Ragnhild Hagová sa raduje z víťazstva. (Autor: TASR/AP)

Bronz získali až dve pretekárky. Mali zhodný čas.

Beh žien na 10 kilometrov voľnou technikou:

.Marit BjörgenováNórsko+ 31,9 s
5.Jessica DigginsováUSA+ 35,2 s
6.Nathalie von SiebenthalováŠvajčiarsko+ 49,8 s
58.Alena ProcházkováSR+ 3:59,0 min

PJONGČANG. Nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Hagová získala na zimných olympijských hrách v Pjongčangu zlatú medailu na 10 kilometrov voľnou technikou.

Striebro vybojovala so stratou 20,3 sekundy Švédka Charlotte Kallová, na bronzovej priečke skončili zhodne s odstupom 31,9 sekundy Nórka Marit Björgenová a Fínka Krista Pärmäkoskiová.

Slovenka Alena Procházková obsadila 58. priečku so stratou 3:59 minúty

Kallová chcela nadviazať na zlato zo skiatlonu a do prvej polovice pretekov sa držala na vedúcej pozícii. Hagová však zaostávala iba minimálne a postupne znižovala svoju stratu.

Na prvom medzičase mala minimálnu stratu aj Švajčiarka Nathalie Von Siebenthalová, tá však napokon za zlatou Nórkou zaostala o takmer 50 sekúnd a skončila až šiesta.

Hagová bola na treťom medzičase už prvá, postupne zvyšovala svoj náskok pred Kallovou i ďalšími pretekárkami a dosiahla životný úspech. Björgenová získala vďaka skvelému finišu už svoju 12. olympijskú medailu.

Procházková štartovala s číslom 53 a od prvých metrov sa držala v šiestej desiatke poradia. Napokon ju v cieli klasifikovali na 58. mieste.

"Hodnotenie nie je pozitívne. Už pred pretekmi sa necítila vo svojej koži a výsledok to len potvrdil. Je však potrebné sa na to pozerať cez optiku toho, že Alena je skôr na klasický štýl a nie korčuliarsky. Navyše, nesie si so sebou záťaž toho, že o jedno miesto jej ušiel postup z kvalifikácie šprintu," povedal pre agentúru SITA vedúci výpravy bežcov na lyžiach Michal Malák.

Domov»Zimné športy»Hagová vyhrala preteky na desať kilometrov, Procházková stratila takmer štyri minúty