Nie je to žart. Zázrak pokračuje, Nemci vyradili aj Kanadu a budú hrať o zlato

Nemeckí hokejisti sa tešia po víťazstve.
Nemeckí hokejisti sa tešia po víťazstve. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|23. feb 2018 o 16:50

Nemeckí hokejisti senzačne zdolali v semifinále olympijského turnaja Kanadu 4:3. Vo finále nastúpia proti Rusom.

PJONGČANG, BRATISLAVA. „Každý športovec na olympiáde môže snívať. A náš sen sa splnil,“ hovoril bývalý skvelý nemecký hokejista a teraz tréner reprezentácie Marco Sturm.

Jeho tím si v Pjongčangu senzačne zahrá veľké finále o zlatú medailu. Nie, nie je to žart.

Nemci v semifinále zdolali Kanadu 4:3. Je to vôbec ich prvé víťazstvo nad týmto súperom na olympijských hrách v histórii.

„V našej kabíne je veľký nápis – Verte! S tým ideme do každého zápasu. Veríme, že môžeme uspieť,“ hovoril obranca Yannic Seidenberg pre nemeckú televíziu Sport1.

Pozrite si, ako prebiehal zápas Kanada - Nemecko: fotogaléria

23.2.2018

Naposledy vyhrali v roku 2002

Sturmov tím je absolútnou senzáciou turnaja. Na predchádzajúce hry v Soči sa Nemci vôbec nedostali. Na dvoch olympiádach predtým nevyhrali ani jeden zápas. Naposledy sa im to podarilo v roku 2002 v Salt Lake City.

Aj v Pjongčangu prehrali prvé dva zápasy – s Fínskom 2:5 a so Švédskom 0:1. Potom však ešte v skupine zdolali Nórsko 2:1 po nájazdoch, v osemfinále rovnakým výsledkom vyhrali nad Švajčiarskom, vo štvrťfinále vyradili Švédsko 4:3 po góle v predĺžení.

A v semifinále zdolali aj Kanadu. Na turnaji v Pjongčangu to bolo vôbec ich prvé víťazstvo v riadnom hracom čase.

„Je to neuveriteľné. Vlastne nikto si ani len nepomyslel, že niečo takéto je možné,“ vravel skúsený obranca Nemcov Christian Ehrhoff pre iihf.com.

„A ani nám vôbec nenapadlo, že sa dostaneme tak ďaleko. Je to šialené. Ale sme hladní po tom, aby sme dosiahli ešte viac,“ pridal sa Sturm.

Nemci v semifinále Kanadu zaskočili. Po dvoch tretinách viedli už 4:1. Favorit síce v záverečnej časti doťahoval stratu, strelecky dominoval (pomer striel v tretej tretine 15:1, celkovo 35:15), ale vyrovnať už nedokázal.

Nikto im neveril

Nemci už teraz vedia, že dosiahnu najväčší úspech v histórii svojho hokeja. Dosiaľ ním bola bronzová medaila z olympiády v Innsbrucku v roku 1976.

„Pre náš hokej je to veľká vec. V Nemecku je totiž športom číslo jeden futbal. Potom dlho nie je nič, a až potom sú ďalšie športy,“ približoval Sturm.

„Každý rok sa márne snažíme získať trochu viac pozornosti. A teraz zrazu všetci hovoria o hokeji,“ doplnil.

„Už v zápase proti Švajčiarom nám nikto neveril. Keď sme šli hrať proti Švédom, hovorili nám, že naša cesta sa končí. Ľudia nám už objednávali letenky domov. Potom nám hovorili, že predsa nemôžeme zdolať Kanadu. A vidíte, my sme stále tu,“ nadchýnal sa útočník Marcus Kink.

Kanada mala v Pjongčangu šancu dosiahnuť zlatý hetrik, vyhrala totiž predchádzajúce olympiády v Soči i vo Vancouvri. Napokon si však zahrá iba o bronz proti Česku.

V druhom semifinále Rusi zdolali Čechov 3:0 a môžu získať prvé olympijské zlato po 26 rokoch. Po prehre so Slovenskom v úvodnom zápase turnaja Rusi dominujú. Ďalšie štyri zápasy vyhrali a majú v nich ohromujúce skóre 21:3.

Zápas o bronz sa hrá v sobotu o 13.10 SEČ, finále je na programe v nedeľu o 5:10.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Nie je to žart. Zázrak pokračuje, Nemci vyradili aj Kanadu a budú hrať o zlato