, zmierniť pocit zovretia hrudníka, pískavé dýchanie a kašeľ, ktoré súvisia s astmou a tým uľahčuje dýchanie

UCI požiadala Frooma o vysvetlenie.

Podľa pravidiel Vuelty môže prísť britský jazdec o titul, ak nebude vedieť dostatočným spôsobom zdôvodniť výšku dávok lieku. Hrozí mu aj vylúčenie z budúcoročného Tour de France a Giro d'Italia.

Takto pochodil v roku 2007 taliansky cyklista Alessandro Petacchi, ktorý za rovnaký priestupok dostal 12-mesačný dištanc.

Má terapeutickú výnimku

O Froomovi je už dlhodobo známe, že od detstva trpí astmou a na používanie prostriedkov na jej liečbu má schválenú terapeutickú výnimku (TUE).

Podľa vedenia tímu Sky sa Britovi počas záverečného týždňa Vuelty zdravotný stav zhoršil, preto vyhľadal lekársku pomoc.

"Vypočul som rady tímového lekára a zvýšil som si dávky salbutamolu. Ako zvyčajne, venoval som dôkladnú starostlivosť tomu, aby som neprijal viac ako je prípustná dávka," cituje Frooma portál CyclingNews.

Chris má moju najvyššiu dôveru v tom, že iba nasledoval lekárske rady s cieľom potlačiť negatívne príznaky astmy, pričom sa držal povolenej medze dávkovania.


Časť z vyhlásenia tímu Sky

"UCI má plné právo na to, aby skúmala a analyzovala výsledky dopingových testov. Jej predstaviteľom poskytnem všetky potrebné informácie, ktoré budú odo mňa žiadať. Je všeobecne známe, že mám astmu a dobre viem, aké sú pravidlá UCI. Na liečbu symptómov môjho ochorenia používam inhalátor. Je mi jasné, že ma budú testovať vždy, keď mám na významných pretekoch sebe žlté tričko pre vedúceho pretekára," uviedol Froome vo svojom vyhlásení.

Odborník: Je to smutné, no nie prekvapivé

Bude zaujímavé, či Medzinárodná cyklistická únia Frooma potrestá. O prípade vie už vyše dvoch mesiacov, zatiaľ však nič nepodnikla a informácie zverejnila až teraz.

V minulosti za prekročenie povolenej hodnoty salbutamolu dostal trest Diego Ulissi. Na Gire v roku 2014 mal vo vzorke 1900 nanogramov na mililiter. Deväť mesiacov nemohol súťažiť.

Ak by Froome dostal rovnaký trest, jeho stop by trval do júna 2018 a naisto by neštartoval na talianskom Gire ako pôvodne plánoval.

„Prirodzene je to sklamanie, ale nemôžem povedať, že je to až také prekvapujúce,“ napísla na twitteri o Froomovom náleze odborník na športovú medicínu Jeroen Swart. V roku 2015 práve on analyzoval a zverejnil výsledky nezávislých testov, ktoré Froome podstúpil, aby dokázal, že súťaží bez pomoci nedovolených prostriedkov.

Swart uvádza, že látky ako salbutamol z hľadiska zlepšenia výkonnosti nie sú až také účinné.

Sám však nerozumie ako mohlo dôjsť k tomu, že Froome prekročil limit „Ak viete, že vás čaká kontrola, potom by ste sa práve týmto vlastne odrovnali. Podľa štúdií je však už bez toho limit pri užívaní tohto lieku nastavený veľmi vysoko,” uvádza Swart.

Sky vraj výnimky zneužíva

Tím Sky sa dostáva do negatívnej pozície a jeho reputácia je dosť naštrbená. Ak by Froome o titul z Vuelty prišiel, môže to ohroziť aj fungovanie britského tímu v budúcnosti.

Opakuje sa totiž situácia, kedy jeho úspešní jazdci využívajú terapeutické výnimky na silné lieky.

Platilo to aj o Bradleym Wigginsovi, ktorý v rokoch 2011, 2012 aj 2013 dostal silné kortikoidy, ktoré sa používajú na liečbu alergie. Liek však dokáže výrazne zvýšiť výkonnosť. Wiggins vyhral Tour v roku 2012.

Bývalý tréner Sky Shane Sutton nedávno v dokumente BBC uviedol, že v tíme využívali všetky dostupné možnosti na získanie "menších výhod."

"Ak máte športovca, ktorý je pripravený na 95 percent a tých chýbajúcich 5 percent je, že ho trápi zranenie alebo zdravie, tak získate terapeutickú výnimku, ak tú možnosť máte. Robili sme to, ale len preto, že to pravidlá umožňovali," hovoril Sutton pre BBC.

Tím Sky pritom od svojho založenia deklaroval nulovú toleranciu voči dopingu a z tímu museli odísť všetci zamestnanci, ktorí sa priznali, že v minulosti dopovali.

"Myslím, že je všetkým jasné, že v Sky obchádzajú systém. Je to dosť očividné. Je to pre mňa dosť veľké sklamanie. Tím, ktorý tvrdí, že má nulovú toleranciu k dopingu, sa dostáva do šedej zóny, ktorou užívanie kortikoidov je," vravel pre BBC bývalý pretekár David Millar.

Budú spolupracovať s UCI

Šéf tímu Sky Dave Brailsford vyhlásil, že tím bude spolupracovať s UCI, aby spoločne zistili dôvod zvýšenej koncentrácie látky u Frooma.

"Existujú zložité zdravotné a fyziologické záležitosti, ktoré ovplyvňujú metabolizmus a vylučovanie salbutamolu. Sme odhodlaní zistiť fakty a pochopiť, čo presne sa v tomto prípade stalo," uviedol v tímovom vyhlásení.

"Chris má moju najvyššiu dôveru v tom, že iba nasledoval lekárske rady s cieľom potlačiť negatívne príznaky astmy, pričom sa držal povolenej medze dávkovania," doplnil.

Chris Froome s cenou, ktorá mu pripomína, že v jednom roku vyhral Tour de France aj Vueltu.
Chris Froome s cenou, ktorá mu pripomína, že v jednom roku vyhral Tour de France aj Vueltu. (Autor: TASR/AP)

Frooma spájali s dopingom už aj v minulosti. Útoky skupiny hackerov s názvom Fancy Bears odhalili, že Brit v máji 2013 a apríli 2014 požiadal o terapeutickú výnimku pre kortikosteroid prednisolon.

"Otvorene som hovoril pred médiami o mojich terapeutických výnimkách a uniknuté dokumenty len potvrdzujú moje vyhlásenia z minulosti na túto tému," uviedol v septembri 2016 štvornásobný celkový víťaz Tour de France.

"Za deväť rokov v profesionálnom dianí som dvakrát požiadal o TUE pre zhoršenú astmu, naposledy v roku 2014," dodal.

Zverejnil citlivé dáta

V roku 2015 francúzsky lekár Pierre Sallet z organizácie Športovci pre transparentnosť tvrdil, že Brit v desiatej etape Tour de France počas záverečného stúpania na Col du Soudet vynaložil silu 7,04 wattov na kilogram, čo je podľa odborníkov mimo dosahu ľudských síl.

Pokiaľ neužívajú doping.

Aby Froome umlčal kritikov, zverejnil citlivé dáta, ktoré športovci obvykle taja. "Nie je to pravda. Chris mal presne 5,78 wattov na kilogram, čo sa už dá zvládnuť," objasnil tímový tréner Tim Kerrison.

Hodnota 5,78 wattov na kilogram je síce tiež veľmi vysoká, ale už zodpovedá výkonnosti mimoriadneho, špičkovo trénovaného cyklistu.

"Urobil som všetko, čo som mohol. Viem, že sú ľudia, ktorí sú presvedčení o mojej vine. Tých nepresvedčí o opaku nič. S tým nič neurobím," vyhlásil.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Vuelta a Espaňa»Froome mal počas Vuelty pozitívny dopingový test, hrozí mu aj odobranie titulu