Anastasia Kuzminová je najúspešnejšou slovenskou olympioničkou v ére samostatnosti. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|17. feb 2018 o 13:14

Slovenská biatlonistka získala na tretej olympiáde tretiu zlatú medailu.

PJONGČANG, BRATISLAVA. V ženskom biatlone by ste v histórii olympijských hier ťažko hľadali väčšiu osobnosť ako Anastasia Kuzminová.

Na troch olympiádach získala až šesť medailí - tri zlaté a tri strieborné. Na olympijskú medailu premenila v podstate každý tretí štart (zatiaľ ich má za sebou 16).

Preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km: fotogaléria

17.2.2018

V medailovej bilancii medzi biatlonistkami je pred ňou len jedna súperka – Nemka Kati Wilhelmová. Má o jeden bronz viac.

Kuzminová je však jediná z biatlonistiek, ktorá má šesť medailí z individuálnych súťaží. Nemka má až tri medaily zo štafiet (zlato, striebro a bronz).

V bilancii z individuálnych pretekov sa Kuzminovej nik nevyrovná.

V sobotňajších pretekoch sa jej nepodarilo naplniť jeden z jej veľkých snov - trafiť všetkých 20 terčov. Minula posledný výstrel v súťaži, i tak dobehla do cieľa s 19-sekundovým náskokom pred Bieloruskou Domračevovou.

Kuzminová sa ziskom tretej zlatej medaily stala aj najúspešnejšou slovenskou športovkyňou na olympiádach vôbec, keď predbehla bratov Hochschornerovcov (3 - 0 - 1) či Michala Martikána (2 - 2 - 1).

Predchádzajúce zlaté medaily získala v rýchlostných pretekoch - vo Vancouvri 2010 a v Soči 2014.

V individuálnych súťažiach boli sobotňajšie preteky pre Kuzminovú posledné na olympijských hrách. V Pjongčangu by mala ešte štartovať v štafetách – miešanej (utorok 20. februára o 12.15) i ženskej (štvrtok 22. februára o 12.15).

Ženský biatlon je súčasťou programu olympijských hier len od roku 1992. Odvtedy sa rozdelilo 25 medailových kompletov.