Sportnet|15. máj 2018 o 00:00

Jediný gól stretnutia strelil Džerinš.

MS v hokeji 2018 - B-skupina:

Lotyšsko - Dánsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 10. Džerinš (Indrašis). Rozhodcovia: KUBUŠ (SR), Jeřábek (ČR) - Goljak (Biel.), Suominen (Fín.), vylúčení: 1:4 na 2 min., navyše J. Jensen (Dán.) 10 min. za útok na hlavu, presilovky a oslabenia: 0:0, 10.800 divákov.

Lotyšsko: Merzlikinš - Galvinš, Cibulskis, Siksna, Sotnieks, Rubins, Freibergs, Zile - Indrašis, Džerinš, Redlihš - Keninš, Abols, Balcers - Rob. Bukarts, Blugers, Rih. Bukarts - Razgals, Jevpalovs, Pavlovs

Dánsko: Andersen - Lauridsen, Aabo Jensen, P. Larsen, S. Lassen, D. Nielsen, Jensen, Kristensen - Bjorkstrand, F. Nielsen, Bödker - Hardt, Regin, Storm - Nick. Jensen, J. Jensen, Hansen - Russell, Jakobsen, Christensen

HERNING. Hokejisti Lotyšska zvíťazili v záverečnom zápase B-skupiny na MS v Dánsku nad domácim výberom 1:0.

O jediný gól zápasu sa postaral v 10. minúte Andris Džerinš.

Lotyši tak uspeli v priamom súboji o štvrté postupové miesto do štvrťfinále a stretnú sa v ňom so Švédmi, ktorí obsadili 1. miesto v kodanskej A-skupine po výhre 3:1 nad Ruskom. Dáni skončili na 5. mieste v skupine.

MS v hokeji 2018: Pozrite si momentky zo zápasu Lotyšsko - Dánsko: fotogaléria

15.5.2018

Stručný priebeh zápasu:

Domáci reprezentanti chceli potešiť divákov dôležitým víťazstvom, no v prvej tretine boli lepším tímom Lotyši.

Šanca Robertsa Bukartsa sa ešte gólom neskončila, no Andris Džerinš si v 10. minúte vytvoril priestor na strelu a spomedzi kruhov namieril presne - 1:0.

Fínsko - Švajčiarsko

Lotyši boli aj naďalej aktívnejší, ich snahy podporila aj presilovka v závere prvej časti, ale druhý gól v nej nepridali.

Druhá časť priniesla vyrovnanejší priebeh, oba tímy si vytvorili niekoľko sľubných šancí, ale skóre sa nezmenilo.

Nestalo sa tak ani v 32. minúte počas dánskeho tlaku, keď lotyšskému brankárovi Merzlikinšovi prekĺzol puk, no obranca Freibergs ho včas zastavil.

Dáni postupne otvárali hru, viac sa tlačili do ofenzívy aj za cenu lotyšských protiútokov.

Lotyši mohli knokautovať súpera v 54. minúte, ale málo vídané prečíslenie dvoch proti brankárovi sa skončilo iba Abolsovou strelou do žŕdky. Dáni v závere skúsili aj hru bez brankára, gól však už nepadol.

Hlasy po stretnutí

/zdroj: iihf.com/:

Ronalds Keninš, útočník Lotyšska: "Máme najlepšieho brankára na svete. Je úžasný. Je skvelý pocit vedieť, že ak urobíte chybu, je tam on a zachráni vás."

Steffan Lassen: "Kiežby som vedel povedať, čo viac sme mohli urobiť. Samozrejme, nedali sme gól, to je najväčšia chyba. Mali sme šancu postúpiť, ale nepodarilo sa nám to. Je to bezduchý pocit."

Online prenos: Lotyšsko - Dánsko (MS v hokeji 2018, B-skupina)

Majstrovstvá sveta Skupina B 2017/2018
15.05.2018 o 20:15
Lotyšsko
1:0
(1:0, 0:0, 0:0)
60' minúta
Dánsko
Góly a asistencie: 10. Džerinš (Indrašis).
Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem dobrú noc.
Lotyšsko postupuje zo štvrtého miesta na úkor domáceho Dánska do štvrťfinále, prvýkrát od roku 2009. O jediný presný zásah stretnutia sa postaral útočník Hradca Králové Andris Džerinš, ktorý je tak národným hrdinom, zatiaľ čo organizujúca krajina smúti.
59:49
Zakázané uvoľnenie Lotyšska.
59:42
Dánsku sa vôbec nedarí niečo vymyslieť. Lotyšsko znova vyhadzuje na zakázané uvoľnenie.
59:17
Larsen nemieril presne, Lotyšsko vyhodilo puk aj za cenu icingu.
58:52
Dánsko sa až teraz usadili v útočnom pásme, kde sa pokúša vytvoriť zámok pred bránou Merzlikinsa.
58:33
Oddychový čas Dánov.
58:33
58:01
Začali sa posledné dve minúty tretej tretiny.
57:59
importantFrederik Andersen na striedačke, Dánsko to skúša bez brankára.
56:52
Znova sa hrá hlavne v strednom pásme. Dánsku sa výrazne kráti čas, Lotyšsko robí všetko pre to, aby neinkasovalo.
55:39
importantPhilip Larsen strieľal od modrej čiary. Elvis Merzlikins vyrazil iba pred seba, dvojica Dánov puk nedorazila.
55:04
Dostali sme sa do poslednej päťminútovky tretiny, možno zápasu. Dáni zakladajú akciu spoza vlastnej brány.
54:09
54:09
Dáni sa tentoraz dostali zo svojho pásma celkom rýchlo, nahodenie na zadný mantinel prečítali Lotyši.
53:23
importantLotyši mohli ísť do situácie dvoch proti jednému, čo sa nepodarilo, no dostali sa dvaja proti Andersonovi. Toho pri obrovskej šanci Abolsa zachránila žrď.
52:27
Lotyšsko drží puk na vlastných hokejkách, momentálne Dáni trochu nečakane čakajú na ťah súpera.
51:46
Štyria lotyšskí hráči sa dostali do rýchlej kontry, strela od Kristiansa Rubinsa smerovala priamo na Andersena.
50:56
Dáni znova s veľkými problémami pri vyvezení puku zo svojho pásma. Nakoniec to skončilo dobrým, no nepresným nahodením.
50:01
Dostali sme sa do poslednej desaťminútovky riadnej hracej doby. Dánsko naďalej márne dobýja bránu súpera.
49:16
Ronalds Keninš našiel pred bránou súpera spoluhráča, Rudolfs Balcers nedokázal nasmerovať puk do odkrytej časti svätyne.
48:59
Mikelis Rēdlihs to skúsil z ľavej strany, našiel iba lapačku Andersena.
47:43
Dáni s problémami založiť plynulú akciu, momentálne to znova Lotyši bránia veľmi dobre v strednom pásme.
46:53
Philip Larsen si nakorčuľoval až pred bránkovisko, v dobrej šanci trafil brankára súpera Merzlikinsa.
46:05
Lotyši pokračujú v snahe čo najviac otupiť aktivitu Dánska z posledných minút a to sa im momentálne aj darí.
45:23
Lotyšsko na chvíľu upokojilo hru po tom, ako puk dostali jeho hráči do útočného pásma, kde ho dokážu držať.
44:17
Larsen síce spred bránkoviska takmer skóroval, avšak puk zasiahol vysokou hokejkou, čiže gól by aj tak neplatil.
43:35
Rudolfs Balcers sa uvoľnil okolo posledného obrancu, avšak zakončoval jednou rukou v páde a našiel iba Andersena.
42:51
Okamžite po buly strela smer lotyšská brána, Elvis Merzlikins nakoniec zasahovať nemusel.
42:10
42:10
Vstup do tretej tretiny mali obe mužstvá naozaj fantastický. Hrá sa z jednej strany na druhú s množstvom striel.
41:33
Na opačnej strane dobre pálil Cibulskis, Andersen zakročil aj napriek dobrému cloneniu.
40:54
importantObrovská šanca na vyrovnanie, ale Mads Christensen poslal svoje zakončenie len do brvna.
40:17
Dáni začali tretiu tretinu svižne, avšak nahodenie od modrej čiary Merzlikins vyrazil.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Druhá tretina gól nepriniesla, Lotyšsko teda stále vedie najtesnješím pomerom 1:0 a je bližšie k postupu do štvrťfinále. Tretia tretina sa začne zhruba o 21:59.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:01
Začala sa posledná minúta druhej tretiny.
38:31
Roberts Bukarts to skúsil individuálne. Po tom, ako sa dostal do útočnej tretiny, vystrelil, Frederik Andersen zasiahol.
37:40
Ďalšie prerušenie hry, druhá tretina sa poriadne naťahuje, čo viac vyhovuje Lotyšsku.
36:53
Nichlas Hardt strieľal z pravej strany cez obrancov súpera, brankár Elvis Merzlikins zasiahol lapačkou.
35:59
Lotyšsko je stále aktívnejším tímom a naďalej kombinuje v útočnom pásme. Všetko je to zároveň bez strely.
35:19
Lotyši v súbojoch za bránou súpera puk nezískali, no Dáni ho vyhodili len do stredného pásma.
34:40
Šarvátka v tretine Lotyšska, ale všetko zastavili rozhodcovia po tom, ako sa pískal ofsajd.
33:58
Rihards Bukarts sa snažil tečovať nahodený puk pred bránou Dánska, nepodarilo sa mu ho ale zasiahnuť.
32:49
Rodrigo Abols bol síce sám pred bránou súpera, avšak z uhlu a zakončoval backhandom, takže Frederik Andersen zasiahol.
32:23
Dáni sa naďalej snažia vymýšľať nebezpečenstvo v útočnom pásme, Lotyši už lepšie dostupujú súperov.
31:43
31:43
importantNahodený puk ostal ležať v bránkovisku súpera, kde ho nedokázal za čiaru ani na niekoľkokrát dostať Frans Nielsen, ktorému sa zamotal pod korčule.
31:25
importantDáni išli dvaja proti jednému. Frederik Storm to zobral na seba, namieril nad priestor brány Merzlikinsa.
31:04
Dánsko v plnom počte.
30:45
importantRudolfs Balcers zblízka dorážal, vo veľkej šanci nedal. Skvelý Frederik Andersen a jeho obrancovia.
30:32
Miks Indrašis to skúsil z pravého kruhu, ďalšia zablokovaná strela.Tých je v tejto presilovke dosť.
29:52
Tentoraz hrajú Lotyši presilovku lepšie. Držia sa v útočnom pásme a je tam aj niekoľko nahodení, Andersen veľa práce nemal.
29:04
Vylúčenie v tíme Dánsko (Emil Kristensen – 2 min., hákovanie).
28:34
Lotyšsko sa ťažko dostalo do útočného pásma, po nahodení o puk hráči z pobaltskej krajiny prišli.
28:09
27:20
Dáni prečítali nahodenie za bránu a sami prešli dopredu, avšak Nielsen strieľal do lapačky Merzlikinsa.
26:46
V posledných sekundách sa hra často prerušovala, zápas sa teda naťahuje sám od seba.
25:54
Lotyšsko je paradoxne po skončení presilovky aktívnejšie. Drží s v útočnom pásme, ale priame zakončenia z toho aj tak nie sú.
25:01
Dánsko s piatimi hráčmi.
24:44
Ďalšie dánske vyhodenie. Katastrofa v tejto presilovky Lotyšska.
23:58
V druhej tretine presilovky nevychádzajú ani jednému tímu. Taktiež Lotyši sa v nej veľmi trápia.
23:01
Vylúčenie v tíme Dánsko (Mikkel Bødker – 2 min., podrazenie).
22:33
Lotyšsko hrá s piatimi hráčmi.
21:35
Dánsku presilovka nevychádza a zatiaľ neohrozili bránu súpera. Lotyši sa bránia veľmi dobre.
20:33
Vylúčenie v tíme Lotyšsko (Mikelis Rēdlihs – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou).
20:22
Džerinš v páde posúval puk smerom do brány súpera, brankár Frederik Andersen zapracoval hokejkou a zasiahol.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Iba tri dánske strely priniesla prvá tretina. Lotyšsko malo jednoznačne viac z hry a túto aktivitu jediným presným zásahom deklaroval Andris Džerinš. Druhá tretina sa začne zhruba o 21:04.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:01
Začala sa posledná minúta prvej tretiny.
18:56
Dánsko hrá s piatimi hráčmi.
18:09
Miks Indrašis to teraz síce skúsil, ale trafil iba priestor, kde bol Frederik Andersen.
17:42
Lotyšsku zatiaľ presilovka vôbec nevychádza, zatiaľ neprišlo ohrozenie brány Andersena.
16:56
Vylúčenie v tíme Dánsko (Jesper Jensen Aabo – 2 min., napadnutie oblasti hlavy a krku + 10 min. osobný trest, napadnutie oblasti hlavy a krku). Trest odpyká Frederik Storm.
16:46
Nicklas Jensen sa dostal z krídla k bráne súpera, jeho zakončenie mieri mimo.
15:57
Guntis Galvinš nahodil, brankár Frederik Andersen chcel hneď rozohrať. Rozhodcovia už pískali.
15:26
Lotyšsko s pukom v útočnom pásme, jeho hráči si ho ale posúvajú popri mantineloch a k strelám naďalej príliš nedochádza.
14:28
Tentoraz sa sú to súboje za bránou Lotyšska. Šance v posledných desiatkach sekúnd nejako nevidíme.
13:32
Lotyšsko na chvíľu nasťahované v útočnom pásme, veľa vody tam hokejisti z Pobaltia nenamútili.
12:30
Oliver Bjorkstrand hral aj napriek tomu, že bol avizovaný ofsajd, takže sa po jeho dotyku bude vhadzovať v strednom pásme.
11:49
11:12
Lotyšskú snahu o akciu zastavil ofsajd, vhadzovať sa bude v strednom pásme.
10:39
importantRihards Bukarts krásnou prihrávkou cez os našiel pred bránou súpera spoluhráča, Teodors Blugers vo veľkej šanci proti Andersenovi zlyhal.
10:14
Nahodenie za bránu Andersena pozbierali jeho spoluhráči, Dáni rýchlo vyrážajú smerom dopredu.
09:29
Frederik Storm sa krásne individuálne dostal pred bránu súpera, jeho zakončenie po rýchlej kľučke išlo vedľa brány.
09:14
09:14
goalLotyšsko dalo gól!
ANDRIS DŽERINŠ sa prepracoval do dobrej streleckej pozície na hranici kruhu, odkiaľ vystrelil cez dvoch hráčov pred sebou pomedzi nohy Andresena.
08:25
Oba celky teraz trochu upokojili situáciu, ich kombinácie nevedú k strelám. Hrať sa však bude hlavne zo zabezpečených obrán, keďže ide naozaj o veľa.
07:27
Nichlas Hardt vystrelil z pravého kruhu, lapačka brankára Lotyšska zareagovala, Elvis Merzlikins bez problém chytá.
06:54
Krídelná akcia Lotyšov priniesla prudké nahodenie, to brankár Frederik Andersen dokázal vyraziť do rohu ihriska.
06:04
Zaváhanie Larsena potrestané nie je. Individuálne to skúsil Gints Meija, nepodarilo sa mu nič vymyslieť.
05:26
Znova prichádza iba nahodenie z lotyšskej strany, tieto situácie si zatiaľ Dáni bez problémov strážia.
04:28
Dánsko sa znova v útočnom pásme nedostalo k vôbec ničomu, Lotyši puk vyhodili do útočnej tretiny.
03:53
Mikelis Rēdlihs zakončoval cez obrancu súpera. Andesenovi puk vypadol, na druhýkrát ho prikryl.
03:23
Pretečovaný puk za bránu zachytil Andersen, ten pomohol svojim spoluhráčom v rozohrávke.
02:38
Dáni sa prvýkrát v stretnutí snažia niečo vymyslieť, ich kombinácia v útočnej tretine zatiaľ zakončenie neprináša.
01:43
importantRihards Bukarts mal obrovskú šancu po tom, ako ho našiel puk pred bránkoviskom, avšak zblíza trafil iba Andersena.
00:30
Pre oba tímy je to dnes nesmierne dôležitý zápas. Kto vyhrá, získa štvrté miesto v herningskej skupine a tým pádom aj postup do štvrťfinále.
00:01

Lotyšsko: Merzlikins (Gudlevskis) – Cibuļskis, Galvinš, Siksna, Sotnieks, Freibergs, Rubins, Zile – Rēdlihs (A), Džerinš (A), Indrašis – Abols, Balcers, Keninš – Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts (C) – Razgals, Pavlovs, Meija – Jevpalovs.

Dánsko: Andersen (Dahm) – O. Lauridsen, Jensen Aabo, Larsen, Lassen, Nielsen, Nicholas Jensen, Kristensen – Bjorkstrand, Nielsen (A), Bødker – Storm, Hardt, Regin (C) – Nicklas Jensen, Hansen, Jensen – Christensen, Madsen (A), Jakobsen – Russell..
Lotyšsko

Nominácia Lotyšska:

Brankári:
Uldis Čalpa (Kurbads Riga), Kristers Gudlevskis (Bridgeport Sound Tigers, USA/AHL), Matiss Kivlenieks (Cleveland, USA/AHL)

Obrancovia: Guntis Galviňš, Kristaps Zile, Uvis Balinskis (všetci Dinamo Riga/KHL), Edgars Siksna (Saryarka Karaganda, Kaz./VHL), Kristians Rubins (Medicine Hat Tigers, Kan./WHL), Oskars Cibulskis (Hradec Králové, ČR), Ralfs Freibergs (Zlín, ČR), Kristaps Sotnieks (Lada Togliatti, Rus./KHL)

Útočníci: Roberts Bukarts (Zlín, ČR), Vitalijs Pavlovs, Gints Meija, Gunars Skvorcovs, Oskars Batna, Frenks Razgals, Nikita Jevpalovs, Mikelis Redlihs, Miks Indrašis (všetci Dinamo Riga/KHL), Martiňš Karsums (Dinamo Moskva, Rus./KHL), Rodrigo Abols (HC Örebro, Švéd.), Rihards Bukarts (Eisbären Berlín, Nem.), Andris Džeriňš (Hradec Králové, ČR)

Dánsko

Domáci tím je momentálne síce v roli postupujúceho tímu, ale v okolí je to poriadne našlapané, takže potrebujú vyhrať. V prípade, že sa im to podarí, tak majú postup istý, otázne potom bude či to bude z tretieho alebo štvrtého miesta. Organizátorská krajina na úvod vyhrala proti Nemecko až po nájazdoch, následne nestačila na USA (0:4) a ani Kanadu (1:7), lenže dočkala sa prekvapivého víťazstva proti Fínsku (3:2), ktoré potvrdila aj proti Nórsku (3:0) a Južnej Kórey (3:1). Duelom s Lotyšskom pre túto krajinu skupina končí.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:15.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Lotyšsko sa raduje z postupu do štvrťfinále, zdolalo Dánsko